Kuba

Kuba – Kraj i jego historia

Dla wielu przyjezdnych może być wielkim zaskoczeniem, że kraj komunistyczny, jakim niewątpliwie jest Kuba, może mieć aż tyle do zaoferowania, a społeczeństwo nie jest wcale szare i nudne, a wręcz przeciwnie – kolorowe, radosne i rozśpiewane.

Kuba – podstawowe informacje geograficzne

Sprawdź gdzie leży Kuba, jaką ma powierzchnię czy jaki ma klimat.

Gdzie leży Kuba?

Republika Kuby, potocznie nazywana Kubą, jest państwem wyspiarskim położonym na Karaibach w Ameryce Północnej w archipelagu Wielkich Antyli. Kuba otoczona jest niemal 1600 mniejszymi wysepkami i rafami koralowymi, należącymi do Kuby, z największą Isla de la Juventud na czele.

Jaką powierzchnię zajmuje Kuba?

Teren Republiki Kuby zajmuje 110 860 km², co czyni ten kraj największym na Karaibach i ją zamieszkuje ponad 11 milinów osób.

Jakim krajem geograficznie jest Kuba?

Wyspa jest krajem nizinnym, z najwyższym szczytem o nazwie Pico Turquino, położnym na wysokości 1974 m n.p.m.. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, przez co znajduje się na niej wiele zatok.

Jaki klimat ma Kuba?

Kuba położona jest w strefie klimatu podrównikowego, w której obowiązują dwie pory roku, sucha trwająca od listopada do kwietnia i deszczowa trwająca od maja do października. W czasie trwania pory suszej średnia temperatura wynosi ok. 22 stopni Celsjusza, natomiast podczas trwania pory deszczowej, średnia rośnie do około 27 stopni. Jesienią istnieje duże ryzyko pojawienia się huraganów.

Jaki jest ustrój na Kubie?

Ustrój polityczny Kuby to unitarna republika socjalistyczna, w której władzę sprawuje partia komunistyczna. Językiem urzędowym jest hiszpański, będący pozostałością po kolonizacji i podboju tych terenów przez Hiszpan w XVI wieku.

Jakie jest największe miasto i stolica Kuby?

Największym miastem i zarazem stolicą jest położona nad zatoką Meksykańską Hawana. Miasto jest głównym ośrodkiem przemysłowym i ekonomicznych kraju. Do innych dużych aglomeracji miejskich zalicza się Santiago de Cuba, Bayamo, Santa Clara czy Guantanamo.

Kto mieszka na Kubie?

Obecnie wyspa zamieszkiwana jest w większości przez Kubańczyków (ok. 64%), drugą pod względem wielkości grupę stanowią Metysi (ok. 27%), a trzecią czarnoskórzy (niecałe 10%). Pod względem religijnym państwo jest także różnorodne, 57% społeczeństwa to wyznawcy chrześcijaństwa, najczęściej katolicyzmu, 22% osób nie wyznaje żadnej religii, 17% afrochrześcijaństwo. Pozostali to wyznawcy innych religii jak islam czy prawosławie.

Historia Kuby

Pierwotnymi mieszkańcami zamieszkującymi Kubę byli Karaibowie, Tainowie oraz Sibonejowie. W 1492 roku do wyspy dopłynął Krzysztof Kolumb, w latach 1511-1514 została opanowana przez Hiszpanię, stając się główną bazą dla konkwisty w Nowym Świecie. Przybycie Europejczyków doprowadziło do zgadały indiańskiej społeczności. W XVI wieku zaczęto na Kubę sprowadzać niewolników z Afryki, aby pracowali na polach uprawnych, co spowodowało, że w XVIII wieku stała się istotnym punktem handlu niewolnikami. W XIX w. Kuba była hegemonem produkcji cukru i jednym z najbardziej rozwiniętych państw Ameryki Łacińskiej, stając się obiektem ekspansji Stanów Zjednoczonych.

Wyspa pozostawała kolonią aż do 1898 r., jednak pierwsze walki o niepodległość rozpoczęły się 1868 r. i przekształciły się w trwającą 10 lat wojnę, zakończoną ustępstwami ze strony Hiszpan. W 1898 r. USA wywołały wojnę z Hiszpanią i przejęły kontrolę nad Kubą, którą sprawowali przez 4 lata. Kraj uzyskał niepodległość dopiero 1902 roku. W 1953 r. rozpoczęła się kubańska rewolucja, w wyniku której sześć lat później do władzy doszedł Fidel Castro i poprowadził kraj w stronę socjalizmu. Nawiązał on także bliskie stosunki ze Związkiem Radzieckim, co spowodowało zaostrzenie relacji z USA, które narzuciło na Kubę embargo, obowiązujące do dzisiaj. Było to powodem, wraz z nagminnym łamaniem praw człowieka i pogarszającym się poziomem życia, dużej fali migracyjnej, głównie do Stanów Zjednoczonych. Gdy w 1991 roku upadł Związek Radziecki, sytuacja gospodarcza kraju stanowczo się pogorszyła, nastąpił kryzys związany z ograniczeniem importu ropy. Od 2008 roku, kiedy Castro odstąpił od władzy, reformy rynkowe zyskały na szybkości.

Jak kształtuje się gospodarka Kuby?

Obecnie najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze usług (ok. 50%), pozostałe 50% to przemysł i hutnictwo. Dominuje dobrze rozwinięty przemysł hutniczy, ale także elektrotechniczny, metalurgiczny i chemiczny. Obecnie Kuba jest największym na świecie eksporterem cygar.

Jacy są Kubańczycy?

Kubańczycy to otwarci, pogodni, spontaniczni, pomocni i chętnie nawiązujący kontakty z obcokrajowcami ludzie. Cieszą się życiem i chętnie z niego korzystają, uwielbiają zabawy i muzykę, która odgrywa bardzo ważną rolę w ich życiu. Chętnie prowadzą noce życie towarzyskie. Kubańczycy są bardzo wrażliwi na tematy związane z różnicami rasowymi, dlatego lepiej unikać tego typu tematów.

Salsa Nights with Musicians of the Street: A Journey Through the Vibrant Sounds of Havana Dancing to the Beat of Cuban Rumba and Music - AI Generative

Czym jest kult machismo?

W społeczeństwie, głównie mniejszych miejscowościach i na wsiach, często nadal obowiązuje kult machismo, czyli mężczyzny macho, mającego przewagę nad kobietą. Dlatego samotnie poruszająca się kobieta może spotkać się z wieloma niewybrednymi komentarzami. Mimo wielu działań na rzecz równouprawnienia, nie udało się wykrzywić tego kultu. Na tych terenach edukacja kobiet i rozwój zawodowy nadal są pomijane, co pogłębia problem. Wyspa nie jest też zbyt przyjazna dla osób homoseksualnych, co bezpośrednio wiąże się z machismo i kultem męskości.

Kuba Wakacje

Czy zaciekawiła cię historia Kuby? A może jej położenie albo sami mieszkańcy tej wyspy? Jeśli tak, to może warto rozważyć opcję Kuba Wakacje i sprawdzić ile kosztuje przykładowa wycieczka na Kubę.

Jakie informacje są przydatne na Kubę?

Jeśli szukasz konkretnych informacji z perspektywy turysty, który wybiera się na Kubę to polecamy ci artykuł Kuba Informacje praktyczne. Piszemy tam między innymi o walucie tego kraju, wymaganych dokumentach, ale także ustanowionych zakazach.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz