Środkowy Wietnam

Wietnam Środkowy, mimo że jest najrzadziej omawianą częścią Kraju Smoka, nie ma się czego wstydzić. Jest tam wiele pięknych i ciekawych miejsc wartych obejrzenia, miasteczek wartych odwiedzenia, zabytków wartych zwiedzania oraz plaży, na których warto odpocząć.

W poniższym artykule omówione zostaną najważniejsze atrakcje tego regionu.

Da Nang

Da Nang jest miastem położonym w środkowym Wietnamie nad morzem Południowochińskim, a także największym portem morskim w tej części kraju. Jest to trzecie pod względem wielkości miasto Wietnamu, zamieszkiwane przez ponad milion osób. Do XVIII wieku miasto nie odgrywało żadnej ważnej roli, zdominowane było przez sąsiednie Hoi An, zaczęło rozrastać się w XIX wieku za sprawą francuskich wpływów, na czas których, Francuzi zmienili jego nazwę na Tourane. Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i uniwersyteckim.

W samym mieście nie ma zbyt wielu zabytków do zobaczenia. Do jednych z najciekawszych miejsc zalicza się muzeum sztuki czamskiej. Z kolei najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta jest most w kształcie smoka, który jest podświetlany, a jego kolor się zmienia.

Mając chwilę warto zajrzeć do katedry, która ma dość nietypowy, jak na kościół katolicki kolor – jest różowa. Co więcej, przed jej wejściem nie ma patosu i podniosłej atmosfery, plac znajdujący się przez katedrą jest miejscem spotkań i zabaw wśród ludności lokalnej, a dzieci na nim grają w piłkę.

Standardowo, warto także udać się na jeden z targów, szczególną popularnością cieszy się nocny targ Chợ đêm sơn trà, gdzie można dostać niemal wszystko, jednak głównie można zdobyć wszelkiego rodzaju pamiątki i na spróbować lokalnych specjałów w niewysokich cenach.

W niedalekiej odległości od Da Nang znajduje się także pomnik Buddy, jednak tym co jest w nim wyjątkowego, jest to, że Budda przedstawiony w kobiecej postaci. W rzeczywistości, przedstawiona jest na nim bodhisattwa Avalokiteśvara, boginią miłosierdzia, potocznie nazywana Lady Budda. Pomnik mierzy wysokość 67 metrów, dla porównania 10 piętrowy wieżowiec to wysokość ok. 32 metrów. Stoi ona na kwiecie lotosu, którego średnica to 35 metrów. Jest to najwyższy posąg Buddy w Wietnamie. Miejscowi wierzą, że chroni ona miasto od nieszczęść i kataklizmów pogodowych. Miejsce, gdzie stoi posąg jest także niesamowitym punktem widokowym, przy dobrej pogodzie widok na miasto i plaże potrafi zachwycić. Sam pomnik jest częścią kompleksu świątynnego, najstarsza znajdująca się w nim pagoda Linh Ung pochodzi z XIX wieku i kształtem przypomina żółwia.

Zjeżdżając ze wzniesienia warto zatrzymać się w niewielkiej rybackiej wiosce Man Thai, gdzie do połowu ryb nadal używane są tradycyjne łódki przypominające połowę łupiny orzecha. Kadłub jest ręcznie wyplatany z bambusa, a sposób ich budowy niezmienny od wieków. Za niewielką opłatą można się taką łódką przepłynąć.

Miasto leży wzdłuż jednej z najładniejszych plaż tej części Wietnamu, nazywanej plażą chińską, która przyciąga masy turystów. Zdecydowanie nie będzie to odpowiednie miejsce na osób szukających spokoju, a raczej dla tych lubiących gwar i przepych, ponieważ niektóre z hoteli zlokalizowanych przy plaży zaliczane są do listy najbardziej ekskluzywnych hoteli świata. Plaża ta jest miejscem idealnym dla surferów, dzięki ciepłej wodzie i sprzyjającym, ale niezbyt silnym wiatrom, staje się ona ich mekką. Plaża jest miejscem spotkań i wielu aktywności, ludzie przychodzą tu odpocząć, na spacer lub aktywnie spędzić czas z przyjaciółmi.

Hue

Hue to jedno z większych miast położonych w centralnej części Wietnamu, zlokalizowane około 80 km od Da Nang. Uznawane jest za najtańsze miasto Kraju Smoka.

Miasto to szczególnie warto odwiedzić ze względu na historyczne pozostałości związane z rodem Nguyễn, który sprawował cesarskie rządy przez kilka wieków. Dodatkowo w architekturze tego miasta sprawne oko wyłapie połączenie wielu stylów epok jak i odzwierciedleń ustrojów politycznych, takich jak rządy carskie, kolonialne wpływy francuskie, socrealizm czy także widoczne zniszczenia po działaniach wojennych w XX wieku. Architektura miasta idealnie odzwierciedla wszystkie etapy przez które przechodziło.

Do punktów obowiązkowych do zobaczenia w Hue należy:

Carska Cytadela

Carska Cytadela stanowiła kiedyś centrum miasta, otoczona murami, za którym skrywa się Zakazane Purpurowe Miasto, Pałac Przedłużenia Długowieczności, czyli rezydencję Diên Thọ, Pałac Cesarski otoczony ogrodami oraz teatr.

Na teren cytadeli prowadzi 6 bram, rządy w niej sprawowali cesarze Dynastii Nguyễn w latach 1802 – 1945. Sam kompleks został zaprojektowany przez jednego z cesarzy, a jego budowa trwała 30 lat i zakończona już pod rządami kolejnego władcy. Cytadela zlokalizowana jest nad brzegiem Rzeki Perfumowanej, co miało utrudniać do niej dostęp ewentualnym wrogom. Cały kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 roku i od tego czasu budynki są stopniowo poddawane renowacji. Cytadelę i Zakazane Miasto można zwiedzać w godzinach 8:00 – 18:30.

Na terenie cytadeli znajduje się kilka punktów, w które warto zaglądną. Na pewno zalicza się do nich wieża flagowa – trzypiętrowa konstrukcja z 1807 roku, gdy zawisła na nim po raz pierwszy flaga rodowa. Od tego czasu maszt był ciągle wydłużany.

Cửu Vị Thần Công, czyli 9 świętych dział. Znajdują się one w pobliżu wieży flagowej i mają symbolizować potęgę dynastii. 4 z nich znajdują się przy Bramy Thể Nhân i odnoszą się do 4 pór roku, pozostałe 5 umiejscowione zostało w pobliżu Bramy Quang Duc nawiązując do 5 żywiołów. Są one symbolem zwycięstwa, ponieważ cesarz Gia Long po pokonaniu wcześniej sprawującego władcy rodu, nakazał odebranie broni całej ludności i przetopienie jej na te armaty.

Główną bramą wejściową na teren kompleksu jest brama Ngọ Môn, czyli Południowa. Posiada ona 5 wejść, a przez każde z nich mogła przejść jedyne osoba odpowiednia rangą np. środkowe przeznaczone były dla cesarza, boczne dla jego oficerów, a najbardziej skrajne dla zwyczajnych ludzi. Przechodząc przez tę bramę wchodzi się na teren miasta cesarskiego, a idąc przez most, otoczony z obu stron jeziorami z rybkami, dochodzi się do dziedzińca, na którym znajduje się Pałac Niebiańskiej Harmonii. Pałac ten był miejscem odbywania się najważniejszych wydarzeń i ceremonii. Obecnie można podziwiać w nim tron cesarski, a za nim znajdują się wrota do Purpurowego Miasta, do którego wstęp miał jedynie cesarz i jego najbliższa rodzina. Niestety podczas toczonych na terenie Wietnamu wojen, większość z niego zostało zniszczone, składało się ono z około 40 budynków, do dziś przetrwało jedynie kilka. Niektóre z nich zostały odbudowane, m.in teatr królewski, który został postawiony na fundamentach i otwarty ponownie w 2004 roku, a oryginalny wystrój został odtworzony.

Ogrody królewskie, dawniej stanowiły ok. 25% całkowitej powierzchni cytadeli. Obecnie niestety nie są już tak rozległe, ale nadal zachwycają. Ogrody od zawsze były dumą cesarzy, dlatego tak wielką przywiązywano do nich wagę, to właśnie w nich hodowano najrzadsze i najdroższe rośliny, co niejednokrotnie stawało się inspiracją dla artystów, zarówno poetów, jak i malarzy. W 2021 roku rząd Wietnamu podjął decyzję o przywróceniu świetności ogrodom królewskim, postanowiono zasadzić nowe rośliny na powierzchni ok. 10 ha po obu stronach rzeki.

Rynek w Hue

Rynek w Hue znajduje się w okolicy carskiego miasta, swoje miejsce na pewno odnajdą tam poszukiwacze lokalnych smaków i przysmaków. Jest to najstarszy rynek i funkcjonował on już za czasów rządów dynastii Nguyen, jako główny punkt zaopatrzeniowy, innych punktów strategicznych takich jak szpitale czy bazy wojskowe. Będzie to idealne miejsce na skosztowanie lokalnych dań, ale i zakup pamiątek, ilość możliwości do zakupu może przyprawić o niewielki zawrót głowy.

Pagoda Thiên Mụ

Pagoda Thiên Mụ (Pagoda Niebiańskiej Pani) uznawana jest za najbardziej interesują wśród pagód Hue. Znajduje się na wzgórzu Hà Khê. W XX wieku pagoda ta była miejscem organizacyjnym buntów ludności buddyjskiej przeciwko rządom prezydenta Ngô Đình Diệm, który faworyzował katolików, dyskryminując wyznawców innych religii. W 1963 roku, 9 mnichów straciło życie podczas protestów, wydarzenie to stało się punktem kulminacyjnym i protesty przemieniły się w masowe strajki. W pagodzie odbywały się protesty głodowe oraz stawiano tam barykady, przez co stała się symbolem tych wydarzeń.

Świątynia księżniczki Huyền Trân

Świątynia księżniczki Huyền Trân w rzeczywistości rozległym kompleksem budowli powstałych na cześć księżniczki Huyền Trân, która nie chcąc poślubić nakazanego mężczyzny postanowiła uciec, co wywołało wiele sporów mongolsko-wietnamskich. Na terenie kompleksu znajdują się piękne jeziora z kwiatami lotosu, ogrody pełne orchidei oraz biblioteka. Na jej terenie odbywa się wiele wydarzeń kulturalno-artystycznych czy pokazy ceremonialne.

Inne atrakcje w Hue

Oprócz tradycyjnych atrakcji i zwiedzania, Hue oferuje także inne aktywności, które umilą czas spędzony w tym mieście.

Rejs po rzece perfumowanej

Nazwa rzeki pochodzi od tego, że zanim dociera ona do miasta, przepływa przez bujne lasy, w których rosną intensywnie pachnące rośliny i niesie ich zapas ze sobą. Rejs największe wrażenie zrobi wieczorem, po zachodzie słońca, kiedy miasto zostanie rozświetlone wieloma kolorami. Przy odrobinie szczęścia uda się trafić na pokaz artystyczny, ponieważ wiele z nich odbywa się na rzece. Tego typu wycieczkę można kupić w lokalnym biurze podróży lub recepcji hotelu.

Mając więcej czasu warto udać się na wycieczkę na obrzeża Hue, gdzie znajdują się grobowców władców. Większość z nich są całymi kompleksami budowli, w tym pałace i świątynie, bogato zdobione. Do najbardziej polecanych zalicza się grobowiec Khai Dinh, grobowiec Mihn Mang oraz grobowiec cesarza Tu Duc.

Opuszczony park wodny

Do nietypowanych atrakcji w okolicach Hue, zdecydowanie można zaliczyć opuszczony park wodny i rozrywki. Jego budowa rozpoczęła się w latach 90. XX wieku, mając być atrakcją dla Wietnamczyków i ich rodzin. Park został zamknięty w 2007 roku z powodów finansowych i od tego czasu zjeżdżalnie i baseny przejęte zostały przez roślinność. Niektórzy mówią, że można się w nim poczuć jak Jurastic Park. Na środku parku znajduje się ogromny smok, do którego pyska można się wdrapać i podziwiać ten krajobraz z góry, czując się trochę jak w apokaliptycznym świecie. Jednak poruszając się po parku należy niesamowicie uważać, ponieważ zjeżdżalnie są już zniszczone – nie należy się po nich wspinać, a po całym kompleksie poruszać się z rozsądkiem.

Wejście na teren parku oficjalnie jest niemożliwe, a po terenie porusza się ochroniarz, jednak za odpowiednią opłatą i przekupieniu można się tam dostać. Atrakcja ta staje się coraz bardziej popularna wśród osób odwiedzających Wietnam.

Góry Marmurowe

Góry Marmurowe, czyli Marble Mountains lub inaczej nazywane Ngũ Hành Sơn, tak na prawdę nie są górami, jest to miejsce, w którym znajduje się pięć marmurowo-wapiennych wzgórz położonych ok. 10 km na południe od miasta Da Nang. Skupisko to nazywane jest także górami pięciu żywiołów, ponieważ każde wzgórze przypisane zostało jednemu żywiołowi. Można tam znaleźć górę metalu (Kim Son), górę drewna (Moc Son), górę wody (Thuy Son), górę ognia (Hoa Son) oraz górę ziemi (Tho Son).

Najlepiej odwiedzić to miejsce przy dobrej pogodzie, co zwiększy niesamowitą widoczność z szczytu.

Wzgórza położone są na terenie wioski Non nước, słynącej z tradycyjnych warsztatów wytwarzających rękodzieła z marmuru.

Największą górą jest Thuy Son, będąca destynacją wielu pielgrzymek, ponieważ w wytworzonych naturalnie, na jej zboczach, jaskiniach ukryte zostało wiele sanktuariów, zarówno hinduistycznych, jak i buddyjskich. Pierwsze z nich pochodzą z XVII wieku. Jednak obecnie nie trzeba wspinać się po stromym zboczu, za dodatkową opłatą można skorzystać z windy lub schodów.

Oprócz niewielkich sanktuariów ukrytych w jaskiniach, takich jak Tang Chon, można podziwiać tam także większe miejsca kultu, m.in pagodę Xa Loi, w okolicy, której znajduje się wiele marmurowych rzeźb. Niech znajdująca się tam na wejściu swastyka nikogo nie zmyli. Zanim symbol ten, stał się znakiem nazizmu, w Azji od lat po dzień dzisiejszy jest to symbol pomyślności i szczęścia. Środki znajdujących się tam świątyń są bogato zdobione i znajdują się w otoczeniu bujnej roślinności.

Mając możliwość, należy zaglądać także do jaskiń, ponieważ znajdują się w niej ukryte miejsca kultu. Do najbardziej znanej jaskini Tang Chon wchodzi się przez wąwóz schowany wśród roślinności. W wąwozach lub lukach skalnych ukryte są posągi, a większość z nich odpowiada miejscowej legendzie.

Główną świątynią jest pagoda Tam Thai wybudowana w 1630 roku, jednak uległa zniszczeniu, odbudowana została w 1825 roku, mimo to jest jedną z najstarszych świątyń w okręgu Da Nang. Zdecydowanie największą jaskinią i najbardziej wartą zobaczenia jest Jaskinia Huyen Khong, do której przechodzi się przez bogato zdobioną bramę. W środku jedynym światłem jest to, które dostaje się przez niewielkie otwory skalne oświetlające fantazyjne ołtarze.

Góry Marmurowe są także idealnym punktem widokowym, z których rozpościera się widok na miasto Da Nang oraz na góry i morze wraz z sąsiednimi miejscowościami. Podczas wspinaczki należy jednak uważać, ponieważ marmurowe skały są już wyślizgane i nietrudno o upadek.

Sun World Ba Na Hills

Sun World Ba Na Hills można uznać za wietnamski Disneyland, jest to największy kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny w Wietnamie, znajduje się tam także park rozrywki. Na jego terenie znajduje się m.in jedna z najbardziej znanych atrakcji Wietnamu, czyli Złoty Most.

Bilety można zakupić zarówno online na stronie https://ticket.sunworld.vn, przez pośredników lub na miejscu w kasie biletowej. Cena uzależniona jest od daty jak i zakresu atrakcji, na które będzie upoważniał bilet.

Park położony jest na wzgórzu, dlatego można się do niego dostać za pomocą jednej z trzech kolejek linowych, które wiodą nad lasem tropikalnymi z wodospadami.

Sun World jest wielkim kompleksem rozrywkowym i obejmuje 7 punktów, w tym park azjatycki, wesołe miasteczko, kolejkę linową czy park wodny. Można się tam zabawić, zjeść, poczuć odrobinę adrenaliny podczas przejażdżki rollercosterem czy podziwiać widoki z góry z koła młyńskiego. Park na pewno dostarczy wiele rozrywki. W azjatyckiej części parku można podziwiać miniaturowe odzwierciedlenia krajów czy także wdrapać się na wzgórze świątyń, z którego rozpościera się niesamowity widok.

Złoty most (Cau Vang)

Złoty most jest jedną z najmłodszych i zarazem najbardziej obleganych atrakcji kraju. Jest to most zbudowany na wysokości 144 m n.p.m., znajdujący się w otoczeniu niesamowitych widoków i krajobrazów. Został on oddany do użytku w 2018 roku. Najbliżej położonym miastem jest Da Nang, z którego bez problemu można dotrzeć komunikacją autobusową. Jednak most jest częścią parku rozrywki o nazwie Sun World Ba Na Hills, do którego bilet wstępu kosztuje 700 000 VND, czyli ok. 120 złotych od osoby. Za najlepszą porę do zwiedzenia mostu uznaje się luty lub marzec, kiedy warunki pogodowe są najkorzystniejsze, a widok najbardziej zapierający dech w piersiach.

Jest to jedna z najbardziej znanych na świecie kładek pieszych. Mierzy ona 150 metrów długości, a chodnik ok. 5 metrów szerokości o łukowatym kształcie, prowadzącym wzdłuż muru skalnego. Najbardziej charakterystycznym elementem są ręce podtrzymujące kładkę, imitują one skały, jednak w rzeczywistości wykonane są z włókna szklanego. Z kładki można podziwiać widok na park krajobrazowy Ba Na – Nui Chua oraz wybrzeże i miasto Da Nang. Konstrukcja była inspirowana mitologią wietnamską.

Nazwa wzięła się od koloru na jaki został pomalowany most.
Jednak nie warto nastawiać się na instagramowe widoki, pogoda na tej wysokości jest zmienna, widoczność nie zawsze zadowalająca, a ilość ludzi na moście skutecznie uniemożliwia wykonanie perfekcyjnego zdjęcia.

Zielone wyspy Cham

Zielone wyspy Cham są zespołem 8 wysepek Quảng Nam, jednak tym co wyróżnia te wyspy jest obejmujący je Park Morski Cu Lao Cham, światowego rezerwatu biosfery uznanego przez UNSECO, chroniącego powierzchnię 165 hektarów Morza Południowochińskiego, na których występuje rafa koralowa, wiele gatunków mięczaków, ryb, glonów oraz innych roślin i stworzeń morskich. Na wyspy można dopłynąć łódką z portu w Hanoi (najlepiej szukać go pod nazwą 'bến tàu Cửa Đại) lub wykupić wycieczkę w hotelu lub miejscowym biurze podróży (ok. 25$ od osoby)

Wysiadając z łódki należy być gotowym na mnóstwo ofert i zaczepek, mających na celu sprzedanie czegoś. Ponieważ wyspy zamieszkiwane są przez niewielką liczbę osób, a ich głównym środkiem utrzymania jest rybołówstwo, ludzie próbują zarobić na turystach jak najwięcej.

Na wyspach pełno jest niewielkich pól ryżowych, świątyń a także uprawiana jest miejscowa herbata.

Wyspy są idealnym miejscem na odpoczynek na rajskiej plaży, których jest tam pełno, a z powodu ich ilości, nie trudno znaleźć fragment tylko dla siebie, wystarczy odejść od głównego turystycznego portu.

Biały, drobny piasek i lazurowa woda, która jednak nie zawsze bywa ciepła, są idealnym miejscem do nurkowania, snorkelingu i podziwiania podwodnego życia. Można podziwiać tam rybki, ślimaki, jeżowce czy rozgwiazdy. Przy odpowiedniej pogodzie, widoczność pod wodą może sięgać nawet 10 metrów. Po plażach przebiegają białe kraby, między skałami chowają się ich brązowi kuzyni, a na piasku widać pozostałości rafy wyrzucone na brzeg, w tym piękne muszle.

Poza niesamowitą florą i fauną podwodną, wyspy uznawane są za narodowe miejsce widokowe Wietnamu, ponieważ wystarczy wdrapać się nawet na niewielkie wzniesienie by podziwiać piękne widoki na plażę i wodę w niesamowitych odcieniach niebieskiego.

Plaże Wietnamu Środkowego

Plaże w Wietnamie Środkowym są ładne, piaszczyste plaże ciągną się wzdłuż niemal całego środkowego wybrzeża Wietnamu. Wypocząć można nawet w sercu Da Nang. Popularnością cieszy się My Khe uznana za jedną z 6 najlepszych plaż przez Forbesa. Między Da Nang a Hoi An ciągnie się piękna Cua Dai, a w stronę Hue urokliwa Lang Co. Najpopularniejszym kurortem w całym Wietnamie jest, położony 500 km na południe, Nha Trang. Plaże są tutaj niewątpliwie piękne – także w samym centrum miasta. W sezonie bywa tu tłoczno (dominują Rosjanie), ale spokój można znaleźć na jednej z wysp wokół Nha Trang.

Zobacz też zestawienie najlepszych plaż w Wietnamie.

Jedzenie w środkowym Wietnamie

Będąc w środkowej części Wietnamu koniecznie należy spróbować tych dań, podobno nigdzie indziej nie smakują tak dobrze jak tam. Przeczytaj także ogólnie o kuchni wietnamskiej.

Cao lau 

Cao lau, czyli pochodzący z Hoi An makaron ryżowy podawany z wieprzowiną, warzywami i kiełkami fasoli, a całość na koniec zostaje polana sosem sojowym. Dodatkowo na samą górę sypie się pokruszone krakersy z wymieszane sezamem.

Banh bao

Banh bao to gotowane na parze pierożki nadziane różnego rodzaju wypełnieniem, najczęściej krewetkowym, mieloną wieprzowiną lub z utartych nasion lotosu, polane sosem i smażonym czosnkiem.

Banh xeo 

Banh xeo to smażone naleśniki wypełnione mieszanką mielonych krewetek, boczku, słoniny i cebuli, doprawione szalotką, miętą i bazylią, a na koniec moczone w wiśniowym sosie i posypane kiełkami.

Banh Min 

Banh Min, czyli całkiem spora bułka z różnym nadzieniem: kurczakiem, wieprzowiną i w wersji wegetariańskiej. Idealnie sprawdza się na lunch lub szybki obiad w drodze.

Czas na wakacje w Wietnamie

Ten kraj to bez wątpienia perełka Azji i miejsce, do którego warto się wybrać na urlop. Biura podróży oferują zorganizowane wakacje w Wietnamie – all inclusive, first minute i last minute.

More Reading

Post navigation