Podgorica, Montenegro

Podgorica – największe miasto Czarnogóry

Podgorica ma opinię jednej z najnudniejszych stolic w Europie. Choć nie posiada wielu zabytków, leży w bardzo malowniczej okolicy i można z niej dotrzeć do atrakcyjnych zakątków kraju. Jakie są plusy Podgoricy i czy warto ją odwiedzić.

Podgorica – największe miasto Czarnogóry

Podgorica jest stolicą Czarnogóry i jednocześnie jej największym miastem. Musimy jednak pamiętać, że mówimy o niewielkim kraju – stolicę zamieszkuje 240 tysięcy osób. Nazwa miasta nawiązuje do góry Goricy, która znajduje się nieopodal. Miasto znajduje się w centralnej części kraju. Zarówno na wybrzeże jak i w góry, można dotrzeć pokonując kilkudziesięciokilometrowy odcinek w około 2 godziny. Tym samym Podgorica jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Czarnogóry. Czy jednak jest w tym mieście coś co warto zobaczyć? Czy w stolicy kraju znajdują się ciekawe miejsca do zwiedzania? Przyjrzyjmy się Podgoricy bliżej.

Podgorica – zabytki

W Podgoricy dominuje architektura socrealistyczna, pozbawiona ładu czy układu urbanistycznego. Wpływ na taki stan rzeczy, miały olbrzymie zniszczenia, które dotknęły miasto, zbombardowane podczas II wojny światowej. Większość budowli została zbudowana lub odbudowana w czasach komunistycznych. Nie zmienia to jednak faktu, że można znaleźć tutaj wiele ciekawych miejsc.

Ruiny grodu

W Podgoricy znajdują się dwie rzeki – Ribnica, która uchodzi do Moracy. W miejscu ich spotkania znajdował się słowiański gród Ribanica. W czasach starożytnych był rzymskim posterunkiem Birziminium.

Mosty

Niedaleko grodu znajduje się także stary most na Ribnicy, który został wybudowany w XVIII wieku. Prowadzone tam badania archeologiczne i liczne wykopaliska sugerują, że most istniał w tym miejscu jeszcze w czasach rzymskich.

Z kolei piękny, nowoczesny wiszący most milenijny mieści się nad rzeką Moracą.

Ruiny Duklja

Na północy miasta znajdują się pozostałości miasta Duklja. W czasach rzymskich miasto funkcjonowało jako Dioclea. Obszar wokoł funkcjonował w czasach rzymskich jako samodzielne państwo, o tej samej nazwie. Niestety, obecnie zachowały się jedynie fundamenty miejskiego forum.

Ruins of the Ancient Town of Duklja

Meczety

Chociaż obecnie muzułmanie są mniejszością w Czarnogórze, w Podgoricy można znaleźć dwa z wielu ciekawych meczetów na terenie kraju. Oby dwa służą wyznawcom Allaha do dnia dzisiejszego. Pierwszy z nich – Starodoganjska Džamija powstał jeszcze w czasach, gdy miasto wchodziło w skład Imperium Osmańskiego. Drugi z meczetów – Džamija  Osmanagić został wzniesiony prawdopobnie w XVIII wieku.

Wieża zegarowa

Najbardziej charakterystycznym obiektem w mieście jest wieża zegarowa, zbudowana w XVII wieku. Wznosi się na wysokość 19 metrów i znajduje się w centrum miasta.

Dawne centrum miasta

Miejscem wartym odwiedzenia jest dzielnica Stara Varos, która od XV do XIX wieku pełniła funkcję centrum Podgoricy. W dzielnicy Stara Varos znajdują się piękne brukowane ulice i niewielkie kamieniczki.

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego

Sobór Zmartwychwstania Pańskiego jest stosunkowo nową budowlą, jego budowę ukończono w 2014 roku. Jest uznawany za jeden z najpiękniejszych budynków w mieście i przypomina katedrę św. Tryfona w Kotorze.

Wodospad na rzece Cem

W odległości 9 kilometrów od centrum miasta znajduje się interesujący wodospad na rzece Cem. W okolicy można zjeść obiad w restauracji skierowanej w kierunku wodospadu. Latem rzeka Cem wysycha, i okolice wodospadu zamieniają się w niesamowite krajobrazy.

Monaster Dajbabe

Około 4 kilometry od Podgoricy, na wzgórzu Lubovic mieści się męski klasztor prawosławny. Powstał w XIX wieku, jako pustelnia w jaskini, w wykutej skale. W późniejszym okresie dobudowano do niego budynek sakralny z dwoma wieżami. Wnętrze pokrywają liczne freski, przedstawiające świętych kościoła prawosławnego i sceny z biblii. W 1999 roku klasztor ucierpiał na skutek bombardowania. Podobno obecnie przebywa w nim tylko jeden mnich.

View of Serb Orthodox Christian Monastery of Dajbabe, the church is located in the cave. Podgorica, Montenegro

Gotowy na niezapomniane przygody, które czekają na Ciebie w stolicy podczas wakacji w Czarnogórze?

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation