Czarnogóra plan zwiedzania

Czarnogóra – plan zwiedzania

Wybierasz się na wakacje do Czarnogóry? Zanim jeszcze zameldujesz się w hotelu lub pensjonacie, zorganizuj plan podróży, który pozwoli Ci na intensywne zwiedzanie kraju z dokładnym planowaniem. Czarnogóra to niewielki kraj, który jednak ma wiele do zaoferowania turystom. Na miejscu można zobaczyć niesamowite widoki, piękne Jezioro Szkoderskie, niezapomnianą Zatokę Kotorską czy Park Narodowy Lovćen. I są to tylko nieliczne z atrakcji, jakie oferuje nam Czarnogóra. Dlatego, zanim jeszcze zarezerwujesz bilety lotnicze, pomyśl o tym, od czego warto rozpocząć zwiedzanie, gdzie najlepiej wykupić nocleg i jak działa na miejscu komunikacja publiczna. Poniżej przedstawiamy przykładowy plan zwiedzania Czarnogóry dla turystów, którzy chcą zobaczyć najciekawsze miejsca w tej pięknej krainie.

Czarnogóra – plan podróży

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele interesujących miejsc kryje w sobie malutka Czarnogóra. Turyści wybierają się tam nie tylko nad morze, ale też po to, aby urozmaicić wypoczynek o zwiedzanie nadbrzeżnych miasteczek, zachwycających wąskimi zabytkowymi uliczkami oraz górskich krajobrazów obfitujących w trudno dostępne zapadłe wioski. W Czarnogórze można zobaczyć głęboki kanion rzeki Tara, skaliste szczyty Gór Dynarskich, prawosławne cerkwie i sąsiadujące z nimi meczety. Spacer po starym kontynencie to świetna atrakcja dla zwolenników spokojnego aktywnego wypoczynku, a osoby, które uwielbiają oglądać zachód słońca nad morzem, mogą skorzystać z dużych piaszczystych plaż.

Po Czarnogórze można przemieszczać się przy pomocy własnego samochodu lub za pośrednictwem komunikacji publicznej. Wiele osób decyduje się podróżować na własną rękę, preferując wynajęcie samochodu po dotarciu na miejsce samolotem. Niezależnie od tego, jaki sposób podróżowania wybierzesz, sprawdź, jakie miejsca najlepiej zobaczyć podczas odwiedzin w tym malowniczym kraju.

Plan zwiedzania Czarnogóry

Czarnogóra stanowi coraz popularniejszą bazę wypadową polskich turystów, a samo zwiedzanie kraju warto sobie zaplanować z wyprzedzeniem, ponieważ, pomimo niewielkich rozmiarów, Czarnogóra to kraina obfitująca w atrakcje turystyczne. Od czego więc zacząć? Kolejność jest właściwie dowolna, ponieważ najpopularniejsze miejscowości w Czarnogórze są oddalone od siebie o ok. godzinę drogi, dlatego podróżując samochodem czy komunikacją publiczną, podczas jednego wyjazdu można zobaczyć kawał państwa.

Większość osób podróż do Czarnogóry rozpoczyna od stolicy, czyli Podgoricy i to tam decyduje się na pierwszy nocleg. Jest to dobra opcja na początek, ponieważ do Podgoricy można wygodnie dolecieć samolotem, a na miejscu zdecydować się na wynajem auta.

Z Podgoricy warto udać się w stronę Cetyni i zwiedzić Park Narodowy Lovćen, który jest jednym z pięciu parków narodowych najchętniej odwiedzanych przesz turystów. Na terenie tego obszaru można zobaczyć Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza, XIX-wiecznego władcy i biskupa Czarnogóry. Mauzoleum zlokalizowane jest na szycie góry Jezerski Vrh, dlatego na miejsce najlepiej udać się własnym samochodem. Na mauzoleum znajduje się platforma widokowa, z której można zobaczyć rozległy krajobraz całej okolicy i zrobić piękne zdjęcia. Po zwiedzeniu parku narodowego i jego atrakcji można jechać dalej. Co najlepiej wpisać jako kolejny cel podróży?

Cetynia, Kotor i Zatoka Kotorska

Kotor to najchętniej odwiedzanie miasto Boki Kotorskiej, wyróżniające się górskim charakterem. Cała okolica jest bardzo malownicza, a samo miasto oferuje do zobaczenia ruiny zamku, a dokładniej średniowieczne mury i stare miasto urzekające wąskimi uliczkami, pełnymi klimatycznych knajpek i małych sklepików. Nad miastem góruje twierdza św. Jana, do której prowadzi 1350 schodów. Warto zwiedzić twierdzę, ponieważ widok z góry jest fantastyczny i obejmuje całą Zatokę Kotorską. Oprócz Kotoru Zatoka Kotorska to kurort, w pobliżu którego znajdują się inne popularne miasta, takie jak Herceg Novi, Perast czy Risan.

Perast

Perast to malownicze miasteczko położone nad Zatoką Kotorską w Czarnogórze. Pomimo swojej niewielkiej wielkości, Perast oferuje wiele interesujących miejsc do zwiedzania:

  • Wyspa Gospa od Škrpjela (Wyspa Matki Boskiej na Skale): To sztuczna wyspa, na której znajduje się kościół Gospa od Škrpjela. Legenda mówi, że wyspa została zbudowana przez rybaków, którzy znaleźli ikonę Matki Boskiej na skale i postanowili zbudować kaplicę na jej cześć.
  • Kościół św. Mikołaja (Sveti Nikola): To jedna z najstarszych budowli w Perast. Kościół pochodzi z XII wieku i jest przykładem architektury romańskiej.
  • Stary Plac: Centralny plac w Perast, otoczony zabytkowymi budynkami. To idealne miejsce na relaks, spacer i obserwację lokalnego życia.
  • Kaplica św. Rocha (Sveta Roka): Mała kaplica poświęcona św. Rochowi, znajdująca się na wzgórzu ponad Perast. Oferuje piękne widoki na miasto i Zatokę Kotorską.
  • Muzeum Morskie w Perast: Muzeum poświęcone historii morskiej Czarnogóry.
  • Spacer po promenadzie: Perast oferuje urokliwą promenadę nadbrzeżną, która jest idealna na relaksujący spacer.
  • Kaplica św. Anny: Niewielka kaplica położona na wzgórzu, która oferuje widoki na miasto i otaczające go góry.

Monaster Ostrog

Monaster Ostrog to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Czarnogórze, a zarazem fascynujący punkt turystyczny. Monaster Ostrog jest umiejscowiony na pionowej ścianie góry Ostroška Greda, skąd widok jest wprost spektakularny.

Park narodowy Durmitor

Przez park prowadzi widokowa droga P14, która łączy dwie malownicze miejscowości Plužine oraz Žabljak. Durmitor to górzysty obszar, a jednym z jego najważniejszych elementów są imponujące szczyty górskie. Park obejmuje również część kanionu rzeki Tary, który jest jednym z najgłębszych kanionów na świecie. Można tu podziwiać imponujące widoki na skaliste klify i rwącą rzekę.

Kanion rzeki Tara

Wyjazd nad kanion rzeki Tara to świetna propozycja dla osób, które kochają piękne widoki i lubią sporty wodne. Warto skorzystać z możliwości raftingu kanionem rzeki, a wznoszący się nad rzeką most Durdevica pozwala na podziwianie najbardziej spektakularnych krajobrazów okolicy.

Budva i Sveti Stefan

Kolejnymi celami wycieczki powinny być malownicza miejscowość Budva i wysepka Sveti Stefan. W Budvie warto zwiedzić stare miasto z licznymi knajpkami, w których można poznać pyszną lokalną kuchnię. W pobliżu starego miasta znajdują się też plaże, na których można odpocząć od miejskiego zgiełku przez resztę dnia po zwiedzeniu atrakcji.

Sveti Stefan to niewielka wysepka, która stanowi luksusowy kompleks wypoczynkowy, idealny na plażowanie. Sveti Stefan uważane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Czarnogórze.

Petrovac na Moru i Stari Bar

Petrovac na Moru to malowniczy kurort położony pomiędzy Butvą a Barem. Jednym z obiektów wartych zobaczenia jest wenecka twierdza, z której można podziwiać okolicę.

Największą atrakcją Starego Baru są natomiast ruiny u stóp pasma Rumija. W kompleksie nie można pominąć dobrze zachowanego akweduktu. Stary Bar to miejsce spokojne, które zachowało klasyczny klimat, w przeciwieństwie do bardziej nowoczesnego Baru.

Tivat

Ostatni dzień wycieczki warto spędzić w Tivat, które jest miastem bardziej zmodernizowanym, niż większość miejscowości w Czarnogórze. To miejsce luksusowych sklepów i ekskluzywnych restauracji, co sprawia, że warto spędzić tam wieczór przed wylotem powrotem do domu.

Będąc w Tivat nie można nie zobaczyć Porto Montenegro, czyli kompleksu basenów, w którym można zrelaksować się, dopełniając urlop odrobiną luksusu.

Czarnogóra Wakacje

Na zwiedzanie Czarnogóry warto poświęcić przynajmniej 2 tygodnie, jeżeli jednak nie masz tyle czasu, wybierz się na wycieczkę choć na kilka dni. Na miejscu dostępne są tanie i atrakcyjne noclegi, a niewielkie odległości pomiędzy najciekawszymi miejscowościami sprawiają, że po Czarnogórze można się bezpiecznie poruszać samochodem lub komunikacją międzymiastową. Zobacz oferty wycieczek w „Czarnogóra Wakacje„. Czarnogóra to niewielki kraj, który oferuje wiele interesujących miejsc, które z pewnością spotkają się z uznaniem zarówno miłośników plażowania, jak i aktywnego wypoczynku.

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz