Napoje w Wietnamie, tak samo jak sam kraj, również można uznać za egzotyczne. Jest to idealny kraj dla osób poszukujących ciekawych doświadczeń smakowych lub uprawiających turystykę kulinarną. Dzieje się to za sprawą niespotykanych dań, napitków czy nieoczywistych połączeń smakowych. Oprócz nowości, można również spróbować bardziej znanych specjałów, ale przygotowane w Wietnamie zdecydowanie będą smakowały inaczej. W poniższym artykule przedstawione zostanie kilka napojów, które koniecznie należy spróbować podczas wizyty w Kraju Lotosu.
Kawa po Wietnamsku
Kawa po wietnamsku nie ma jednego smaku, ma ona wiele wariantów w zależności od dodawanych składników. Chodzi o sposób jej zaparzania, dzięki któremu kawa swoim zapachem i aromatem pozwala poczuć klimat Azji i rozkoszować się chwilami tam spędzonymi. Napój ten na terenie Wietnamu pojawił się w XIX wieku wraz z francuskimi kolonizatorami.
Kawa po wietnamsku przygotowywana jest dwuetapowo. Najpierw na dno szklanki wlewa się skondensowane mleko. Kawa tradycyjnie zaparzana jest w wietnamskim zaparzaczu Phin, który kładzie się na szkle i wsypuje do niego dwie łyżeczki zmielonych ziaren, które dogniata się łyżką. Następnie tę mieszankę zalewa się bardzo niewielką ilością gorącej wody, aby się przesączyło. Po upływie ok. 2 minut ponownie zalewa się kawę wodą i zatyka zaparzacz wieczkiem. Przesączona kawa zacznie spływać do kubka. Po zakończeniu całość jest mieszana. Dużą popularnością cieszy się także tzw. Cafe trứng, czyli kawa po wietnamsku z jajkiem, a dokładniej dodanymi dwoma surowymi żółtkami.
Wietnamska Herbata
Napar z liści Kamelii pijany jest w Wietnamie na co dzień, przez niemal wszystkich. Nierzadko bywa także tańszy niż woda pitna. Z delikatnie wyczuwanym aromatem jaśminu i dodatkiem lodu, jest idealnym, orzeźwiającym napojem na panujące tam upały. Bardzo często napary te sprzedawana są przez starsze kobiety, w ułożone w zaułkach stanowiskach.
Dużą popularnością cieszy się także zielona herbata, podawana w niewielkich dzbaneczkach, jej podstawowa wersja to napar z samych liści. Herbaty najlepiej spróbować w jednej z licznych herbaciarni, ponieważ parzenie herbaty w Wietnamie urasta do rangi sztuki.
Sinh tố
Dla fanów słodkich napojów owocowych, idealnym rozwiązaniem będzie Sinh tố, czyli mleczny napój owocowy, będący czymś pomiędzy milkshakem a smoothie. Są to owoce lub warzywa wymieszane z lodem i mlekiem skondensowanym. Najczęściej wybieranymi owocami są mango, awokado, truskawki, banany czy mniej znane jak flaszowiec, sapodilla czy papaja z durianem.
Warto spróbować także soku z trzciny cukrowej, który dostępny jest niemal na każdym rogu. Oprócz swoich właściwości prozdrowotnych jak chłodzenie organizmu, zawieraniu witamin i przeciwutleniaczy, jest on tani i smaczny.
Gorzka woda
Dla fanów smaków ziołowych poleca się spróbowanie „gorzkiej wody”, która idealnie schładza organizm w upalne dni. W zależności od przepisu, dodawane są tam różne zioła, jednak w mieszance znajduje się zazwyczaj ponad 30 z nich, zawsze jednak dodawany jest cynamon, karczoch, lubczyk i wielokrzew japoński. Napój ten nosi nazwę Nuoc dang i powinno wypić się go na raz. Mimo średnio smacznego smaku, ma on wiele właściwości zdrowotnych.
Alkohol
Alkohol w Wietnamie jest powszechny, łatwo dostępny i stosunkowo niedrogi. Dla własnego zdrowia, lepiej jednak omijać ulicznych sprzedawców alkoholu, ponieważ zdarzają się przypadki sprzedawania napojów wątpliwej jakości, prowadzących do zatrucia.
Do najpopularniejszych alkoholi wśród Wietnamczyków należy piwo, w szczególności lubiane jest piwo Sajgon w zielonej butelce, jest ono lekkie, jasne i orzeźwiające. Do mocniejszych alkoholi zlicza się wódkę i rum, w szczególności polecane są te o nazwie Lua Moi i Wirfranco Special Quality. Koszt zakupu to ok 5 dolarów.
Najciekawszym alkoholem jaki można dostać w Wietnamie jest nalewka z żeń-szenia, wytwarzana z korzeni tych leczniczych roślin. Jej nazwa to Ngok Lin, posiada ona właściwości wzmacniające układ odpornościowy. Będzie także idealnym pomysłem na prezent.
Wietnamczycy spożywają także spore ilości wina, najczęściej jest to ruou, czyli wino ryżowe, uznawane za jedno z najstarszych napojów alkoholowych w Azji.
Wiemy już czego warto spróbować z wietnamskich napojów, ale także wietnamska kuchnia ma dużo do zaoferowania.