W ostatnich latach Czarnogóra, a wraz z nią Budva stały się jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych turystów z całego świata. Budva to jedno z najstarszych miast w tym państwie, którego historia i położenie nad brzegiem morza zachęcają do wypoczynku o każdej porze roku. Poznaj zabytkowe stare miasto i najcenniejsze zabytki miejscowości!
Budva – skąd wzięła się nazwa miasta?
Aktualnie funkcjonująca nazwa pochodzi z języka greckiego, a dokładnie od słowa Bouthoe, co oznacza po prostu 'oregano'. Inna teoria głosi, że tak nazywała się krowa ciągnąca wóz Kadmosa jadącego do kraju Ilirów.
Krótka historia Budvy
Początki miasta związane są ze wspomnianą postacią Kadmosa, który według mitologii miał także założyć Teby. Z kolei w VI wieku naszej ery o Budvie pisał jeden z geografów – Stefanos z Bizancjum. Archeolodzy potwierdzają, że miasto ma wielowiekową tradycję.
W późniejszych latach Budva została najechana przez Arabów, a następnie zajęta przez Słowian. W końcu znalazła się pod panowaniem Wenecji. Później kontrolę nad miastem miały przejąć m.in. Austro-Węgry, aby w końcu po I wojnie światowej Budva znalazła się na terenie Jugosławii. To właśnie w tym okresie na czarnogórskim wybrzeżu zaczęło pojawiać się coraz więcej turystów i to nie tylko ze względu na piękny widok.
Budva jako miasto doświadczone
Lokalni mieszkańcy często wspominają katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi z 1979 roku. Oszacowano, że w jego wyniku zostało zniszczonych nawet kilkaset budynków w obrębie starego miasta. Odbudowa Budvy trwała ok. 10 lat.
Atrakcje starego miasta – od czego zacząć?
Stare miasto to obszar, który koniecznie musisz odwiedzić podczas wizyty w Budvie. Starówka doskonale komponuje się z panoramą wybrzeża, co zachęca do tego, aby połączyć spacer po starym mieście z plażowaniem i morską kąpielą.
Odwiedziny w Muzeum Miejskim
Warto zaznaczyć, że Budva jest jedną z najstarszych miejscowości u wybrzeży Adriatyku. Na terenie starego miasta można zobaczyć, a wręcz odczuć kolejne wieki zmian i rządów Ilirów, Greków, Rzymian, Wenecjan i Słowian. W samym muzeum zobaczysz kilka poziomów z eksponatami ukazującymi tę barwną historię Budvy.
Kolekcja archeologiczna obejmuje m.in.:
- broń;
- biżuterię;
- przedmioty codziennego użytku mieszkańców.
Z kolei w zbiorach etnograficznych znajdziesz przykłady czarnogórskiej, tradycyjnej odzieży czy mebli pochodzących z XVIII-XX wieku.
Muzeum otwarte jest według następującego harmonogramu:
- od wtorku do piątku 8:00 do 20:00;
- od soboty do niedzieli 10:00 do 17:00.W poniedziałki instytucja nie jest dostępna dla turystów.
Mury obronne Budvy
Miejskie mury obronne pochodzą z IX wieku i z każdym kolejnym stuleciem były coraz bardziej rozbudowywane. W XVI wieku miały aż sześć wież granicznych. Po murach można z powodzeniem spacerować i dotrzeć do Cytadeli. Wejście na teren murów starego miasta kosztuje ok. 1,50 euro.
Cytadela
Pierwsze informacje o tej budowli pochodzą z początku XV wieku. Z każdym kolejnym rokiem Cytadela była powiększana, rozbudowywana i doskonalona przez kolejne imperia, które zajmowały Budvę. Za największą część budynku (skrzydło koszar) odpowiadają Austro-Węgry.
W środku Cytadeli znajduje się niewielka biblioteka i muzeum żaglowców. Ekspozycja nie jest imponująca w przeciwieństwie do malowniczych widoków rozpościerających się na miasto i wyspę Hawajską (Sveti Nikola). Na terenie Cytadeli znajduje się także restauracja, w której można odpocząć.
W cenie 3,50 euro można kupić tutaj bilet i zwiedzać Cytadele w godzinach:
- od maja do października: 9:00–24:00;
- od listopada do kwietnia: 9:00–17:00.
Ruiny i kościoły na starym mieście
Przed budynkiem Cytadeli dostrzeżesz ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki datowanej na koniec V lub VI wieku. W mieście znajduje się także kilka innych interesujących kościołów:
- Kościół Sveti Ivan (kościół św. Jana Chrzciciela), z XVII wieku;
- Kościół Santa Maria in Punta, z 840 roku;
- Cerkiew Sveti Trojice (Świętej Trójcy) z 1804 roku;
- Kościół Sveti Sava (św. Sawy) z XII wieku.
Budva to nie tylko stare miasto. Poznaj jej plaże!
Okolice Budvy słyną z najpiękniejszych plaż w Czarnogórze. Nie są dużych rozmiarów, jednak ich malowniczość i urok okolicy to rekompensuje. Tutejsze plaże są żwirowo-kamieniste, a tylko w niektórych miejscach piaszczyste. Kolejne plaże można odkrywać pieszo, podczas spaceru, po drodze korzystając z lokalnej gastronomii.
Slovenska plaża
To zdecydowanie największa plaża w tym miejscu. Jej długość wynosi ponad 1,5 km i rozciąga się ona wzdłuż całej Budvy. Znajdziesz tu dziesiątki restauracji i kawiarni, a także sklepików z lokalnymi pamiątkami. Slovenska plaża to mieszanka piasku i żwiru.
Plaża Mogren
Legenda głosi, że plaża została w ten sposób nazwana ze względu na wspomnienie rozbitka z Hiszpanii o podobnym imieniu. Tak naprawdę jest to plaża podzielona na dwie części, które łączy ze sobą tunel. Bardzo łatwo jest się tutaj dostać pieszo z centrum Budvy. Na plażę prowadzi specjalna ścieżka. Przy plaży Mogren również znajduje się dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.
Plaża Głowa Richarda
Ta ciekawie nazwana plaża miejska została tak okrzyknięta na cześć aktora Richarda Widmarka. W 1964 roku artysta nakręcił tutaj film pt. The Long ships.
Plaża Pizana
Idąc wzdłuż wybrzeża można trafić na niewielką plażę na końcu Budvy o nazwie Pizana. To zaledwie 50-metrowy odcinek przy brzegu, więc poza pięknymi widomi można spotkać się tutaj z dużym tłokiem.
Plaża Jaz
To piaszczysta i jedna z najdłuższych plaż w tej okolicy. Jej sława wynika nie tylko z malowniczej okolicy, ale także odbywających się tu imprez muzycznych. Na plaży Jaz koncertowały m.in. takie gwiazdy, jak The Rolling Stones, Lenny Kravitz, Goran Brekovic czy Madonna.
Plaża dzieli się na dwa fragmenty – mniejszy z nich jest obszarem przeznaczonym specjalnie dla nudystów. Jaz w całości jest plażą żwirową, na której znajduje się m.in. pole namiotowe na 2 tysiące osób.
Plaża Becici
Becici jest małą miejscowością w obszarze Riwiery Budvańskiej. Od samej Budvy dzielą ją ok. 2 kilometry. Dawniej Budva i Becici oddzielone od siebie były wąskim półwyspem Zavala. Aktualnie z jednej miejscowości do drugiej można dostać się pieszo podziemnym tunelem biegnącym pod autostradą w ciągu kwadransa.
Plaża w Becici jest uznawana za najładniejszą w tym regionie. Jest piaszczysta i ciągnie się aż do pierwszych zabudowań Budvy. Zejście do morza jest bezpieczne, dlatego to miejsce na wypoczynek często wybierają rodziny z dziećmi.
Wyspa Sveti Stefan
To niewielkich rozmiarów wyspa św. Stefana, którą od miasta dzieli kilka kilometrów. Historia wyspy może zafascynować nawet najmniej zainteresowanych turystów. Uważa się, że tutejsze wybrzeże dawniej zamieszkiwało plemię o nazwie Paštrović. Za ich rządów okolicy miało powstać kilka małych wiosek i obiektów sakralnych. Miejscowa legenda głosi, że podczas oblężenia Kotoru owe plemię pomogło panującym wówczas Słowianom w obronie, rabując tureckie okręty. Zdobyte łupy miały wylądować właśnie na wyspie w niewielkiej fortecy.
Dumni najeźdźcy zmusili jednak lokalnych mieszkańców do skrycia się w górach, paląc twierdzę. Dzięki późniejszej pomocy Wenecjan mury udało się odbudować, a niedługo później, już pod rządami Jugosławii wyspa Sveti Stefan stała się niewielkim, ale bardzo modnym kurortem, który chętnie odwiedzały światowe gwiazdy, m.in.:
- Jurij Gagarin;
- Siergiej Bondarczuk;
- Sophia Loren;
- Gina Lollobrigida;
- Kirk Douglas;
- Claudia Schiffer;
- Sylvester Stallone.
Obecnie wyspa nie jest dostępna dla turystów, choć w sezonie letnim zdarzają się tutaj zorganizowane wycieczki z postojem na pobliskiej wyspie Sveti Nikola.
Wyspa Sveti Nikola
Wyspę nazywa się potocznie Hawajami Czarnogóry. Wszystko ze względu na przejrzystość otaczającej ją wody i jej błękitny kolor. Wyspa jest doskonałym punktem odpoczynku z dala od turystycznego zgiełku i zatłoczonych uliczek. Na Sveti Nikola znajduje się mała cerkiew św. Nikole pochodzące z XVI wieku.
Wysepka ma zaledwie 2 kilometr długości, a od starego miasta Budvy dzieli ją kilometr.
Jak szukać noclegu w Budvie?
Przystępny cenowo nocleg w Budvie może być trudno dostępny w środku sezonu turystycznego. Jeśli wybierasz się na urlop w te rejony Czarnogóry, zarezerwuj wybrany hotel z dużym wyprzedzeniem. Przy wyborze zwróć uwagę na to, czy obiekt dysponuje własnym parkingiem, a także jak bardzo oddalony jest od plaży. Atrakcyjne hostele możesz znaleźć nawet na terenie starego miasta.
Wakacje w Budvie z dziećmi
Budva uchodzi za kurort doskonały także na rodzinne wakacje. Znajdują się tutaj obiekty przyjazne dzieciom, na które czekają hotelowe baseny i bliska odległość do plaży. Jeśli chodzi o rodzinne atrakcje, z pewnością powinieneś skorzystać z tutejszego aquaparku i animacji dostępnych w hotelach.
Aquapark Budva uważany jest za najlepszy park wodny na terenie kraju. Znajdziesz tutaj aż 12 zjeżdżalni, 4 baseny, ale także bar czy restaurację. Obiekt usytuowany jest na okolicznych wzgórzach, więc możesz jednocześnie cieszyć się pięknymi widokami na miasto i wybrzeże.
Planujesz letnie wakacje w Czarnogórze i liczysz na przepiękny widok? Odwiedź najpiękniejsze miasto w kraju! Budva przywita cię malowniczymi, wąskimi uliczkami, bogatą historią i rozkosznymi plażami. Już dziś sprawdź najlepsze noclegi w mieście i wypisz najważniejsze zabytki. Budvę możesz zwiedzać zarówno w szczycie sezonu, jak i poza nim.
Leave a Comment