Kuba Atrakcje

Kuba Atrakcje – co zobaczyć i zwiedzić?

Kuba zajmuje 17 miejsce na liście najpiękniejszych wysp świata. Przyciąga ona turystów pięknymi plażami z krystaliczną wodą i rafami koralowymi, a także zabytkami, których większość znajduje się w Hawanie oraz kolonialną zabudową. Będzie również idealnym miejscem na egzotyczne wakacje, pełne odpoczynku na plaży, które na Kubie są usypane z drobnego białego, miękkiego piasku, a jest ich niemal 300. Temperatura wody zazwyczaj jest zbliżona do temperatury powietrza, najczęściej jedynie o 1-2 stopnie niższa. Największa plaża ciągnie się niemal przed 20 km i znajduje się w Varadero. Słynne plaże o białym piasku w większości położone są na północy wyspy, na południu znajdują się głównie namorzynowe lasy. Plaże są publiczne i bezpłatne. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się nurkowanie w niezliczonych zatokach Kuby i podziwianie niesamowitej wodnej przyrody.

Fani motoryzacji na pewno będą zachwyceni, na Kubie po ulicach jeżdżą zabytkowe pojazdy z lat 40. ubiegłego wieku. Na ulicach pojawiają się auta marki Cadillac, Chevrolet czy Ford, ale także polskie Fiaty. Ponadto Kuba jest idealnym miejscem do nauki tańca – cha cha, salsa, mambo czy rumba to tańce znane i powszechnie tańczone przez Kubańczyków, jest to także kolebka salsy.

10 miejsc, które trzeba zobaczyć na Kubie

Oto 10 miejsc, które warto zobaczyć na Kubie:

1. Hawana to stolica Kuby, a także największe miasto na Karaibach, będące także największym portem. Co roku przyciąga masy turystów chcące poznać klimat tego miasta. Jest to miejsce, gdzie życie toczy się w kolorowych uliczkach, a w powietrzu czuć dym cygar oraz słychać energetyzujące rytmy muzyki. Hawana znana jest z kolonialnej zabudowy i klimatycznych wąskich uliczek, w której ekskluzywne dzielnice mieszają się z zabytkową zabudową, w której nie brakuje pałaców.

2. Santa Clara jest miastem oddalonym od Hawany o 270 km. Miasto tętni życiem dzięki dużej rzeszy studentów, jednak ono jest o wiele czystsze i spokojniejsze od stolicy. Zostało założone w XVII wieku, przez mieszkańców szukających schronienia przed piratami. Będąc ośrodkiem przemysłu cukrowniczego odgrywało wielką rolę strategiczną. Główny plac Parque Vidal jest pełen zieleni i znajduje się na nim amfiteatr, pomnik bohatera rewolucji oraz rząd ławeczek zapraszających do odpoczynku, a wokoło wiele kolonialnych budynków. W mieście znajduje się także plac rewolucji będący miejscem wieców politycznych, góruje nad nim wielki pomnik przedstawiający Che Guevary. Pod pomnikiem znajduje się mauzoleum, gdzie znajdują się jego zwłoki.

3. Trinidad,nazywane klejnotem Kuby, uważane jest za jedno z najładniejszych miasteczek na wyspie, wyróżnia się niesamowitym klimatem, który tworzą kolonialne budynki oraz wąskie uliczki. Zostało wybudowane w 1517 roku, będąc trzecią najstarszą osadą na Kubie, miasto mimo licznych ataków piratów przetrwało w dobrym stanie. Starówka została w 1988 roku wpisana na listę UNESCO i uznana za zabytek narodowy i wraz z brukowanymi uliczkami, wieżami kościelnymi i czerwonymi dachami zachwyca turystów. Architektura i klimat miasta wprawiają w zachwyt. Życie w tym miejscu toczy się powoli jako główny środek transportu nadal używa się wozów zaprzężonych w muły lub osły.

Miasto można podzielić na dwie części, Nową i Starą, ta druga skupia się przy Plaza Mayor, gdzie główną atrakcją jest XIX wieczna katedra Parroquail Mayor, będąca największym kościołem na wyspie. Innym symbolem miasta jest wybudowany w 1731 roku klasztor Convento de San Francisco de Asís, w którym obecnie znajduje się muzeum. Ulice starej części zamknięte są dla ruchu kołowego. Zwiedzenie miasta zajmuje ok. 4 godzin.

4. Cienfuegos obecnie uznawane jest za najbardziej zadbane miasto na wyspie, jest to także ośrodek handlu i port. Zachowało się w nim wiele okazów architektury neoklasycystycznej i zachwyca także ilością terenów zielonych. Miejsce to wpisane na listę UNESCO i nazywane jest także Perłą Południa. Świetnie zachowało się historyczne centrum miasta, któremu okolica zawdzięcza swój urok. Najwięcej budynków skupia się przy Parque José Martí. W parku znajduje się wiele pomników i łuk triumfalny upamiętniający narodziny Republiki Kuby. Niedaleko znajduje się katedra z bogato zdobionym wnętrzem. Aby podziwiać niesamowity widok, warto wspiąć się na wieżę Casa De Cultura, znajdującej się w dawnej rezydencji jednego z cukrowych magnatów. Najbardziej znany budynek to hotel Jagua, który dawniej pełnił funkcję kasyna prowadzonego przez brata Batisty, z którego można udać się do źródeł rzeki Hanibala. Zaraz przy hotelu znajduje się Palacio de Valle, najbardziej oryginalna budowla, będąca połączeniem różnych stylów architektonicznych. Obecnie znajduje się tam restauracja, z tarasu której rozpościera się niesamowity widok na zatokę. Cienfuegos.

5. Holguín jest drugą pod względem ludności prowincją Kuby. Z powodu najlepiej rozwiniętego sektora rolniczego, uważana za spichlerz państwa. Centrum miasta stanowi Park Calixto García. W mieście warto zobaczyć katedrę Iglesia San José, plac San José, będący najładniejszą i najbardziej zieloną częścią miasta, otaczającą pozostałości kościoła.

6. Santiago de Cuba położone jest tuż pod szczytami gór Sierra Maestra i jest drugim, co do wielkości miastem i zarazem najbardziej zróżnicowanym etnicznie miejscem na wyspie. Miasto zostało założone przez Hiszpanów w 1514 roku, przez jakiś czas było stolicą kraju oraz miejscem handlu niewolnikami. W XVIII wieku osiedliło się tu wielu niewolników z Haiti, co nadaje temu miejscu nieco odmienny, bardziej karaibski charakter. Zabytki się w nim znajdujące, które poddawane są renowacji, zostały wpisane do listę światowego dziedzictwa UNESCO.W miejscach slumsów pojawiają się hotele, muzea i restauracje, a kolonialna architektura odzyskuje swoją świetność.

Podczas zwiedzania warto pamiętać, że jedna ulica może mieć kilka nazw, co skutecznie utrudnia poruszanie się, dodatkowo trzeba bardzo uważać, ponieważ przestępczość i kradzieże w tym miejscu są częste, tak samo jak nagadywania turystów przez żebraków czy prostytutki.

W mieście zdecydowanie warto odwiedzić Museo Bacardí, będące najstarszym muzeum na Kubie, gdzie znajdują się eksponaty tubylczych plemion oraz kubańskie dzieła sztuki. Najważniejszą ulicą miasta jest Calle Heredia, przy której znajduje się wiele muzeów np. muzeum karnawału. W centrum miasta rozciąga się Parque Céspedes, czyli bardzo zielony plac kolonialny, będący także sercem miasta i miejscem spotkań. Obok niego znajduje się Catedral de Santa Ifigenia. W jednym z rogów placu znajduje się Casa de Velázquez, uważana za najstarszy budynek na całej Kubie, w której obecnie mieści się muzeum sztuki kolonialnej. Budowla powstała na samym początku XVI wieku i zachwyca balkonami, sufitami i oknami. Z kolei najstarszą ulicą jest Bartolomé Masó, na której nadal znajdują się gazowe latarnie. Promenadą można dotrzeć go fabryki cygar (Fábrica de Tabacos César Escalante) oraz wytwórni rumu, aby poznać procesy ich wytwarzania.

Ciekawostką jest to, że w Santiago karnawał nie odbywa się podczas wielkiego postu ale w lipcu, ulice w tym czasie opanowane są przez zabawę. Miasto również posiada swoją Tropicanę, nie jest tak znana jak ta w Hawanie, jednak nadal warto do niej wstąpić.

19 km od Santiago położone jest miasteczko El Cobre, które 8 września staje się miejscem pielgrzymki tysięcy osób, wszystko ze względu na sanktuarium Virgen de la Caridad del Cobre, w której znajduje się 30 centymetrowa figurka Matki Boskiej metyski. Legenda głosi, że dryfowała ona przez ponad 100 lat, by w 1608 roku zostać znalezioną przez 3 mężczyzn.

7. Cayo Santa Maria jest to wyspa wyglądająca niczym zdjęcie z przewodnika. Błękitne morze, plaża usypana bialutkim, drobnym, ciepłym piaskiem oraz palmy kokosowe. Wokoło luksusowe hotele all inclusive. Jest to stosunkowo nowe miejsce, do którego coraz chętniej przybywają turyści. Jest to jedna z wysepek przynależących do Kuby i znajduje się w Archipelagu Jardines del Rey, który ze względu na niesamowitą przyrodę został wpisany na listę UNESCO. Wyspa połączona jest z lądem 48 kilometrową groblą, biegnącą także przez inne sąsiednie wysepki. Wyspa ma jedynie 35 km² i znajduje się na niej 12 hoteli, będącymi symbolem luksusu.

Na Kubie wyznaczone zostało 65 obszarów ochrony przyrody, a dwa parki narodowe zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednym z nich jest Park Narodowy Viñales, spacerując jego szlakami odkrywa punkty widokowe z zapierających dech w piersiach pejzażami.

8. Penisula de Zapata będzie idealnym miejscem dla fanów dzikiej przyrody. Jest to rezerwat biosfery, również wpinany na listę UNESCO. Rozległe mokradła przez wiele lat stanowiły miejsce schronienia dla autochtonów, obecnie cały obszar został objęty ochroną, na którym został utworzony rezerwat przyrody. Obowiązkowe jest wykupienie przewodnika, a na jakikolwiek zjazd z głównej drogi trzeba posiadać specjalne uprawnienie, wyjątkiem są trzy plaże. Podczas pory deszczowej duża części półwyspu bywa zalewana, dlatego na jej zwiedzanie lepiej wybrać się podczas pory suchej. Stanowi on dom dla niemal 190 gatunków ptaków, w tym wielu endemicznych, m.in. krogulca kubańskiego, trzmielaka czy błyskotka modrogłowego. Na Półwyspie znajduje się słynna Zatoka Świn wraz z plażą Playa Girón, będącą miejscem inwazji amerykańskiej w 1961 roku, gdzie znajduje się również muzeum.

Zachodnia krawędź plaży jest rezerwatem ptactwa morskiego, gdzie z zezwoleniem można je podziwiać. Plaża jest także idealnym miejsce do snorkelingu lub nurkowania, gdzie można podziwiać wiele morskich gatunków zwierząt. Na Półwyspie występują dwa gatunki krokodyli: kubański i amerykański. Pierwszy z nich żyje jedynie w dwóch miejscach na świecie. Oba gatunki można zobaczyć w fermie krokodyli w miejscowości La Boca.

9. Varadero obecnie jest popularnym kurortem turystycznym, niektórzy porównują go do Miami. Początki tego miejsca sięgają XVI wieku, gdy w niewielkiej wiosce wybudowano kopalnię soli eksportowanej do Europy. Dopiero trzy wieki później, na tych terenach nastąpił rozwój turystyki, za sprawą plaży. Początkowo powstało kilka domków, a w 1915 roku otworzono pierwszy hotel, co znacząco zwiększyło napływ turystów, który został drastycznie zahamowany przez wybuch rewolucji, a później przejęcie większości hoteli przez Fidela Castro. W czasie kryzysu, postanowiono na nowo zachęcić turystów do przyjazdów, dzięki czemu obecnie Varadero stało się jednym z najczęstszych kierunków karaibskich podróży. Obecnie jest bazą hotelową z opcją all inclusive, gdzie największą atrakcją jest 20 kilometrowa plaża z krystaliczną wodą. Wieczorami w mieście słychać muzykę, zapraszającą do zabawy i tańców. Kubańczyków jest tu naprawdę niewielu, większość osób to przyjezdni, dlatego nie da się tu złapać prawdziwie kubańskiego klimatu.

W miejscowości znajduje się Muzeum Municipal Varadero przedstawiające lokalną faunę i florę oraz historię miasta, zlokalizowane jest w drewnianej rezydencji z 1921 roku. Z tarasu muzeum można podziwiać rewelacyjny widok na wybrzeże. Warto także odwiedzić Rezerwat Ekologiczny Varahicasos, który zajmuje powierzchnię 450 ha, na jego terenie znajdują się jaskinie Cueva de Ambrosia, w których zachowanych zostało wiele malowideł i znaków naskalnych pochodzących jeszcze z czasów przed przybyciem Kolumba. Fani golfa i nurkowania czy snorkelingu również nie będą rozczarowani tym miejscem.

W najwyższym punkcie miasta znajduje się restauracja Mansion Xanadu, słynąca z owoców morza, z której rozpościera się niesamowity widok na morze, zwłaszcza podczas zachodów słońca. Jest to bardzo ekskluzywna restauracja, jednak widoki i smaczne jedzenie są warte ceny.

10. Około 30 km od Varadero położone jest miasto Matanzas, miasto założone ponad 300 lat temu. Handel cukrem i niewolnikami przyniosły mu wielkie bogactwo. Nazywane jest miastem mostów, ponieważ leży nad zatoką i trzema rzekami, nad którymi wybudowano aż 21 mostów. Będąc w mieście warto zobaczyć historyczne centrum, które zostało wybudowane w 1693 roku, z pomnikiem nieznanego żołnierza, mającym przypominać o wojnie z Hiszpanami. Ciekawym miejscem jest budynek Teatro Sauto, wybudowany w stylu neoklasycystycznym, pełniący funkcje symboliczne oraz Katedra Świętego Karola Boromeusza z XVII wieku. Jedną z największych atrakcji jest Muzeum Farmacji, które jest jedyną, naprawdę dobrze zaopatrzoną apteką na Kubie. Miasto z plantacji trzciny cukrowej zamieniło się w punkt handlowy, coraz częściej odwiedzany przez turystów. W okolicach Matanzas znajduje się wiele jaskiń, z których najbardziej znaną jest Las Cuevas de Bellamar, w której można podziwiać najróżniejszych kształtów formacje skalne.

Jakie są inne atrakcje na Kubie poza zwiedzaniem?

Do atrakcji na Kubie należą też:

  • nurkowanie – najlepszymi miejscami do nurkowania będą okolice Varadero, gdzie mówi się, że widoczność sięga aż 30 metrów. W okolicznych wodach można podziwiać rafy koralowe, skały i zatopione wraki. Wśród nurków dużą popularnością cieszy się Piedras del Norte, park, w którym znajdują się zatopione samochody, statki i samoloty oraz Hoyo Azul, w którym eksplorować można 70 metrową jaskinię. Na Kubie jest wiele firm wypożyczających sprzęt do sportów wodnych, jak i organizujących wycieczki.
  • wycieczka na plantację tytoniu – udając się na zachód Kuby, warto zahaczyć o Pinar del Rio, będącego kubańskim zagłębiem tytoniu, w tym miejscu znajdują się plantacje najlepszego tytoniu na świecie. Największą atrakcją tego miejsca jest zwiedzanie fabryk tytoniu, w których poznaje się wszystkie etapy produkcji cygar. Każdy z etapów, od zrywania, poprzez suszenie, aż po zwijanie odbywa się ręcznie i wykonywany jest przez trocedore. Aby stać się jednym z nich konieczne jest przejście trwającego 5 lat szkolenia. Niedaleko znajduje się także fabryka Guayabita del Pinar – lokalnego alkoholu wykonywanego z gujawy, która rośnie jedynie w górach Pinar del Rio. Do miejscowości z Hawany można dotrzeć 6 pasmową autostradą (178 km) w ok. 3 godziny.
  • Dolina Vinales jest to miejsce położone w górach Sierra de los Organos, na zachodzie Kuby. Cały teren doliny został objęty ochroną i wpisany na listę UNESCO. Na terenie doliny znajduje się wiele jaskiń i pagórków. W jednej z jaskiń urządzono salę taneczną. Inna z nich, Cueva del Indio, służyła dawniej jako schronienie i cmentarz zarazem, turyści podążają jej tunelem aż do podziemnej rzeki. Znajduje się tam również ogród botaniczny Casa de Caridad, w którym rośnie duża liczba roślin leczniczych i ozdobnych. Jedynym niepasującym do otoczenia elementem, jest wymalowany na rozkaz Castro, wielki mural przedstawiający ewolucję ludzkości.

Kuba Wakacje

Na Kubie każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy historii będą zachwyceni kolonialną architekturą i muzeami Hawany, a fani przyrody odkryją nieskazitelne krajobrazy Valle de Viñales. Dla poszukiwaczy przygód idealne będą nurkowanie w krystalicznie czystych wodach Cayo Coco lub wspinaczka po Sierra Maestra. Noce na Kubie tętnią życiem dzięki muzyce salsa, rumbie i jazzowi. Nie zapomnij też odwiedzić słynnego Tropicana Club (El Tropicana Night Club in Havana), by poczuć prawdziwego ducha wyspy. Ale żeby to wszystko przeżyć i zobaczyć to trzeba przejść do Kuba Wakacje i wybrać odpowiednią ofertę wyjazdu.

Kuba Jedzenie i Kuchnia

Kubańska kuchnia to też jedna z atrakcji kraju. Koniecznie spróbuj lokalnych specjałów takich jak ropa vieja (gulasz z wołowiny), arroz con pollo (kurczak z ryżem) czy lechón asado (pieczona wieprzowina). Kuba jedzenie to też pyszne owoce morza. Na deser wypróbuj guava pastries lub słynne kubańskie flany. A do picia? Oczywiście mojito lub kubańskie piwo – idealne orzeźwienie w gorące dni.

Kuba – informacje praktyczne przed wyjazdem?

Planując wyjazd na Kubę, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, upewnij się, że posiadasz ważną wizę turystyczną i ubezpieczenie zdrowotne. Walutą na Kubie jest peso kubańskie, jednak w turystycznych miejscach często akceptowane są również dolary amerykańskie. To i o wiele więcej w dziale Kuba Informacje praktyczne. Internet na wyspie jest dostępny, ale jego dostępność może być ograniczona.

More Reading

Post navigation