The Natural History Museum in Vienna, Wien, Austria

Wiedeń Atrakcje

Jeżeli chcesz poznać prawdziwą historię Europy, a także zapoznać się z kolebką kultury naszego kontynentu, wyprawa do Wiednia nie tylko jest właściwa, ale nawet obowiązkowa dla każdego podróżnika.

To właśnie w stolicy i jednocześnie największym mieście Austrii znajdowało się całe centrum Świętego Cesarstwa Austro-Węgierskiego, które następnie przekształciło się w Cesarstwo Austro-Węgierskie.

Sprawdź, jakie zabytki aktualnie możesz zwiedzać w Wiedniu, jakie atrakcje czekają na Ciebie w stolicy Austrii, a także, w jaki sposób poruszać się po mieście.

Spis treści

Wiedeń – co warto wiedzieć?

Wybierając się do stolicy Austrii, warto poznać najważniejsze informacje, które na pewno okażą się doskonałą bazą do zwiedzania tego miasta.

Przede wszystkim wiedząc, gdzie jest położone to miasto, a także jaka jest jego historia, będzie nam o wiele łatwiej zrozumieć pewne rzeczy. Tym bardziej że w Wiedniu znajdują się liczne zabytki, które są kwintesencją historii tego miasta.

Historia stolicy Austrii

Pierwsze wzmianki na temat Wiednia pochodzą z 5 wieku przed naszą erą. W tamtym czasie pełnił on rolę celtyckiej osady.

Prawa miejskie zostały jednak nadane dopiero w 1221 roku, kiedy to Wiedniem rządziła dynastia Babenbergów. Pod koniec XIII wieku Wiedeń ogłoszono stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Natomiast ponad 200 lat później Wiedeń stał się bardzo ważnym centrum handlowym w Europie Środkowej. Co ciekawe w Wiedniu można było czuć multikulturowość.

Wiedeń znajdował się również wielokrotnie pod osłoną różnych kataklizmów oraz wydarzeń mających bardzo tragiczny finał. Miasto było kilkukrotnie spalone, a także w XVII wieku mieszkańcy zmagali się z poważną epidemią, w której zginęło tysiące ludzi.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Europy, które miało miejsce w Wiedniu, był kongres wiedeński w 1814 roku, który trwał cały rok. Niestety Wiedeń również został dotknięty przez skutki II Wojny Światowej. Stolica została odzyskana przez Austriaków dopiero po jej ukończeniu.

Położenie geograficzne Wiednia

Wiedeń znajduje się w bardzo atrakcyjnym położeniu północno-wschodniej części Austrii. Stolica o powierzchni ponad 400 km2 rozciąga się nad samym Dunajem. Miasto położone jest na terenie Wiedeńskiej Kotliny (Wiener Becken), która rozciąga się od Morawy aż po Dunaj.

Zapadlisko tektoniczne między Karpatami a Alpami tworzy równinny teren, którego maksymalna wysokość wynosi 200 metrów n.p.m. Tym samym Wiedeń leży u podnóża Karpat.

Wiedeńskie zabytki

Chociaż Wiedeń znajdował się pod okupacją Niemców w czasie II Wojny Światowej, to jednak do dnia dzisiejszego zachowało się bardzo dużo wartościowych zabytków. O każdym z nich można byłoby mówić naprawdę wiele.

Jednak warto wymienić te, które cieszą się największą popularnością, a także to, z czego one dokładnie słyną. W ten sposób będziesz wiedzieć, na co rzeczywiście zwrócić największą uwagę zwiedzając miasto Wiedeń.

Pod hasłem atrakcje Wiednia i co warto zobaczyć w Wiedniu nie sposób właśnie pominąć jednych z największych kompleksów pałacowych i najpiękniejszych gotyckich obiektów sakralnych z jakich słynie stolica Austrii.

Do wiedeńskich zabytków, które warto zobaczyć, zaliczają się takie miejsca jak:

Pałac Hofburg

Pałac Hofburg to jeden z największych pałaców na świecie, który był zamieszkiwany przez austriackie cesarstwo. To właśnie w tym budynku odbywa się Hiszpańska Szkoła Jazdy Konnej, możemy zwiedzać Muzeum Sisi, Skarbiec Cesarski, czy też Srebrną Komnatę. Oprócz tego pod pałacem bardzo często odbywają się różnego rodzaju koncerty, festiwale oraz pokazy taneczne.

Cloudy panoramic view of Hofburg Palace at Michaelerplatz, Habsburg Empire landmark in Vienna, Austria.
Neonyn / stock.adobe.com

Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn to barokowy pałac zamieszkiwany przez wiele znanych osobistości, takich jak cesarz Franciszek Józef, Maria teresa, czy też cesarz Ferdynand II. Płac przez lata był przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Obecnie budynek wraz z ogrodem znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Vienna and Schonbrunn Park
Anna Lurye / stock.adobe.com

Ratusz Wiedeński

Budynek Ratusza Wiedeńskiego był stawiany w latach 1872 – 1883, a jego projektantem był Friedrich von Schmidt. Obecnie jest to siedziba wiedeńskiego burmistrza oraz rady miejskiej. Zarówno w ratuszu, jak i również na placu przed budynkiem odbywa się wiele różnych wydarzeń, do których zalicza się m.in. słynny Jarmark Adwentowy.

Vienna's Town Hall (Rathaus) at daytime.Vienna. Austria.
BRIAN_KINNEY / stock.adobe.com

Kolumna Morowa

Kolumna Morowa to kolumna Trójcy Świętej, którą znajdziemy na Placu Graben. Kolumnę wzniesiono w latach 1687-1693 jako dziękczynienie Trójcy Świętej za zakończenie epidemii dżumy, w której zginęło ponad 100 tys. mieszkańców Wiednia. Głównym architektem dzieła był znany twórca Johann Bernhard Fischer von Erlach.

Trinity column (plague column) on Hauptplatz in Baden bei Wien, Austria.
maylat / stock.adobe.com

Gotycka Katedra św. Szczepana

Gotycka Katedra św. Szczepana to pierwsza wzmianka na temat Katedry pojawiła się już w 1137 roku. Od tamtej pory, był on wielokrotnie rozbudowywany, a nawet wielokrotnie trawiony przez ogień. Obecnie można zwiedzać Katedrę św. Szczepana z audioprzewodnikiem. Do zwiedzania jest oddana nie tylko sama świątynia, ale również katakumby, wieża południowa oraz wieża północna.

Historyczne Centrum z katedrą św. Szczepana zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stephansdom von Wien, Blick von unten
manakil / stock.adobe.com

Kościół św. Ruprechta

Kościół św. Ruprechta to świątynia mianowana jako najstarsza w całym Wiedniu, ponieważ podobno została ona wybudowana już w XI wieku. Kościół nie jest mocno wyeksponowany, ponieważ znajduje się w zacisznym placu Ruperchtsplatz. Warto mieć na uwadze, iż kościół był wielokrotnie rekonstruowany, a także odbudowywany.

Austria, Vienna, Ruprechtskirche
fotofritz16 / stock.adobe.com

Kościół Wotywny

Kościół Wotywny – świątynia zbudowana w latach 1855-1879. W tym czasie chciano upamiętnić ocalenie cesarza Franciszka Józefa I, na którego dokonano zamachu. W kościele można podziwiać m.in. ołtarz w formie tryptyku, czy też pomnik hrabiego Niklasa Salma.

Blick auf die Votivkirche mit Violinisten-Skulptur im Vordergrund, Wien, Österreich
Michael / stock.adobe.com

Opera Wiedeńska Państwowa

Będąc w Wiedniu, tutejsza Opera to jeden z obowiązkowych punktów do zwiedzania. Budowa opery rozpoczęła się już w 1861 roku. Ciekawostką jest to, że budynek nie spodobał się mieszkańcom, przez co niestety jeden z architektów nawet popełnił samobójstwo. Warto wybrać się nie tylko na występ w Operze, ale także możliwe jest zwiedzanie tego miejsca od kulis.

Rear view of Vienna State Opera, Wiener Staatsoper
Silvia Eder / stock.adobe.com

Budynek parlamentu w Wiedniu

Budynek parlamentu w Wiedniu jest umiejscowiony w samym centrum stolicy Austrii. W tym miejscu prowadzone są obrady Rady Federalnej, a także Rady Narodowej. Budynek został wybudowany w latach 1884-1883. Natomiast projektantem tej budowli był Theophil Hansen.

Parlamentsgebäude Wien
kameraauge / stock.adobe.com

Kościół św. Karola Boromeusza

Świątynia została wybudowana w 1713 roku na cześć św. Karola Boromeusza, który pełnił rolę arcybiskupa w Mediolanie, w czasach epidemii dżumy. Wnętrza świątyni nawiązują do baroku, a także klasycyzmu. Nad ołtarzem głównym możemy podziwiać tetragram imienia Bożego JHWH.

Vienna, Austria. Karlskirche is a Baroque church in Wien.
ecstk22 / stock.adobe.com

Kościół św. Trójcy

W Wiedniu świątynia ta nazywana jest jako Wotrubakirche. Kościół wybudowano w latach 1974-1976. Budowla wyróżnia się bardzo nietypową elewacją składającą się z brył surowego betonu. Forma świątyni nawiązuje m.in. do kubizmu, brutalizmu, a także futuryzmu.

Vertical shot of the Church of the Holy Trinity (Wotrubakirche) in Vienna, Austria
Robert Möbius/Wirestock / stock.adobe.com

Pałac Augarten

Palais Augarten jest pałacem zlokalizowanym w dzielnicy Leopoldstadt. Został wybudowany w XVII wieku przez Johanna Bernharda Fischera von Erlach. Chociaż pałac uległ zniszczeniom w czasie II Wojny Światowej, to jednak współcześnie możemy podziwiać go w całej krasie. Obecnie odbywają się w nim próby Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego.

Augartenpalais in Wien
thorabeti / stock.adobe.com

Pałac Kinskich

Pałac Kinskich – czyli Palais Kinsky to wiedeński pałac wybudowany w epoce baroku. Nazwa pałacu wzięła się od nazwiska rodziny Kinsky, którzy odziedziczyli posiadłość w 1784 roku. Jednym z ważniejszych wydarzeń związanych z pałacem, są narodziny Józefa Poniatowskiego 7 maja 1763 roku.

Palais Goltz-Kinsky in der Prager Altstadt
Elke Hötzel / stock.adobe.com

Schwarzenbergplatz

Schwarzenbergplatz to nieduży plac znajdujący się przy Ringstraße a Lothringerstraße, Tutaj możemy podziwiać pomnik Karola Filipa, który był księciem Schwarzenbergu. Był on zasłużony przez swoje waleczne działania w wojnach napoleońskich.

Cityscape Black Mountains Square (Schwarzenbergplatz) near Soviet Army Memorial and a fountain in historical downtown of Vienna, Austria at sunny day, blue sky.
neurobite / stock.adobe.com

Kursalon Hübner

Kursalon Hübner to serce eventowe Wiednia. Przepiękna sala muzyczna pochodząca z 1865 roku została zaprojektowana przez Johanna Garbena. Tutaj nie tylko odbywają się jedne z najważniejszych koncertów, ale jednocześnie sala jest często wynajmowana na ważne wydarzenia. Tutaj również znajduje się ekskluzywna restauracja.

Kursalon in Stadtpark. Vienna. Austria
Andrey Shevchenko / stock.adobe.com

Kościół św. Piotra

Kościół wyróżniający się przepięknym barokowym wystrojem, który został wybudowany na miejscu najstarszej świątyni w Wiedniu pochodzącej z IV wieku naszej ery. Bardzo często w świątyni można natrafić na przepiękne koncerty, a także Mszę św. odprawianą w całości po łacinie.

Jeżeli jesteś zainteresowany historią kościoła, możesz zapisać się na wycieczkę z przewodnikiem. Warto dodać, że w krypcie są zachowane kamienne ołtarze z początku XVI wieku.

Peterskirche (St. Peters Church) in Vienna, Austria, Europe.
TTstudio / stock.adobe.com

Atrakcje turystyczne w Wiedniu

Wiedeń jest niezwykłym miastem, w którym przede wszystkim znajdziesz wiele różnych muzeów. Oczywiście nie brakuje również takich atrakcji turystycznych jak park rozrywki, czy też ogród zoologiczny.

Jednak rzeczywiście jest tutaj wiele wspaniałych wystaw, które przybliżą Ci życie znanych kompozytorów, czy też historię Wiednia. Dlatego warto zobaczyć, jakie miejsca do zwiedzania ma do zaoferowania stolica Austrii.

Wiener Prater

Wiener Prater to największy park rozrywki w całym Wiedniu, w którym możesz skorzystać z takich atrakcji jak Diabielski młyn, Airmaxx, Stara Wiedeńska Kolej, Aqua Gaudi, Bumerang, Błękitna planeta, czy też Break Dance. Oczywiście sezonowo odbywają się tutaj również ciekawe wydarzenia.

Park rozrywki Prater otwarty jest codziennie. Natomiast ceny zaczynają się od 3,5 do 15 Euro za przejazd konkretną karuzelą lub kolejką.

The Giant Ferris Wheel. The Wiener Riesenrad. it was the world's tallest extant Ferris wheel from 1920 until 1985. Prater park.
Mindaugas Dulinskas / stock.adobe.com

Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy

Jedną z wiedeńskich tradycji jest Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy, podczas której możesz podziwiać treningi koni lipicańskich, które odbywają się przy brzmieniu muzyki klasycznej. W zależności od programu, na jaki się zdecydujesz, ceny za tę atrakcję zaczynają się od 70 złotych za osobę.

Winda Skywalk w Alpach

Będąc w Wiedniu warto wybrać się do nieco oddalonej malowniczej miejscowości Hallstatt, w której możesz podziwiać piękno Alp z nowoczesnej windy Skywalk. Cena takiej wycieczki nie jest zbyt niska, ponieważ waha się od 600 złotych za osobę. Jednak koszty obejmują zarówno dojazd do Hallstatt oraz powrót do Wiednia.

Wycieczka autobusem hop-on hop-off

Zwiedzanie Wiednia z punktu widzenia autobusu może wydawać się mało atrakcyjna, dopóki nie wsiądziemy na specjalny pojazd hop-on hop-off. Ponieważ możesz korzystać z usług specjalnego przewoźnika przemierzającego drogami Wiednia.

To Ty decydujesz, na jakim przystanku wsiądziesz i wysiądziesz, a następnie znowu staniesz się pasażerem tego charakterystycznego autobusu. Cena za bilet to ok. 140 złotych za osobę.

Rejs po Dunaju

Jednym z obowiązkowych punktów do zrobienia będąc w Wiedniu, jest odbycie rejsu po Dunaju. Do wyboru mamy różne statki, a nawet taksówki wodne, które możemy wynająć. Ceny za taką atrakcję zaczynają się już od kilkunastu Euro wzwyż. Najbardziej polecaną porą jest oczywiście wieczór po zachodzie słońca.

Ogród zoologiczny w Wiedniu

Wiedeń słynie z tego, że to właśnie w nim znajduje się najstarszy ogród zoologiczny na całym świecie, który został otwarty w 1745 roku. Oprócz tradycyjnego zwiedzania możesz wziąć udział również w tematycznych wycieczkach, takich jak Zwierzęta polarne, Giganty, czy też Pustynia żyje.

Ogród zoologiczny jest otwarty codziennie w godzinach od 9:00 do 16:30 lub 18:30 w sezonie letnim. Cena biletu normalnego wynosi 22 Euro.

Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu

Jeżeli nauka jest dla Ciebie pasjonującą dziedziną, to Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu będzie obowiązkowym punktem Twojej wycieczki. W muzeum znajdziesz intensywny harmonogram różnych wydarzeń.

Placówka jest otwarta od czwartku do poniedziałku w godzinach od 9:00 do 18:00, natomiast w środy aż do godz. 20:00. Bilet normalny do Muzeum Historii Naturalnej dostępny jest w cenie 16 Euro, przy czym dzieci i młodzież do lat 19 mogą liczyć na darmowy wstęp.

Kunsthistorisches Museum Wien (Muzeum Historii Sztuki)

Muzeum Historii Sztuki to jedno z najbardziej cenionych miejsc, w którym znajdziesz eksponaty wskazujące na to, w jaki sposób rozwijała się sztuka. Oprócz eksponatów związanych ściśle z Wiedniem znajdziesz również wystawy z różnych zakątków świata.

Placówka jest otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. W czwartki muzeum jest otwarte do godz. 21:00. Bilety normalne można kupić w cenie 21 Euro. Wstęp wolny obowiązuje dla dzieci i młodzieży do lat 19.

Kunsthistorisches Museum im Herbstlicht, Wien
Michael / stock.adobe.com

Muzeum w Belwederze

Obecnie możesz zwiedzać Górny Belweder, Dolny Belweder oraz Belweder 21. W tym niesamowitym miejscu co chwilę pojawiają się nowe wystawy, które mają europejski wymiar.

Ceny biletów są uzależnione od konkretnej wystawy, a także tego, który Belweder chcesz zwiedzać. Warto śledzić na stronie internetowej belvedere.at godziny otwarcia, a także aktualne wydarzenia.

Górny Belweder w Wiedniu
nirvana27666 / stock.adobe.com

Wiedeński Dom Mozarta

Mozart był bardzo ściśle związany z Wiedniem, ponieważ pomieszkiwał tutaj w kilku mieszkaniach. Właśnie jedno z nich przy ulicy Domgasse 5 możesz zobaczyć, jak żył wielki kompozytor. Muzeum możesz zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Natomiast bilet wstępu dostępny jest w cenie 12 Euro.

Albertina

Albertina to jedno z wiedeńskich muzeów, w którym pojawiają się współczesne, jak i również historyczne wystawy malarskie.

Muzeum jest codziennie otwarte w godzinach od 10:00 do 18:00, natomiast w środy i piątki możemy je zwiedzać do godz. 21:00. Cena normalnego biletu wynosi 18.90 Euro. Natomiast dzieci i młodzież przed 19 rokiem życia mogą liczyć na darmowy wstęp.

Mumok

Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien to idealne miejsce dla osób, którym bliska jest nowoczesna sztuka. Dlatego możesz podziwiać tam okresowe wystawy współczesnych artystów.

Placówka jest otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. Bilety dostępne są już od 11.50 Euro. Natomiast dzieci i młodzież do lat 19 mogą liczyć na bezpłatny wstęp.

Muzeum Zygmunta Freuda

Zygmunt Freud to jeden z najpopularniejszych “filozofów”, chociaż z wykształcenia był neurologiem. To jednak jemu zawdzięczamy powstanie oraz opracowanie psychoanalizy. Freud mieszkał i pracował w Wiedniu przez 47 lat. W muzeum możemy podziwiać jego prywatne mieszkanie, a także zbiory pozostawione przez niego.

Muzeum jest otwarte od środy do poniedziałku w godzinach od 10:00 do 18:00. Bilet normalny dostępny jest w cenie 14 Euro. Dzieci w wieku do 12 lat, wchodzą za darmo.

Museo Etnográfico de Viena

W Muzeum Etnograficznym w Wiedniu możesz podziwiać wyjątkowe wystawy związane z kulturą i historią różnych zakątków świata, oczywiście z Austrią na czele. Dzięki stałym wystawom możesz odwiedzić m.in. Brazylię, Japonię, Chiny, Benin, czy też Etiopię. Ponadto zapoznasz się z tematem kolonializmu, a także podróży międzykontynentalnych na przestrzeni różnych wieków.

Muzeum otwarte jest codziennie od 10:00 do 18:00, przy czym w środy placówkę można zwiedzać do 21:00. W środy muzeum jest zamknięte. Bilet normalny kupimy w cenie 16 Euro. Natomiast dzieci i młodzież mogą wejść za darmo.

Technical Museum Vienna

Muzeum Techniki to chyba jedno z najbardziej interaktywnych miejsc w całym Wiedniu. Jest to doskonała okazja dla całej rodziny, aby zapoznać się nie tylko z rozwojem technologii na przestrzeni ostatnich lat, ale także zobaczyć, jakie są przewidywania na przyszłość.

Wśród wystaw znajdziesz m.in. jak może wyglądać życie w kosmosie, transformację cyfrową, bioinspirację, czy też wystawę nawiązującą do kobiet w pracy.

Muzeum Techniki możesz odwiedzać codziennie od 9:00 do 18:00, a także w weekendy i święta od 10:00 do 18:00. Cena biletu normalnego wynosi 16 Euro. Dzieci i młodzież do lat 19 mają wstęp wolny.

KunstHausWien

Już samo zobaczenie budynku KunstHausWien od zewnątrz daje przedsmak oryginalności wystaw, które możemy podziwiać w środku. Ponieważ tutaj znajduje się jedno z głównych miejsc sceny kulturalnej na skalę całej Austrii.

Główną ideą muzeum jest ekologia, a także różne zagadnienia z nią związane. Muzeum można zwiedzać codziennie od 10:00 do 18:00 w cenie 12 Euro. Dzieci do lat 10 mogą liczyć na darmowy wstęp.

Heeresgeschichtliches Museum

Chociaż oryginalna nazwa Heeresgeschichtliches Museum może być trudna w wymowie, tak naprawdę chodzi o Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu. W muzeum możesz zobaczyć wystawy związane z historią wojen europejskich, czy też historią austriackiej marynarki wojennej. Eksponaty można zobaczyć codziennie od 9:00 do 17:00 w cenie 7 Euro za bilet normalny.

Kunstkammer

Kunsthistorisches Museum Wien to dowód na to, że również w Wiedniu możesz zapoznać się ze starożytną historią oraz kulturą. W tym miejscu możesz podziwiać m.in. kolekcję starożytności greckich i rzymskich, kolekcję egipską oraz bliskowschodnią, czy też kolekcję historyczną instrumentów muzycznych.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00, natomiast w czwartki wystawy można zwiedzać do 21:00. Cena biletu normalnego wynosi 21 Euro.

House of Music

House of Music to interaktywne Muzeum Muzyki składające się aż z 4 pięter, na których znajdują się różnego rodzaju wystawy związane z muzyką. Jedną z nich jest Wirtualny Dyrygent, w której możesz spróbować swoich sił jako dyrygent.

Ponadto możesz podziwiać różne eksponaty dźwiękowe oraz wizualne wielkich kompozytorów, którzy mieszkali i tworzyli w Wiedniu. Do nich zalicza się chociażby Beethoven, Mozart, czy też Johann Strauss Junior.

Dom Muzyki jest codziennie otwarty w godzinach od 10:00 do 22:00. Normalny bilet dostępny jest w cenie 16 Euro, natomiast ulgowy możesz kupić już za 12 Euro.

Funeral Museum Vienne

Muzeum Pogrzebowe na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu z pewnością zalicza się do jednych z najbardziej nietypowych miejsc w stolicy Austrii, które należy koniecznie zobaczyć.

W muzeum możesz zobaczyć, w jakich strojach kiedyś przebiegały ceremonie pogrzebowe, zobaczysz trumnę z 1784 roku, czy też, w jakiej trumnie został pochowany Mozart.

Muzeum można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:30. Natomiast cena biletu normalnego wynosi 7 Euro.

Vienna Clock Museum

Jeżeli interesują Cię zegary, a także pozostałe mechanizmy odmierzające czas, to Muzeum Zegarów w Wiedniu jest miejscem obowiązkowym na liście punktów do zobaczenia. To właśnie w tym muzeum możesz zobaczyć m.in. zegar Dawida a Sancto Cajetano, który pochodzi z 18 wieku, czy też mechanizm zegarowy z 1699, który sprowadzono z katedry św. Szczepana.

Wystawa obejmuje ponad 700 różnych eksponatów. Wystawy można podziwiać od wtorku do niedzieli od godziny 10:00 do 18:00. Bilet normalny jest dostępny w cenie 8 Euro. Natomiast dzieci i młodzież poniżej 19 roku życia mają wstęp wolny. Na bezpłatny wstęp możemy liczyć również w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Muzeum Żydowskie w Wiedniu

Muzeum, w którym znajdziesz wiele różnych wystaw związanych z żydowską społecznością zamieszkującą Wiedeń. Warto wiedzieć, iż Muzeum żydowskie posiada dwie placówki.

Pierwsza z nich – Muzeum Dorotheergasse jest otwarta od niedzieli do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00. Natomiast druga placówka – Muzeum Judenplatz – jest możliwa do zwiedzania od niedzieli do czwartku od godziny 10:00 do 18:00 i w piątki w godzinach od 10:00 do 17:00. Ceny biletów normalnych wynoszą 15 Euro.

Muzeum Esperanto w Austriackiej Bibliotece Narodowej

Internacia Esperanto-Muzeu en Wien jest miejscem, w którym przybliżony będzie Ci temat języka esperanto oraz interlingwistyki. Chociaż język esperanto kojarzy się z dość aktualnym czasem, to jednak już od epoki średniowiecza społeczeństwo próbowało stworzyć uniwersalny język, którym będzie można posługiwać się na całym świecie.

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00, a w czwartek aż do 21:00. Ceny biletów są zróżnicowane od wieku, liczby wystaw i muzeów, jakie chcesz zwiedzać. Jednak średnia cena za bilet waha się od 5 do 10 Euro.

Architekturzen Wien

Architekturzen Wien to muzeum, które gromadzi w sobie wyjątkowe wystawy związane z architekturą Austrii. Oprócz tego można często spotkać się z okresowymi wystawami dotyczącymi architektury z różnych zakątków świata. Dlatego zdjęcia lub eksponaty znajdujące się w Muzeum mogą być zadziwiające.

Muzeum jest otwarte codziennie od 10:00 do 19:00. Bilet normalny dostępny jest w cenie 9 Euro. Oprócz tego dostępne są również bilety ulgowe, bilety rodzinne, karnety, czy też bilety na poszczególne wystawy.

The Vienna Globe

Jeżeli lubisz nietypowe muzea, to z pewnością Muzeum Globusów w Wiedniu będzie dla Ciebie interesującym miejscem. Wystawy obejmują globusy z różnych lat – najstarszy eksponat pochodzi z 1536 roku! Będziesz miał okazję do podziwiania również eksponatów związanych z ciałami niebieskimi oraz księżycem. Bilet wstępu kosztuje ok. 5 Euro za osobę.

Wien Museum Karlsplatz

W tym muzeum z pewnością nie zabraknie sztuki, historii miasta, a także przemian w Wiedniu, które były widoczne na przestrzeni wielu lat. Ponadto można podziwiać zmieniające się wystawy, które jednak często bardzo mocno nawiązują do miasta.

Wien Museum Karlsplatz za darmo mogą zwiedzać wszystkie osoby poniżej 19 roku życia. Ponadto zawsze w pierwszą sobotę miesiąca jest wstęp wolny dla wszystkich.

Wiedeńskie Muzeum Otto Wagnera w Pawilonie na Karlsplatz

Otto Wagner, który żył w latach 1841-1918 pracował jako architekt i budowniczy. Miał on bardzo duży wpływ na wiedeńską architekturę w okresie modernizmu. W muzeum można podziwiać jego twórczość, a także zapoznać się z secesyjnym pawilonem, w którym przechowywane są wszystkie eksponaty.

Cena wstępu waha się od 4 Euro za bilety ulgowe do 5 Euro za bilety normalne. Muzeum można zwiedzać od 15 marca do 31 października w godzinach od 10:00 do 13:00 oraz od 14:00 do 18:00 od wtorku do niedzieli.

Vienna Crime Museum

Kryminalne Muzeum mieści się w jednym z najstarszych domów, który nazywany jest “Leopoldstadt”. W tym miejscu będziesz mógł zapoznać się z historią policji oraz sądownictwa, a także, w jaki sposób przeprowadzano procesy egzekucyjne w średniowieczu.

Ponadto w muzeum dowiesz się ciekawych historii, które były słynne na cały Wiedeń. Do nich zalicza się m.in. zamach na cesarza Franciszka Józefa. Zwiedzanie Vienna Crime Museum jest możliwe od czwartku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00.

Bilety można nabyć w cenie 5.90 Euro dla dzieci i młodzieży do lat 16:00, a także w cenie 10.90 Euro dla dorosłych. Dla seniorów, studentów do 26 roku życia, a także osób niepełnosprawnych obowiązują zniżki w cenie 9 Euro.

Original Vienna Snowglobe factory

Któż z nas nie pamięta śnieżnych kul, w których schowane są różne postaci, domki, oraz inne figurki. Po ich potrząśnięciu białe płatki unoszą się w kuli niczym prawdziwy śnieg. W fabryce śnieżnych kul możesz zwiedzić muzeum, w którym zobaczysz, jak produkuje się kule śnieżne, a także zapoznać się z historią fabryki.

Zaletą muzeum jest to, iż można je zwiedzać bezpłatnie od poniedziałku do czwartku w godzinach od 9:00 do 15:00.

Schoko Muzeum Wien

Wiedeń słynie nie tylko z pięknej muzyki, którą możemy posłuchać w Operze, ale również pysznej czekolady. Żeby ją spróbować, a także zobaczyć, jak wygląda proces jej tworzenia, warto wybrać się do Schoko Museum. W tym miejscu organizowane są m.in. warsztaty pralin, wegańskie warsztaty czekolady, czy też warsztaty czekoladek Mozartkugel i Sissi.

Ceny za zwiedzanie Muzeum, wahają się od 7 do 9 Euro. Natomiast za udział w warsztatach zapłacimy ok. 35 Euro. Muzeum Czekolady otwarte jest od 9:00 do 16:00 od wtorku do piątku, a także od 9:00 do 17:00 w soboty.

Austrian Horticultural Museum

Austrian Horticultural Museum to Austriackie Muzeum Ogrodnictwa, które mieści się w dawnej Orangerie Kagran. To właśnie tutaj możesz podziwiać ponad 40 tys. różnych eksponatów, wśród których wymienia się m.in. sprzęt ogrodniczy, zdjęcia, narzędzia, a nawet pojazdy. Oprócz tego możesz zobaczyć, w jaki sposób uprawia się warzywa, czy też rośliny ozdobne.

Muzeum Ogrodnictwa w Wiedniu otwarte jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Wstęp jest bezpłatny. Ponadto można umówić się na bezpłatne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Wien Museum Beethoven Pasqualatihaus

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak mieszkał Beethoven, to koniecznie musisz odwiedzić Dom Paqualati. Muzeum jest otwarte niemalże codziennie od 10:00 do 18:00, z jednogodzinną przerwą od 13:00 do 14:00. To właśnie w tym mieszkaniu Beethoven pracował nad swoimi słynnymi symfoniami, a także nad operą “Fidelio”.

Wykupując bilet, możesz w ciągu 12 miesięcy zwiedzić także apartamenty innych kompozytorów takich jak Franz Schubert, czy  też Johann Strauss.

Money Museum

W Muzeum Pieniądza znajdującym się w Oesterreichische Nationalbank (OeNB) zobaczysz wystawy związane z historią monetarną. Prześledzisz, w jaki sposób rozwijał się pieniądz w Austrii od dawnych czasów, aż do dnia dzisiejszego.

Wśród zbiorów możesz podziwiać m.in. kolekcję monet, kolekcję szkiców i projektów, historyczną kolekcję banknotów, czy też alternatywne formy płatności. Muzeum Pieniądza możesz zwiedzać bezpłatnie.

Wystawy możesz oglądać we wtorki, środki i czwartki w godzinach od 9:00 do 16:00, a także w piątki w godzinach od 9:00 do 13:00.

Transfer z lotniska w Wiedniu

W Wiedniu znajduje się port lotniczy Wiedeń-Schwechat, który znajduje się o ok. 18 km na południowy-wschód od stolicy. Pełni on również rolę największego lotniska w całej Austrii, z którego odbywają się loty krajowe, europejskie, a także międzykontynentalne.

Pociąg z lotniska

Chcąc się dostać do centrum miasta warto wybrać pociąg City Airport Train. Pociągi z Centrum Wiednia na lotnisko kursują codziennie od 5:37 do 23:07. Transport ten kursuje co 30 minut. Podróż pociągiem trwa zaledwie 16 minut. Natomiast z lotniska do Centrum Wiednia możemy kursować od 6:08 do 23:38.

Bilety na CAT można zakupić w kasach, automatach biletowych, online, czy też bezpośrednio w pociągu. Decydując się na bilet CAT, możesz zakupić od razu bilet miejski do Wiednia, który jest ważny przez 24, 48 lub 72 godziny. Dzięki takim biletom możesz korzystać z wiedeńskiej komunikacji publicznej.

Koszty biletów w CAT wyglądają w następujący sposób:

 • 14,90 Euro – bilet normalny w jedną stronę
 • 24,90 Euro – bilet normalny w dwie strony
 • 0,00 Euro – dzieci poniżej 15 roku życia
 • 24,00 Euro – City-Ticket po Wiedniu ważny przez 24 godziny (na metro, podmiejski pociąg, tramwaj oraz autobus)
 • 42,30 Euro – City-Ticket po Wiedniu ważny przez 48 godziny
 • 51,30 Euro – City-Ticket po Wiedniu ważny przez 72 godziny
 • Dzieci i młodzież do 15 roku życia za bilety City-Ticket płacą taką samą cenę co dorośli

Szybka kolej z lotniska

Inną, również tanią opcją jest przejazd szybką koleją miejską Schnellbahn S7. Pociągi kursują co ok. 30 minut, natomiast podróż trwa ok. 25 minut. Pierwszy pociąg z Wiedeń Mitte rusza o 4:19, a ostatni odjeżdża już o 23:49. Natomiast pierwszy pociąg z portu lotniczego Wiedeń-Schwechat rusza o 4:48, a ostatni odjeżdża o 00:18.

Pociąg zatrzymuje się na kolejnych stacjach:

 • Wiedeń Floridsdorf – węzeł U6
 • Wiedeń Handelskai – węzeł U6
 • Wiedeń Traisengasse
 • Wiedeń Praterstern- węzeł U1 U2
 • Wiedeń Mitte / Landstraße – węzeł U3 U4
 • Wiedeń Rennweg
 • Wien St. Marx (Vienna Bio Center)
 • Wiedeń Geiselbergstraße
 • Cmentarz Centralny w Wiedniu
 • Wiedeń Kaiserebersdorf
 • Schwechat
 • Mannswörth
 • Port lotniczy Wiedeń (VIE)

Dokładna mapa połączeń znajduje się pod tym linkiem.

Ceny biletów na przejazd szybką koleją miejską:

 • 4,80 Euro (+ przejazdy na całym Vienna Liniennetz) należy wykupić bilet na 2 strefy
 • 4,20 Euro (w tym 1,80 Euro za bilet do Wiednia + 2,40 Euro za bilet po terenie Wiednia)

Autobus z lotniska

Na lotnisko z Wiednia, a także z Wiednia na lotnisko możemy przemieszczać się autobusami linii Vienna Airport Lines. Ich zaletą jest to, iż kursują praktycznie przez całą dobę. Do wyboru mamy 3 linie:

 • Linia VAL 1 – autobus kursuje co 30 minut z Westbahnhof na dworzec kolejowy przy lotnisku od godz. 3:30 do 2:30
 • Linia VAL 2 – autobus kursuje co 1 h z Morzinplatz/Schwedenplatz na lotnisko od godz. 5:00 do 4:00
 • Linia VAL 3 – autobus kursuje z Donauzentrum na lotnisko co 2 h od 5:58 do 11:58 i następnie od 14:58 do 18:58

Ceny biletów na autobusy Vienna Airport Lines:

 • 9,50 Euro – powyżej 15 roku życia w jedną stronę
 • 16 Euro – powyżej 15 roku życia w dwie strony
 • 5 Euro – dzieci i młodzież od 6 do 15 roku życia w jedną stronę
 • 9,50 Euro – dzieci i młodzież od 6 do 15 lat w dwie strony
 • 0,00 Euro – dzieci poniżej 6 lat

Bilety można zakupić bezpośrednio u kierowcy, w automatach biletowych Vienna Airport, online na stronie przewoźnika, a także u partnerów handlowych.

Taksówka z lotniska

Jeżeli nie będziemy chcieli jechać pociągami, lub zamierzamy dotrzeć na lotnisko bądź co centrum w nocy, wtedy warto zamówić taksówkę. Koszt przejazdu w jedną stronę waha się od 40 do 50 Euro.

Natomiast wybierając Wiedeńskie stacje radiowe, zapłacimy stałą opłatę wynoszącą 36 Euro. Taksówki można zamówić na stronie https://www.flughafentaxi-wien.at/.

Poruszanie się po Wiedniu

Wiedeń jest największym miastem w całej Austrii, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób możemy się po nim poruszać, a także jak dotrzeć na najbliższe lotnisko.

Mając takie informacje, nie będziemy mieli problemu z dotarciem do swojego hotelu lub innego miejsca, w którym mamy zapewniony nocleg, a także będziemy mogli bez problemu dotrzeć do różnych atrakcji oraz zabytków.

Komunikacja miejska w Wiedniu

Komunikacja miejska składa się z 5 linii metra:

 • U1 – Oberlaa <-> Leopoldau
 • U2 – Seestadt <-> Schottentor
 • U3 – Schottenring <-> Oper, Karlsplatz
 • U4 – Hütteldorf <- > Heiligenstadt
 • U6 – Siebenhirten <-> Floridsdorf
 • U6 – Siebenhirten <-> Neue Donau

Metro krzyżuje się na następujących stacjach:

 • U3 z U6 – Westbahnhof
 • U4 z U6 –  Längenfeldgasse
 • U4 z U6 – Spittelau
 • U1 z U2 – Praterstern
 • U2 z U4 – Schottenring
 • U1 z U4 – Schwedenplatz
 • U1 z U3 – Stephansplatz
 • U3 z U4 – Landstrasse
 • U1 z U4 – Karlsplatz

Oprócz metra kursuje również po Wiedniu 29 linii tramwajowych, autobusy, linie nocne, a także RUF BUS.

Komunikacja miejska w Wiedniu posiada wiele atrakcyjnych ofert dotyczących przejazdów nie tylko dla mieszkańców ale również turystów. Do nich zaliczają się:

 • Wiedeń w 24 h za 8 Euro, Wiedeń w 48 h za 14,10 Euro, Wiedeń w 72h za 17,10 Euro
 • Wiedeń w 7 dni – 17,10 Euro
 • Wiedeń w 1 dzień – 5,80 Euro (ważny do 1:00 godz dnia następnego)
 • Bilet miesięczny obowiązujący przez 31 dni – 51 Euro

Wszystkie aktualne trasy, godziny odjazdów komunikacji miejskiej, ewentualne przebudowy tras, a także aktualne promocje oraz zniżki można śledzić na stronie internetowej Wiener Linien.

Kulinarny przewodnik po Wiedniu

Będąc w Wiedniu warto sprawdzić, w którym miejscu będziemy mogli wypić pyszną kawę, czy też zasmakujemy regionalnego jedzenia.

Do polecanych wiedeńskich kawiarni, które słyną z wyjątkowej kawy zaliczają się:

 • Cafe Sacher – jedna z najsłynniejszych kawiarni znajduje się w Hotelu Sacher przy ulicy Philharmoniker 4. Odwiedzając to miejsce, należy liczyć się z bardzo wysokimi cenami. Jednak to właśnie tutaj można spróbować oryginalnego tortu Sacher, a także skosztować wiedeńskiej kawy z bitą śmietaną oraz tartą gorzką czekoladą, która nazywa się Einspänner.
 • Cafe Demel – jeżeli chcesz poczuć prawdziwy smak wiedeńskich czekoladek oraz pralinek, warto wybrać się do kawiarni Demel. Jest to kawiarnia, która ma swoją tradycję już od 1786 roku. To wyjątkowe miejsce znajduje się przy ulicy Kohlmarkt 14.
 • Cafe Central – jeżeli interesuje nas historia Wiednia, a także chcielibyśmy wypić pyszną kawę w niezwykłych wnętrzach, Cafe Central jest idealnym miejscem. Kawiarnię znajdziemy w samym Centrum Wiednia przy ulicy Herrengasse 14. Tutaj można się napić nie tylko kawy, ale również posłuchać przyjemnej muzyki. Ciekawostką jest to, iż kawiarnia jest związana z Freudem.

Najlepsze restauracje w Wiedniu, które warto odwiedzić:

 • Figlmüller – restauracja znajdująca się przy Bäckerstraße 6. To tutaj skosztujesz wiedeńskiej kuchni w dość ciekawym wnętrzu, w którym dominują cegły, drewno i kute żelazo. Wśród tradycyjnych propozycji w menu znajdziesz m.in. gulasz, sznycel, czy też strudel jabłkowy.
 • Lugeck – kolejna restauracja serwująca tradycyjne austriackie potrawy. Nowocześnie urządzony lokal znajduje się przy ul. Lugeck 4. W menu znajdziesz m.in. gotowaną wołowinę w stylu wiedeńskim w garnku, szkliwioną wątróbkę cielęcą, czy też Burger truflowy z wołowiną Wagyu.
 • Joseph Brot – tradycyjną piekarnię, w której wypiekane są bajgle, znajdziesz chociażby przy ul. Naglergasse 9. Chociaż nie jest to restauracja, to na miejscu możesz spróbować wiedeńskich wypieków, a także bajgli, których receptura przywędrowała aż z Nowego Jorku.

Ciekawostki na temat Wiednia

Chociaż już wiemy dokładnie, co możemy zwiedzić na terenie Wiednia, a także jak się po nim poruszać, to można także zapoznać się z ciekawostkami na temat stolicy. Będąc w tym mieście, możemy spokojnie pić wodę prosto z kranu, która jest nie tylko przebadana, ale również naprawdę pyszna. Ponieważ sprowadza się ją bezpośrednio z Alp.

Tutaj także możemy podziwiać również Las Wiedeński, który jednocześnie stanowi najbardziej wysunięte na północ pasmo należące do Alp Wschodnich. Wzniesienie znajduje się na wysokości 893 m n.p.m.

Jednym z ciekawych miejsc, do którego warto się wybrać, jest Cmentarz Centralny, na którym znajdziemy groby m.in. Beethovena, Straussa, czy też Salieri. Ponadto na terenie cmentarza ustanowiono rezerwat przyrody zamieszkany przez liczne zwierzęta, do których zaliczają się borsuki oraz jelenie.

Jeżeli lubisz odwiedzać najwyższe budynki w całym mieście, to w Wiedniu niewątpliwie zalicza się do nich DC Towers, który składa się aż z 60 pięter. Osiągając wysokość 248 metrów, czyni go nie tylko najwyższym budynkiem w Wiedniu, ale również na terenie całej Austrii.

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation