Choć miasto Ulcinj znajduje się na terenie Czarnogóry, powszechnie kojarzy się raczej z Albanią, które leży nieopodal. Miejscowość słynie z tajemniczej i przygodowej atmosfery, dlatego to dobry kierunek wakacyjny dla osób z naturą odkrywcy. Poznaj jedne z najpiękniejszych czarnogórskich plaż i zobacz, co warto zobaczyć w starym mieście w Ulcinj.
Najważniejsze informacje o Ulcinj
Ulcinj to miejscowość w Czarnogórze, która położona jest na południu kraju. Miasto zamieszkuje 10 tysięcy mieszkańców, a większość z nich stanowią obywatele Albanii. Ulcinj uchodzi za jedną z najstarszych osad na wybrzeżu – założono ją już w V wieku p.n.e. Aktualnie kamienista plaża, zabytki starego miasta i zbiory archeologiczne przyciągają coraz więcej turystów. Przemawiają za tym także panujące tu naturalne warunki geograficzne i rozwinięta infrastruktura noclegowo-gastronomiczna.
Nie jest to punkt wycieczkowy dla osób lubiących spokój i kontemplację. Ulcinj to miasto tętniące życiem, czemu sprzyja duża liczba klubów i punktów usługowych. Nie można odmówić mu jednak uroku.
Do Ulcinj przyjeżdżają często zapaleni miłośnicy kitesurfingu i innych sportów wodnych. Polskie biura podróży oferują atrakcyjne pakiety wycieczek do Czarnogóry, a jedna z naszych rodzimych firm otworzyła nawet swój punkt na miejscu, w tym państwie.
Nazwa miasta – skąd się wzięła?
Ulcinj wiele razy zmieniało swoją nazwę. Historycy twierdzą, że w rzeczywistości pochodzi ona od greckiego słowa Colchinium. Ciekawostką jest natomiast fakt, że w okresie weneckim miasto funkcjonowało jako Dulcigno. Legenda głosi, że w znajdującym się tu więzieniu przebywał Miquel Cervantes, który na tę pamiątkę nadał ukochanej Don Kichota imię Dulcynei. Nie istnieją jednak dowody, które potwierdzałyby rzeczywisty pobyt pisarza w tym regionie Czarnogóry.
Krótka historia Ulcinj
Historia miasta zaczyna się w czasach starożytnych. Uważa się, że założycielami Ulcinj byli Grecy, którzy stworzyli je na terenie Ilirów. Wówczas miała zostać wzniesiona pierwsza twierdza stanowiąca podstawę współczesnych fortyfikacji. Największy rozkwit miasto przeżyło pod panowaniem władców Zety.
Po krótkim panowaniu Wenecjan władzę mieli tutaj przejąć tureccy najeźdźcy, osadzając w mieście berberyjskich piratów. Właśnie z tego powodu przez wiele lat Ulcinj uchodziło w powszechnej opinii za gniazdo piratów. Począwszy od XIX wieku miejscowość znów dość często zmieniała przynależność, a finalnie znalazła się na terenie Czarnogóry.
Stare miasto w centrum Ulcinj. Co warto zobaczyć?
Zanim zaplanujesz zwiedzanie centrum miasta, musisz wiedzieć, że Ulcinj jest dosyć rozległe. Starówka rozciąga się na północnym zachodzie od Wielkiej plaży. Oto najciekawsze zabytki, którym warto poświęcić więcej czasu.
Twierdza (Tvrđava Ulcinj)
Tak naprawdę współczesne stare miasto to obszar, na którym dawniej mieściła się twierdza piratów. Pozostałością tych fortyfikacji są obecnie mury cyklopowe z oryginalnymi, antycznymi fragmentami architektonicznymi. W pobliżu bramy północnej znajduje się tzw. dawny Targ (Tregu i Peshkatarëve). Dziś należy do Muzeum Ulcinj (Zavicajni muzej Ulcinju), a dawnych czasach był miejscem handlu niewolnikami.
Do muzeum przynależy także Kościół-Meczet (Kishë-Xhamia). Jest to budynek z XVI wieku wzniesiony jako świątynia chrześcijańska. Gdy miasto przejęli Turcy, przekształcili ją w meczet. Współcześnie turyści mogą podziwiać tu bogate zbiory archeologiczne. Interesujący obiekt w obrębie starego miasta to także Wieża Balshaj, której nazwa pochodzi od rodziny rządzącej niegdyś północną Albanią.
Imponujące świątynie Ulcinj
Na terenie miasta znajduje się kilka meczetów. Do najstarszych należą:
- Xhamia e Lamit;
- Xhamia e Pshës;
- Xhamia e Namazgjahut.
Przy ulicy Liman 1 broj 1 (tuż obok wejścia na teren Starego Miasta) w gaju oliwnym podziwiać można cerkiew św. Mikołaja z XIX wieku. Wzniesiono ją na fundamentach zniszczonego podczas wojny meczetu. W jej wnętrzu przetrwały zabytkowe freski z epoki.
Solniska w Ulcinj – nietypowa atrakcja
Wycieczka w to miejsce to w pewnym sensie lekcja historii najnowszej Czarnogóry. Dawniej mieścił się tutaj zakład pozyskujący sól z terenów zalewanych przez wodę morską. Z czasem powstał tu system grobli i kanałów utrzymujący odpowiedni poziom wody. Z XXI wieku władze państwa sprywatyzowały przedsiębiorstwo i solniska zostały zamknięte.
Coraz silniejsza degradacja kanałów doprowadziła do sytuacji, w której obszar coraz bardziej wysychał, a zainteresowane nim wcześniej ptactwo pojawiało się coraz rzadziej. Opuszczone gospodarcze budynki i hale tworzą krajobraz ponury, ale jednocześnie wymowny.
Plaża miejska – na którą się wybrać?
Ulcinj to miejscowość, którą otaczają urokliwe, szerokie plaże. Najdłuższa plaża, a jednocześnie najsłynniejsza wśród turystów, to Velika Plaža. Ciągnie się ona aż do granic Albanii. Na terenie całej Czarnogóry Wielka plaża jest jedną z nielicznych plaż piaszczystych. Co ciekawe, na końcu tego obszaru znajduje się wyspa Ada (inaczej Bojana). Legenda głosi, że powstała ona w okolicy zatopionego w XIX wieku okrętu
Ze względu na to, żę Wielka plaża jest oddalona od centrum miasta, chętnie spędzają na niej czas naturyści.
Jeśli marzy ci się plażowanie z widokiem na miejskie mury starówki, musisz wybrać się na o wiele bardziej zatłoczoną plażę miejską (Mala plaza). Z kolei na południe od centrum Ulcinj znajdziesz niewielką kamienistą Plażę Kobiet. Skąd ta nazwa? Mieszkańcy uważają, że w tutejszej wodzie występują mikroelementy, które korzystnie wpływają na kobiecą płodność.
Kiedy najlepiej jechać do Ulcinj?
W tym rejonie Czarnogóry panuje ściśle śródziemnomorski klimat. Przez większą część roku panują tu zatem wysokie temperatury. Tę miejscowość warto odwiedzić między majem a październikiem, kiedy pogoda bezwzględnie dopisuje i z powodzeniem można spacerować po starym mieście, jak i spędzać czas na plażach.
Najwyższa roczna temperatura w Ulcinj wynosi 30°C (sierpień), zaś najniższą odnotowuje się w styczniu i jest to 10°C. Temperatura wody waha się najczęściej między 15°C a 30°C. Ostateczna decyzja o wizycie w Ulcinj zależy od tego, czy szukasz okazji do wypoczynku w pełnym słońcu, czy interesuje cię prawdziwie aktywny wypoczynek w ruchu.
Ulcij własnym samochodem. Informacje praktyczne
Miasto funkcjonuje jako atrakcyjny kurort turystyczny, dlatego jest dobrze skomunikowane, jeśli chodzi o transport miejski. Ulcinj jest jednak dość rozległe, dlatego można skrócić sobie czas dojazdu między atrakcjami, podróżując własnym samochodem. Można również wypożyczyć pojazd z punktu tuż przy lotnisku Golubovci.
Jak wygląda sytuacja z parkingami? Na terenie miasta jest ich sporo i raczej nie będziesz miał kłopotu z ich odnalezieniem – są czytelnie oznaczone. Większość miejsc postojowych jest jednak płatna.
Jak szukać noclegu w Ulcinj?
Na terenie Ulcinj ceny za nocleg nie są wysokie, jednak przy rezerwowaniu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, np. na to, czy w obiekcie można korzystać ze specjalnego parkingu dla gości hotelowych. Ponadto poziom infrastruktury noclegowej jest utaj bardzo zróżnicowany, dlatego szczególnie mogą przydać ci się opinie innych użytkowników zamieszczane w sieci.
Najbardziej polecane obiekty, to m.in.:
- Apartments Zuto;
- Comfort Apartments;
- Guesthouse Liamra.
Każdy z nich jest jednak oddalony od starego miasta co najmniej o kilka kilometrów.
Najlepsze restauracje
Tradycyjna czarnogórska kuchnia szeroko wykorzystuje baraninę, potrawy mączne i kasze. To jednak nie znaczy, że nie zasmakujesz tutaj egzotycznych, śródziemnomorskich dań. Równie popularne są w Ulcinj owoce morza. Najsłynniejszą restauracją w mieście jest Dulcinea. Spróbujesz tam małż, kalmarów i innych frutti di mare przyrządzanych na różne sposoby.
Innym zatłoczonym punktem gastronomicznym w mieście jest Amfora. Tamtejsi kucharze serwują gościom doskonałe ryby i klasyczne dla Czarnogóry potrawy.
Rozrywkowe Ulcinj
Na tle pozostałych bałkańskich kurortów Ulcinj przyciąga licznymi klubami nocnymi i dyskotekami. Na samym wybrzeżu Morza Adriatyckiego można z powodzeniem bawić się do białego rana. Poza muzyką, doskonałym jedzeniem możesz liczyć tu na bajeczne laserowe iluminacje.
Gdy się ściemnia, promenada rozciągająca się wzdłuż Małej Plaży zostaje zamknięta dla ruchu. Mieszkańcy i goście miasta siadają wówczas na betonowych murkach prowadząc rozmowy, dyskutując z handlarzami tanich pamiątek czy korzystając z usług tutejszych tatuażystów.
Lokalne atrakcje Ulcinj
Tradycji i historii miasta możesz doświadczyć nie tylko w murach starówki. Przy ujściu rzeki Bojana znajdują się dawne domki rybackie. W ich wnętrzu znajdziesz tradycyjne urządzenia do połowu ryb, zwane powszechnie kalimerami.
W wybrane dni tygodnia w mieście otwiera się lokalny targ, na którym można znaleźć towary niemal z każdej branży. Handlarze lubią ubierać się w stroje ludowe i tworzyć niezapomniany, bałkański klimat, na który w Ulcinj polują turyści.
Okolice Ulcinj – zajrzyj także do Albanii!
Kiedy zwiedzisz już całe miasto, wybierz się na wycieczkę po okolicy Ulcinj. Ze względu na bliskość granicy z Albanią warto udać się w tym kierunku. Do sąsiedniego kraju musisz pokonać z Ulcinj ok. 30 kilometrów. Najbliższe większe miasto już na terenie Albanii to Szkodry, gdzie rozciąga się malownicze Jezioro Szkoderskie.
Szukasz czarnogórskich plaż położonych w sercu historii tego kraju? Majestatyczne stare mury, kilkanaście kilometrów urokliwych plaża czy liczne zabytki to atrakcje, które powinny przekonać się do przyjazdu do Ulcinj. Krajobraz miasta to prawdziwy przedsmak Albanii, której zwiedzanie możesz połączyć z Czarnogórą. Zaplanuj podróż i poznaj bogatą historię miasta od podszewki.