Poznaj Pafos: Najlepsze atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć

Zwiedzanie Pafos to doskonała okazja, by poznać najciekawsze atrakcje i zabytki Cypru. Miasto leży na zachodnim wybrzeżu wyspy i jest jednym z jej największych ośrodków turystycznych. Dla fanów zwiedzania i historii Pafos oferuje m.in. Grobowce Królewskie i Park Archeologiczny. Z drugiej strony turyści zakochani w piasku i wodzie w okolicy znajdą absolutnie wybitne plaże tj. Coral Bay i Lara Beach.

Historia i położenie Pafos

Pafos leży na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru. Jest to popularny ośrodek turystyczny znany z pięknych plaż, starożytnych ruin i śródziemnomorskiego klimatu.

W starożytności dwie miejscowości nosiły nazwę Pafos. Było to Stare Pafos (Ktima Paphos) i Nowe Pafos (Nea Paphos albo Kato Paphos). Obecnie zamieszkane miasto, Nowe Pafos, leży na wybrzeżu Morza Śródziemnego, około 50 km na zachód od Limassol (największego miasta na Cyprze). Stare Pafos będące ówcześnie słynnym ośrodkiem kultu Afrodyty znajdowało się na terenie dzisiejszej wioski Kuklia.

Pierwsza wzmianka o nazwie „Pafos” pochodzi z około 1400 roku p.n.e.. Nowe Pafos, położone w dzisiejszych granicach miasta, zostało założone pod koniec IV wieku p.n.e. W okresie hellenistycznym wzrosło jego znaczenie i w II wieku p.n.e. stało się na długi czas stolicą całego Cypru. Dopiero trzęsienie ziemi, które zniszczyło Pafos w IV wieku położyło kres tak dużej roli miasta. Stolicę Cypru przeniesiono do Salaminy.

Atrakcje Pafos

Kato Pafos

Kato Paphos (Nowe Pafos) to kurort turystyczny zlokalizowany w pobliżu portu. Znajduje się na obrzeżach Pafos i oferuje zachwycające widoki na morze, piaszczyste plaże i restauracje serwujące świeże ryby (zwłaszcza przy ulicy Ayiou Antoniou). Typowo wakacyjny klimat z muzyką na żywo i promenadą.

Kato Paphos Archaeological Park. Temple columns. Paphos, Cyprus
lucky-photo / stock.adobe.com

W Kato Paphos można odwiedzić Park Archeologiczny, o którym za moment.

Park Archeologiczny Nea Pafos

Park Archeologiczny Nea Paphos jest jednym z najważniejszych historycznych miejsc w Pafos i na całym Cyprze. Jest domem dla ruin willi rzymskich, łaźni publicznych i innych struktur. Najbardziej imponującym z nich jest tak zwany „Dom Dionizosa”, który posiada imponującą mozaikową podłogę przedstawiającą sceny z mitologii, polowań i historii. Głównym tematem przewodnim mozaik jest wino i Dionizos.

Inne budynki w parku to między innymi:

  • Dom Orfeusza,
  • Dom Ajona,
  • Willa Tezeusza,
  • Odeon,
  • Zamek 40 kolumn;

Park Archeologiczny to ruiny willi i zbiór bardzo dobrze zachowanych mozaik podłogowych. Nad parkiem góruje jeszcze latarnia morska, którą również można zwiedzić.

Jest też polski akcent związany z Parkiem Archeologicznym Nea Paphos. Mianowicie od 1965 roku na jego terenie pracowali polscy archeolodzy przewodzeni przez profesora Kazimierza Michałowskiego.

Od 1980 roku Park Archeologiczny znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Bilet wstępu do Parku: 4,5 euro.

Godziny otwarcia:

Zima i jesień: 16 września – 15 kwietnia od godziny 8:30 do 17:00

Wiosna i lato: 16 kwietnia do 15 września od godziny 8:30 do 19:30.

Obiekt jest nieczynny w Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, Niedziela Wielkanocna (według świąt grekokatolickich).

Cyprus - Archaeological Site of Nea Paphos with an lighthouse from drone view, Archaeological Park of UNESCO
SAndor / stock.adobe.com

Grobowce Królewskie

Grobowce Królewskie w Pafos znajdują się 2km na północ od przystani, w północno-zachodniej części Pafos. Powstały one pomiędzy końcem IV wieku p.n.e. a początkiem III wieku n.e..

Choć nazwa sugeruje inaczej, w tych grobowcach nie pochowano żadnej rodziny królewskiej. Zamiast tego, były one używane do pochówku arystokratów z Pafos i innych znaczących postaci podczas wczesnych okresów hellenistycznych i romańskich. Królewskość” odnosi się bardziej do wielkości całego kompleksu niż do czegokolwiek innego.

Jedyny grobowiec królewski znaleziony w rejonie Pafos został umieszczony w Palepafos.

Bilet wstępu do Grobów Królewskich kosztuje 2,50€. Zwiedzanie zajmuje około 1-2h.

Tombeaux des Rois «Tombs of the Kings» à Paphos
pixtour / stock.adobe.com

Zamek w Pafos

Zamek znajduje się na obrzeżach Pafos i został pierwotnie zbudowany jako forteca chroniąca miasto przed najeźdźcami. Zamek został dobrze zachowany i jest otwarty dla zwiedzających.

Zamek został pierwotnie zbudowany przez Bizantyjczyków w XII wieku i przez lata był wielokrotnie przebudowywany i restaurowany. M.in. został przebudowany przez ród królów z dynastii Lusignan. Co ciekawe zamek w swojej historii pełnił też funkcje więzienia, a także magazynu soli.

Koszt wejścia na Zamek w Pafos – 2,50€

Cyprus landmarks - castle in Paphos, popular tourist attraction
Freesurf / stock.adobe.com

Stare miasto Pafos Ktima

Inaczej centrum Pafos. W 2017 roku Stare Miasto otrzymało fundusze na przywrócenie swoich zabytkowych budynków i przestrzeni publicznych. Na starym mieście w Pafos możesz zjeść na zewnątrz w jednej z restauracji, obejrzeć zachód słońca w pobliżu Mouttalos albo zrobić zakupy na Placu Kennedy'ego albo na Makariou Avenue. O Ktima Pafos należałoby się rozpisać, więc jedynie zaznaczymy, że można m.in. zobaczyć stary budynek poczty z 1920 roku lub zrobić zakupy pamiątek na Archbishop Makarios Avenue czy zajrzeć do Muzeum Archeologicznego (otwarte w godzinach: od poniedziałku do piątku: 08:00 – 16:00, wstęp kosztuje €2,50).

Promenada w Pafos

Nadmorska promenada w Pafos to miejsce, gdzie zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą cieszyć się śródziemnomorskim słońcem i morską bryzą. Promenada w Paphos znajduje się w pobliżu portu i Parku Archeologicznego. Wzdłuż promenady znajdują się liczne restauracje, kawiarnie i bary z widokiem na port. Jest kilka miejsc parkingowych wzdłuż promenady, ale w okresie letnim mogą być one jest dość zatłoczone. Dostępny jest również płatny parking dla odwiedzających Park Archeologiczny. Promenada w Paphos to miejsce, gdzie można obserwować ludzi, napić się czegoś lub coś zjeść i podziwiać widoki na port w Paphos. Jest to zdecydowanie warte odwiedzenia!

The promenade of Paphos, Cyprus
efesenko / stock.adobe.com

Kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa

Nastrojowe ruiny XIII-wiecznego kościoła, zbudowanego z rustykalnych materiałów i znanego z kolorowych mozaik podłogowych. Agia Kyriaki Chrysopolitissa, znana również jako St.Kyriaki lub Panagia Chrysopolitissa, jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Legendarny słup św. Pawła, znajdujący się tuż za murami Agia Kyriaki Chrysopolitissa, uważany jest za miejsce, w którym apostoł Paweł został ukarany przez rzymskiego namiestnika Sergiusza Paulusa za głoszenie chrześcijaństwa na Cyprze.

St Pauls Column and Agia Kyriaki Chrysopolitissa in Paphos on a sunrise, Cyprus
Evgeni / stock.adobe.com

Katakumby Agia Solomoni

Malownicza kaplica z XII-wiecznymi komorami grobowymi z dobrze zachowanymi malowidłami religijnymi. Katakumby Agia Solomoni są owiane tajemnicą i od średniowiecza uważane są za święte. Niektórzy odwiedzający zawiązują kawałki materiału na gałęziach drzew pistacjowych zacieniających wejście do kaplicy, podczas gdy inni są zafascynowani legendą o siedmiu Machabeuszach, synach Solomoni, żydowskiej męczennicy zmuszonej do oglądania egzekucji swoich bliskich z rąk Epifanesa Antiocha IV.

One of the unusual shrines of the Christian world - the Catacombs of St. Solomonis, Paphos, Cyprus.
Aleksandr Simonov / stock.adobe.com

Atrakcje w okolicy Pafos

Wrak statku MV Demetrios II

MV Demetrios II był statkiem towarowym, który osiadł na mieliźnie w Pafos w 1998 roku. Statek znajduje się w pobliżu wioski Chloraka, w odległości około 0,5km od brzegu. Do wraku statku można dojechać autobusem z Pafos.

Wrak statku Edro III

MV Demetrios II nie jest jedynym dostępnym wrakiem w pobliżu Pafos. Edro III, bo o nim teraz mowa, był statkiem handlowym wiozącym płyty gipsowe, który osiadł na mieliźnie w Pafos w 2011 roku, płynąc z Limassolu na grecką wyspę Rodos. Statek znajduje się w niewielkiej odległości od wybrzeża wioski o nazwie Pegeia (Peyia). Do tego wraku również dociera komunikacja miejska z Pafos. Edro III na żywo wygląda mniej więcej tak:

Skała Afrodyty (Petra tou Romiou)

Skała Afrodyty to duży formacja skalna morski położona na południe Pafos. Według legendy, to właśnie tutaj z morza wyłoniła się Afrodyta, bogini miłości i piękna.

Zoo w Pafos

Zoo w Pafos znajduje się w miejscowości Peja (Peyia), około 18km na północ od Paphos. Jest to najstarsze zoo na Cyprze. W zoo mieszkają różne zwierzęta, w tym tygrysy, lwy, żyrafy, słonie i wiele innych. Zoo w Paphos posiada również restaurację oraz plac zabaw.

Wąwóz Avakas Gorge

Wąwóz Avakas położony jest na półwyspie Akamas, około 21 km od Pafos. Jest to popularny cel wędrówek i jeden z najpiękniejszych wąwozów na Cyprze. Idealnie będzie połączyć wycieczkę z wizytą na plaży Lara czyli trekking + obserwacja wylęgu żółwi.

Ogród botaniczny Adonis

Ogród Botaniczny Adonis znajduje się w miejscowości Akoursos, około 15 km od Pafos. Jest to piękny ogród z różnorodnymi roślinami, kwiatami i drzewami. Ogród Botaniczny Adonis jest otwarty codziennie od 12:00 do 18:00. Wyjątkowo w niedzielę ogród dostępny jest od rana, od godziny 9. Na miejscu spróbujesz np. wolno zaparzanej cypryjskiej kawy.

Łaźnie Afrodyty

Jeśli znajdziesz się w Latsi, wiosce rybackiej na końcu półwyspu Akamas, poświęć trochę czasu na zwiedzanie Łaźni Afrodyty i jej naturalnej groty.

Starożytna grecka bogini Afrodyta, jak głosi legenda, kąpała się w tych właśnie wodach. Miejsce to, położone pod starym drzewem figowym i otoczone gęstą zielenią, jest dość malownicze. Według innej historii z greckiej mitologii, to właśnie tutaj Afrodyta spotkała swojego kochanka Adonisa. Był on wtedy na polowaniu i zatrzymał się w pobliżu źródła wody, aby się napić; natychmiast zakochał się w niej, gdy tylko wziął łyk wody.

Plaże w Pafos i okolicy

Pafos znajduje się na zachodnim wybrzeżu Cypru i jest obdarzone wspaniałymi plażami. Dwie najbardziej popularne plaże w Pafos to Lara Beach i Coral Bay.

Plaża Lara Beach

Lara Beach to zaciszna plaża, do której można dostać się jedynie pieszo albo samochodem. Jest to jednak zdecydowanie warte zachodu, ponieważ jest na niej niewielu plażowiczów i plaża jest zupełnie dzika, bez barów i lokali. Plaża znajduje się około 26 km od Pafos.

Jeśli szukasz miejsca, aby zobaczyć żółwie pływających w morzu to z tego właśnie słynie Lara Beach. Ta zaciszna plaża, położona tuż za miastem Pafos jest znana z programu ochrony żółwi, który pomaga chronić zagrożone żółwie zielone, które odwiedzają te wody. Spokojne otoczenie i piękne widoki sprawiają, że jest to idylliczne miejsce, w którym można się zrelaksować i podziwiać naturalne piękno Cypru.

Plaża Coral Bay

Coral Bay jest znacznie bardziej zatłoczoną plażą niż Lara Beach, ale nadal zachowuje swoje piękno. Plaża jest dobrze wyposażona w leżaki, parasole oraz kilka restauracji i barów. Znajduje się ona około 12 km z Pafos.

Coral Bay jest jedną z najbardziej popularnych plaż na wyspie i nie bez powodu. Musujące turkusowe wody i miękki biały piasek sprawiają, że jest to idealne miejsce na relaks i chłonięcie śródziemnomorskiego słońca. Na plażę można dostać się miejskim autobusem o nr 615.

Pafos WakacjeOferty wyjazdów wakacyjnych, które prezentujemy na stronie pochodzą z serwisu Wakacje.pl, który agreguje oferty ponad 100 touroperatorów, w tym m.in. Itaka, Rainbow Tours, Coral Travel, Exim Tours, Grecos, Oasis Tours. Dzięki temu mogą Państwo dokonać rezerwacji wybranej wycieczki przez internet.

FlyHunter nie jest organizatorem wyjazdów turystycznych. W związku z tym informacje i ceny wakacji na stronie nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Podsumowanie

Pafos to piękne miasto położone na zachodnim wybrzeżu Cypru. Miasto jest domem dla wielu atrakcji, w tym Grobowców Królewskich, Pafos Zoo i Ogrodu Botanicznego Adonis. Pafos jest również obdarzone wspaniałymi plażami, takimi jak Lara Beach i Coral Bay. Wakacje w Pafos na Cyprze z całą pewnością nie będą nudne!