W Wietnamie jest powiedzenie „wpierw naucz się jeść, potem mówić”, jedzenie traktowane jest z szacunkiem i towarzyszą mu liczne rytuały, uznaje się je także za najważniejszą część dnia. Kuchnia wietnamska jest połączeniem smaków francuskich, chińskich i khmerskich. Za pośrednictwem kolonizatorów na te ziemie przywiezione zostały także szparagi, kawa czy pomidory. Jednak to wpływy Chin są najbardziej widoczne w kuchni. Kuchnia wietnamska podobna jest to wielu innych kuchni azjatyckich. Do spożywania większości posiłków używa się pałeczek, a do gotowania głównie służy wok. Jednym z podstawowych elementów odróżniających kuchnię wietnamską od np. chińskiej, jest używanie sosu rybnego zamiast sojowego. Za główne przyprawy tej kuchni uznaje się kolendrę, trawę cytrynową, papedy (owoce, przypominające limonkę, inaczej limonki kaffir) oraz miętę wietnamską. Często również do posiłków dodaje się świeże warzywa. Podstawą większością dań jest ryż, rzadziej makaron, natomiast z mięs głównie używa się drobiu i wołowiny. Dzięki łatwemu dostępowi do zbiorników wodnych, w kuchni wietnamskiej spotyka się dużo dań rybnych i przygotowanych z owoców morza. Ogromną popularnością cieszą się kiszonki, głównie kiszony arbuz lub owoce marynowane w occie. Dania są lekkostrawne, najczęściej gotowane lub pieczone, smaży się stosunkowo rzadko.
Dla osób odważnych, chcących przeżyć kulinarne przygody, Wietnam będzie miejscem idealnym, ponieważ można znaleźć tutaj dania, powszechnie rzadkie. Do najbardziej kontrowersyjnych należy psie mięso, popularne na północy kraju, uznawane za rarytas, w przeciwieństwie to powszechnego mięsa kotów. Do najdroższych należą dania z żółwia oraz węża. Jednak, aby zjeść tak eksptemalne dania należy udać się do specjalnych restauracji. Do bardziej powszechnych, niespotykanych w Polsce dań zalicza się jajka zawierające kaczy zarodek, będący popularną przekąską, dostępną na straganach.
W Wietnamie można także skosztować wiele pysznych dań, które nie budzą aż tylu kontrowersji, poniżej przedstawiamy te, które naszym zdaniem są obowiązkiem podczas wizyty w tym kraju.
Zupa Pho
Zupa Pho jest najbardziej popularnym i znanym wśród turystów wietnamskim daniem, a także obowiązkowym do spróbowania, będąc zarazem typowym daniem azjatyckim. Jest to danie zdrowe i pożywne, a zarazem lekkie. Co ciekawe, Wietnamczycy, nie uznają zupy Pho za zupę ze względu na jej gęstość. Wywar oryginalnie gotowany przez minimum 10 godzin na kościach wołowych, jest jedynie dodatkiem, który ma nadać aromat i ułatwić jedzenie, natomiast główną rolę w tym daniu odgrywa makaron i towarzyszące mu wstawki. Według zasad, nigdy nie należy wypić całego wywaru z talerza. Makaron ryżowy podawany jest z mięsem, najczęściej jest to wołowina surowa lub gotowana albo kurczak. Dodaje się również opalany imbir, cebule, czosnek, anyż oraz szczypior, kolendrę i kiełki fasoli mung. Niektórzy dodają jeszcze do Pho sok z limonki, chillii lub sos rybny. Danie jest typowo mięsne i znalezienie wersji wegetariańskiej, może okazać się bardzo trudne. Mimo, że jest to danie bardzo czasochłonne, można je znaleźć w niemal każdej wietnamskiej restauracji.
Bun cha
Bun cha to niewielkiej wielkości grillowane klopsiki z mielonej wieprzowiny z również grillowanymi plastrami boczku. Podawane są na gorącym sosie rybnym nieco rozcieńczonym z wodą, przyrządzanym z cienkimi plastrami marchewki i papai. Mięso podawane jest z makaronem ryżowym oraz zieleniną, a także doprawione chilli i czosnkiem. Danie to wywodzi się z Hanoi, jednak szybko zyskało popularność w całym kraju.
Banh mi
Wygląda jak kanapka, ale nie jest to zwykła kanapka. Banh mi jest bułką wypieczoną z mąki pszennej, z różnym wypełnieniem. Najczęściej w środku znajduje się smażone jajko lub omlet, grillowana lub pieczona wieprzowina, klopsiki wieprzowe w sosie, szynka lub pasztet. Do tego dołączone jest mnóstwo warzyw. Niektóre restauracje podają opcję rybną lub wegetariańską z tofu. Będzie to idealny posiłek w drogę do ręki lub do zjedzenia na szybko.
Sajgonki
Sajgonki, kto nie lubi sajgonek. Przypominają one z wyglądu nieco nasze polskie krokiety, jednak w smaku są zupełnie inne. Idealne danie na szybko, również jako przekąska lub przystawka przed daniem głównym. Jest to danie, które można dostać niemal wszędzie, w różnych wersjach, oryginalnej, rybnej, z owocami morza czy wegetariańskiej z warzywami. Oryginalnie jednak sajgonki skalają się z mięsa wieprzowego, makaronu wykonanego z tapioki, warzyw z dodatkiem grzybów Mun lub twardnika japońskiego. Podawane z sosem rybnym, który rozcieńczony jest z wodą, octem i cukrem.
Są dwie opcje podawania, na chrupiąco – smażone na głębokim oleju lub w wersji zdrowszej bez smażenia.
Banh xeo
Bank xeo to wietnamski odpowiednik naleśników. Wykonywane są one z mąki ryżowej i nadziewane najczęściej krewetkami lub mięsem wieprzowym, dużo rzadziej kurczakiem. Łatwo również o wersję wegetariańską z tofu i świeżymi warzywami. Najważniejszą częścią tego dania jest dodatek kurkumy, która wprowadza charakterystyczny aromat, smak i kolor.
Chè
Chè jest jednym z najbardziej popularnych słodkich deserów w Wietnamie. Jest to kleista maź przypominająca nieco przesłodzony kisiel zrobiony na bazie manioku lub agaru. Podawany jest z różnymi dodatkami, najczęściej są to owoce, orzechy, sezam, krem kokosowy czy galaretka, można spróbować także Chè z dodatkiem wodorostów. W niektórych rejonach można spotkać wersję z dodatkami wytrwanymi jak grzyby czy pestki.
Sprzedawane są najczęściej na niewielkich stoiskach przy ulicy, w jednorazowych kubeczkach lub w restauracjach w szklankach. Można znaleźć je także w niektórych sklepach spożywczych.
Sua chua
Kolejny wietnamski deser, idealny na upalne dni. Jest to gęsty jogurt naturalny połączony z lodem. Najczęściej dodatkami są kandyzowane lub świeże owoce, bakalie, dżemy, mleczko koksowe lub fermentowany ryż. Deser podawany jest na zimno, przez co jest bardzo orzeźwiający.
Nom hua chuoi
Danie to na północy kraju nosi nazwę Nộm hoa chuối, natomiast na południu Goi hoa chuối. Jego głównym składnikiem są kwiaty bananowca w towarzystwie kiełków fasoli mung, ogórka i marchewki. Jednak, aby nie było za nudno, kwiatom towarzyszą także pokrojone w cienkie paski uszy wieprzowe. Niektórzy dodają kawałeczki gotowanego wieprzowego mięsa, kurczaka lub krewetek. Standardowo danie jest mocno przyprawione kolendrą, miętą, sokiem z limonki, z dodatkiem sosu rybnego z imbirem i czosnkiem lub orzeszkami.
Cao Lau
Jest to lokalne danie, podawane w Hoi An, składające się z makaronu ryżowego podawanego z cienko pokrojonymi plastrami wieprzowiny, czasem również z dodatkiem skórki wieprzowej i kiełków w fasoli, a także zieleniny, w szczególności mięty. Podawane jest w towarzystwie „słonych przekąsek”, czyli z dodatkiem herbatników, orzeszków ziemnych lub papierem ryżowym.
Danie to można zjeść także w innych miastach Wietnamu, jednak podobno nie smakuje ono nigdzie tam dobrze jak w Hoi An, ponieważ według receptury konieczne jest użycie wody z jednej konkretnej wskazanej studni.
Bánh bao, bánh giò
Jeden z najlepszych street foodów, jaki można skosztować na ulicach Wietnamu. Są to różnego rodzaju nadziewane ciasteczka, najczęściej kuleczki lub kluseczki. Można je dostać u mobilnych sprzedawców na rowerach. Stanowią idealną słodką, niewielką przekąskę.
Tàu Hủ Nóng
Kolejny deser, idealny na wegetarian. Przygotowywany jest z gotowanego tofu, podawanego z syropem imbirowym. Można jeść go w wersji podstawowej lub urozmaicić o dodatki takie jak kuleczki tapioki lub kawałeczki ziołowej galaretki.
Xôi mặn
Xôi mặn jest sycących daniem, które może być przyrządzane na dwa sposoby, na słodko lub na ostro. Jest to popularne danie śniadaniowe lub jako przekąska. Składa się ono z klistego ryżu, który odpowiednio przygotowany stanowi bazę dla całego dania, dodatki do niego są dowolne i według uznania. Najczęściej dodaje się kiełbasy lạp xưởng, suszoną wieprzowinę w nitkach oraz szczypiorek. Inne popularne wersje zawierają kurczaka, orzechy arachidowe, kukurydzę czy jajko.
A co wziąć do picia? W tym pomoże Wam artykuł o napojach w Wietnamie.
Wybierasz się do tego azjatyckiego kraju, przed wylotem sprawdź Wietnam – praktyczne informacje dla turysty.