Plaże w Czarnogórze – 14 najpiękniejszych

Choć Czarnogóra to państwo o dość krótkiej linii brzegowej, jest ona tak urozmaicona, że każdego roku to bałkańskie wybrzeże odwiedzają tysiące turystów. Urlop w Czarnogórze to gwarancja pięknych widoków, krystalicznie czystej wody i szerokich, rozłożystych plaż do słonecznych kąpieli. Funkcjonujące na wybrzeżu hotele często tworzą własne, sztuczne plaże na swoich gości, jednak warto skorzystać z publicznych plaż Czarnogóry i odkryć ich naturalne piękno.

Jakie są najpiękniejsze plaże w Czarnogórze?

Większości turystów pojęcie pięknej, malowniczej plaży kojarzy się ze złotym lub białym, miękkim piaskiem, który króluje np. we francuskich czy włoskich kurortach. Czarnogórski krajobraz nadmorski jest nieco inny, choć równie atrakcyjny. W tym rejonie piaszczyste plaże występują na równi ze żwirowymi lub kamienistymi. Warto mieć tego świadomość przed wyjazdem do Czarnogóry. To także wskazówka, że należy wyposażyć się w ochronne obuwie, aby uniknąć nieprzyjemnych skaleczeń.

Plaże w Czarnogórskiej Riwierze uznawane są za najpiękniejsze w Europie, a lazurowa, krystaliczna woda zachęca do kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Czarnogórskie plaże to także rozbudowana turystyczna infrastruktura. Prysznice, wypożyczalnie leżaków, przebieralnie, mobilne gastronomie znacznie uprzyjemniają pobyt na plaży.

Ze względu na śródziemnomorski klimat nadmorskie rejony Czarnogóry zachęcają do aktywności miłośników nurkowania, windsurfingu, kitesurfingu czy snorkellingu. Równie dużą popularnością cieszą się oferty rejsów statkami wycieczkowymi.

Piękne plaże na wybrzeżu Czarnogóry

Do 14 najładniejszych plaż Czarnogóry zaliczamy:

 1. Plaża na Wyspie św. Stefana
 2. Plaża w Zatoce Jaz
 3. Plaża Petrovac
 4. Velika plaza
 5. Plaża Ada Bojana
 6. Zenska plaza
 7. Plaża Mogren
 8. Plaża Kamenovo
 9. Plaża Sutomore
 10. Drobni Pijesak
 11. Plaża Queens Beach
 12. Slovenska Beach
 13. Plaża Lucice
 14. Buljarica Beach.

Plaża na Wyspie św. Stefana

Już sama wyspa jest atrakcyjnym punktem na turystycznej mapie Czarnogóry. Rozciąga się z niej urokliwa panorama na okoliczną zatokę, zachęcając do plażowania i kąpieli w ciepłym Adriatyku. Na wyspie od XV wieku istniała osada, a obecnie jest to kurort, do którego ściągali swego czasu najwięksi, światowi celebryci (mieści się tu m.in. luksusowy hotel).

Plaża w Zatoce Jaz

To czarnogórska plaża, która cieszy się największą popularnością. Od Budvy dzieli ją zaledwie 6 kilometrów. Plaża rozciąga się na długość 1200 metrów, a niewielki końcowy obszar został wydzielony specjalnie dla nudystów. To typowa piaszczysta plaża, choć w niektórych miejscach gromadzi się nieco więcej żwiru. To miejsce to nie tylko rozkoszny piasek i piękne widoki, ale także szereg imprez kulturalnych. W ramach muzycznych festiwalu na plaży występowali m.in. Lenny Kravitz, Madonna, a nawet The Rolling Stones.

Plaża Petrovac

Choć Petrovac to niewielka miejscowość położona między Barem a Budvą, kryje w okolicy wyjątkowo urokliwe, kameralne plaże. Jest tu także jedna, dość tłumnie odwiedzana, plaża miejska. Także szeroka oferta gastronomiczna okolicznych lokali zachęca do wyboru właśnie tej czarnogórskiej plaży.

Velika plaza

Uznawana jest za jedną z najdłuższych plaż w Europie – mierzy ok. 13 kilometrów. Swój początek ma w miejscowości Ulcinj i ciągnie się aż do granicy Czarnogóry z Albanią. Velika plaza cieszy się mianem jedynej plaży piaszczystej w kraju, która powstała w sposób naturalny. Z jednej strony osłania ją sosnowy las, w którym można wynająć np. domek kempingowy lub pokój w leśnym pensjonacie. W okolicy nie brakuje także miejsc do uprawiania sportów wodnych. Jeśli nie dysponujesz własnym sprzętem, a chcesz spróbować swoich sił – skorzystaj z usług lokalnej wypożyczalni.

Plaża Ada Bojana

W odległości 15 kilometrów od Ulciny znajduje się malownicza wyspa Ada Bojana, niemal przy samej granicy z Albanią. Dwie strony tej trójkątnej wysepki graniczą z rzeką, a jeden brzeg wychodzi bezpośrednio na morze. Tamtejsza plaża jest piaszczysta i ciągnie się przez ok. 3 kilometry. To miejsce zarówno dla plażowiczów tekstylnych, jak i nudystów.

Zenska plaza

Nieopodal Małej plaży w Ulcinj rozciąga się kolejna plaża dla nudystów, jednak mają na nią wstęp tylko panie. Ponadto jest to plaża biletowana – za wejście trzeba zapłacić 1,5 euro. Jest to przestrzeń kamienista, jednak popularna m.in. ze względu na lecznicze powietrze.

Plaża Mogren

Większość plaż Czarnogóry skupionych jest w pobliżu licznych miejscowości wypoczynkowych i kurortów. Nie inaczej jest w przypadku Budvy – miasta pełnego zabytków i innych atrakcji. Zaledwie 1150 metrów od starego miasta rozciąga się plaża Mogren. Jest rozłożysta i piaszczysta o łagodnym zejściu do morza. Dlatego często wybierają ją na miejsce wypoczynku rodziny z dziećmi.

To miejsce o rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. W okolicy plaży znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego i akcesoriów plażowych, a także szereg restauracji, w których serwowane są smakołyki bałkańskiej kuchni.

Plaża Kamenovo

Plaża Kamenovo także znajduje się w pobliżu Budvy. To plaża rozległa, jednak tym razem pokryta drobnymi kamyczkami. Woda przy brzegu jest spokojna i płytka, dlatego to w pełni bezpieczny rejon na wypoczynek dla całej rodziny. Niezapomniane widoki i liczne wodne atrakcje przekonują do beztroskiego urlopu właśnie na Kamenovo.

Plaża Sutomore

To jednak z bardziej dzikich plaż na wybrzeżu Czarnogóry. Rozciąga się w pobliżu niewielkiej miejscowości o tej samej nazwie. W tej okolicy brak zatłoczonych, ekskluzywnych hoteli, więc plaża jest naprawdę kameralna, nawet w szczycie sezonu turystycznego. Nie brakuje natomiast warunków do słonecznych kąpieli, ale także sposobności do nurkowania, windsurfingu czy snorkellingu.

Drobni Pijesak

To kolejna plaża na Riwierze Budvańskiej, na której doskonale odnajdą się goście szukający prawdziwie kameralnego, nadmorskiego klimatu. Plaża rozciąga się między Budvą a miejscowością Petrovac. Jest kamienista, dlatego przed przyjazdem należy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie ochronne ze specjalną, gumową podeszwą. To dobry pomysł także ze względu na występujące w tym obszarze jeżowce. Drobni Pijesak to częsty cel amatorów sportów wodnych.

Plaża Queens Beach

Plaża Queens Beach przyciąga poszukiwaczy tajemnic nieodkrytych zakątków czarnogórskiego wybrzeża. Mieści się w okolicy Budvy, a dokładnie w miejscowości Milocer. Otaczają ją wysokie klify i bujna roślinność. Od strony lądu dojście może być utrudnione, jednak kursują tamtędy wodne taksówki. Ze względu na ograniczoną dostępność na Queens Beach nie ma tłumów, dlatego można tam liczyć na naprawdę kameralny wypoczynek.

Plaża rozciąga się na długości 200 metrów i pokryta jest złocistym, jedwabistym piaskiem. Woda jest tu spokojna i mogą się w niej kąpać także osoby o niewielkich umiejętnościach pływackich.

Slovenska Beach

To jedna z najczęściej polecanych plaż Czarnogóry. Mieści się w okolicy Budvy, a rozpoczyna na wysokości starego miasta. Ciągnie się przez 1,5 kilometra, więc stanowi największą plażę w tej okolicy. Slovenska Beach składa się z dwóch części. Rejon piaszczysto-kamienisty jest szczególnie popularny wśród dzieci z rodzinami i tych plażowiczów, którzy liczą na wielogodzinne słoneczne kąpiele. Druga strona plaży pokryta jest kamieniami i często zaglądają tu amatorzy sportów wodnych oraz długich spacerów.

Plaża Lucice

To niewielka, ale bardzo urokliwa plaża pełna malowniczych widoków. Lucice Beach rozciąga się w okolicy miejscowości Petrovac. Jest nieco oddalona od większych, czarnogórskich kurortów, dlatego nie musisz się tu obawiać o turystyczny gwar. To nie znaczy, że brak tutaj infrastruktury, dzięki której pobyt nad brzegiem Adriatyku będzie przyjemniejszy. Wypożyczalnie akcesoriów do opalania, sprzętów do sportów wodnych, restauracje z lokalną kuchnią to tylko niektóre z udogodnień.

Buljarica Beach

Buljarica Beach to następna plaża w rejonie Riwiery Budvańskiej. To miejsce kamieniste i pokryte drobnymi kamyczkami. Podobnie jak plaża w Lucice, Buljarica także leży w pewnym oddaleniu od zgiełku i zatłoczonych hoteli. Niewielka, ale klimatyczna Buljarica Beach to miejsce na udany wypoczynek, nawet w szczycie letniego sezonu.

Kiedy najlepiej plażować w Czarnogórze? Klimat i pogoda

Jeśli chodzi o plaże Czarnogóry, sezon na plażowanie zaczyna się pod koniec czerwca i trwa do września. Właśnie w tym okresie panują tu najlepsze warunki do słonecznych kąpieli. Latem temperatury w Czarnogórze osiągają poziom nawet 30 stopni Celsjusza, a opady niemal nie występują. Woda Adriatyku jest przyjemnie ciepła – osiąga 26 stopni. Trzeba jednak pamiętać, że to także okres bardzo wysokich cen w kurortach i dużej liczby turystów.

W kurortach Czarnogóry zawsze można cieszyć się czarującymi krajobrazami, orzeźwiającą wodą morską, leczniczym powietrzem, a także słońcem nawet po zakończeniu sezonu. Wiosenne czy jesienne miesiące to jednak raczej czas na spacery lub pikniki na plaży niż typowe sesje opalania.

Świetne warunki na czarnogórskich plażach – podsumowanie

Plaże na wybrzeżu Czarnogóry znajdują się zwykle w pięknym otoczeniu przyrody, samo ukształtowanie terenu i brzegu jest przyjazne zarówno dla mniej lub bardziej wprawnych pływaków. Czarnogóra może poszczycić się dobrze rozwiniętą plażową infrastrukturą. Podsumowując, do jej najważniejszych autów należą:

 • molo;
 • miejsce parkingowe;
 • wypożyczalnie sprzętu plażowego, takiego jak leżaki z parasolami;
 • narty wodne, waverunnery, łodzie;
 • toalety, prysznice, przebieralnie;
 • place zabaw i boiska sportowe (koszykówka, siatkówka, korty tenisowe);
 • liczne kawiarnie i restauracje.

Wybierając Czarnogórę na cel swoich wakacji, masz pewność, że wrócisz stamtąd wypoczęty i pełen sił na kolejne wyzwania. Tamtejsze plaże cieszą się popularnością wśród turystów na całym świecie – zdecyduj, czy zależy ci na wielogodzinnych kąpielach słonecznych, czy na aktywnym wypoczynku i poznaniu tej części Bałkanów. A może interesuje cię jedno i drugie? Zaplanuj podróż w dogodnym terminie i ciesz się urokami czarnogórskich wybrzeży Adriatyku.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 2 Ocena: 5]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz