Pogoda i klimat Polinezji Francuskiej

Polinezja Francuska to zbiór 121 wysp w południowej części Oceanu Spokojnego. Wyspy dzielą się na pięć grup: Wyspy Towarzystwa, Archipelag Tuamotu, Wyspy Gambier, Markizy i Wyspy Austral.

Polinezja Francuska ma klimat tropikalny z umiarkowanymi temperaturami przez cały rok. Ogólnie rzecz biorąc, pogoda jest gorąca i wilgotna z okazjonalnymi deszczami.

Klimat Polinezji Francuskiej

Klimat Polinezji Francuskiej jest tropikalny i wilgotny, z ciepłą porą deszczową od listopada do kwietnia i chłodną porą suchą od maja do października. Wyspy doświadczają dużej ilości opadów, a na obszarach przybrzeżnych spada do 120 cali rocznie.

Istnieje znaczne regionalne zróżnicowanie klimatu ze względu na szeroki zakres szerokości geograficznych, na których położone są wyspy. Temperatura w ciągu roku zmienia się tylko nieznacznie, a średnia roczna temperatura wynosi 26 stopni Celsjusza.

Wilgotność względna jest zawsze wysoka, zazwyczaj pomiędzy 80 a 90 procent. Polinezja Francuska znajduje się w strefie wiatrów handlowych, z dominującymi wiatrami wiejącymi z północy i północnego wschodu.

Są długie okresy spokoju w okresie od kwietnia do czerwca, ale z okazjonalnymi tajfunami, szczególnie podczas występowania anomalii temperatury wody El Niño na Pacyfiku.

Pogoda w Polinezji Francuskiej

Polinezja Francuska cieszy się tropikalnym klimatem przez cały rok. Średnia roczna temperatura wynosi 26°C (79°F) z niewielkimi wahaniami z miesiąca na miesiąc. Najchłodniejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy średnia temperatura spada do 21°C.

Marzec i kwiecień to najgorętsze miesiące, kiedy temperatura wzrasta do 33°C. Polinezja Francuska jest bardzo wilgotnym miejscem. Przez większość roku wilgotność oscyluje wokół 80-90%.

Opady deszczu w Polinezji Francuskiej są obfite. Obszary przybrzeżne otrzymują średnio 3000 mm (120 cali) deszczu rocznie.

Wiatry handlowe odgrywają ważną rolę w klimacie Polinezji Francuskiej. Te wiatry, które wieją z północy i północnego wschodu, pomagają schłodzić wyspy.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 5 Ocena: 5]
Przewiń do góry