Wietnam to kraj słynący z niesamowitej różnorodności fauny i flory, w tym tak że owoców. Będąc w tym kraju mamy możliwość spróbowania wielu egzotycznych owoców, które w Europie są niemal nie do zdobycia lub ich ceny zwalają z nóg.
Owoce w Wietnamie, ze względu na klimat, są uprawiane w bardzo dużych ilościach i przez cały rok, a ze względu na wilgotność powietrza, opady i duże nasłonecznienie są one bardzo soczyste i słodkie. Kuszą swoim kolorowym wyglądem i egzotycznym zapachem.
Na lokalnych targach można znaleźć znane już w Polsce papaje czy mango, ale także mniej popularne odmiany liczi, dżakfruty czy czerymoja. Dla odważnych jest także możliwość zjedzenia Duriana.
Durian
Durian jest owocem bardzo popularnym w kręgach Azji Południowo-Wschodniej, jednak dla Europejczyków zjedzenie chociaż kawałka bywa nie lada wyznawaniem, ze względu na nieprzyjemny, przypominający zgniłą cebulę zapach. Nie bez powodu, uważany jest za najbardziej śmierdzący owoc świata. Owoce Duriana są stosunkowo duże, ich średnia waga waha się między 2 a 4 kilo. Z zewnątrz pokryty jest grubszą skórą z kolcami, od których pochodzi nazwa owocu. W środku znajduje się kremowy miąższ, o płynnej, ale gęstej konsystencji i żółtym kolorze. Jego zapach jest tak intensywny, że można wyczuć go już z odległości kilkuset metrów. Mimo, swojego odoru, jest to najdroższy owoc świata, ponieważ za jednej owoc trzeba zapłacić około 300 złotych. Owoc ten najlepiej spożywać na surowo, nie łącząc go z alkoholem, ponieważ zawiera w sobie siarę, która spowalnia wchłanianie alkoholu. Można go także smażyć, gotować, piec czy dodawać do deserów.
Czerymoja
Czerymoja inaczej nazywana jabłkiem budyniowym. Jest to owoc flaszowca peruwiańskiego, naturalnie rosnącego w Ameryce Południowej. Powszechnie owoc ten uważany jest za jeden z najsmaczniejszych owoców tropikalnych. Niektórzy, smak tego owocu porównują do kremu budyniowego, a inni z kolei wyczuwają tam nuty truskawki, ananasa i mango. Sezon na te owoce trwa od października do marca. Jedno drzewo rocznie wydaje maksymalnie 30 owoców, ale największe z nich potrafią ważyć 4 kilogramy. Zjada się ich miąższ, który ma gęstą, płynna konsystencję. Jest to owoc zawierający bardzo wiele ważnych witamin i minerałów, m.in. żelazo, witaminę B6, potas, magnez czy wapń, a także jest bogaty w błonnik. Ważne jest, aby nie spożywać skórki i pestek, które są trujące.
Rambutan
Rambutan jest owocem pochodzącym z Indonezji, jego nazwa pochodzi od słowa rambutan oznaczającego „owłosiony”. Wylądem przypomina nieco liczi, jednak zamiast chropowatej powierzchni, posiada na różowej skórce miękkie zielone lub różowe włoski. W środku znajduje się biały miąższ. W smaku jest orzeźwiający, lekko cytrusowy, słodko-kwaśny. Najczęściej zjadany jest na surowo jako przekąska lub dodawany do sałatek. Po obróbce termicznej, możliwe jest także spożywanie jego pestek. Owoc ten jest dobrym źródłem witaminy C, żelaza oraz antyoksydantów.
Dżakfrut (Jackfruit)
Dżakfrut jest największym rosnącym na drzewie owocem, rośnie jedynie w klimacie tropikalnym. Co ciekawe, używany jest jako zamiennik mięsa i bywa podawany do dań głównych. Jego owoce mają owalny kształt, których wielkość może sięgać nawet metra i ważyć do 50 kilogramów, jednak przeciętna waga jednego owocu to ok. 10 kilo. Wyrastają one z pnia drzewa, a nie z gałęzi. Jadalny jest zarówno miąższ, przypominający konsystencją ten pomarańczy jak i jego pestki. Z zewnątrz pokryty jest twarda skórą pokrytą kolcami. Należy do jednych z najbardziej kalorycznych owoców świata, jednak posiada także wiele pozytywnych właściwości, w ty m błonnik, witaminę A, C, niacynę, wapń oraz potas. Ma także właściwości przeciwbakteryjne.
Pozostałe owoce rozpowszechnione w Wietnamie
Poza tym w Wietnamie powszechne są takie owoce jak:
- pomelo, które kilka lat temu zrobiło się popularne również w Polsce
- mini banany, nazywane Lady Finger lub baby bananami, ponieważ ich długość nie przekracza 10 cm, a ich miąższ posiada lekko kremową konsystencje
- grejpfruty
- karambole potocznie nazywane gwieździstymi owocami, bardzo często dodawanymi jako dekoracja do deserów lub drinków. Sama w sobie jest słodka, ale pozostawia lekko kwaskowaty posmak
- mango
- liczi
- pitaja w Polsce nazywana również smoczym owocem ze względu na swój charakterystyczny kształt i różowy kolor. Legenda mówi, że owoc ten wypadł smokowi z gardła, gdy ten stracił umiejętności ziania ogniem.