Stavanger

Stavanger Atrakcje

Czy szukasz ciekawych rzeczy wartych zobaczenia w Stavanger? Jeśli tak, to ten wpis jest zdecydowanie dla Ciebie! Zebrałem listę najlepszych atrakcji w Stavanger, które są idealne dla każdego podróżnika. Od muzeów po galerie sztuki, a nawet parki, każdy znajdzie tu coś dla siebie! Istnieje wiele darmowych zajęć, jeśli masz napięty budżet. Kto wie, może pod koniec tej wycieczki po Stavanger znajdziesz kilka nowych ulubionych miejsc w Norwegii!

Stavanger to miasto w okręgu Rogaland, w Norwegii. Liczy nieco ponad 130 tys. mieszkańców i jest czwartym co do wielkości miastem w Norwegii. Stavanger jest norweską stolicą ropy naftowej, a przemysł naftowy sprawił, że jest to jedno z najbogatszych miast w Europie. Posiada wiele starych i pięknych rzeczy do zobaczenia, ale jednocześnie ma również wiele nowoczesnych atrakcji dla podróżnych, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu.

Stavanger
Stavanger

Gdzie jest Stavanger?

Stavanger to miasto w Norwegii, położone na wybrzeżu jej zachodniego regionu. Liczy nieco ponad 130 000 mieszkańców i ma skromną historię jako ważny port handlowy, w którym eksportowano ryby.

Dziś Stavanger jest siedzibą trzeciej co do wielkości bazy przemysłu naftowego w Norwegii. Swoje siedziby mają tu takie firmy naftowe jak Norsk Hydro ASA (Hydro) i Statoil (Statoil), a wiele innych gigantów branży usług naftowych, takich jak Aker Solutions (Aker Group), Farstad Energy Services, Aker BioMaritime AS, Marine Harvest ASA czy Petrojarl Energy AB, ma swoje norweskie siedziby w Stavanger.

Jak dostać się do Stavanger?

Najszybszym i najtańszym sposobem dotarcia do Stavanger jest lot z Polski do Stavanger. Tania linia lotnicza WizzAir oferuje loty do Stavanger z 4 miast Polski, w tym z Gdańska, Katowic, Krakowa i Szczecina. Najłatwiejszym sposobem wydaje się zwykle podróż do Gdańska i stamtąd samolot do Stavanger.

Pogoda Stavanger

Lato w Stavanger jest łagodne, choć dość deszczowe. Dni są bardzo długie. W maju i czerwcu występują zjawisko białych nocy, kiedy nawet o północy nie jest zupełnie ciemno.

Zimy w Stavanger są długie, chłodne, wietrzne i pochmurne. Najcieplejsza spotyka pogoda zimą wiąże się z temperaturą w okolicy 8-10 stopni Celsjusza. Są również zimniejsze dni, kiedy pojawia się śnieg oraz temperatura spada poniżej zera, ale zwykle w ciągu całego roku są to dość łagodne temperatury. Najzimniejszym miesiącem jest luty ze średnią temperaturą 1,5 °C, zaś najcieplej jest latem czyli w lipcu i sierpniu, kiedy temperatura dzienna średnio wynosi 15,5 °C.

W Stavanger przez cały rok jest mokro. Najbardziej deszczowy jest wrzesień.

Jak widać pogoda w Stavanger wcale nie jest taka zła. Z uwagi na bliskość morza pogoda jest znośna przez cały rok.

Możesz też sprawdzić prognozę pogody w Stavanger na kolejny tydzień.

STAVANGER Prognoza pogody

Stavanger Atrakcje

Gamle Stavanger to stara dzielnica Stavanger, piątego co do wielkości miasta Norwegii. Dziś można spacerować po wąskich uliczkach starego miasta Stavanger z małymi sklepikami i butikami z towarami z całego świata. Wiele z tych butików sprzedaje wyroby rękodzielnicze wykonane przez rzemieślników z Norwegii. Na Gamle Stavanger zobaczymy też niezwykle urocze drewniane domy i wszechobecne, długowłose koty norweskie.

Stare Miasto Stavanger
Stare Miasto Stavanger

Miecz w skale albo Trzy miecze (Sverd i Fjell) to często fotografowana rzeźba w Stavanger. Miecz w skale to pomnik upamiętniający bitwę w Hafrsfjord z 872 roku, podczas której Harald Pięknowłosy pokonał wrogów z Thorem Haklangiem na czele i został królem Norwegii. Najwyższy pomnik miecza, wysokości 9,2 metrów. Dwa pozostałe, mniejsze miecze symbolizują przeciwników. Pomnik jest też symbolem pokoju. Miecze zostały osadzone w twardej skale, aby nigdy więcej nie były wykorzystane.

Kolejna z bezpłatnych atrakcji Stavanger to Wieża Pożarnicza (Valberget Utsiktspunkt) czyli punkt widokowy na miasto Stavanger. Wieża przeciwpożarowa na Valberget znajduje się na wzgórzu w okolicach przystani. To właśnie z tego miejsca odwiedzający mogą podziwiać najlepszy widok na Stavanger.

Będąc w Stavanger warto odwiedzić Sola Beach – plażę tuż przy lotnisku! Z plaży można obserwować przelatujące samoloty. Na miejscu piaskowe wydmy porośnięte trawą i miękki piasek. Na plaży są też bardzo dobrze zachowane bunkry.

Od września co najmniej do marca w Norwegii trwa sezon hokejowy. W związku z tym jeśli jesteście w tym czasie w Stavanger, to jest duża szansa, że lokalny klub Stavanger Oilers rozgrywa właśnie swój mecz hokejowy. Mecze u siebie odbywają się w hali DNB Arena. Jeśli taki mecz wypada w trakcie waszej wizyty w Norwegii to zdecydowanie polecamy wybrać się na mecz hokejowy w Stavanger.

Stavanger Zabytki

Muzeum Konserw (Hermetikkmuseet) – wystawy związane z rozwojem przetwórstwa rybnego. Możemy zobaczyć jak wyglądała produkcja konserw krok po kroku. Warto wspomnieć, że w Stavanger istniało onegdaj 70 fabryk konserw.

Muzeum Morskie (Stavanger Maritime Museum) – muzeum z kolekcją opisującą historię żeglugi w Norwegii. Znajdziesz tam całą wystawę morską, na której poznasz historię łodzi i promów. Średniowieczne łodzie, figury i ładunki wyciągnięte na brzeg ilustrują wielowiekową skandynawską tradycję żeglarską.

Norwegia posiada jedne z największych na świecie rezerw ropy naftowej i gazu ziemnego, a najbardziej znana jest ze swoich platform wiertniczych. Norweskie Muzeum Ropy Naftowej w Stavanger jest doskonałym miejscem, aby dowiedzieć się więcej o tym, skąd pochodzi to czarne złoto! Muzeum to daje wgląd w przemysł naftowy w Norwegii, który przekształcił kraj w jeden z najbogatszych w Europie, z rocznymi inwestycjami w zagraniczne akcje o wartości 150 miliardów dolarów. Można tu również zapoznać się z wszystkimi etapami wydobycia ropy naftowej spod dna oceanu i dowiedzieć się, co dzieje się z nią później.

Katedra w Stavanger (Stavanger Domkirke), zbudowana w XII wieku, należy do najstarszych norweskich kościołów z kamienia. Znajduje się na liście norweskiego dziedzictwa kulturowego i należy do diecezji Stavanger. I być może jest to jedna z najpiękniejszych norweskich katedr!

Katedra Stavanger
Katedra Stavanger

W Muzeum Miejskim w Stavanger zwiedzający mogą zapoznać się z historią miasta od czasów zamierzchłychpo dzień dzisiejszy. W muzeum znajdziemy także zbiory o urodzonym w Stavanger, słynnym norweskim pisarzu Alexandrze Kiellandzie. Podczas zwiedzania zobaczymy też lokalne ptaki i szkielety wymarłych zwierząt w ciekawej aranżacji.

Atrakcje w okolicy Stavanger

Lysefjorden – atrakcja w skali całego kraju.

Jeśli szukasz naturalnego piękna, Lysefjorden nie jest trudne do pokonania. Jest to jeden z największych norweskich fiordów i znajduje się w pobliżu Stavanger. Warto również wspomnieć o Preikestolen – jednym z najbardziej popularnych miejsc w Norwegii ze względu na jego imponującą wysokość, więc przygotuj się na tłumy.

Stavanger od pobliskiego fiordu, z którego roztaczają się piękne widoki dzieli około 2 godzin jazdy samochodem. Bez wątpienia atrakcją nr 1 Lysefjorden jest wspomniane Preikestolen, czyli charakterystyczna płaska skała na krawędzi fiordu oraz Kjeragbolten, czyli kamień wciśnięty pomiędzy dwoma skalnymi ścianami.

Preikestolen
Preikestolen

Jedną z najciekawszych miejsc do zobaczenia w Stavanger są ogrody przy Flor og Fjaere.Jest to przepiękny ogród botaniczny z roślinnością pochodzącą z przeróżnych części świata, w którym znajdziemy są odmiany egzotycznych drzew i palm. Jeśli pojedziesz tam autobusem, tramwajem, wypożyczonym rowerem lub pójdziesz pieszo, ten piękny ogród botaniczny będzie jedną z przyjemniejszych wycieczek. Może być nieco na uboczu dla większości zwiedzających, ale łatwo do niego trafić.

Utstein Kloster, położony w okolicy Stavanger, jest jedynym zachowanym średniowiecznym klasztorem w Norwegii.

Norwegia jest pełna niespodzianek! Jednym z najbardziej urokliwych i malowniczych miejsc w Norwegii jest latarnia morska Feistein. Zbudowana na szczycie wysokiego wzgórza, z którego rozciąga się widok na morze Północne. Latarnia ta jest jednym z najpiękniejszych i trudnych w dotarciu zabytków.

Kongeparken w Gjesda jest największym parkiem rozrywki w zachodniej Norwegii. Znajdują się tam atrakcje dla wszystkich grup wiekowych, w tym kolejki górskie i wciągające żołądek przejażdżki.

Podróżujesz po Norwegii? Koniecznie zatrzymaj się w słynnej fabryce czekolady w Egersund, słynącej z pralin, czekoladek i innych smakołyków. Jest to świetna okazja, aby zaspokoić swoje kubki smakowe, kosztując jednocześnie lokalnych wyrobów.

Restauracje w Stavanger

Nie tylko w Stavanger, ale w całej Norwegii restauracje są drogie. Stavanger również nie jest wyjątkiem. Posiłek w restauracjach w Stavanger kosztuje około 100 złotych. Jednak Stavanger ma kilka niezwykle ekskluzywnych restauracji, których ceny są w przeliczeniu na złotówki bardzo wysokie. My skupimy się na tanich restauracjach dla tzw. backpackersów. W Stavanger można jednak znaleźć restauracji, w których obiad będzie nas kosztował 50 złotych.

Egon – ogromnym plusem tej restauracji jest opcja all-you-can-eat w ramach, której możesz najeść się pizzy do syta i wypić herbatę. Opcja jest dostępna w określonych godzinach.

Shawarma – Kairo – restauracja typu kebab w Stavanger często polecana przez budżetowych podróżników.

Wykup wycieczkę z lokalnym przewodnikiem

Oto 3 najczęściej rezerwowane wycieczki w okolicy Stavanger:


Wycieczka do Stavanger

Stavanger jest wyjątkowym miastem z unikalnym skandynawskim klimatem. Jest to jedno z najstarszych miast w Norwegii i ma do tego niesamowitą historię, która sięga wieków. Nie martw się, jeśli nie jesteś zwolennikiem oglądania muzeów. Jest tu również mnóstwo nowych rzeczy do zrobienia!

Jest wiele atrakcji dostępnych na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki po okolicach czy wyprawa na fiordy, a nawet życie nocne, które obejmuje tętniące życiem bary tuż nad wodą z pięknymi widoki podczas delektowania się drinkiem.

Nie wierz mi jednak na słowo, odwiedź Stavanger osobiście!

Ps. Nie zapomnij o aparacie fotograficznym – czeka tu na Ciebie wiele okazji do zrobienia zdjęć. Możemy pomóc Ci zaplanować trasę wycieczki w zależności od tego, jakie zajęcia najbardziej Cię interesują lub czy masz na myśli jakieś szczególne zainteresowania.

Daj znać naszemu zespołowi, kiedy możemy być pomocni podczas Twojego pobytu – z przyjemnością pokażemy, dlaczego Stavanger powinno być na szczycie Twojej listy następnym razem, gdy będziesz chciał wyjechać za granicę!

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation