Wietnam jest jednym z najbardziej zróżnicowanych państw świata pod względem biosfery, jest także miejscem styku dwóch ekosystemów, kształtowanych przez wpływy dwóch klimatów, tropikalnego i umiarkowanego.
W tym kraju liczbę gatunków zwierząt szacuje się na ponad 10 000, natomiast gatunków roślinności jest jeszcze więcej, ponieważ mówi się aż o ponad 13 000 gatunkach roślinności lądowej i ponad 3000 wodnej.
Fauna Wietnamu
Wietnam jest krajem bogatym pod względem różnorodności fauny, której mianem określa się wszystkie gatunki zwierząt istniejące na danym terenie, ponieważ na terytorium tego kraju żyje wiele ciekawych i rzadkich gatunków zwierząt, w tym także tych zagrożonych. Wiele z nich w Europie można spotkać jedynie w zoo, głownie tych zaliczających się do grupy zwierząt egzotycznych. Niektórym z nich z nich grozi wyginięcie, dlatego objęte zostały ochroną.
Poruszając temat zwierząt zamieszkujących teren Wietnamu, nie sposób nie wspomnieć o Vu Quang, czyli saoli wietnamskiej. Jest to z jeden z najbardziej zagrożonych gatunków ssaków, zamieszkuje jedynie Wietnam i niewielką część Laosu. Obecnie na świecie żyje jedynie kilkaset osobników, wszystkie na wolności. Zwierzę po raz pierwszy zostało odkryte w 1992 roku. Żywi się roślinami, głównie liśćmi figowca. Podochodzi z gatunku wołowatych, przypomina nieco antylopę. Osiąga rozmiary ok. 85 cm wysokości i do 90 kilogramów wagi. Co ciekawe, do tej pory udało się złapać jedynie jednego osobnika, który zmarł w niewoli oraz tylko trzy razy sfotografować.
Nosorożec jawajski mierzy nieco ponad 3 metry długości i ok. 1,5 metra wysokości, jego skóra sprawia wrażenie pancerza, posiada również stosunkowo krótkie rogi. Kiedyś zamieszkiwał tereny od Indonezji aż po Chiny. Obecnie na świecie, w Kenii, żyją jedynie dwa osobniki, dwie samice, dlatego gatunek ten jest krytycznie zagrożony i nie ma żadnych szans na naturalne zwiększenie populacji. Do 2010 roku grupa 8 osobników zamieszkiwała wietnamski park narodowy Parku Narodowym Cát Tiên, jednak z powodu wojny wietnamskiej oraz kłusowników, którzy zabijali te zwierzęta dla rogu, nie przetrwały.
Innym krytycznie zagrożonym gatunkiem zamieszkującym na terenie Wietnamu jest krokodyl syjamski. Szacuje się, że obecnie na świecie żyje jedynie ok. 100 osobników, z czego większość na terenach Kambodży.
Oprócz zwierząt zagrożonych, Na terenie Wietnamu zamieszkuje wiele ciekawych gatunków zwierząt. Kraj ten może pochwalić się niesamowitą różnorodnością ssaków naczelnych, takich jak lori – niewielki ssak, pochodzący z rodziny ssaków naczelnych, który swoimi rozmiarami sięga do 25 cm i waży maksymalnie 300 gram. Jego znakiem charakterystycznym są wielkie brązowe oczy. Można także spotkać gibony, na które miejscowi polują, gdyż małpie mięso staje się coraz bardziej popularne jako miejscowa dziczyzna.
Również mniej znanym zwierzęciem są łuskowce, które stają się ofiarami kłusowników, ponieważ sprzedawana są na czarnym rynku dla fanów medycyny tradycyjnej, gdzie wierzy się w ich lecznice właściwości.
Do pozytywnych informacji należy na pewno odkrycie w 2019 roku myszojelenia, najmniejszego członka rodziny jeleniowatych. Był on uznany za gatunek wymarły przez niemal 30 lat. Analogiczna sytuacja pojawiła się również w przypadku rokselany tonkińskiej, po raz pierwszy zobaczonej w 1992 roku. Jest to niewielki członek rodziny naczelnej.
Do zwierząt bardziej powszechnych w Wietnamie zalicza się tygrysa azjatyckiego, cyjona rudego, niedźwiedzia himalajskiego czy pantera mglista. Można tam spotkać także m.in. słonie azjatyckie czy nosorożce. Natomiast do zwierząt powszechnych w Wietnamie zaliczyć można antylopy, bawoły, kangury oraz makaki.
Flora Wietnamu
Florą nazywa się wszystkie gatunki roślinności występujące na danym terenie. A Wietnam zdecydowanie może pochwalić się dużą ilością zróżnicowanych gatunków roślin. Szacuje się, że na terenie tego kraju występuje około 16 tysięcy gatunków roślin, zarówno tych znanych w Europie, jak i tych bardziej tropikalnych i unikalnych.
Niestety z powodu szybko rosnącej populacji Wietnamu i dynamicznego rozwoju tego kraju, przyroda coraz bardziej staje się zagrożona, głównie z powodu wycinania lasów, przerabiania ziem na pola uprawne oraz zbytniego wykorzystywania surowców naturalnych. Teren ten był kiedyś niemal w całości porośnięty lasami, które w większości zostały zniszczone z powodu wojen. Obecnie jedynie około 25% powierzchni Wietnamu zajmują różnego rodzaju lasy, zaczynając od tych górskich, kończąc na lasach namorzynowych, inaczej nazywanymi pływowymi.
W Wietnamie jest 30 parków narodowych objętych ochroną i rezerwatów przyrody, a władze kraju przykładają coraz większą uwagę do ochrony zagrożonego ekosystemu. W samej tropikalnej dżungli można znaleźć aż 1500 gatunków drzew, w tym hebanowiec, mahoniowiec czy bardziej znane jak sosny czy dęby. A w parku narodowym Hanoi Cuc Phuong, będącego najstarszym parkiem Wietnamu, można podziwiać drzewa mające nawet 1000 lat.
Rośliną, na którą warto zwrócić szczególną uwagę jest bambus, będący najszybciej rosnącą rośliną na świecie, a najdłuższe okazy mogą sięgać ponad 35 metrów. Szacuje się, że w ciągu jednego dnia, bambus może urosnąć o metr.
W delcie Mekongu, na południu kraju, można znaleźć wiele drzew owocowych uginających się od owoców takich jak durian, papaja, mango, banany czy rambutany. W Wietnamie rosną także takie drzewa jak rattan, z którego drewno jest bardzo wytrzymałe i służy do wyplatania koszy.
Wietnam uznaje się za kraj lotosu, który ma wiele zastosowań zaczynając od kosmetyków i perfum kończąc na aspekcie spożywczym. Lotos jest kwiatem wodnym, wieloletnim. Liście i kwiaty wystają ponad wodę i osiągają duże rozmiary, nawet do 30 cm średnicy. Kwiaty mają ciekawe kolory, takie jak intensywny róż czy biały. Co ciekawe, kwiaty te otwarte są w ciągu dnia, na noc się zamykają. Wizerunek tego kwiatu w Wietnamie widoczny jest niemal na każdym kroku.
Podsumowując Wietnam jest niesamowicie zróżnicowanym i bogatym krajem pod względem fauny i flory, jego bogactwo przyrodnicze jest zaskakujące i może wprawić w osłupienie nawet osoby zainteresowane przyrodniczo. Dzięki dużemu zróżnicowaniu klimatycznemu, można odnaleźć tam cały przekrój roślin jak i najróżniejsze gatunki zwierząt, w tym także tych endemicznych.