Riwiera Czarnogórska

Riwiera Czarnogórska to coraz częściej wybierany cel urlopowy, nie tylko w ścisłym sezonie turystycznym. Ta okolica urzeka przytulną, kameralną atmosferą, krajobrazem dzikiej przyrody i atrakcyjnością rozrywkowych kurortów. Choć Czarnogóra to stosunkowo młode i niewielkie państwo, związane z nim dzieje historyczne i tajemnice zachęcają do indywidualnych odkryć tej części Bałkanów.

Czym jest Riwiera Czarnogórska?

Czarnogórska Riwiera znajduje się w południowej części kraju, bezpośrednio nad Morzem Adriatyckim. Bezpośrednio graniczy z Chorwacją i Albanią. Panuje tam ciepły, przyjemny klimat, który szczególnie sprzyja wypoczynkowi na plaży, ale także aktywnym wycieczkom i spacerom wśród zabytków. Do odwiedzin Riwiera Czarnogórska zachęca też bujna roślinność, gaje oliwne czy pełne rozrywki kurorty. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na typowe plażowanie, sporty wodne czy wycieczki krajoznawcze, ta część kraju nie da ci o sobie zapomnieć!

Do Riwiery Czarnogórskiej zalicza się:

  • Zatoka Kotorska;
  • wybrzeże w okolicy Budvy;
  • pas wybrzeża między Ulcijn a Sutomore.

Mniej znane miejsca w Riwierze Czarnogórskiej

Kotor, Budva, Sutomore, Perast czy Petrovac to miejscowości, które na Riwierze Czarnogórskiej są najchętniej odwiedzane. Poza nimi wzdłuż wybrzeża znajdują się także inne, równie interesujące, choć bardziej kameralne zakątki.

Tivat

To całkiem spory kurort znajdujący się w na terenie Zatoki Kotorskiej. Przez większą część roku świeci tu słońce, a czysta woda i śródziemnomorski klimat zachęcają do wypoczynku na kilkunastu tutejszych plażach.

Turyści najchętniej odwiedzają tu plażę Radovici z drobnym piaskiem o właściwościach leczniczych. Inne miejsce do plażowania w tej okolicy to otoczona palmami, żwirowa plaża Kalardovo, rozciąga się blisko wysepki Prevlaka. W Tivat działa kilka restauracji i hoteli. To dobry punkt bazowy do dalszych wycieczek po Zatoce Kotorskiej.

Risan

Jest to najstarsza osada w Zatoce, w której obecnie znajduje się kilka atrakcyjnych hoteli oraz prywatnych kwater. To czyni z Risan równie atrakcyjną bazę wypadową, co Tivac. W samej miejscowości podziwiać można pozostałości rzymskich mozaik, świątynie, a także dwie imponujące twierdze – Grkavac i Ledenice. Do ciekawszych punktów należy także okoliczna jaskinia. Po opadach deszczu powstaje tam jezioro.

Igalo

Miejscowość ma charakter uzdrowiskowy. Na tamtejszym wybrzeżu znajduje się charakterystyczny dla Zatoki Kotorskiej muł. Z całego świata zjeżdżają tutaj turyści z problemami reumatycznymi i chorobami układu krążenia. Piaszczysta plaża i łagodne zejście do wody sprawiają, że Igalo chętnie odwiedzają także rodziny z dziećmi.

Igalo bezpośrednio sąsiaduje z Herceg Novi. Miejscowości łączy promenada spacerowa, z której rozciągają się malownicze widoki na całą Zatokę Kotorską i jej górzyste otoczenie.

Herceg Novi

To znany i atrakcyjny kurort, który może poszczycić się bogatą historią i licznymi zabytkami. W przeszłości Herceg Novi znajdowało się pod panowaniem Turków, Wenecjan oraz Hiszpanów. Wszyscy pozostawili po sobie niezwykłą, historyczną spuściznę. Tutejsze wybrzeże zachęca do spacerów, a starówka do fascynującej podróży w czasie.

Turcy zbudowali tutaj dwie niewielkie fortece, które broniły miasta od strony morza. Uwagę przyciąga także Wieża Zegarowa i ulubiony przez turystów Targ Nikole Durkovica z przytulnymi restauracjami. Najładniejsze widoki na Zatokę Kotorską rozciągają się z murów twierdz, zaś wzdłuż promenady znajdziesz najlepsze, żwirowe plaże.

Becici

To jeden z najstarszych kurortów z dwoma pięknymi, dobrze zagospodarowanymi, piaszczystymi plażami. Rozciąga się z nich widok na uroczą, górzystą zatokę. Ze względu na ukształtowanie terenu Becici jest kurortem polecanym dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tu mnóstwo punktów wakacyjnej rozrywki, np. siatkówki plażowej, kortów tenisowych, placów zabaw. Znajdą tu coś dla siebie również miłośnicy sportów wodnych.

Większe kurorty wzdłuż wybrzeża Czarnogóry

Budva

To miasto najchętniej odwiedzane przez turystów w czarnogórskiej Riwierze. Budva liczy aż 2500 lat i otoczona jest górskimi pasmami. W połączeniu z błękitnymi wodami Adriatyku i śródziemnomorskim klimatem zachęcają do wypoczynku gości z całego świata. Nie mniejsze wrażenie robią wąskie uliczki wijące się po starówce Budvy, a także rozłożysta, piaszczysta plaża.

Ulcinj

Do Ulcij szczególnie chętnie przyjeżdżają Polacy. Śródziemnomorska roślinność i malownicze plaże przy mniejszym natężeniu ruchu turystycznego to największe atuty tej niewielkiej miejscowości na Riwierze Czarnogórskiej.

Warto wiedzieć, że w Ulcinj panuje najrzadziej orientalny klimat w całej Czarnogórze. Mieszka tu wielu muzułmanów, a nietypowy klimat można odczuć zwłaszcza w trakcie dni targowych.

Petrovac

Miasto uznawane jest za jeden z najpiękniejszych punktów w Riwierze Czarnogórskiej. Mieści się na 15 km od Budvy. Petrovac jest niewielkich rozmiarów i panuje tu względny spokój. Otaczają je górskie pasma i skaliste zbocza. Najbardziej przyciąga tutaj malownicza i szeroka plaża, a także imponująca starówka i promenada spacerowa.

Wyspa Świętego Stefana

Jest to niewielka wysepka znajdująca się w pobliżu Budvy. Z brzegiem wyspę łączy jedynie wąski przesmyk, który powstał z naniesionego przez wodę żwiru i morskiego piasku. Z czasem przesmyk wzmocniono dodatkowym podmurowaniem. W najwyższym punkcie wyspy wzniesiono w XV wieku małą cerkiew pod wezwaniem św. Stefana. Kręte uliczki, malownicze domy i charakterystyczne czerwone dachy to krajobraz, który zachęca do powrotów na wysepkę.

Wakacje na Riwierze Czarnogórskiej – informacje praktyczne

Jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej, nie potrzebujesz wizy, aby wjechać na teren Czarnogóry. Wystarczy, że okażesz dowód osobisty. albo paszport. Jeśli zdecydujesz się na podróż autokarem lub samochodem, sprawdź, czy twoja trasa nie przebiega przez kraje, w których paszport czy wiza są wymagane.

Z Polski nie dostaniesz się do Czarnogóry bezpośrednim połączeniem kolejowym. Jeśli zależy ci jednak na podróży pociągiem, dostępne jest połączenie z dwoma przesiadkami. Znajdź dogodne połączenie do Budapesztu z Warszawy, Katowic, Krakowa, Trzebini, Oświęcimia bądź Zebrzydowic. Drugi etap podróży to podróż z Budapesztu do Belgradu (Serbia). Stamtąd dość często kursują bezpośrednie pociągi do Baru w Czarnogórze.

Czarnogóra to udany urlop na piaszczystych lub żwirowych plażach wśród bujnej, śródziemnomorskiej roślinności. Fascynujące zabytki i turystyczna infrastruktura przekonują do zwiedzania czarnogórskiej riwiery o każdej porze roku. Sprawdź niesamowite oferty Czarnogóra Wakacje i nie czekaj do ostatniej chwili!

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation