Waluta Egipt

Waluta – czym płacić w Egipcie?

Waluta Egiptu – funt egipski

Powszechnie używaną walutą w Egipcie jest funt egipski. W przypadku turystów najpopularniejszą walutą w Egipcie są jednak dolary amerykańskie. Z uwagi na dużą liczbę turystów z krajów Unii Europejskiej euro również jest powszechnie akceptowane.

W Egipcie oficjalnie obowiązuje funt egipski (EGP). Dostępne monety to

  • 25, 50 piastr;
  • 1 funt;

zaś banknoty występują w nominałach:

  • 25, 50 piastr;
  • 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 funtów.

Jeśli zastanawiasz się, jaką walutę przygotować na wakacje w Egipcie, najlepszym wyborem będzie dolar amerykański. Również z tego względu, że osoby z zagranicy mają obowiązek regulować opłatę za nocleg właśnie w tej formie.

Za wstęp do niektórych atrakcji można zapłacić wyłącznie gotówką, dlatego zawsze warto mieć ją przy sobie. Nie ma natomiast problemu z płatnością kartą w restauracjach, sklepach czy centrach handlowych. Na terenie Egiptu, zwłaszcza w najpopularniejszych kurortach, nie brakuje bankomatów.

egyptian money
Horticulture / stock.adobe.com

Czym płacić w Egipcie? Euro czy dolary do Egiptu?

Pomimo że coraz więcej miejsc wprowadza płatność kartą, gotówka wciąż pozostaje popularna. Ceny podawane są zazwyczaj w trzech walutach (funtach egipskich, dolarach amerykańskich i w euro). W Egipcie dolary często przeliczane są w stosunku do euro jako 1:1. Z uwagi na to, że bardziej opłaca się płacić tańszą walutą, lepszym wyborem będą dolary amerykańskie.

Polscy turyści często napotykają problemy z wymianą funtów egipskich po powrocie tj. w rodzimych kantorach, dlatego pozostałą gotówkę najlepiej wydać jeszcze na lotnisku. Gotówkę należy mieć przy sobie przy wjeździe do Egiptu, m.in. w celu zakupu wizy.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 4 Ocena: 4]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz