Złote Piaski Atrakcje

Złote Piaski Atrakcje

Na pewno wiele słyszeliśmy już o Słonecznym Brzegu, jako kurorcie mającym przepiękne plaże. Nie jest to jedyne miasto, które cieszy się tak dużą popularnością wśród turystów.

Do takich miejscowości zaliczają się również Złote Piaski położone u wybrzeża Morza Czarnego w Bułgarii.

Warto zatem zobaczyć, jakie dokładnie atrakcje możemy zobaczyć w tym kurorcie, a także, jakie wycieczki możemy zaplanować do okolicznych ciekawych miejsc.

Złote Piaski – słynny kurort w całej Europie Wschodniej

Bułgarski kurort o nazwie Złote Piaski brzmi naprawdę ciekawie. Zresztą wiąże się z nią nawet pewna legenda, która mówi o zakopanym skarbie na plaży, który miał stanowić łup piratów.

Nie jest to zbyt duży kurort, ponieważ na co dzień zamieszkuje go ok. 2000 osób. Jednak w Złotych Piaskach wybudowano ok. 250 hoteli, które stanowią doskonałą bazę noclegową nie tylko dla Bułgarów, ale również dla osób przyjeżdżających z najróżniejszych zakątków świata.

Historia miejscowości

Na pewno niejednokrotnie mieliśmy okazję usłyszeć lub przeczytać o tym, jak Bułgaria była wielokrotnie podbijana najpierw przez starożytne cesarstwa, a następnie m.in. przez Turków. Jednak sama miejscowość powstała dopiero w 1957 roku.

Już wtedy Złote Piaski miały mieć znamię kurortu turystycznego, do którego będą przyjeżdżać Bułgarzy, by wypocząć na piaszczystych plażach.

Położenie geograficzne Złotych Piasków

Złote Piaski wyróżniają się doskonałym położeniem geograficznym, ponieważ niespełna 20 kilometrów dalej znajduje się Warna licząca ponad 330 tys. mieszkańców. Jednocześnie Warna zajmuje trzecie miejsce w całej Bułgarii pod względem wielkości, ustępując tym samym jedynie Sofii oraz Płowdiwie.

Sama miejscowość Złotych Piasków znajduje się w otoczeniu lasów Parku Krajobrazowego Złote Piaski. To, co wyróżnia tutejszy kurort, to szeroka plaża, która rozciąga się nawet na 100 metrów wszerz. Ponadto tutejsze plaże wyróżniają się łagodnym zejściem do morza.

Co warto zobaczyć w bułgarskich Złotych Piaskach?

Złote Piaski znajdują się w doskonałej lokalizacji, jeżeli chodzi o bazę wypadową na różnego rodzaju wycieczki. W samym kurorcie również znajdziemy wiele ciekawych atrakcji, a nawet zabytków do zwiedzania. Warto zatem zobaczyć, co dokładnie wyróżnia letnią stolicę Bułgarii.

Ciekawe zabytki do zobaczenia

Jeżeli chcemy aktywnie odpocząć w Złotych Piaskach oraz okolicy, powinniśmy koniecznie zobaczyć listę najciekawszych zabytków, które opowiadają nam całą historię regionu. Do wyjątkowych zabytków zaliczymy takie ciekawe miejsca jak:

Monastyr Aładża

Na wycieczkę do Monastyru Aładża musimy wyruszyć w odległości ok. 3 km od Złotych Piasków. Będziemy mogli podziwiać tutaj średniowieczny klasztor skalny. Słowo aładża ma pochodzenie persko-tureckie. Oznacza ono dokładnie “pstrokaty, kolorowy”. Tutejszy teren był zamieszkiwany przez mnichów pustelników.

W klasztorze znajdują się nie tylko cele mnichów, ale również katakumby. Ściany klasztoru zdobią średniowieczne freski oraz mozaiki. Całość została dopiero odkryta i zbadana pod koniec XIX wieku. Klasztor został wykuty w skale na wysokości 40 metrów, tym samym tworząc aż dwa poziomy.

Aladzha Monastery is located in a modern natural park 15 km from Varna, in the vicinity of the Golden Sands resort. The monastery was carved into a sheer cliff by hermit Christians.
enigma_art / stock.adobe.com
Aladzha Monastery medieval Orthodox Christian cave monastery. Bulgaria
Nikolai Korzhov / stock.adobe.com

Rzymskie termy z II wieku

Na urlopie w Bułgarii możemy zwiedzić starożytne łaźnie, które zostały wybudowane w czasach panowania Cesarstwa Rzymskiego. Znajdują się one w Warnie i jednocześnie stanowią one największy tego typu kompleks na całych Bałkanach.

Varna, Bulgaria
Scottiebumich / stock.adobe.com

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie

jeżeli chcemy zwiedzić tutejsze miejsca kultu religijnego, to koniecznie powinniśmy wybrać się do katedry w Warnie. W prawosławiu jest ona określana jako Sobór Zaśnięcia. Świątynia została wzniesiona w II połowie XIX wieku.

W soborze możemy podziwiać liczne ikony, które zostały podarowane przez samego cara rosyjskiego Mikołaja II, czy też piękne witraże przedstawiające Świętych Cyryla i Metodego. Cerkiew jednocześnie jest symbolem Warny, ponieważ już z daleka miasto zdobione jest jej charakterystycznymi złotymi kopułami.

The Cathedral of the Assumption in Varna, Aerial view
ValentinValkov / stock.adobe.com

Kamienny Las

Szukając w Złotych Piaskach ciekawe miejsca, które można zwiedzić, koniecznie powinniśmy zobaczyć Kamienny Las, czyli Pobiti Kamyni. Nie jest to typowy zabytek, ale miejsce, którego historia sięga nawet 50 milionów lat. Kamienny las tworzą skamieniałe pozostałości po prehistorycznych drzewach, roślinach, a nawet zwierzętach.

The Stone Forrest, Pobiti Kamani in Bulgaria
thirdkey / stock.adobe.com

Skansen Fanagorija

Skansen Fanagorija to idealne miejsce, które możemy zwiedzić, aby zobaczyć, jak żyli tutaj tubylcy w czasach średniowiecza. Oprócz samej osady często możemy natrafić na ciekawe przedstawienia, walki rycerzy, czy też codzienne zajęcia rzemieślnicze.

Bulgaria, Varna 06/27/2018. Fanagoria is a historical and ethnographic complex, which, in fact, is a Prabolgar village in the Asparuhovo area.
enigma_art / stock.adobe.com

Najlepsze atrakcje w Złotych Piaskach

Chcąc spędzić swoje wyjątkowe wakacje w Bułgarii, warto zobaczyć, jakie atrakcje przygotowano dla turystów w Złotych Piaskach.

Znajdują się tutaj duże kompleksy hotelowe, w związku z czym możemy cieszyć się naprawdę wyjątkowymi miejscami, licznymi pomysłami na prowadzenie życia nocnego, czy też pomysłów na aktywny wypoczynek.

Do najbardziej popularnych atrakcji w Złotych Piaskach oraz okolicznych kurortach zaliczają się takie miejsca jak:

 • Aquapark Aquapolis – jest to jeden z największych aquaparków w całej Europie Wschodniej. Na jego terenie znajduje się m.in. sztuczne jezioro, sztuczny wodospad, liczne zjeżdżalnie, w tym jedna aż czteroślizgowa, dzika rzeka, zjeżdżalnia Niagara dla dzieci i dorosłych. Dzieci ze wzrostem do 90 cm wchodzą za darmo. Natomiast do dzieci do 120 cm wchodzą za 18 BGN, a powyżej tego wzrostu za 35 BGN. Po godzinie 15:00 można liczyć na zniżki.
 • Delfinarium – jeżeli chcemy podziwiać wspaniałe pokazy w tutejszym delfinarium, koniecznie w tym celu powinniśmy wybrać się do Warny. Na stronie internetowej dolphinariumvarna.bg możemy znaleźć nawet tłumaczenie na język polski. Do najważniejszych atrakcji zalicza się pokaz delfinów lub też pływanie z delfinami. Cena uzależniona jest od sezonu, a także dni tygodnia. W szczycie sezonu za pływanie z delfinami zapłacimy 350 BGN. 
 • Park Przyrody Złote Piaski – w otoczeniu kurortu znajduje się piękny park przyrodniczy, w którym możemy odpocząć w otoczeniu zieleni. Park mieści się na powierzchni ok. 13,2 km2. Ten park nadmorski składa się z licznych gatunków roślin, drzew, szczególnie pełen grabów i dębów, pomiędzy którymi wydeptane są ścieżki turystyczne.
 • Ogród Zoologiczny w Warnie – ZOO w Warnie jest otwarte przez cały rok. Jednak od czerwca do września istnieje możliwość zwiedzania ogrodu od godz. 9:00 do 19:00. W pozostałych miesiącach ogród zoologiczny jest otwarty krócej. Możemy podziwiać tutaj liczne ptaki, drapieżniki, ssaki naczelne, a także zwierzęta roślinożerne.
 • Źródła mineralne – takie atrakcje turystyczne znajdziemy w miejscowościach położonych nieopodal Złotych Piasków o nazwie Św. Konstantyn i Elena. Poszukując najstarsze bułgarskie uzdrowisko, w których wybijają gorące źródła, właśnie w tych miejscowościach znajdziemy także hotele SPA, a także możliwość skorzystania z dobrodziejstw leczniczych wód.
 • Aktywny wypoczynek w Złotych Piaskach – nawet jeżeli nie będziemy opuszczać kurortu, to tutaj znajdziemy wiele różnych atrakcji dla osób, które uwielbiają aktywnie wypoczywać. Ponieważ w kurorcie znajduje się m.in. baza jeździectwa, a także przystań jachtowa, na której możemy wypożyczyć sprzęt pływający. Ponadto istnieje możliwość spróbowania swoich sił na nartach wodnych, czy też surfingu.
 • Życie nocne w Złotych Piaskach – po wielu godzinach plażowania, możemy skorzystać z wielu atrakcji, które dopiero nabierają rozpędu po zachodzie słońca. Przy szerokiej plaży znajdują się liczne beach bary, kasyna, a także restauracje serwujące pyszne jedzenie.

Jak poruszać się po Złotych Piaskach?

Kurort jest niezwykle znany i ceniony na terenie całej Bułgarii, dlatego nie musimy się obawiać żadnych problemów z dotarciem do Złotych Piasków.

Oczywiście warto sprawdzić, jakie są dokładnie możliwości dotarcia do Złotych Piasków, a także, w jaki sposób możemy zwiedzać atrakcje znajdujące się w okolicznych kurortach.

Komunikacja miejska

W Złotych Piaskach nie kursuje typowa komunikacja miejska. Autobusy, które tutaj dojeżdżają, pozwalają na swobodną podróż do pobliskiej Warny. Istnieje możliwość wybrania linii nr 409, 109 lub 9, które łączą te dwa miasta.

 • Linia nr 409 – przystanek w centrum Złotych Piasków
 • Linia nr 109 – przystanek przy Panoramie w Złotych Piaskach
 • Linia nr 9 – przystanek przy Klubie Rivera w Złotych Piaskach

Dokładne rozmieszczenie przystanków możemy śledzić na stronie internetowej carnatraffic.com. Zobaczymy tam również rozkład jazdy poszczególnych linii autobusowych, a także wszelkie informacje na temat aktualnych remontów dróg i wypadkach. Natomiast bilety można zakupić przez aplikację TicketVarna.

Bilety możemy zakupić również w automatach biletowych znajdujących się na przystankach autobusowych. Bilety są dostępne w cenie:

 • 2 BGN –  za 60 minut jazdy
 • 2,50 BGN – za 90 minut jazdy
 • 4,00 BGN – za cały dzień

Transfer z lotniska

Chcąc spędzić udane wakacje w Złotych Piaskach, możemy planować lot samolotem do Warny. W odległości 9 km od miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy, do którego możemy dostać się między innymi z Katowic lub Warszawy.

Z lotniska do Złotych Piasków możemy dostać się bezpośrednio autobusem miejskim linii nr 409, który kursuje przez Warnę.

Kurs z lotniska do kurortu Złote Piaski trwa ok. 50 minut. Autobusy jeżdżą codziennie od 6:00 do 19:00 w odstępach półgodzinnych. Przystanek przy lotnisku znajduje się na dworcu autobusowy przed Terminalem 2.

Innym sposobem na dostanie się do znanego kurortu w Bułgarii nad Morzem Czarnym, jest wynajęcie taksówki. Tym bardziej że autobusy miejskie nie kursują w godzinach nocnych.

Pod Terminalem 2 znajdziemy postój żółtych taksówek Triumf Taxi. Przejazd taksówką możemy zarezerwować na stronie triumftaxi.com lub dzwoniąc pod nr +359 52 644444. Za każdy przejechany kilometr zapłacimy od 1,10 do 1,20 BGN w zależności, czy podróżujemy w dzień, czy w nocy.

Istnieje również możliwość wynajęcia samochodu bezpośrednio na lotnisku. Znajdziemy tam propozycje takich korporacji jak Avis, Budget, Choice Rent a Car, Rent a Car Easyrent Bulgaria, Hertz, Europcar moving your way, Sixt rent a car, czy też TOP rent-a-car.

Warunki klimatyczne w Złotych Piaskach

Złote Piaski zaliczają się do kurortów, których plaża ze względu na doskonałą jakość została uhonorowana Błękitną Flagą. Dlatego właśnie chcemy się dowiedzieć, kiedy najlepiej możemy zwiedzić miejscowość, licząc również na idealną pogodę.

Średnie temperatury powietrza i wody

Wakacje nad Morzem Czarnym warto zaplanować sobie od czerwca do września, ponieważ właśnie w tych miesiącach występują najwyższe średnie temperatury:

 • Czerwiec – 26 stopni Celsjusza
 • Lipiec – 30 stopni Celsjusza
 • Sierpień – 29 stopni Celsjusza
 • Wrzesień – 26 stopni Celsjusza

Na temperaturę powyżej 20 stopni Celsjusza możemy liczyć również w maju i październiku. Natomiast od listopada do kwietnia temperatura będzie wahać się od 6 do 16 stopni Celsjusza.

Do udanego plażowania w bułgarskich Złotych Piaskach oczywiście niezwykle potrzebna jest ciepła woda w Morzu Czarnym. Na takie idealne warunki możemy liczyć w sierpniu, kiedy to temperatura wody osiąga średnio 26 stopni Celsjusza. Natomiast w lipcu temperatura wody jest zaledwie o 2 stopni niższa.

Przejrzyste morze będzie zachęcać również do kąpieli od czerwca do września, gdzie słupki rtęci będą wskazywać na średnią temperaturę wody na poziomie od 22 do 24 stopni Celsjusza.

Jeżeli chodzi o ilość deszczowych dni na całym wybrzeżu w okolicach Złotych Piasków, to na pewno najlepiej wybrać się od lipca do września, ponieważ istnieje najmniejsze ryzyko pojawienia się deszczowej aury. Takich dni deszczowych w ciągu miesiąca jest zaledwie od 4 do 6. Natomiast w pozostałych miesiącach średnia wynosi od 9 do 10 deszczowych dni.

Kiedy warto wybrać się do Złotych Piasków?

Złote Piaski to wspaniały pomysł na udane wakacje w Bułgarii, tylko warto wcześniej sprawdzić, kiedy warto się wybrać, aby skorzystać w pełni z proponowanych atrakcji turystycznych.

Jeżeli chcemy, aby wylegiwać się na plaży w pełnym słońcu, to najlepiej oczywiście jest się wybrać w lipcu i sierpniu. Wtedy jednak również musimy liczyć się z bardzo dużym oblężeniem przez turystów.

Zatem ciekawą propozycją na atrakcje, jakie mają przygotowane dla nas Złote Piaski, będzie pobyt w czerwcu lub wrześniu. Wtedy ruch turystyczny do Złotych Piasków jest nieco mniejszy, przez co też możemy liczyć na nieco tańsze wakacje.

Podróż kulinarna po Złotych Piaskach

Przystań jachtowa, piękna przyroda, jaka jest skrywana przez Park Krajobrazowy Złote Piaski, czy też interesujące okolice Złotych Piasków, nie są jedynym powodem, dla którego warto wybrać się do tutejszego kurortu.

Piaszczyste plaże zachęcają nie tylko możliwością opalania się i korzystania ze sportów wodnych, ale również wzdłuż nich znajdują się klimatyczne knajpki, w których możemy skosztować pysznego jedzenia.

Jakie lokalne przysmaki spróbujemy w Bułgarii?

Złote Piaski słyną z doskonale rozbudowanej sieci gastronomicznej. Dlatego właśnie warto zobaczyć, co możemy spróbować specjalnego. W końcu lokalne potrawy zaliczają się do ciekawych atrakcji wzbogacających wakacje w Bułgarii.

Do takich przysmaków zaliczymy przede wszystkim owoce morza. W lokalnych knajpkach możemy spróbować wyjątkowe mule, czy też krewetki. Nie będzie brakować w menu licznych propozycji ryb, które zostały złowione prosto z Morza Czarnego. Dlatego możemy rozsmakować się w zupełnie innych potrawach, które pochodzą z nadmorskiego kurortu.

Kolejnym punktem w menu, które koniecznie trzeba spróbować jest sałatka szopska. Co prawda jest to potrawa wywodząca się aż z Sofii, jednak swoim wyjątkowym smakiem podbiła całą Bułgarię.

Podstawę sałatki stanowi ser owczy sirene, cebula, pomidory, ogórki oraz oliwki. Jeśli uwielbiamy jeść mięso, to do takich lokalnych atrakcji zaliczają się Kebabche, czyli wieprzowe bądź wołowe kotleciki o podłużnym kształcie.

Klimatyczne kawiarnie w słonecznym kurorcie

Jeżeli chcemy napić się pysznej kawy w kurorcie, jakim są Złote Piaski, to na pewno warto wybrać się do następujących lokali:

 • Seven Café – klimatyczne miejsce, w którym możemy napić się nie tylko pysznej kawy, ale również serwowane są napoje alkoholowe i bezalkoholowe. A do kawy lub innych trunków możemy zamówić słodkie, lub słone przekąski. Jest to idealna kawiarnia wraz z barem, w której można miło spędzać wakacje wieczorową porą.
 • Wiener Cafe – kolejna kawiarnia, w której możemy napić się dobrej kawy i zjeść do niej coś słodkiego. Wszystko jest podane w bardzo ładnym stylu. Dlatego jest to idealne miejsce dla grup znajomych, którzy chcą odetchnąć od plażowania.
 • Costa – kawiarnia znajdująca się przy głównej trasie nr 9, to idealne miejsce na szybką kawę nie tylko na miejscu, ale również na wynos. Jeżeli zatem jedziemy zwiedzać różne atrakcje lub też Rezerwat Przyrody Złote Piaski, to właśnie w tym miejscu możemy podładować swoją energię kofeiną w smacznym wydaniu.

Gdzie smacznie zjeść?

Bułgaria to jest wyjątkowe miejsce na mapie, do którego chętnie podróżują wielbiciele lokalnych potraw. Zobacz zatem miejsca, w których warto zjeść w odpoczynku od zwiedzania różnych atrakcji:

 • Fish Restaurant “Magdalena” – już wiemy, że Bułgaria słynie z pysznych owoców morza, a także wspaniale przyrządzanych ryb. Właśnie w tym lokalu będziemy mogli spróbować dokładnie wszystkiego, a pięknie podane dania spowodują, że podczas wakacji na pewno wrócimy tu niejeden raz.
 • Chiflishki Han – kolejna restauracja, w której będziemy mogli posmakować pysznej kuchni bułgarskiej. Jeżeli uwielbiamy dania mięsne, również te z baraniny, to w menu znajdziemy wiele przepysznych propozycji. A to wszystko jest podawane w naprawdę klimatycznym wnętrzu.
 • Casa Ole – w miejscowości znajduje się wiele restauracji, które położone są nad samą plażą. Jeżeli chcemy zjeść nieco na uboczu, to lokal Casa Ole może okazać się świetną propozycją. Tutaj tak naprawdę będziemy mogli zjeść dosłownie wszystko, zaczynając od pizzy, przez makarony, a kończąc oczywiście na regionalnej kuchni bułgarskiej.

Czy warto wybrać się do Złotych Piasków? – Podsumowanie

Atrakcje turystyczne, które powodują, iż coraz więcej osób interesuje się Złotym Piaskiem ,jest naprawdę dużo. Każdy znajdzie dla siebie takie propozycje, które będą mu odpowiadać w 100%. Dlatego kurort przyciąga nie tylko całe rodziny, które głównie swój wolny czas spędzają na plażowaniu, ale również grupy znajomych ceniących, iż nocą tutaj także trwa pełnia życia.

Na pewno kurort jest jednym z najpopularniejszych w całej Bułgarii. Stąd też warto sobie odpowiedzieć, czy lubimy takie miejsca, czy jednak będziemy sobie cenili większy spokój. Wtedy można na przykład wybrać się do miejscowości obok Złotych Piasków, w których będzie znacznie mniej turystów.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 1 Ocena: 5]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz