Kuba podróż z auta, Zdrowie

Kuba Zdrowie – choroby i szczepienia

Omawiamy występujące na Kubie choroby, którymi potencjalnie można się zarazić oraz jak można się ochronić.

Jakie są choroby na Kubie?

Najczęstszą chorobą dopadającą turystów są zatrucia pokarmowe, wynikające z innej flory bakteryjnej. Jednak wysokie temperatury, duże opady deszczu oraz wysoka wilgotność powietrza sprzyjają rozmnażaniu się komarów. W ostatnich kilku latach zaczęto odnotowywać przypadki zarażenia wirusem Zika, przenoszonego przez komary. W czasie trwania pory deszczowej wzrasta także prawdopodobieństwo zachorowania na dengę. Najwięcej zachorowań odnotowanych zostaje w dużych miastach, głównie w dzielnicach biedy. Okresowo występuje zagrożenie zarażenia amebozą, wirusowym zapaleniem spojówek oraz gorączką Chikungunya. Od 2012 roku zaczęto także odnotowywać zakażenia cholerą. Dlatego należy bardzo sumiennie przestrzegać zasad higieny osobistej i zasad higieny tropikalnej – spożywać jedynie wodę butelkowaną oraz używać jej także do mycia zębów, dokładnie i często myć ręce oraz nie spożywać surowego mięsa czy nieobranych owoców i warzyw.

Co można zrobić przed wyjazdem na Kubę?

Przed wyjazdem warto udać się na wizytę do lekarza podróży lub specjalisty ds. medycyny tropikalnej. Szczególnie zalecana jest wizyta dla osób z chorobami krążenia oraz z rozrusznikiem serca, z uwagi na występujące burze elektromagnetyczne, a także kobietom w ciąży lub starającym się o dziecko.

Jakie szczepienia trzeba zrobić lecąc na Kubę?

Pomimo, że prawnie nie wymagane są żadne szczepienia, zaleca się wykonanie tych na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonicę, tężec, dur brzuszny oraz polio. Szczepienia te są wskazane dla większości podróżujących i mają zapobiegać zarażeniu chorobami tropikalnymi.

Jak skorzystać z pomocy lekarskiej na Kubie?

Duże, międzynarodowe hotele zazwyczaj gwarantują możliwość skorzystania z wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, koszt takiej wizyty to około 30 USD. Służba zdrowia na Kubie pozostawia wiele do życzenia, jedynie w Hawanie znajduje się kilka odpowiednich placówek, jednak koszty pobyty w szpitalu są bardzo wysokie. Apteki zazwyczaj posiadają bardzo ograniczoną ofertę leków, a ich ceny również są wysokie, dlatego warto zabrać podstawowe medykamenty ze sobą, muszą być jednak one w niewielkich ilościach, oryginalnie zapakowane.

Kuba Bezpieczeństwo

Zdrowie wiąże się mocno z tematem Kuba Bezpieczeństwo, czyli po pierwsze czy wyjazd na Kubę jest bezpieczny. Tutaj musimy być świadomi czego nie wolno robić na Kubie oraz jak działa tamtejsza policja.

Wakacje Kuba

Mam nadzieję, że te informacje dot. zdrowia nie zniechęciły Cię do spędzenia wczasów na Kubie. Zawarte informacje mają jedynie pomóc Ci w uniknięciu takich sytuacji. Pamiętaj też, że możesz wybrać zorganizowany wyjazd Wakacje Kuba, gdzie biuro podróży odciąży cię w pewnych, choć nie wszystkich aspektach organizacji.

Kuba Pamiątki

Jeśli już wiesz na co uważać na Kubie i jak nie zachorować, warto zastanowić się nad tym co warto przywieźć z Kuby, aby wspomnienia z wyjazdu zostały z Wami na dłużej. Dlatego o tym co warto przywieźć z Kuby piszemy w Kuba Pamiątki. Kraj ten oczywiście kojarzy się automatycznie z kubańskimi cygarami, ale to nie jedyna rzecz, którą można tam kupić.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz