Koloseum Rzym

Rzym Atrakcje

Podróżowałeś po Włoszech i w końcu dotarłeś do Rzymu. A może po prostu kupiłeś w końcu bilet na lot do Rzymu. W każdym razie gratuluję! Ale co teraz? Nadszedł czas, aby przyjrzeć się zabytkom Rzymu, które sprawią, że Twoja podróż będzie warta zachodu. Nie możesz wrócić do domu bez odwiedzenia Koloseum, Fontanny di Trevi, Panteonu czy Watykanu.

Ale jeśli nie lubisz kolejek i tłumów, spokojnie. Są też mniej znane atrakcje, takie jak Zamek Świętego Anioła (Castel Sant'Angelo) i Piazza Navona, do których będziesz mógł się wybrać. Przeczytaj ten wpis na blogu, aby uzyskać więcej informacji na temat wszystkich tych wspaniałych zabytków w Rzymie!

Gdzie jest Rzym?

Rzym leży we Włoszech w centralnej części kraju. Rzym jest stolicą regionu Lazio oraz włoskiej metropolii. Rzym to także najstarsze i największe miasto Włoch oraz stolica państwa. Rzym można polecić przede wszystkim kogoś, kto lubi historię i zabytki.

Jak dostać się do Rzymu?

Tanią opcją jest podróż samolotem. Rzym ma dwa lotniska. Rzym Ciampino jest lotniskiem położonym około 40 km od Rzymu na południowy wschód. Rzym Fiumicino znajduje się nad Morzem Śródziemnym na południowy zachód Rzymu.

Rzym posiada doskonałe połączenie kolejowe, a także dobre połączenie autobusowe i samochodowe. My jednak zdecydowanie polecamy podróż samolotem, a najlepiej tanimi liniami lotniczymi. Jest to najszybsza i jedna z najtańszych form dotarcia do Rzymu. Zwłaszcza, gdy podróżujemy sami lub we dwójkę.

Jak najtaniej dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu

Najtańszą opcją dostania się z lotniska do centrum miasta są obecnie lokalne autobusy Cotral. Bilety na przejazd z lotniska do Lido di Ostia można kupić fizycznie za 1,2€ w terminalu 1, w tabaccherii Moka Coffee Bar&Snack. Alternatywą jest aplikacja Nugo (dla biletów Cotral „Ticket Office” -> Roma -> Cotral, a potem z listy „Tratta tarrifaria 2 Km 11-20”) lub zakup u kierowcy, ale ten ostatni to koszt 7€.

Przystanek powinniście znaleźć bez trudu – przyczepiona tabliczka COTRAL. Tanie linie lądują zwykle na terminalu 3, więc wychodząc na zewnątrz i idąc w kierunku terminalu 1 po bilety będziecie z pewnością mijali przystanek. Ostatnim przystankiem autobusu Cotral jest Lido di Ostia i jest to również stacja pociągu/metra, jeżdżącego do Rzymu na stację Piramide (Porta Sao Paolo). Bilet tego drugiego etapu podróży to 1,5 euro.

Pogoda Rzym

Lato w Rzymie zaczyna się pod koniec maja i trwa do początku września, gdzie często zdarzają się dni, w których letnie upały osiągają 33°C więcej. Często zaś temperatura utrzymuje się wtedy na poziomie około 30 °C. W gorące dni ludzie wolą przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, ale i tak w tak upalną pogodę trudno funkcjonować w mieście.

Często więc turyści wybierają klimatyzowane kawiarnie i restauracje lub takie z miejscami do siedzenia na zewnątrz w cieniu. Wieczory są wtedy chłodniejsze i bardzo przyjemne. To właśnie wtedy Rzymianie umawiają się na spotkania towarzyskie i spędzają czas razem, czy to na randkach, czy też na wieczornych spacerach z przyjaciółmi i członkami rodziny.

Najzimniej jest w styczniu, ale nawet wtedy w Rzymie panuje dość przyjemna pogoda ze średnią dzienną temperaturą wynoszącą 12°C.

Najbardziej deszczową pogodę prawdopodobnie spotkamy w listopadzie. Będzie padało wówczas przez około połowę dni.

Lipiec i sierpień są uważane za sezon wakacyjny, w którym wielu Włochów wyjeżdża na swoje doroczne rodzinne wakacje (ferie dell'estate). Jeśli odwiedzisz Rzym w tych miesiącach, pamiętaj, że ceny hoteli będą znacznie wyższe niż w innych miesiącach, ale na szczęście transport publiczny pozostaje w tej samej cenie.

Poniżej znajdziesz jeszcze prognozę pogody na 7 dni w Rzymie:

RZYM Prognoza pogody

Z uwagi na wspomniany sezon turystyczny raczej odradzamy lipiec i sierpień. Natomiast najprzyjemniejszymi miesiącami z uwagi na warunki pogodowe będzie czerwiec oraz październik.

Rzym Restauracje

Najlepsze kanapki w Rzymie są w Pane e Salame – Via di Santa Maria in Via 19, 00187 – najlepsze panini w Rzymie! Ceny wahają się w granicach 4-7€. Są to dość duże, podgrzewane kanapki. Minusem tego miejsca są kolejki. Jeśli chcemy zjeść w lokalu to na stolik przyjdzie nam nieco poczekać.

Najtańsze jedzenie w Rzymie jest w Pastificio – Via della Croce, 8 – miejsce nie do pominięcia, jeśli ma to być budżetowa wycieczka do Rzymu. Lokal czynny od godziny 13:00. Miejsce znajduje się w bliskiej okolicy Piazza di Spagna i Schodów Hiszpańskich. Codziennie przygotowywane są dwa rodzaje świeżych makaronów. Porcje są duże, a kosztują niewiele, bo tylko 4 euro, pakowane na wynos lub do zjedzenia na miejscu. Jeśli wybierzecie tę drugą opcję, to gratis dostaniecie nielimitowaną wodę i kubeczek domowego wina.

Najlepsza pizza w Rzymie

Jedzenie pizzy jest zdecydowanie ulubionym daniem we Włoszech. Składniki są zawsze świeże, pizzerie są rozsiane niemal po całym RZYMIE. Ranking najlepszych pizzerii w Rzymie naszym zdaniem:

Casa Manco – Via Aldo Manuzio 66C Nuovo Mercato di Testaccio

To właściwie nie tyle pizzeria co właściwie rodzinne stoisko z pizzą na targu Testaccio, które serwuje sezonową pizzę na kawałki na wyjątkowym cieście. Wow!

Pizza e Mozzarella – Via del Piè di Marmo 32

To również pizza na wynos na kawałki. Sprzedawca kroi pizzę na kawałki dowolnej wielkości. Zdecydowanie polecamy.

Piccolo Buco – Via del Lavatore, 91

Pizza, którą możemy zjeść przy stoliku. Ceny wyższe. Dobra lokalizacja pizzerii.

Pizza Zizza – Via delle Fornaci 11

Tym razem również pizzeria, w której mają stoliki.

Rzym Zabytki

Koniecznie! Zwiedzanie Rzymu na piechotę pozwoli Ci odkryć i dowiedzieć się więcej o tym tętniącym życiem mieście. Zacznij od Koloseum, a następnie przejdź do Łuku Konstantyna, Panteonu i Santa Maria in Trastevere. Upewnij się, że nie zapomnisz o gelato, gdy tam będziesz! Ale najlepiej po prostu ciesz się czasem spędzonym w jednym z najpopularniejszych włoskich miast. Nigdy nie będziesz chciał wyjechać po tak wspaniałym czasie spędzonym tutaj. Ale po kolei.

Mapa zabytków Rzym
Mapa najważniejszych zabytków w Rzymie

Koloseum Rzym

Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalną budowlą Rzymu jest Koloseum, czyli amfiteatr wybudowany przez cesarzy z dynastii Flawiuszów w I w.n.e.. Koloseum jest także największą rzymską budowlą masowych mordów i osadnictwa. Położone jest w Rzymie, na ulicy Corso, przy Via di San Gregorio. Niektórzy ludzie nazywają Koloseum ósmym cudem świata, ponieważ jest tak imponujące. Czternaście milionów ludzi przychodziło przez Koloseum każdego roku w czasach jego świetności i obserwowało jak gladiatorzy walczyli ze zwierzętami i ze sobą na śmierć i życie podczas Igrzysk. Ściany były pierwotnie wyłożone marmurem i blokami wapiennymi, ale wiele z nich zostało utraconych przez 2000 lat lub zniszczonych.

Koloseum Rzym
Koloseum w Rzymie

Wstęp do Koloseum jest płatny, a najtańszy zintegrowany bilet kosztuje obecnie 16€. Aktualne ceny wejścia do Koloseum możecie sprawdzić tutaj. Bilet obejmuje również wejście na wzgórze Palatyn-Forum Romanum, najstarszy plac miejski Rzymu. Jeśli cenisz sobie czas i chcesz uniknąć kolejek, a zaoszczędzić 2€ opłaty za rezerwację przez internet warto udać się najpierw do kasy przy Forum Romanum.

Forum Romanum

Forum Romanum było najważniejszą przestrzenią publiczną w starożytnym Rzymie; jest to jeden z największych placów miejskich na świecie. Forum było miejscem w Rzymie, gdzie ludzie zbierali się, aby słuchać mówców. Maxentius ukończył i zbudował ten plac, a także kazał wybudować dla siebie i swojej rodziny świątynię, która jest obecnie nazywana Świątynią Romulusa.

Forum Romanum Rzym
Forum Romanum w Rzymie

Bazylika św. Piotra

Drugim najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta 7 wzgórz jest Bazylika św. Piotra w Watykanie. Wstęp do niej, jak i do grot położonych pod głównym ołtarzem jest bezpłatny. W środku będziemy mogli zobaczyć słynną rzeźbę Michała Anioła – Pietę. W Bazylice Świętego Piotra w kaplicy świętego Sebastiana znajduje się grób św. Jana Pawła II. Wejście do bazyliki jest bezpłatne, ale trzeba przygotować się na około godzinne oczekiwanie w kolejce.

Plac Świętego Piotra i Bazylika Piotra i Pawła w Rzymie
Plac Świętego Piotra i Bazylika Piotra i Pawła w Rzymie

Zamek Świętego Anioła

W pobliżu Bazyliki św. Piotra położony jest Zamek Świętego Anioła, inaczej Mauzoleum Hadriana. Zamek Świętego Anioła był miejscem pochówku cesarzy Rzymu od czasów Hadriana. Grobowiec wzniesiono w latach 123-139 r. n.e. Cylindryczna budowla o średnicy 64 m była podstawą mauzoleum, która tworzyła kwadrat na 89 metrach z długim bokiem.

W poł. XIII wieku grobowiec cesarski został przebudowany na fortecę, która pozostawała najpotężniejszym punktem obronnym Rzymu do czasów naszych. W czasach renesansu, główną funkcją zamku było wiezienie oraz apartament Papieża.

Zamek Anioła został połączony z Watykanem murem obronnym, który od IX wieku chroni bazylikę i całą Borgo Vaticano. Nie wszyscy podróżnicy wiedzą o ciekawostce dotyczącej Zamku Świętego Anioła i ukrytym korytarzu, dzięki któremu w przypadku zagrożenia papież mógł uciec do fortecy.

Zamek i Most Świętego Anioła Rzym
Most Świętego Anioła i w tle Zamek Świętego Anioła w Rzymie

Most Świętego Anioła

Most Świętego Anioła w Rzymie jest bardzo znanym zabytkiem. Został on zbudowany przez cesarza Hadriana jako prezent dla jego ukochanej cesarzowej Vibii Sabiny. Most Świętego Anioła jest trzecim mostem przerzuconym przez rzekę Tyber. Most zdobią figury aniołów z narzędziami męki Chrystusa.

Forum Augusta i Forum Trajana

Kolejnymi atrakcjami Rzymu, które nie sposób pominąć są Forum Augusta i Forum Trajana oraz kolumna Trajana. Na spacer w tych okolicach polecamy zdecydowanie porę nocną. Ta część Rzymu jest pięknie oświetlona i zyskuje klimat po zmierzchu.

Plac Wenecki

W pobliżu Forum Augusta i Trajana, u podnóża Kapitolu znajdziemy również okazały Plac Wenecki.

Jest stamtąd bardzo ładny i piękny widok, który zapiera dech w piersiach. Wokół Piazza Venezia w Rzymie znajduje się kilka domów. Jednym z nich jest Pałac Wenecki, w którym mieści się dziś Muzeum Narodowe.

Piazza Navona

Kierując się na północny-zachód trafimy na Piazza Navona i słynną Fontannę Czterech Rzek. Co ciekawe na placu istniał kiedyś stadion do rozgrywania konkurencji atletycznych typu greckiego. Ruiny trybun są wciąż zachowane i znajdują się w piwnicach budynku w północnej części placu. Warto wspomnieć, że wspomniana okazała Fontanna Czterech Rzek na placu zaprojektowana została przez samego Giovanni Lorenzo Berniniego. Ponadto na placu znajdziemy jeszcze 2 inne fontanny fontanna Maura i fontanna Neptuna.

Panteon

Kierując się od Placu Navona na wschód z pewnością po chwili dojrzymy Panteon, świątynię poświęconą wszystkim bogom. Panteon leży na  Polu Marsowym. Jest to jedna z najlepiej zachowanych budowli starożytnego Rzymu. Panteon został ukończony przez cesarza Hadriana około 125 roku n.e. jako świątynia wszystkich bogów starożytnego Rzymu. Przez wiele wieków był używany jako kościół, meczet i obserwatorium astronomiczne.

Panteon Rzym
Panteon w Rzymie

Panteon podczas swojej długiej historii został zamieniony w fortecę. Jako jedna z ciekawostek o Rzymie warto wiedzieć, że odnowieniem Panteonu kierował sam Rafael Santi, którego ciało do dziś spoczywa w Panteonie.

Fontanna di Trevi

Utrzymując kierunek trafimy następnie do wyjątkowo obleganej przez turystów Fontanny di Trevi. Turyści przez ramię, do tyłu wrzucają do niej monety. Według przesądu ma to zapewnić im powrót do Rzymu. Legendy mówią też o istotności ilości wrzucanych monet – jedna to powrót do Rzymu, dwie – romans, a trzy mają zapewnić ślub.

Fontanna di Trevi Rzym
Fontanna di Trevi w Rzymie

Schody Hiszpańskie i Piazza del Popolo

Najlepiej skierować się teraz na północ w kierunku Schodów Hiszpańskich i Piazza del Popolo. Schody Hiszpańskie (nazwa pochodzi od pobliskiej ambasady) są drugimi najdłuższymi i najszerszymi schodami w Europie. Odbywają się na nich pokazy mody. Na ich szczycie znajduje się XVI-wieczny kościół św. Trójcy. Plac Wszystkich Ludzi (Piazza del Popolo) był do XIX w. miejscem publicznych egzekucji. Z pobliskiego wzgórza Pincio (prowadzą do niego schody bezpośrednio z placu) możecie podziwiać najpiękniejsze zachody słońca w Rzymie.

Schody Hiszpańskie Rzym
Schody Hiszpańskie w Rzymie

Wycieczka do Rzymu

Rzym jest niesamowitym miastem, które zachowało się do dnia dzisiejszego. Z tak wieloma zabytkami i długą historią, niewiele jest miast podobnych do tego na świecie. Jeśli szukasz nowego miejsca do zwiedzania z rodziną lub przyjaciółmi, dlaczego nie wybrać stolicy Włoch? Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące zwiedzania Rzymu!

Jeśli chcesz odkryć historię Rzymu w najlepszym wydaniu, spójrz na naszą listę 10 rzeczy, które sprawią, że Twoja wizyta będzie niezapomniana!

Kliknij na gwiazdkę od 1 do 5, żeby ocenić!
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation