turcja kapadocja balony kobieta tylem trzyma za reke
Turcja Kapadocja i balony

Od 19 kwietnia obywatele Polski będą mogli wyjeżdżać na wakacje do Turcji bez paszportu. Jest to wspaniała wiadomość dla tych, którzy planowali urlop tego lata!

Wszystko, czego potrzebujesz, żeby odwiedzić Turcję, to dowód osobisty. To świetna wiadomość dla Polaków, także z uwagi na duże kolejki do wyrobienia paszportów. W dużych miastach trudno o rezerwację terminu w oddziałach ds. paszportów przed wakacjami.

Żal byłoby nie skorzystać z tej możliwości i nie spędzić wspaniałych wakacji w Turcji!

Turcja na dowód osobisty

Turcja jest jednym z najbardziej popularnych kierunków wśród europejskich urlopowiczów.

Najpopularniejszymi miejscami wypoczynku wybieranymi przez Polaków w 2021 roku były obok Turcji, Grecja, Bułgaria oraz Egipt (badanie „Zagraniczne wakacje Polaków 2021” opracowane przez Polską Izbę Turystyki).

Do tej pory planowanie podróży za granicę oznaczało w przypadku Turcji pamiętanie o paszportach. Dobra wiadomość jest taka, że od teraz będziemy mogli podróżować bez większych zmartwień, ponieważ Polakom wybierającym się do Turcji wystarczy ważny dowód osobisty. Zupełnie jak w przypadku podróżowania po terenie Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, od 2 marca 2020 r. zlikwidowane zostały również wizy turystyczne. Od tego czasu Polacy mogą przebywać w Turcji bez wizy przez 90 dni licząc ostatnie 180 dni.

Kwarantanna po powrocie do Polski

Polski rząd ogłosił, że od 28 marca 2022 r. podróżni będą mogli wjeżdżać do kraju bez żadnych ograniczeń związanych z wirusem Covid-19. Oznacza to, że nie trzeba będzie już przechodzić kwarantanny, wykonywać badań na obecność koronawirusa ani okazywać certyfikatu EU Covid przy wjeździe do Polski.

Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że pandemia się skończyła. Nadal należy unikać zatłoczonych miejsc i regularnie myć ręce. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów nosicielstwa wirusa covid-19 należy poddać się samoizolacji, a w razie problemów zdrowotnych niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską.

Przestrzegając tych prostych zasad, można uchronić siebie i innych przed wirusem, koncentrując się na wypoczynku.

Ministerstwo spraw zagranicznych

Oficjalną informację o zmianach zasad wjazdu dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium Turcji możemy przeczytać na oficjalnej stronie rządowej.

https://www.gov.pl/web/turcja/zmiana-zasad-wjazdu-do-turcji

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina, potwierdził opisywane zmiany zasad wjazdu Polaków do Turcji.

Turystyka w Turcji

Dzięki nowym przepisom wizowym, turecka branża turystyczna ma nadzieję, że tego lata do Turcji przyjedzie więcej turystów z Polski. Podobne ułatwienia obowiązują już od kilku lat m.in. dla turystów z Niemiec. Podobnie obywatele Francji nie potrzebują paszportu, aby przylecieć do Turcji.

Z uwagi na sytuację geopolityczną i wojnę na Ukrainie oraz w obliczu spodziewanego spadku liczby turystów z Rosji i Ukrainy, Turcy mocno zabiegają o polski rynek turystyczny. W zeszłym roku Turcję odwiedziło grubo ponad 4 mln rosyjskich turystów i ponad 2 mln ukraińskich. Turcję odwiedziło w 2021 roku nieco ponad 0,5 mln turystów, ale uważa się, że ten potencjał jest obecnie dużo większy.

Co warte zaznaczenia, Turcy udający się do Polski nie będą traktowani na zasadach wzajemności i nadal będą musieli okazywać swoje paszporty.

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]
Przewiń do góry