Young woman enjoying swimming pool, palms view from hotel balcony in Egypt. Vacation in tropical resort
maryviolet / stock.adobe.com

Choć Egipt kojarzy się przede wszystkim ze słonecznymi plażami i luksusowymi hotelami, to skarbnica śladów z epoki starożytności. Słynne piramidy w Gizie czy monumentalny sfinks to zabytki Egiptu kojarzone nawet z podręczników, jednak ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej. Co warto zobaczyć w Egipcie? Oto najbardziej znane zabytki i mniej popularne cuda kultury arabskiej.

Dolina Królów i jeszcze więcej – poznaj skarby egipskich faraonów!

W Egipcie możesz znaleźć się bliżej cennego dziedzictwa pochodzącego sprzed tysięcy lat. Podczas jednego wyjazdu w tym kierunku z pewnością nie będziesz w stanie zobaczyć wszystkiego, dlatego jeszcze przed podróżą dobrze zaplanuj poszczególne punkty na wycieczkowej mapie.

Piramidy w Gizie

To już niemal symbol całego Egiptu. Piramidy robią wrażenie głównie ze względu na swoje monumentalne rozmiary. Za największą uznaje się Piramidę Cheopsa, która oficjalnie stała się jednym z siedmiu cudów świata starożytnego. Obok wznoszą się piramidy Mykerinosa oraz Chefrena.

Podziwiając wszystkie warto zwrócić uwagę także na charakterystyczny posąg Sfinksa wykuty z bloku skalnego. Posąg szacuje się na ok. 5 tysięcy lat. Przypomina leżącego lwa z ludzką głową.

pyramids giza cairo in egypt with camel caravane panoramic scenic view
sculpies / stock.adobe.com

Luksor

Przez długi czas Luksor stanowił najważniejszy ośrodek życia religijnego w Egipcie. Położony jest bezpośrednio nad Nilem w obszarze starożytnego miasta Teby. Wartość historyczna Luksoru jest tak duża, że wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Punktem, którzy przyciąga tu turystów jest świątynia prezentująca architekturę typową dla czasów faraonów. Do wnętrza wchodzi się przez dwie potężne bramy, a cała budowla ma ponad 250 metrów wysokości.

Colossi of Memnon, Valley of Kings, Luxor, Egypt
Oleg Zhukov / stock.adobe.com
View of the Karnak Temple Complex in Luxor - Egypt
Leonid Andronov / stock.adobe.com

Świątynia Hatszepsut

To jeden z najbardziej znanych tego typu obiektów w Egipcie. Jest wyjątkowy, ponieważ poświęcony jedynej kobiecie sprawującej rządy jako faraon w XV wieku p.n.e. Świątynia jest trzypoziomowa i została wykuta w skale.

Świątynia Hatszepsut
kruffka / stock.adobe.com

Dolina Królów

To bardzo charakterystyczne miejsce pochówku faraonów. Poszczególne grobowce wykuto w skałach, a wewnątrz stworzono ciąg niezliczonych sal i korytarzy. Za największy obiekt uważa się grobowiec faraona Seti I. Władca zlecił stworzenie sali o powierzchni ponad 120 m², a ściany oraz sufit pokryto niesamowitymi malowidłami i reliefami.

Dolina Królów w Egipcie
VinyLove Foto / stock.adobe.com

Kair

To stolica Egiptu, w której najbardziej odczujesz klimat i kulturę Egipcjan. Miasto skupia w sobie zarówno wartość historyczną (przez liczne zabytki muzułmańskiej architektury), ale także atmosferę egipskiej codzienności – w końcu w Kairze mieszka kilkanaście milionów ludzi. Stolica tak naprawdę nigdy nie zasypia. Wybierając się w tym kierunku, warto odwiedzić m.in. Muzeum Egipskie.

View of the Mosques of Sultan Hassan and Al-Rifai in Cairo - Egy
Leonid Andronov / stock.adobe.com

Świątynie w Abu Simbel

To malowniczo usytuowana miejscowość nad Nilem, która słynie z dwóch okazałych świątyń. Ich „budowniczym” był faraon Ramzes II. Najbardziej znane są tutaj monumentalne posągi władcy przy wejściu do Wielkiej Świątyni. Obok znajduje się budowla poświęcona żonie Ramzesa II – Nefertati. Fasadę mniejszej świątyni zdobi natomiast aż sześć figur – dwie podobizny królowej oraz cztery króla.

Abu Simbel, Egypt - Inside the great temple of Ramses II at Abu Simbel.
Nick Brundle / stock.adobe.com

Sharm El Sheikh i okolice

To często wybierany przez turystów region znajdujący się na cyplu Półwyspu Synaj. Okolica słynie przede wszystkim z niesamowitej rafy koralowej, pustyni i licznych malowniczych oaz. Podczas pobytu w Sharm El Sheikh warto odwiedzić przede wszystkim:

 • Meczet Al Mustafa – największą Islamską świątynię w okolicy. W celach turystycznych najlepiej wybrać się tutaj poza godzinami modlitwy;
 • Meczet Al Sahaba – drugi co do wielkości meczet w Sharm El Sheikh;
 • Naama Bay – najbardziej rozrywkowa dzielnica, gdzie czeka na ciebie szereg barów, restauracji i dyskotek;
 • Delfinarium, gdzie będziesz mieć okazję do popływania z delfinami;
 • Góra Synaj – najbardziej symboliczne miejsce w okolicy położone ok. 250 km od Sharm El Sheikh. Na szczyt góry, na której Mojżesz otrzymał tablice z dziesięcioma przykazaniami prowadzi 3400 schodów.
Beautiful Al Mustafa Mosque in Old Town of Sharm El Sheikh isolated on white background
Ievgen Skrypko / stock.adobe.com
The ground floor of Al Sahaba mosque in Sharm El Sheikh, Egypt
efesenko / stock.adobe.com
The beach at Naama Bay in Sharm el Sheik
Stig Alenas / stock.adobe.com
Exodus, Moses crossing the desert with the Israelites, escape from the Egyptians
neirfy / stock.adobe.com

Wielka Tama Asuańska

Na terenie Asuanu znajdowała się stara tama wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku. Jednak wraz z rozwojem demograficznym w Dolinie Nilu oraz powiększaniem obszarów uprawnych jej możliwości stały się niewystarczające. Nową Wielką Tamę Asuańską budowano w latach 60-70. XX wieku. Wielki sztuczny zbiornik wodny (Jezioro Nasera) ma długość aż 500 kilometrów. Przerwanie tamy stanowiłoby poważne zagrożenie dla całej Doliny Nilu. Będąc w Egipcie, warto wybrać się w te rejony, aby na własne oczy zobaczyć tę monumentalną konstrukcję i jezioro.

Aswan Wielka Tama Asuańska - Asuan - Egipt - Jezioro Nasera i okolice
120iwonka / stock.adobe.com

Aleksandria – nowoczesne miasto z bogatą historią

Jest to drugie co do wielkości miasto na terenie Egiptu. Obecnie Aleksandrię tworzy sześć okręgów administracyjnych na łącznej powierzchni 2679 km2. Leży bezpośrednio nad brzegiem Morza Śródziemnego i działa tutaj największy w państwie port. Aleksandria jest jednocześnie prężnie działającym ośrodkiem handlowym, naukowym czy kulturowym.

Co ciekawe, miasto uważa się za jedno z najbezpieczniejszych i najbardziej liberalnych nie tylko w Egipcie, ale w całym świecie arabskim. Znajduje się tu także wiele akcentów europejskich, religii chrześcijańskiej. Znajdują się tutaj dwie synagogi.

The Stanley bridge, Alexandria, Egypt
efesenko / stock.adobe.com
View of Alexandria harbor, Egypt
javarman / stock.adobe.com

Krótka historia Aleksandrii

Jest to miasto założone przez Aleksandra Wielkiego w 332 r. p.n.e. Choć osada istniała tu już od 2686 r p.n.e., to Aleksander znacznie przyczynił się do jej rozbudowy i rozwoju, dając jej najlepsze lata świetności.

W epoce średniowiecza miasto stanowiło najważniejszy port na całym Morzu Śródziemnym. Po dojściu do władzy Ptomeleuszy, Aleksandria została ustanowiona także stolicą Egiptu. Starożytna Aleksandria wpisywała się także w pierwszą czwórkę największych chrześcijańskich ośrodków w tym rejonie, poza Konstantynopolem, Rzymem i Antiochią Syryjską.

Zabytki w Aleksandrii

Dziś Aleksandria stanowi nowoczesne miasto, gdzie jednak na każdym kroku można poczuć bogatą i wielowiekową historię tego miejsca. Meczety, biblioteki, muzeum narodowe czy nekropolia to tylko niektóre z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie miasta Aleksandra Wielkiego.

Alexandria library
Harrycat / stock.adobe.com

Jednym z ważnych symboli miasta jest Biblioteka Aleksandryjska, będąca jednocześnie największym tego typu obiektem w świecie starożytnym. Powstała za czasów Ptolemeusza I Sotera w III w. p.n.e.. Przechowywane są w niej cenne papirusy, które zachęcają do odwiedzin nie tylko turystów, ale i badaczy z całego świata. W okresie inwazji Cezara na Egipt wybuchł tutaj pożar, który strawił ponad 40 000 woluminów. Od 2002 roku obiekt funkcjonuje jako centrum nauki z planetarium.

Podwodny portowy świat

Będąc w Aleksandrii, warto pokusić się o odkrycie podwodnych, starożytnych tajemnic w tutejszym porcie. Zobaczysz dzięki temu ruiny zatopionego miasta i wyspy Antirhodos, pałacu Kleopatry oraz pozostałości po słynnej latarni morskiej. Nie brakuje tu również sfinksów, rzymskich kolumn czy okrętów wojennych. Tak naprawdę Aleksandria to najbardziej widowiskowe miejsce Egiptu dla miłośników nurkowania.

wreck Alexandria
normansava / stock.adobe.com

Sahara – największa pustynia świata

Przez długi czas Sahara spełniała rolę cmentarza dla starożytnego miasta Memphis przez i jest obecnie największym stanowiskiem archeologicznym w Egipcie. Powstawały tu grobowce kolejnych władców, nie tylko faraonów. Najważniejszym miejscem na pustyni jest Piramida Schodkowa Djosera.

Z jej szczytu rozciąga się wspaniała panorama Nilu – można wejść na piramidę po drewnianej rampie. Turyści mają możliwość wejścia także do niektórych zabudowań, aby podziwiać starożytne hieroglify i płaskorzeźby.

River Nile in Egypt. Life on the River Nile
EwaStudio / stock.adobe.com

Stolica Egiptu – zabytki i prawdziwy arabski klimat

Kair to islamskie miasto o bardzo charakterystycznej architekturze. Znajduje się tu mnóstwo meczetów, mendres i innych zabytków z epoki od Fatymidów do Mameluków. Odwiedzając stolicę Egiptu, docenisz przede wszystkim tutejszą tradycję handlową. Dziesiątki straganów, rzemieślniczych warsztatów, gdzie mieszkańcy handlują ceramiką, przyprawami czy tekstyliami wciąż prężnie tu działają. Labirynt Khan el-Khalili to doskonałe miejsce, aby kupić wspaniałe pamiątki z podróży.

Wśród najważniejszych zabytków Kairu znajdują się:

 • Meczet Al-Azhar;
 • Meczet Sułtana Hassana;
 • Meczet Ahmada Ibn Tuluna (najstarszy w Kairze).

Znajduje się tu także Muzeum Egipskie kryjące skarb Tutenchamona czy inne artefakty ze starożytności.

Al-Azhar Mosque
paulos1 / stock.adobe.com
The Mosque-Madrasa of Sultan Hassan at sunset, Cairo Citadel, Egypt.
Anton Petrus / stock.adobe.com

Klasztor św. Katarzyny

Klasztor Świętej Katarzyny zlokalizowany jest pod wspomnianą już Górą Synaj, gdzie Bóg objawił się Mojżeszowi w postacią gorejącego krzewu. W Egipcie klasztor traktowany jest jako bardzo ważny punkt turystyczny, ale i pielgrzymkowy. Ze względu na swoją wagę i architekturę został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

The 6th century, UNESCO-listed St Catherine's monastery at the foot of Mt Sinai in Egypt's Sinai Peninsula. One of the oldest still-functioning Christian monasteries in the world.
Kylie / stock.adobe.com

Egipska kuchnia – tych potraw musisz spróbować!

Jedną z największych atrakcji Egiptu jest tutejsza kuchnia, która łączy w sobie elementy tureckie, włoskie i francuskie. W menu znajdziesz zatem dania mięsne, rybne, ale także wegetariańskie i wegańskie. W każdym posiłku przewidziane są oczywiście obowiązkowe składniki, bez których nie mógłby zostać uznany za egipski.

Podczas tradycyjnego śniadania możesz spodziewać się słodko-słonych smaków. Chleb w postaci pieczonych placków, smażone jajko czy chałwa to tylko niektóre z nich. Warto spróbować fula (danie z gotowanego bobu) czy falafela (na bazie tego samego warzywa). Do chleba Egipcjanie często dodają bastermę, czyli cienkie plastry wołowiny smażone niekiedy z jajkiem.

Najciekawsze egipskie dania

Mahsi

Złożona potrawa, którą można przyrządzić na kilka różnych sposobów. W każdym przypadku jej podstawowym składnikiem jest jednak ryż z sosem pomidorowym i przyprawami. Taką mieszankę umieszcza się w liściach winogron, bakłażanach czy ziemniakach. Czasem do farszu Egipcjanie dodają także mielone mięso.

Sihil Mahsi; It is a special pot dish made in Antakya - Hatay cuisine from Turkish Regional Cuisine. It is a kind of stuffed zucchini dish.
Esin Deniz / stock.adobe.com

Kushari

To jedna z najpopularniejszych potraw egipskich dostępna niemal w każdej restauracji. Podstawą jest tutaj makaron i ryż, a dodatkiem soczewica, sos pomidorowy, ciecierzyca czy cebula.

Egyptian Cuisine: kushari close-up on the plate. horizontal
FomaA / stock.adobe.com

Fitir

To rodzaj egipskiej pizzy z wołowiną, pieczarkami lub tuńczykiem jako składnikiem głównym. Do tego dokłada się oliwki, paprykę czy inne ulubione warzywa.

African fitir dish
Toyakisfoto.photos / stock.adobe.com

Molochija

Choć w kuchni Egipcjan zupy raczej nie królują, często jada się tutaj molochiję (molokhię). To zupa powstała z liści jadalnej juty z dodatkiem wody po gotowanej wcześniej wołowinie. Istnieje także wegańska wersja tej potrawy.

molokhia soup, egyptian cuisine
uckyo / stock.adobe.com

Jeśli chodzi o desery, arabska kuchnia niemal triumfuje w tym względzie. W Egipcie najczęściej jada się ryż z mlekiem oraz ciasta, takie jak:

 • kunafa;
 • baklawa;
 • zalabia;
 • harisa albo harissa (ciasto z semoliny).
Turkish dessert kunefe with pistachio powder and tea
Irina Lepneva / stock.adobe.com
Traditional baklava sweet pastry, arab arabic sweet dessert food at a street food market
Aleksandr Vorobev / stock.adobe.com
Oriental Sweet called Zalabia with honey wax
tarekkhouzam / stock.adobe.com
Harisa Closeup
Momen / stock.adobe.com

Niezależnie od tego, czy zechcesz spędzić urlop w Dolinie Królów, opalać się nad Morzem Czerwonym czy zrobić dłuższy rajd po egipskich zabytkach powstałych na przestrzeni wieków, wycieczka do Egiptu będzie niezapomnianym doświadczeniem. Naprawdę masz w czym wybierać!

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]
Przewiń do góry