Cypr Północny: wszystko, co warto wiedzieć (Przewodnik 2024)

Masz dość zimnej pogody? Zmęczony byciem zamkniętym w czterech ścianach? Jeśli szukasz słonecznego wyjazdu, który nie będzie kosztował majątku, to pomyśl o wakacjach na Cyprze Północnym!

Ta piękna śródziemnomorska wyspa ma coś dla każdego, od wspaniałych plaż po budzące respekt zamki. Nie wspominając o tym, że Cypr ma świetny stosunek jakości do ceny.

Przejdźmy do konkretów i wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat planowania idealnej wycieczki na Cypr Północny.

Cypr Północny czy Południowy – co wybrać?

Ze swoją idylliczną pogodą i turkusowymi wodami, Cypr jest ważnym celem wakacyjnym dla podróżników z całego świata. Jednak ze względu na podział wyspy, decyzja o tym czy odwiedzić Cypr Północny czy Południowy może być trudna.

Każda część Cypru ma swoje zalety. W skrócie:

Cypr Północny:

 • Część Republiki Tureckiej od 1974 roku;
 • Piękne plaże i miejsca historyczne;
 • Bardziej przystępny cenowo niż Cypr Południowy;
 • Zdecydowanie bardziej dziki i mniej turystyczny (co za tym idzie odwiedza go mniej turystów);
 • Nie jest uznawany przez ONZ (oficjalnie teren okupowany przez Turcję).

Cypr Południowy:

 • Członek Unii Europejskiej od 2004 r
 • Bardziej rozwinięta infrastruktura turystyczna
 • Droższy niż Cypr Północny
 • Kontrola graniczna z Turkami cypryjskimi (potrzebny paszport, jeśli przyjeżdża się z Turcji)

Jak widać, zarówno Cypr Północny jak i Południowy mają wiele do zaoferowania podróżnikom. Ostatecznie decyzja sprowadza się do tego, czego szukasz na wakacjach. Jeśli chcesz mieć piękne plaże i historyczne miejsca w dobrej cenie, to Cypr Północny jest miejscem dla Ciebie.

Jeśli jednak szukasz luksusowego doświadczenia ze wszystkimi udogodnieniami, to warto wybrać pobyt na Cyprze Południowym.

Najlepiej zwiedzić obie części wyspy. Zarządzana przez siły ONZ strefa buforowa została częściowo otwarta w 2003 roku, dzięki czemu teraz zagraniczni turyści mogą dość swobodnie poruszać się pomiędzy obiema częściami wyspy. Jednak bez względu na to, którą stronę wybierzesz, na pewno będziesz miał niezapomniane wrażenia! 

Atrakcje Cypru Północnego

Plaże

Cypr Północny jest domem dla jednych z najpiękniejszych plaż na świecie. Linia brzegowa jest usiana zacisznymi zatoczkami, długimi pasmami piasku i krystalicznie czystą wodą.

North Cyprus. Antique city of Salamis. View on the ruins, beach and sea
darinadreamer / stock.adobe.com

Kyrenia

Kyrenia to urocze miasto portowe położone na północnym wybrzeżu wyspy. Jej kolorowe budynki i architektura w stylu weneckim nadają jej wyraźnie śródziemnomorski charakter. Kyrenia jest również regionem kilku historycznych budowli, obejmujących zamek Girne Castle (zamek w Kirenii), który został zbudowany przez Bizantyjczyków w VII wieku i Bellapais Abbey, 13-wieczne opactwo gotyckie, które usytuowane jest na szczycie wzgórza z widokiem na miasto.

Kyrenia Castle view in Northern Cyprus
nejdetduzen / stock.adobe.com

Nikozja

Nikozja jest stolicą Cypru Północnego i znajduje się w centrum wyspy. Jest to tętniące życiem miasto o bogatej historii i kulturze. Nikozja gości u siebie wiele muzeów i galerii, a także historycznych miejsc, takich jak Mury Weneckie, które zostały zbudowane w XVI wieku, aby chronić miasto przed najeźdźcami.

Nicosia City View. Old Town. Cyprus
kirill_makarov / stock.adobe.com

Półwysep Karpaz

Półwysep Karpaz znajduje się na północno-wschodnim krańcu wyspy i znany jest ze swojego dziewiczego naturalnego piękna. Półwysep jest domem dla wielu dziewiczych plaż, jak również lasów i gór. Odwiedzający mogą również zobaczyć dzikie osły (w 2002 roku żyło ich tam 2500) i żółwie w ich naturalnym środowisku.

the extreme point of northern cyprus, the cliffs on the karpas peninsula
yakupyener / stock.adobe.com

Morfu

Miasto Morfu (turecka nazwa Güzelyurt) słynie z pomarańczy, jabłek, warzyw, grejpfrutów i melonów. Przy populacji liczącej 18 000 osób, duża część owoców cytrusowych jest eksportowana, a pozostałe są przetwarzane na sok owocowy i puszkowane na potrzeby konsumpcji lokalnej i eksportu. Coroczny Festiwal Pomarańczy w mieście jest dużym wydarzeniem trwającym dwa tygodnie.

Agios Mamas, Greek Orthodox Monastery in Morphou (Guzelyurt). Nicosia District, Cyprus
kirill_makarov / stock.adobe.com

Jak dostać się na Cypr Północny?

Na Cypr Północny można dostać się na dwa sposoby: lecąc bezpośrednio na lotnisko w Ercan lub lecąc na lotnisko w Larnace na Cyprze Południowym i przejechać autobusem lub samochodem przez granicę. Należy pamiętać, że jeśli wybierzesz tę drugą opcję, będziesz potrzebował paszportu lub dowodu osobistego UE.

Paszport czy dowód osobisty – co jest potrzebne?

Na Cypr Północny wymagany jest paszport. Akceptowany jest jednak również ważny dowód osobisty z dowolnego kraju UE. Wiza nie jest wymagana.

Lot bezpośredni samolotem

W związku z tym, że społeczność międzynarodowa nie uznaje Tureckiej Republiki Cypru Północnego lot bezpośredni do Ercan, jedynego lotniska cywilnego w tej części wyspy, jest możliwy tylko przez Turcję. Dodatkowo, aby móc zobaczyć całą wyspę (obie jej części), turyści muszą przylecieć najpierw do Republiki Cypryjskiej na Cyprze Południowym.

Jeśli turysta, wybierze lot bezpośredni na okupowany przez Turków Cypr Północny, wówczas nie będzie mógł przekroczyć linii oddzielającej obie strony i zwiedzić Cypru Południowego.

Przez Cypr Południowy

Większość turystów dociera na Cypr Północny przez Zieloną Linię. Można ją przekroczyć na kilka sposobów:

 1. wynajmując samochód na Cyprze Południowym – zdecydowanie najwygodniejsza opcja;
 2. wykupując wycieczkę również na Cyprze Południowym – jeśli zatrzymasz się w dużym kurorcie, wykupienie jednodniowej wycieczki do Famagusty lub innego bardziej popularnego miejsca nie powinno być problemem;
 3. pieszo – można też przekroczyć ją pieszo, tak jak w Nikozji, gdzie są dwa przejścia graniczne dostępne dla osób nie korzystających z transportu zmotoryzowanego;
 4. z wykorzystaniem transportu publicznego – w tym wypadku trzeba będzie skorzystać z wielu form transportu publicznego – dojechać autobusem do zielonej linii, przekroczyć ją pieszo, a następnie złapać drugi autobus przez granicę.

Opcja, którą wybierzesz, bez wątpienia wpłynie na twoje doświadczenie – jeśli chcesz zobaczyć jak najwięcej wyspy i mieć więcej czasu na relaks lub zwiedzanie, wybierz wynajem samochodu. Jeśli Twój czas jest ograniczony, ale naprawdę chcesz poznać smak Cypru Północnego, rozważ wykupienie wycieczki. Opcję skorzystania z transportu publicznego pozostawiamy dla osób bez prawa jazdy, które mają więcej czasu i lubią tę formę doświadczania podróżowania. Jeśli czujesz się żądny przygód i chcesz bliżej przyjrzeć się linii, która dzieli wyspę, przekrocz ją pieszo.

Jazda samochodem na Cyprze Północnym

Kiedy już znajdziesz się na Cyprze Północnym, poruszanie się jest łatwe dzięki rozbudowanej sieci autobusów i firm wynajmujących samochody. Mówiąc o wynajmie samochodów, jazda na Cyprze Północnym odbywa się po lewej stronie drogi, czyli inaczej jak w Polsce czy w Europie. Drogi są dość kręte i wąskie. Poza tym bardzo częste są patrole policyjne, weryfikujące dozwoloną prędkość. Więc pamiętaj, aby to wziąć to pod uwagę zanim wsiądziesz za kierownicę!

Poruszanie się po Cyprze Północnym

Cypr Północny to piękny kraj, który ma wiele do zaoferowania turystom. Jednym z najlepszych sposobów na poruszanie się i zobaczenie wszystkiego co ma do zaoferowania jest wynajęcie samochodu. W ten sposób można zwiedzać we własnym tempie i robić przystanki po drodze, aby podziwiać scenerię lub odwiedzić którąś z wielu atrakcji.

Drogi na Cyprze Północnym są dobrze utrzymane, dzięki czemu jazda samochodem jest przyjemnym doświadczeniem. Choć są dość wąskie i kręte. A ponieważ kraj jest stosunkowo mały, można łatwo dostać się z jednej strony na drugą w ciągu jednego lub dwóch dni. Transport publiczny jest średni.

Wypożyczenie samochodu

Można wypożyczyć samochód na Cyprze Północnym, jak i Południowym. Należy jednak pamiętać, że sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.

Jeśli wypożyczysz auto na Cyprze Południowym czyli części greckiej Cypru, to najczęściej wypożyczalnie samochodów nie mają nic przeciwko przekroczeniu zielonej linii. Z tym, że w części południowej, nie będziecie mogli liczyć na pomoc wypożyczalni. Ponadto konieczne będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia OC podczas przekraczania granicy. Koszt takiego ubezpieczenia to około 20 euro za każdy dzień.

Wypożyczając z kolei auto w tureckiej części, nie będziecie mogli wjechać tym samochodem do Cypru Południowego.

Co można robić na Cyprze Północnym?

Czy szukasz słońca i piasku, czy historii i kultury, na Cyprze Północnym jest wiele do zrobienia. Niektóre z najpopularniejszych atrakcji to Stare Miasto w Famaguście, Zamek Św. Hilariona, Opactwo Bellapais, Muzeum Zamkowe w Kyrenii i Stare Miasto w Nikozji. Oczywiście, żadna wycieczka na Cypr nie byłaby kompletna bez spędzenia czasu na relaksie na jednej z wielu piaszczystych plaż! 

Co musisz wiedzieć o Cyprze Północnym?

Teraz, gdy odpowiedzieliśmy na kilka najczęstszych pytań dotyczących odwiedzenia Cypru Północnego, oto kilka rzeczy, które każdy powinien wiedzieć przed spakowaniem się do podróży:

 • Na Cyprze mamy o godzinę późniejszy czas niż w Warszawie.
 • Jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej, nie potrzebujesz wizy, aby wjechać na Cypr Północny. Wystarczy ważny paszport lub dowód osobisty.
 • Oficjalną walutą na Cyprze Północnym jest lira turecka, ale akceptowane są również euro.
 • Jak wspomniano wcześniej, jazda odbywa się po lewej stronie drogi.
 • Napięcie elektryczne na Cyprze wynosi 230V, a wtyczki mają inną końcówkę niż w Polsce.
 • Na Cyprze Północnym językiem urzędowym jest turecki, ale powszechny jest również angielski. Jednak większość znaków jest tylko w języku tureckim. Warto przed wyjazdem nauczyć się przynajmniej kilku podstawowych zwrotów.

Zwroty po turecku

Kilka przydatnych zwrotów:

 • Cześć – Merhaba (mar-ha-ba)
 • Do widzenia – Güle güle (goo-leh goo-leh)
 • Proszę – Lütfen (lyoof-en)
 • Dziękuję – Teşekkür ederim (teh-sheh-koor eh-deh-rim)
 • Tak – Evet (eh-vet)
 • Nie – Hayır (hi-yir)
 • Czy mówisz po angielsku? – İngilizce konuşuyor musunuz? (een-gil-eez-je koh-noo-shoo-yor moo-soo-nooz)
 • Nie rozumiem. – Anlamıyorum. (ah-lah-muh-yoh-room)
 • Przepraszam. – Özür dilerim. (ezoor dee-leh-rim)

Waluta i ceny na Cyprze Północnym

Walutą Cypru Północnego jest Lira Turecka (TL). Jednak euro jest również powszechnie akceptowane.

Ceny są stosunkowo tanie w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Na przykład, kawa będzie kosztować około 2TL, podczas gdy trzydaniowy posiłek dla dwóch osób będzie kosztować około 60 TL. Ceny jedzenia, posiłku w restauracji czy koszty wynajęcia noclegu są niższe niż na Cyprze Południowym.

Gdzie się zatrzymać na Cyprze Północnym?

Najbardziej popularny wśród turystów jest rejon Kyrenii (Girne). Półwysep Karpaz jest również pięknym i stosunkowo nietkniętym obszarem, ale jest mniej rozwinięty i dlatego jest mniej opcji zakwaterowania. Nikozja jest stolicą Cypru Północnego i jest siedzibą wielu dzielnic biznesowych, ale może być dość głośna i ruchliwa. W tej okolicy znajduje się również kilka dobrych hoteli, ale są one zazwyczaj droższe.

Jeśli szukasz spokojniejszego miejsca, zajrzyj do mniejszych kurortów w okolicach Güzelyurt lub Famagusty – są one o wiele bardziej spokojne i idealne, jeśli szukasz relaksującego wypoczynku.

Bezpieczeństwo na Cyprze Północnym

Na Cyprze Północnym jest bezpiecznie, jednak polskie MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na delikatną sytuację polityczną w tym regionie.

Obszar ten pozostaje bez funkcjonującego rządu od 1974 r., kiedy to tureckie wojsko dokonało zamachu stanu i zajęło północną część wyspy. Siły pokojowe dowodzone przez Turcję (Turkish Cypriot Security Force lub TCSF) utrzymują kontrolę nad większością terytorium, podczas gdy niewielki brytyjski kontyngent wojskowy patroluje okolice kontrolowanej przez ONZ Zielonej Strefy w Nikozji.

Cypr Północny nie jest oficjalnie uznawany przez żaden inny naród z wyjątkiem Turcji. Oznacza to, że na Cyprze Północnym nie ma ambasady ani konsulatu, które mogłyby zapewnić pomoc konsularną w nagłych przypadkach.

Chociaż wskaźniki przestępczości są niskie, zawsze najlepiej jest podjąć środki ostrożności podczas podróży za granicę. Bądź świadomy swojego otoczenia, zwłaszcza w nocy, i trzymaj cenne przedmioty poza zasięgiem wzroku.

Uwaga: Pamiętaj, że na Cyprze Północnym nie znajdziesz przedstawicielstwa Polski czy nawet placówek innych krajów Unii Europejskiej.

Rezerwuj wczasy na Cyprze PółnocnymOferty wyjazdów wakacyjnych, które prezentujemy na stronie pochodzą z serwisu Wakacje.pl, który agreguje oferty ponad 100 touroperatorów, w tym m.in. Itaka, Rainbow Tours, Coral Travel, Exim Tours, Grecos, Oasis Tours. Dzięki temu mogą Państwo dokonać rezerwacji wybranej wycieczki przez internet.

FlyHunter nie jest organizatorem wyjazdów turystycznych. W związku z tym informacje i ceny wakacji na stronie nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Podsumowanie

Teraz, kiedy wiesz już wszystko, co warto wiedzieć o zwiedzaniu Cypru Północnego, na co czekasz? Zacznij planować swoje wymarzone wakacje już dziś!

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation