Mauritius Informacje

Mauritius Informacje turystyczne

W tym artykule przybliżamy również wszystkie praktyczne informacje, które mogą być niezbędne podczas planowania podróży na wyspę. Mauritius to nie tylko palmy i białe plaże, ale również kultura, tradycje i unikatowa atmosfera. Zanim jednak przekształcisz te marzenia w rzeczywistość, warto wiedzieć kilka kluczowych kwestii.

W kolejnych akapitach znajdziesz informacje na temat:

 • Pogody na Mauritius – kiedy najlepiej odwiedzić tę wyspę?
 • Waluty Mauritius – czym płacić na miejscu?
 • Języka Mauritius – jakim językiem mówią mieszkańcy tej egzotycznej wyspy?
 • Czasu na Mauritiusie – jakie jest tam teraz strefa czasowa?
 • Czasu lotu na Mauritius – jak długo trwa podróż do tego raju?
 • Bezpieczeństwa na Mauritius – czy to bezpieczne miejsce na wakacje? czy warto mieć ubezpieczenie oraz czy trzeba się szczepić przed wylotem?
 • Dokumentów potrzebnych na Mauritius – co zabrać ze sobą, by uniknąć niespodzianek na granicy?
 • Stolicy wyspy – gdzie jest serce kraju?
 • Kosztów wczasów na Mauritius – ile trzeba zainwestować, by spędzić tam niezapomniane chwile?
 • Internetu na Mauritiusie – czy będziesz mógł dzielić się swoimi przeżyciami na bieżąco?
 • Komunikacji na Mauritius – jak się poruszać po wyspie?
 • Gniazdek elektrycznych na Mauritius – czy Twój ładowarka będzie pasować?
 • Ekologii i zakazów na wyspie – jakie są lokalne zasady, o których warto wiedzieć?

Pogoda na Mauritius

Mauritius położony jest na południowej półkuli, dlatego pory roku, w stosunku do Polski, są odwrócone. Pogoda jednak jest tam ładna cały rok, opady na wybrzeżu nie zdarzają tak często jak na górzystych terenach w głębi wyspy, przez co pogoda może się różnić w poszczególnych regionach. Najniższe temperatury odnotowywane są na terenach górskich. Dominuje klimat zwrotnikowy wilgotny.

Temperatury w lecie, które trwa od listopada do maja, wahają się między 22 a 35 stopniami Celsjusza. Za najcieplejsze miesiące uchodzą styczeń, luty i marzec. Zima natomiast trwa od maja do listopada, zimowe temperatury oscylują w przedziale między 18 a 26 stopniami, w zależności od części kraju. Jednak styczeń i luty to jednocześnie miesiące z największą ilością opadów.

Wieczory na wyspie bywają chłodne, dlatego dobrze będzie zabrać ze sobą jakąś cieplejszą odzież. W nocy niebo nad oceanem mieni się tysiącami gwiazd, a podziwianie tak doskonale widocznej drogi mlecznej sprawia niesamowite wrażenie.

Waluta Mauritius

Walutą obowiązującą jest rupia maurytyjska (MUR), która dzieli się na 100 centów. W obiegu funkcjonują monety o nominałach 1,5,10 i 20 rupii oraz banknoty o wartości 25, 50, 100, 200, 1000 oraz 2000 rupii. Za jedną rupię obecnie zapłacimy niecałe 10 groszy.

Na wyspie znajduje się wiele kantorów, w których najlepiej jest wymienić euro lub dolary, jednak wiąże się to z zapłaceniem prowizji. Za najlepsze rozwiązanie uznaje się przywiezienie rupii już ze sobą, co nie jest łatwym zadaniem, ponieważ niewiele kantorów w Polsce je posiada.

Jeżeli spotkamy się z koniecznością wymiany waluty, korzystniejszy kurs ma euro, lepiej jest także dokonywać transakcji w punktach wymiany niż w bankach (w wielu przodownikach spotyka się informację o dobrym kursie wymiany na lotnisku). Karty debetowe i kredytowe są powszechnie używane i w większości miejsc można również nimi płacić, wyjątkiem są targi i bazary.

Język Mauritius

Za język urzędowy uznawany jest angielski i francuski, są to języki oficjalne i uniwersyteckie, jednak większość ludzi, bo aż 80%, posługuje się na co dzień kreolskim. Około 12% mieszkańców Mauritiusu posługuje się bhodźpuri, jest to język z rodziny indoaryjskiej, z powodu podobieństwa do hindi, uznawany za jeden z jego wschodnich dialektów.

Czas Mauritius

Aby poprawnie obliczyć czas na Mauritiusie należy do czasu w Polsce, w okresie obowiązywania czasu zimowego doliczyć 3 godziny, podczas czasu letniego 2.

Ile trwa lot na Mauritius?

Lot z Polski zajmuje około 13 godzin. Jednak z powodu przesiadek, czas ten potrafi wydłużyć się nawet do 20 godzin. W okresie zimowym LOT puszcza bezpośrednie połączenia, jednak latem konieczna będzie przesiadka, która najczęściej odbywa się w Dubaju, jednak możliwa jest także np. w Paryżu lub Londynie. Na wyspie są dwa lotniska, Plaisance Seewoosagur Ramgoolam i Rodrigues Sir Gaetan Duval. Bilety lotnicze z Polski można złapać już za 2000 zł w jedną stronę.

Bezpieczeństwo Mauritius

Mauritius uznawany jest za najbardziej bezpieczne państwo afrykańskie, posiadające niski stopień przestępczości. Ludzie zazwyczaj są przyjaźnie nastawieni, pomocni i uśmiechnięci. Rzadko kiedy zaczepiają turystów, nawet na targach czy przy straganach.

Najczęstszymi przypadkami przestępczości są niewielkie kradzieże, głównie w stolicy lub kurortach turystycznych. Należy zatem, unikać większych zgromadzeń ludzi, a w miejscach często odwiedzanych przez turystów, uważać na kieszonkowców. Nie powinno się także zostawiać rzeczy na plaży bez opieki.

Nie pojawiają się również żadne zagrożenia ze strony zwierząt czy roślin, nie występują tutaj trujące rośliny ani jadowite zwierzęta. Jedynym miejscem, na które trzeba uważać jest ocean.

Głównym zagrożeniem są klęski żywiołowe, wyspę często, w okresie zimowym (od maja do listopada), nawiedzają cyklony, powodujące duże straty materialne. W przypadku, gdy podczas pobytu na wyspie przyjdzie cyklon, najlepszym rozwiązaniem będzie nieopuszczanie miejsc noclegowych, zabarykadowanie okien/drzwi i słuchanie miejscowych, którzy wiedzą, jak zachowywać się w takich sytuacjach.

W związku z brakiem polskiej placówki dyplomatycznej na Mauritiusie, udzielenie bezpośredniej pomocy może być utrudnione. W przypadku wymagającym takiej pomocy należy udać się do placówki innego państwa należącego do Unii Europejskiej. Zgodnie z przepisami, polscy obywatele mają prawo uzyskać w nich pomoc na takich samych zasadach, jak obywatele kraju danej placówki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje także o zgłaszanie swojego pobytu w systemie Odyseusz.

Czy na Mauritius potrzebne ubezpieczenie?

Przed wycieczką zaleca się wykupienie dodatkowego, międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to bardzo istotne, ponieważ bezpłatne państwowe szpitale są dostępne tylko dla lokalnych mieszkańców, cudzoziemcy przyjmowani są wyłącznie w prywatnych placówkach, których ceny nie należą do niskich. Warunki sanitarne na wyspie są bardzo przestrzegane.

Obowiązkowe szczepienie na Mauritius

Żadne szczepienia nie są wymagane, zaleca się jednak wykonanie szczepionki na dur brzuszny, błonicę, zapalenie wątroby typu A i B oraz tężec. Do najczęściej występujących chorób na Mauritiusie zalicza się gruźlicę, tężec, błonicę, choroby biegunkowe, dżumę i polio. Na wyspie rzadko dochodzi do zarażeń powodowanych przez komary, jednak, mimo że choroby takie jak malaria i denga, bardzo wyhamowały i pojawią się niesamowicie rzadko, odnotowuje się pojedyncze zarażenia.

Jakie dokumenty na Mauritius?

Niezbędnym dokumentem przy wjeździe do Mauritiusu jest paszport lub paszport tymczasowy, do którego wbijana jest pieczątka uprawniająca do pobytu z wizerunkiem ptaka dodo. Kraj nie wymaga konkretnej ważności dokumentu, jednak niektóre z linii lotniczych wymagają, aby paszport był ważny minimum 6 miesięcy.

Polacy przebywający na terenie wyspy w celach turystycznych, zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy pod warunkiem, że czas ich pobytu nie przekracza 90 dni. Konieczne jednak posiadanie jest biletu potwierdzającego opuszczenie kraju, potwierdzenie rezerwacji noclegowej oraz udokumentowanie posiadania wystarczającej ilość środków, pozwalającej na utrzymanie się podczas pobytu (liczy się ok. 100 USD na dzień). W samolocie dostaje się do uzupełnienia oświadczenie o stanie zdrowia oraz miejsca pobytu, bez nich nie uda się przejść odprawy paszportowej.

Ile kosztują wczasy na Mauritius?

W Polsce, wycieczki na Mauritius w swoim katalogu posiadają takie biura podróży jak Rainbow, Itaka, Coral Travel czy Tui, oferując luksusowe hotele z basenem tuż przy samej plaży. Ceny zaczynają się już od 5000 złotych za 6 noclegów w 3 gwiazdowym hotelu[1], po najdroższą za 17500 oferującą wynajęcia prywatnej, luksusowej willi na 7 dni[2]. Cena oczywiście uzależniona jest od lokalizacji i standardu hotelu, oferowanych przez niego udogodnień, długości pobytu, miejsca wylotu czy opcji wyżywienia.

Zobacz ceny wczasów na Mauritius!

Najwięcej ofert posiada w opcji wyżywienia samo śniadanie lub dwa posiłki, jednak bez problemu da się znaleźć all-inclusive. Niemal wszystkie hotele położone są w bliskiej odległości od plaży i posiadają swój prywatny basen. Loty oferowane przez biura organizowane są z wielu polskich miast m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania czy Katowic.

Wyjazdy przeważnie trwają około tygodnia (Rainbow – 10 dni, Itaka – 7 dni, Tui – 6 dni), a oprócz atrakcji hotelowych w swojej ofercie przedstawiają możliwość wykupienia wycieczek fakultatywnych np. zwiedzanie Port Louis czy kurs nurkowania. Ponadto, uważa się, że Mauritius to idealne miejsce dla miłośników golfa, ponieważ wiele hoteli posiada nowoczesne pola, niektóre z nich liczą nawet 19 dołków.

Atrakcje na Mauritius

Przy planowaniu wizyty na tej rajskiej wyspie warto wiedzieć, jakie atrakcje na Mauritius czekają na odkrycie. Od wspaniałych ogrodów botanicznych w Pamplemousses, przez majestatyczne wodospady takie jak Chamarel, aż po kolorowe piaski Siedmiu Kolorów Ziemi. Miłośnicy przygód mogą spróbować trekkingu w górach, takich jak Le Morne Brabant, podczas gdy ci, którzy szukają głębszego zanurzenia w kulturze, będą oczarowani świątyniami, lokalnymi targami i festiwalami. Mauritius to prawdziwa perła Oceanu Indyjskiego, gdzie każdy zakątek kryje nową, fascynującą atrakcję.

Stolica Mauritius

Stolicą państwa i zarazem największym miastem jest Port Louis, miasto o powierzchni jedynie 44 km². Położone jest w północno-zachodniej części wyspy. Do innych większych miast należą: Curepipe, Beau Bassin czy Vacos-Phoenix.

Jak się poruszać po Mauritius?

Obecnie nie występują żadne ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju. Komunikacja autobusowa w większych miastach jest dobrze rozwinięta i obejmuje całą wyspę, funkcjonuje do godziny 22:30, poza miastami działa jedynie do 18:00. Wyszukując połączenia warto zerknąć na stronę Mauritius Buses[3].

Jednak warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ rozkład jest tylko teoretyczny. Cena biletu uzależniona jest od długości trasy. Jeżeli zależy na szybkim przejeździe, lepszym rozwiązaniem będzie złapanie taksówki, jednak przy dalszej podróży są to wysokie koszty.

Dla osób posiadających prawo jazdy, dobrym rozwiązaniem będzie wynajęcie samochodu, najwięcej wypożyczalni znajduje się w stolicy i na lotniskach, ale w innych, większych miastach również nie ma problemu z ich znalezieniem. Kierowcy będą potrzebowali międzynarodowego prawa jazdy lub do 4 tygodni można posługiwać się ważnym prawem jazdy z kraju pochodzenia, konieczne jednak jest ukończenie 23 roku życia. Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny. Niemal wszystkie parkingi przy plażach i innych atrakcjach są bezpłatne.

Internet na Mauritius

Na Mauritiusie dostęp do Internetu jest powszechny i łatwo dostępny, a bezpłatne Wi- FI znajduje się w niemal każdym obiekcie. Nie ma też większych problemów z zasięgiem. Telefonia zdominowana została przez trzech usługodawców: Emtel, MyT i Maganagar Telephone Mauritius Limited. W każdej z tych trzech sieci można zakupić karty prepaid jak i miesięczne pakiety. Oddziały znajdują się w każdym większym centrum handlowym.

Jakie gniazdka na Mauritius?

Na wyspie obowiązują gniazdka typu brytyjskiego z dwoma podłużnymi otworami, dlatego warto wziąć ze sobą przełączkę. Konwektory zazwyczaj są też dostępne do wypożyczenia w hotelach.

Ekologia i zakazy na Mauritius

Ekologia odgrywa na wyspie dużą rolę, a miejscowi bardzo dbają o ochronę otaczającej ich flory i fauny. Wprowadzono m.in. całkowity zakaz stosowania torebek foliowych, nakazano recykling ścieków, a nawet redukowano liczbę bufetów, aby zmniejszyć ilość marnowanej żywności.

Na Mauritiusie obowiązuje kategoryczny zakaz wywożenia jakichkolwiek muszelek i rafy koralowej bez odpowiedniego upoważnienia, a za niszczenie przyrody grożą surowe kary.

Pamiątki z Mauritius – Wyjątkowe Skarby z Serca Oceanu Indyjskiego!

Mauritius, z jego bogatą kulturą i niezwykłymi krajobrazami, oferuje mnóstwo unikalnych pamiątek, które staną się doskonałym przypomnieniem o czasie spędzonym na tej rajskiej wyspie. Popularne są ręcznie robione biżuteria, tradycyjne tkaniny oraz lokalne rękodzieła, które odzwierciedlają ducha i dziedzictwo Mauritius.

Warto również przywieźć z wyspy słynne rumy, herbaty czy przyprawy, które przeniosą nasze kubki smakowe wprost do tropikalnego raju. Dla tych, którzy chcą przynieść coś naprawdę wyjątkowego, autentyczne modele statków czy tradycyjne instrumenty muzyczne mogą być strzałem w dziesiątkę. Pamiątki z Mauritius to nie tylko przedmioty, ale przede wszystkim kawałek tej niezwykłej kultury i atmosfery, które można zabrać ze sobą do domu.


[1] https://www.wakacje.pl/oferty/mauritius/wybrzeze-polnocne/trou-aux-biches/be-cosy-apart-598372.html?od-2023-09-17,7-dni,wlasne,z-warszawy&gclid=EAIaIQobChMIu7CtnY-l_wIVGGIYCh3M7gGYEAAYASAAEgKnyvD_BwE [dostęp: 02.06.2023]

[2] https://www.wakacje.pl/oferty/mauritius/wybrzeze-polnocne/grand-baie/royal-palm-beachcomber-luxury-781914.html?od-2024-01-22,7-dni,BB,z-warszawy&gclid=EAIaIQobChMIu7CtnY-l_wIVGGIYCh3M7gGYEAAYASAAEgKnyvD_BwE [dostęp: 02.06.2023]

[3] https://www.mauritius-buses.com/ [dostęp: 29.05.2023]

More Reading

Post navigation