Egipt Atrakcje
Choć Egipt kojarzy się przede wszystkim ze słonecznymi plażami i luksusowymi hotelami, to skarbnica śladów z epoki starożytności. Słynne piramidy w Gizie czy monumentalny sfinks to zabytki Egiptu kojarzone nawet z podręczników, jednak ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej. Co warto zobaczyć w Egipcie? Oto najbardziej znane zabytki i mniej popularne cuda kultury arabskiej.
Dolina Królów i jeszcze więcej – poznaj skarby egipskich faraonów!
W Egipcie możesz znaleźć się bliżej cennego dziedzictwa pochodzącego sprzed tysięcy lat. Podczas jednego wyjazdu w tym kierunku z pewnością nie będziesz w stanie zobaczyć wszystkiego, dlatego jeszcze przed podróżą dobrze zaplanuj poszczególne punkty na wycieczkowej mapie.
Piramidy w Gizie
To już niemal symbol całego Egiptu. Piramidy robią wrażenie głównie ze względu na swoje monumentalne rozmiary. Za największą uznaje się Piramidę Cheopsa, która oficjalnie stała się jednym z siedmiu cudów świata starożytnego. Obok wznoszą się piramidy Mykerinosa oraz Chefrena.
Podziwiając wszystkie warto zwrócić uwagę także na charakterystyczny posąg Sfinksa wykuty z bloku skalnego. Posąg szacuje się na ok. 5 tysięcy lat. Przypomina leżącego lwa z ludzką głową.
Luksor
Przez długi czas Luksor stanowił najważniejszy ośrodek życia religijnego w Egipcie. Położony jest bezpośrednio nad Nilem w obszarze starożytnego miasta Teby. Wartość historyczna Luksoru jest tak duża, że wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Punktem, którzy przyciąga tu turystów jest świątynia prezentująca architekturę typową dla czasów faraonów. Do wnętrza wchodzi się przez dwie potężne bramy, a cała budowla ma ponad 250 metrów wysokości.
Świątynia Hatszepsut
To jeden z najbardziej znanych tego typu obiektów w Egipcie. Jest wyjątkowy, ponieważ poświęcony jedynej kobiecie sprawującej rządy jako faraon w XV wieku p.n.e. Świątynia jest trzypoziomowa i została wykuta w skale.
Dolina Królów
To bardzo charakterystyczne miejsce pochówku faraonów. Poszczególne grobowce wykuto w skałach, a wewnątrz stworzono ciąg niezliczonych sal i korytarzy. Za największy obiekt uważa się grobowiec faraona Seti I. Władca zlecił stworzenie sali o powierzchni ponad 120 m², a ściany oraz sufit pokryto niesamowitymi malowidłami i reliefami.
Kair
To stolica Egiptu, w której najbardziej odczujesz klimat i kulturę Egipcjan. Miasto skupia w sobie zarówno wartość historyczną (przez liczne zabytki muzułmańskiej architektury), ale także atmosferę egipskiej codzienności – w końcu w Kairze mieszka kilkanaście milionów ludzi. Stolica tak naprawdę nigdy nie zasypia. Wybierając się w tym kierunku, warto odwiedzić m.in. Muzeum Egipskie.
Świątynie w Abu Simbel
To malowniczo usytuowana miejscowość nad Nilem, która słynie z dwóch okazałych świątyń. Ich „budowniczym” był faraon Ramzes II. Najbardziej znane są tutaj monumentalne posągi władcy przy wejściu do Wielkiej Świątyni. Obok znajduje się budowla poświęcona żonie Ramzesa II – Nefertati. Fasadę mniejszej świątyni zdobi natomiast aż sześć figur – dwie podobizny królowej oraz cztery króla.
Sharm El Sheikh i okolice
To często wybierany przez turystów region znajdujący się na cyplu Półwyspu Synaj. Okolica słynie przede wszystkim z niesamowitej rafy koralowej, pustyni i licznych malowniczych oaz. Podczas pobytu w Sharm El Sheikh warto odwiedzić przede wszystkim:
- Meczet Al Mustafa – największą Islamską świątynię w okolicy. W celach turystycznych najlepiej wybrać się tutaj poza godzinami modlitwy;
- Meczet Al Sahaba – drugi co do wielkości meczet w Sharm El Sheikh;
- Naama Bay – najbardziej rozrywkowa dzielnica, gdzie czeka na ciebie szereg barów, restauracji i dyskotek;
- Delfinarium, gdzie będziesz mieć okazję do popływania z delfinami;
- Góra Synaj – najbardziej symboliczne miejsce w okolicy położone ok. 250 km od Sharm El Sheikh. Na szczyt góry, na której Mojżesz otrzymał tablice z dziesięcioma przykazaniami prowadzi 3400 schodów.
Wielka Tama Asuańska
Na terenie Asuanu znajdowała się stara tama wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku. Jednak wraz z rozwojem demograficznym w Dolinie Nilu oraz powiększaniem obszarów uprawnych jej możliwości stały się niewystarczające. Nową Wielką Tamę Asuańską budowano w latach 60-70. XX wieku. Wielki sztuczny zbiornik wodny (Jezioro Nasera) ma długość aż 500 kilometrów. Przerwanie tamy stanowiłoby poważne zagrożenie dla całej Doliny Nilu. Będąc w Egipcie, warto wybrać się w te rejony, aby na własne oczy zobaczyć tę monumentalną konstrukcję i jezioro.
Aleksandria – nowoczesne miasto z bogatą historią
Jest to drugie co do wielkości miasto na terenie Egiptu. Obecnie Aleksandrię tworzy sześć okręgów administracyjnych na łącznej powierzchni 2679 km2. Leży bezpośrednio nad brzegiem Morza Śródziemnego i działa tutaj największy w państwie port. Aleksandria jest jednocześnie prężnie działającym ośrodkiem handlowym, naukowym czy kulturowym.
Co ciekawe, miasto uważa się za jedno z najbezpieczniejszych i najbardziej liberalnych nie tylko w Egipcie, ale w całym świecie arabskim. Znajduje się tu także wiele akcentów europejskich, religii chrześcijańskiej. Znajdują się tutaj dwie synagogi.
Krótka historia Aleksandrii
Jest to miasto założone przez Aleksandra Wielkiego w 332 r. p.n.e. Choć osada istniała tu już od 2686 r p.n.e., to Aleksander znacznie przyczynił się do jej rozbudowy i rozwoju, dając jej najlepsze lata świetności.
W epoce średniowiecza miasto stanowiło najważniejszy port na całym Morzu Śródziemnym. Po dojściu do władzy Ptomeleuszy, Aleksandria została ustanowiona także stolicą Egiptu. Starożytna Aleksandria wpisywała się także w pierwszą czwórkę największych chrześcijańskich ośrodków w tym rejonie, poza Konstantynopolem, Rzymem i Antiochią Syryjską.
Zabytki w Aleksandrii
Dziś Aleksandria stanowi nowoczesne miasto, gdzie jednak na każdym kroku można poczuć bogatą i wielowiekową historię tego miejsca. Meczety, biblioteki, muzeum narodowe czy nekropolia to tylko niektóre z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie miasta Aleksandra Wielkiego.
Jednym z ważnych symboli miasta jest Biblioteka Aleksandryjska, będąca jednocześnie największym tego typu obiektem w świecie starożytnym. Powstała za czasów Ptolemeusza I Sotera w III w. p.n.e.. Przechowywane są w niej cenne papirusy, które zachęcają do odwiedzin nie tylko turystów, ale i badaczy z całego świata. W okresie inwazji Cezara na Egipt wybuchł tutaj pożar, który strawił ponad 40 000 woluminów. Od 2002 roku obiekt funkcjonuje jako centrum nauki z planetarium.
Podwodny portowy świat
Będąc w Aleksandrii, warto pokusić się o odkrycie podwodnych, starożytnych tajemnic w tutejszym porcie. Zobaczysz dzięki temu ruiny zatopionego miasta i wyspy Antirhodos, pałacu Kleopatry oraz pozostałości po słynnej latarni morskiej. Nie brakuje tu również sfinksów, rzymskich kolumn czy okrętów wojennych. Tak naprawdę Aleksandria to najbardziej widowiskowe miejsce Egiptu dla miłośników nurkowania.
Sahara – największa pustynia świata
Przez długi czas Sahara spełniała rolę cmentarza dla starożytnego miasta Memphis przez i jest obecnie największym stanowiskiem archeologicznym w Egipcie. Powstawały tu grobowce kolejnych władców, nie tylko faraonów. Najważniejszym miejscem na pustyni jest Piramida Schodkowa Djosera.
Z jej szczytu rozciąga się wspaniała panorama Nilu – można wejść na piramidę po drewnianej rampie. Turyści mają możliwość wejścia także do niektórych zabudowań, aby podziwiać starożytne hieroglify i płaskorzeźby.
Stolica Egiptu – zabytki i prawdziwy arabski klimat
Kair to islamskie miasto o bardzo charakterystycznej architekturze. Znajduje się tu mnóstwo meczetów, mendres i innych zabytków z epoki od Fatymidów do Mameluków. Odwiedzając stolicę Egiptu, docenisz przede wszystkim tutejszą tradycję handlową. Dziesiątki straganów, rzemieślniczych warsztatów, gdzie mieszkańcy handlują ceramiką, przyprawami czy tekstyliami wciąż prężnie tu działają. Labirynt Khan el-Khalili to doskonałe miejsce, aby kupić wspaniałe pamiątki z podróży.
Wśród najważniejszych zabytków Kairu znajdują się:
- Meczet Al-Azhar;
- Meczet Sułtana Hassana;
- Meczet Ahmada Ibn Tuluna (najstarszy w Kairze).
Znajduje się tu także Muzeum Egipskie kryjące skarb Tutenchamona czy inne artefakty ze starożytności.
Klasztor św. Katarzyny
Klasztor Świętej Katarzyny zlokalizowany jest pod wspomnianą już Górą Synaj, gdzie Bóg objawił się Mojżeszowi w postacią gorejącego krzewu. W Egipcie klasztor traktowany jest jako bardzo ważny punkt turystyczny, ale i pielgrzymkowy. Ze względu na swoją wagę i architekturę został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Egipska kuchnia – tych potraw musisz spróbować!
Jedną z największych atrakcji Egiptu jest tutejsza kuchnia, która łączy w sobie elementy tureckie, włoskie i francuskie. W menu znajdziesz zatem dania mięsne, rybne, ale także wegetariańskie i wegańskie. W każdym posiłku przewidziane są oczywiście obowiązkowe składniki, bez których nie mógłby zostać uznany za egipski.
Podczas tradycyjnego śniadania możesz spodziewać się słodko-słonych smaków. Chleb w postaci pieczonych placków, smażone jajko czy chałwa to tylko niektóre z nich. Warto spróbować fula (danie z gotowanego bobu) czy falafela (na bazie tego samego warzywa). Do chleba Egipcjanie często dodają bastermę, czyli cienkie plastry wołowiny smażone niekiedy z jajkiem.
Najciekawsze egipskie dania
Mahsi
Złożona potrawa, którą można przyrządzić na kilka różnych sposobów. W każdym przypadku jej podstawowym składnikiem jest jednak ryż z sosem pomidorowym i przyprawami. Taką mieszankę umieszcza się w liściach winogron, bakłażanach czy ziemniakach. Czasem do farszu Egipcjanie dodają także mielone mięso.
Kushari
To jedna z najpopularniejszych potraw egipskich dostępna niemal w każdej restauracji. Podstawą jest tutaj makaron i ryż, a dodatkiem soczewica, sos pomidorowy, ciecierzyca czy cebula.
Fitir
To rodzaj egipskiej pizzy z wołowiną, pieczarkami lub tuńczykiem jako składnikiem głównym. Do tego dokłada się oliwki, paprykę czy inne ulubione warzywa.
Molochija
Choć w kuchni Egipcjan zupy raczej nie królują, często jada się tutaj molochiję (molokhię). To zupa powstała z liści jadalnej juty z dodatkiem wody po gotowanej wcześniej wołowinie. Istnieje także wegańska wersja tej potrawy.
Jeśli chodzi o desery, arabska kuchnia niemal triumfuje w tym względzie. W Egipcie najczęściej jada się ryż z mlekiem oraz ciasta, takie jak:
- kunafa;
- baklawa;
- zalabia;
- harisa albo harissa (ciasto z semoliny).
Niezależnie od tego, czy zechcesz spędzić urlop w Dolinie Królów, opalać się nad Morzem Czerwonym czy zrobić dłuższy rajd po egipskich zabytkach powstałych na przestrzeni wieków, wycieczka do Egiptu będzie niezapomnianym doświadczeniem. Naprawdę masz w czym wybierać!