Baszta Rybacka Budapeszt

Budapeszt Atrakcje

Gdzie jest Budapeszt?

Budapeszt jest stolicą Węgier i jednym z najbardziej urokliwych miast w Europie. Jest również ważnym ośrodkiem gospodarczym, transportowym, przemysłowym, handlowym, finansowym i turystycznym.

Architektura miasta została ukształtowana przez wiele różnych kultur, z których każda dodała coś unikalnego do Budapesztu. Budapeszt oferuje bogactwo naturalnych źródeł, uzdrowiska i łaźnie. W Budapeszcie znajduje się łącznie około źródeł termalnych, których jest więcej niż w jakiejkolwiek innej stolicy na świecie.

Baszta Rybacka Budapeszt
Baszta Rybacka w Budapeszcie

Budapeszt, który często porównuje się do Paryża, jest naprawdę wyjątkową europejską stolicą z niesamowitą atmosferą! Stolica Węgier została uznana za jedno z najpiękniejszych miast w Europie przez wiele wydawnictw turystycznych.

Budapeszt Noclegi

Podczas podróży do Budapesztu warto zarezerwować hotel w Budapeszcie online z wyprzedzeniem, ponieważ zwyczajnie jest to tańsze niż rezerwacja na miejscu w samym hotelu. Hotele w Budapeszcie są zazwyczaj niedrogie. Oferta noclegów w Budapeszcie obejmuje hotele, hostele i apartamenty, w tym wille i pensjonaty B&B. Tradycyjnie najbardziej polecamy serwis Booking.

Najlepszym wyjście jest rezerwacja noclegów w przypadku Budapesztu w pobliżu stacji metra lub tramwaju. Zaoszczędzimy tym sposobem sporo czasu na przemieszczaniu się po mieście. Budapeszt ma bardzo dobrze rozbudowaną siatkę stacji metra jak i tramwajów. Możemy kupić bilety kilkudniowe.

Z ciekawostek w Budapeszcie możemy wybrać nocleg na statku zacumowanym nad rzeką Dunaj.

Budapeszt Metro

Metro w Budapeszcie składa się z czterech linii, z których każda jest oznaczona innym kolorem na mapie trasy. Są to: linia zielona, linia niebieska, linia czerwona i żółta.

Kolory tych linii wskazują, do jakiej stacji one prowadzą.

Budapeszt Tramwaje

Tramwaj w Budapeszcie to nie tylko sposób na przemieszczanie się po mieście, ale też na wycieczkę po Budapeszcie. Jest to świetny sposób na zorientowanie się w mieście. Mam tu na myśli zwłaszcza tramwaj nr 2. Jest to zarówno atrakcja turystyczna Budapesztu to możliwość szybkiego przemieszczania się wzdłuż Dunaju.

Zwiedzanie Budapesztu tramwajem
Zwiedzanie Budapesztu tramwajem

Jak się dostać do Budapesztu z Polski

Do Budapesztu można się dostać na różne sposoby: samolotem, pociągiem lub samochodem. Dla osób podróżujących samolotem, zwykle najtańsze loty można znaleźć przez Warszawę. Jeśli podróżujecie pociągiem, codziennie kursuje linia łącząca Kraków i Budapeszt. Pociąg łączy również Wrocław z Budapesztem.

W Budapeszcie znajduje się zarówno międzynarodowe lotnisko – Budapest Ferenc Liszt International Airport oraz dworzec kolejowy, którym jest Budapest Keleti pályaudvar. Jeśli wybierzemy podróż samochodem, to przejazd autem z Warszawy do Budapesztu powinien zająć nam około 9 godzin. Bilety na pociąg w Budapeszcie można kupić online lub na dworcu kolejowym w Budapeszcie.

Pogoda Budapeszt

Klimat Budapesztu jest kontynentalny. Oznacza to, że latem może być ciepło i wilgotno, zimą zimno i często śnieżnie, a przez pozostałą część roku mamy dość łagodną pogodę.

Najzimniejsza pogoda w Budapeszcie zwykle jest w styczniu, kiedy średnia temperatura dzienna wynosi zaledwie 2°C. Zimy przynoszą nie tylko mroźne chwile, ale także okresy, w których śnieg nie topnieje w niektóre dni zaraz po opadach jesiennych.

Najcieplej zaś jest w lipcu i sierpniu. Wówczas temperatura dzienna wynosi średnio aż 29°C. Lato to zarówno fale upałów, jak i wieczorne burze.

Najbardziej deszczowej pogody możemy spodziewać się w maju, kiedy średnio pada aż 18 dni w miesiącu.

Poniżej sprawdzisz prognozę pogody w Budapeszcie na najbliższe 7 dni:

BUDAPESZT Prognoza pogody

Jeśli zapytacie kiedy najlepiej jechać do Budapesztu, to odpowiadamy cały rok! Osobiście uważam jednak, że Budapeszt najpiękniejszy jest w czerwcu i wrześniu czyli tuż przed wysokim sezonem i tuż po nim. Pogoda w Budapeszcie nadal jest bardzo dobra, ale już nie tak upalna jak latem.

Atrakcje w Budapeszcie

W Budapeszcie znajduje się wiele atrakcji. Zacznijmy od budapesztańskich kąpielisk termalnych, budynku parlamentu, Zamku Królewskiego w Budapeszcie i Budapesztu nocą.

Budapeszt w nocy
Budapeszt w nocy

Budapeszt Termy

Każdy odwiedzający Budapeszt powinien odwiedzić jedno z budapesztańskich kąpielisk termalnych, ponieważ cieszą się one długą tradycją i przyciągają tysiące ludzi każdego roku. Budapeszt to wspaniałe i wyjątkowe budapeszteńskie spa i budapeszteńskie łaźnie.

W mieście jest kilka popularnych kąpielisk termalnych do wyboru.

Termy Szechenyi są najbardziej znane i największe w Europie. W skład kompleksu łaźni wchodzi aż 21 basenów. Łaźnie Szechenyi są też dogodnie położone, znajdują się bowiem przy stacji metra linii żółtej o nazwie Szechenyi Furdo. Bilety kupisz łatwo i zawczasu przez internet tutaj.

Termy Szechenyi - Budapeszt
Termy Szechenyi – Budapeszt

Łaźnie Gellerta są jednym z najpiękniejszych budynków Budapesztu. W środku mamy dostęp m.in. do basenu o wymiarach olimpijskich z podgrzewaną wodą. Termy Gellerta zlokalizowane są zaraz przy moście Wolności, więc najłatwiej dojechać do nich tramwajem lub autobusem.

Do wyboru są jeszcze termy Lucacs. Najbardziej kameralne i chyba najrzadziej odwiedzane kąpielisko w Budapeszcie. Znajdują się na wyspie Św. Małgorzaty. Najłatwiej będzie się do nich dostać autobusem lub tramwajem.

I w końcu bardzo stare, tureckie Łaźnie termalne – Rudas znajdują się obok mostu Elżbiety. Te termy polecamy zwłaszcza dla fanów kąpieli w nocy. Na dachu term Rudas znajduje się basen z przeszkloną kopułą i widokiem na rozgwieżdżone niebo.

Budynek Parlamentu w Budapeszcie

Budapeszt Parlament
Budynek parlamentu w Budapeszcie

Parlament w Budapeszcie jest jednym z najpiękniejszych budynków w Budapeszcie. Ba, budynek parlamentu jest uważany za jeden z najpiękniejszych budynków w Europie. Znajduje się w głównej części centrum miasta, w pobliżu Placu Bohaterów i pięknego Mostu Elżbiety zaraz nad rzeką. Nocą budynek parlamentu wyróżnia się na tle miasta z uwagi na oświetloną elewację nad rzeką. W budynku Parlamentu znajduje się korona świętego Stefana.

Zamek Królewski w Budapeszcie

Zamek w Budapeszcie jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Budapeszcie. Jest to historyczny zabytek Budapesztu. Na Zamku w Budapeszcie znajduje się Muzeum Historii Budapesztu, galerie Budapesztańskiej Galerii Narodowej oraz Budapesztańskie Centrum Muzyki.

Baszta Rybacka

Baszta Rybacka w Budapeszcie znajduje się w dzielnicy Várkerület w pobliżu zamku Buda. Jest częścią kompleksu zamkowego w Budapeszcie. Główną atrakcją tego miejsca jest zarówno jego architektura, jak i widok na Budapeszt, w tym parlament, który można podziwiać z Twierdzy Rybackiej w Budapeszcie.

Plac Bohaterów

Plac Bohaterów (Hösök tere) to charakterystyczny plac w Budapeszcie, znajdujący się przy żółtej stacji metra. Upamiętnia on tysiącletnią rocznicę państwowości węgierskiej i został zbudowany w 1929 roku. W centrum placu Bohaterów znajduje się 36-metrowa kolumna z kolosalnym posągiem archanioła Gabriela na jej szczycie. 

Na lewo od placu znajduje się budynek Muzeum Sztuk Pięknych, a naprzeciwko niego Pałac Ekspozycji. Muzeum zostało zbudowane w 1906 roku. Fasada budynku przypomina greckie i rzymskie świątynie.

Pozostałe zabytki Budapesztu

Co jeszcze warto zobaczyć w Budapeszcie. Lista zabytków jest nader długa. Tak więc dla spragnionych spacerów w części Buda znajdziemy jeszcze Górę Gellerta i Statuę Wolności. Nazwa góry pochodzi od biskupa Gellerta, który właśnie na tym 235-metrowym wzgórzu miał zostać zamordowany przez pogan. Na wzgórzu znajduje się też austriacka cytadela, w której pracuje muzeum, restauracja, dyskoteka oraz schronisko młodzieżowe.

Na prawym brzegu Dunaju znajduje się też wykuty w górze Szpital w Skale. Zdecydowanie coś dla fanów postnuklearnego świata.

Pośrodku Buda i Pesta znajduje się Wyspa Małgorzaty, idealne miejsce na weekendowy piknik. Na wyspie znajduje się park i multimedialna fontanna.

Jeśli lubicie miejsca z historią to zdecydowanie powinniście zobaczyć buty na brzegu Dunaju, pomnik Holokaustu w Budapeszcie ustawiony „Pamięci budapeszteńskich ofiar rozstrzelanych nad brzegiem Dunaju przez uzbrojonych strzałokrzyżowców”.

Buty nad brzegiem Dunaju
Buty nad brzegiem Dunaju

Wielbiciele miejsc sakralnych zdecydowanie powinni przejść obojętnie obok poświęconej pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I Bazyliki św. Stefana i Kościoła Macieja, jednego z najważniejszych kościołów na Węgrzech.

Wielbiciele mostów w Budapeszcie będą wprost zachwyceni. Most ŁańcuchowyMost Wolności i Most Małgorzaty to tylko 3 przykłady mostów, których w Budapeszcie jest aż 10! Mosty w dzień są przepiękne, ale Budapeszt nocą i jego mosty wraz z ich iluminacją to prawdziwa gratka dla oczu.

Ponadto w Budapeszcie zdecydowanie warte odwiedzenia są: Muzeum Pinballa z kolekcją ponad 130 flipperów, Muzeum Holokaustu, upamiętniające węgierskich Żydów, Wielka Hala Targowa i wspominany Plac Bohaterów.

Budapeszt Ceny i Waluta

Węgierską walutą jest forint. Krótka odpowiedź na to pytanie czy Budapeszt jest drogi brzmi: tak, Budapeszt może być drogi, ale nie musi być. Zgodnie z ogólną zasadą w życiu, zawsze trzymajcie się swoich możliwości! Jeśli uważacie, że dany sklep lub restauracja może być poza Waszym zasięgiem cenowym, to przed udaniem się do takiego lokalu, sprawdźcie wcześniej ceny i pozycje w menu, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

W artykule polecamy sprawdzone hotele na nocleg oraz listę sprawdzonych i tanich restauracji w Budapeszcie. A propos jedzenia to będąc na Węgrzech trzeba spróbować gulaszu.

Nietypowe atrakcje Budapesztu

Zwiedzanie miasta miejskim tramwajem nr 2, który porusza się wzdłuż Dunaju. Ta unikalna atrakcja pozwala zobaczyć Budapeszt z innej perspektywy, ponieważ tramwaj objeżdża najważniejsze miejsca w Budapeszcie.

Odwiedzając północne zbocze Góry Gellerta na niewielkim skwerze znajdziemy figury Jezusa Chrystusa, Echnatona, Buddy, Świętego Franiszka z Asyżu czy Gandhiego. To miejsce nosi nazwę Ogrodu Filozofii.

Rózsadomb (Różane wzgórze, Wzgórze róż), jedna z najbardziej znanych i prestiżowych osiedli w Budapeszcie z piękną panoramą miasta. W dzielnicy znajdziemy tureckie mauzoleum Gül Baby, park i pomnik Pétera Mansfelda.

W końcu nieco dalej od centrum Budapesztu możecie znaleźć się w innej epoce. W Memento Park będziemy mieli okazję zobaczyć pomniki Stalina, Lenina czy radzieckich żołnierzy.

Ruin Bary są w całym Budapeszcie, w tym największy Szimpla Kert, który był pierwszym tego typu miejscem w mieście. Najwięcej znajdziemy ich w VII dzielnicy.  Idea ruin pubu (baru-ruiny) polega na jego unikalnym wnętrzu, klimacie oraz ludziach, których przyciąga. Bary ruiny powstają na miejscu opuszczonego budynku, który jest przystosowywany do imprez. Adaptacja ruin baru polega bardziej na wnoszeniu starych sprzętów niż renowacji 😉

Ruin Bar w Budapeszcie
Ruin Bar w Budapeszcie

Bary w Budapeszcie są świetne, ponieważ zawsze coś się w nich dzieje, w każdą noc tygodnia.

Wykup wycieczkę po Budapeszcie lub kup bilet wstępu przez internet

Możesz przejrzeć też nietypowe atrakcje u lokalnych organizatorów. W ofercie naszego partnera znajdziesz unikalne atrakcje w konkurencyjnych cenach. Do wyboru m.in. nocny rejs po Dunaju, bilet na wejście na Termy Széchenyiego czy wejście na koncert muzyki klasycznej w bazylice św. Stefana. Wystarczy, że klikniesz na przycisk Szukaj atrakcji widoczny poniżej.


Najlepsze restauracje w Budapeszcie

Podstawową potrawą węgierskiej kuchni jest gulasz. Tradycyjny gulasz na Węgrzech przyrządza się z mięsa, zwłaszcza wołowego, zazwyczaj mielonego i duszonego z papryką i innymi ziołami, cebulą i czosnkiem. Węgierskie wędzone kiełbaski są zazwyczaj podawane razem z daniem. Gulasz może być nazywany csirkegulyas, gdy zawiera głównie kurczaka lub gdy jest w nim zbyt dużo warzyw w stosunku do ilości mięsa, wtedy jest po prostu nazywany csirke (kurczak) lub vegyesgulyas (warzywa). Może być również przygotowany z wieprzowiną zamiast wołowiny, co nadaje zupie jaśniejszy kolor, choć smakuje bardzo podobnie do wołowej.

Langosz to drugie popularne danie Węgier, które można znaleźć w budapesztańskich restauracjach. Langosz to smażone w głębokim tłuszczu węgierskie ciasto z serem, kwaśną śmietaną i czosnkiem. Najprościej mówiąc, jest to węgierski odpowiednik pizzy. Langosz najlepiej smakuje podawany na gorąco z patelni i zazwyczaj kosztuje mniej niż 2 euro.

Zastanawiacie się do jakiej restauracji pójść na najlepszy obiad w Budapeszcie. Mamy dla Was kilkanaście propozycji naszych top-10 restauracji w Budapeszcie:

 1. For Sale Pub – nasza restauracja numer jeden; menu jest dość rozbudowane, ale prawdziwą perełką jest gulasz węgierski (starsza na 2 osoby), który cenowo wychodzi rewelacyjnie; do tego orzeszki ziemne (fistaszki) są do dania za darmo
 2. Retró Lángos Büfé – niezaprzeczalnie najlepsze langosze w Budapeszcie
 3. Frici Papa – bardzo popularne miejscewśród polskich turystów budżetowych
 4. Drum Cafe Budapest – restauracja w pobliżu synagogi; często to właśnie tutaj przewodnicy prowadzą wycieczki; ceny jak najbardziej okej
 5. Oktogon Bisztró – restauracja z jedzeniem typu all-you-can-eat
 6. Hoppácska – duże porcje i dobre jedzenie
 7. Lecso Hungarian Fast Food – jedzenie typu fast food
 8. Regős Vendéglő – restauracja z kuchnią węgierską
 9. Retek Bisztro – jeszcze jedno bistro z węgierskim jedzeniem
 10. Mákos Guba Bistro – bistro w części Buda

Najlepsze śniadania w Budapeszcie

Zastanawiacie się gdzie zjeść dobre śniadanie w Budapeszcie. Mamy dla Was kilka propozycji:

 1. SPOT – pyszne i niedrogie jajecznice, m.in. z węgierskimi kiełbaskami
 2. 9BAR – kolejne miejsce na śniadanie
 3. Inez Bagel Shop – to miejsce i na bajgla, i na kawę
 4. Lion's Locker – przygotujcie się na pożywne śniadanie i smaczną kawę

Najlepsza pizza w Budapeszcie

Zastanawiacie się gdzie zjeść dobrą pizzę w Budapeszcie. Mamy dla Was kilka propozycji:

 1. Local Korner – jeśli kochacie pizzę to w Budapeszcie jest miejsce, w które powinniście się udać

Kawiarnie w Budapeszcie

Zadajecie sobie pytanie gdzie na kawę w Budapeszcie.

 1. Early Bird Coffee – Speciality coffee – bardzo dobra kawa w jakości speciality; jeśli najbardziej cenicie smak kawy, to zdecydowanie miejsce dla Was
 2. Walzer Café – mała, urocza kawiarenka w pobliżu Baszty Rybackiej
 3. Inez Bagel Shop – bajgle z kawą, zdecydowanie być musicie
 4. Café Csiga – miejsce na śniadanie i na kawę
 5. Cserpes Tejivó – jeszcze jedno miejsce na kawę i śniadanie w Budapeszcie
 6. Lion's Locker – skrytki dla podróżnych, ale i miejsce z pyszną kawą

Lody w Budapeszcie

Zadajecie sobie pytanie gdzie zjecie najlepsze lody w Budapeszcie.

 1. Gelarto Rosa – tutaj odpowiedź jest banalnie prosta, bo Gelarto Rosa, to lody jakich z pewnością jeszcze nie widzieliście

Puby i bary w Budapeszcie

Jaki pub w Budapeszcie wybrać?

Najbardziej kultowe miejsce i pełne ludzi (zwłaszcza w weekendy) to Szimpla Kert.

A gdzie na wino w Budapeszcie?

Najlepszy tokaj znajdziecie w Tokaji Wine Tavern (Tokaji Borozó). Na miejscu spróbujecie pralinek, dowolnego tokaju butelkowanego czy nalanego wprost z jednego z kilku kraników, w które wyposażony jest lokal. Po angielsku raczej się nie porozumiecie, ale to ma też swój urok. Cena za szklankę tokaju startuje już od 3,5 zł 😉

Pomnik Małego Księcia nad Dunajem

Budapeszt

Istnieje wiele powodów, aby odwiedzić Budapeszt, ale możemy je sprowadzić do trzech głównych. Pierwszym i najważniejszym jest kultura. Węgry mają unikalne dziedzictwo, które jest niepodobne do żadnego innego w Europie, co sprawia, że czas spędzony na Węgrzech będzie interesujący.

Po drugie, Budapeszt oferuje tak wiele pięknych zabytków historycznych, od Zamku Buda po Kościół Macieja (który zdecydowanie powinniście odwiedzić, jeśli będziecie się tu wybierać).

Trzecią zaletą Budapesztu jest jego przystępna cena i bliskość Polski (nieważne czy z Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy nawet Gdańska) – zwłaszcza w porównaniu z miastami Europy Zachodniej, takimi jak Paryż czy Rzym! Jeśli brzmi to dla Ciebie jak wystarczająca zachęta do rezerwacji lotu czy pociągu, pozwól nam pomóc zaplanować idealny plan podróży na Twoje następne wakacje.

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation