Sutomore

To niewielka czarnogórska miejscowość na południu kraju, która cieszy się w ruchu turystycznym dużą popularnością. Najbardziej przyciąga tutaj plaża, lazurowe morze, zapierające dech w piersiach panoramy i zabytki, m.in. ruiny zamku Haj-Nehaj z XV wieku. Jak wgląda tutejsza infrastruktura i jak najlepiej zaplanować wycieczkę do Sutomore?

Piękne widoki i klimat Sutomore

Sutomore leży w południowej części wybrzeża Morza Adrriatyckiego, tuż pod górą Sutorman (1182 m n.p.m.) i w obrębie Zatoki Sutomorskiej. Łatwo dostać się tutaj z innych znanych kurortów Czarnogóry. Krajobraz sutomorski pełen jest drzew cytrusowych czy śródziemnomorskie roślinności.

Atrakcje turystyczne w Zatoce Sutomorskiej

W Sutomore najbardziej odczuwalne są wpływy tureckie i weneckie. Wypoczynek w tym miejscu warto wzbogacić zwiedzaniem zabytków znajdujących się w pobliżu. To m.in.:

  • Kościół Św. Tekli – świątynia VIII wieku i jednocześnie najstarszy budynek w mieście. Miejsce to zasłynęło z katolickiego i prawosławnego ołtarza, a na położonym obok cmentarzu pochowani są członkowie obydwu każdego z wyzwań.
  • Ruiny zamku Haj-Nehaj – ta twierdza została wzniesiona przez Wenecjan, a w XVI wieku zdobyli ją Turcy, tworząc z nią jeszcze bardziej imponujący obiekt.
  • Przylądek Ratac – to właśnie z stąd roztacza się wspaniała panorama morza w otoczeniu gór.
  • Ruiny Klasztoru Bogurodzicy Ratackiej – budynek został wzniesiony w XI stuleciu, w XVI wieku spalony przez Turków.

Rowery wodne, nurkowanie i kąpiele słoneczne – jakie są plaże w Sutomore?

Plaża miejska (Sutomorska Plaża) rozciąga się na długość 1300 metrów i szerokość 40 metrów. Zejście do morza jest tam łagodne, dlatego to świetne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Uważa się, że tutejszy piasek ma korzystny wpływ na leczenie chorób reumatycznych.

Plażowiczom do gustu przypadnie czystość i rozłożystość plaży, a miłośnikom sportów wodnych czysta, przejrzysta woda Adriatyku. Miejsca plaża jest idealnym miejscem do nurkowanie, windsurfingu czy snorkellingu. Na tutejszych plażach możesz również wypożyczyć rowery wodne, skutery czy popularne banany. Turyści chwalą sobie plażę w Sutomore za liczne udogodnienia, np. prysznice, przebieralnie, wygodne parkingi i leżaki, które można wypożyczyć w przystępnej cenie.

Nie brakuje tutaj także rozbudowanej infrastruktury obejmującej liczne hotele, szereg restauracji i barów. Wieczorem warto wybrać się do dyskoteki.

Praktyczne informacje dla gości Sutomore

W całej Czarnogórze obowiązuje waluta euro (państwo jest członkiem Unii od 2004 roku). Jeśli jesteś obywatelem UE nie potrzebujesz wizy, aby przyjechać do Sutomore. Wystarczy, że okażesz przy wjeździe dowód osobisty.

Wybierając się do Sutomore, nie musisz martwić się o żadne ograniczenia związane z ubiorem. Jedynie wtedy, gdy wybierasz się do cerkwi czy meczetu powinieneś zaopatrzyć się w stosowny strój. Do tutejszego meczetu nie można wejść z odkrytą głową, nogami czy ramionami.

Kiedy jechać do Sutomore?

Jeżeli zależy ci na prawdziwie słonecznym urlopie, wybierz się do Sutomore w szczycie sezonu, a więc między czerwcem a lipcem. To właśnie wtedy termometry pokazują najwyższe temperatury, ok. 26 stopni Celsjusza. Mniejszy upał, ale równie przyjemna do morskich kąpieli woda to atuty, które przekonają cię do wakacji w sierpniu.

Jesienią słupki rtęci osiągają poziom nieco ponad 20 stopni. To okres najlepszy na aktywne zwiedzanie Zatoki Sutomorskiej.

Sutomore to doskonały cel wycieczkowy zarówno w sezonie letnim, jak i poza nim. Ciekawe miejsca związane z historią regionu czekają na odkrywców, a szeroka, rozłożysta plaża w Sutomore zachęca zarówno do wielogodzinnego opalania się, jak i nurkowania czy windsurfingu. Spędź urlop nad Morzem Adriatyckim w jednym z najpiękniejszych kurortów na południu Czarnogóry.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 8 Ocena: 4.3]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz