Wrocław, biorąc pod uwagę datę jego lokacji, należy do jednych z najstarszych miast w Polsce.
Zwykło się o nim mówić „miasto na wyspach”, miasto 100 mostów, czy biorąc pod uwagę burzliwą historię – Breslau.
Obecnie nazywane jest również Europejską Stolicą Kultury. Co ciekawego można zobaczyć w historycznej stolicy Dolnego Śląska?
Historia Wrocławia
Wrocław położony jest na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą i jej 4 dopływami. Z tego względu, w szczególności teren zabytkowej części miasta, znajduje się na wielu wyspach i półwyspach, do których prowadzą liczne mosty i kładki.
Losy Wrocławia są wyjątkowo burzliwe. Pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Przez teren dzisiejszego Wrocławia przechodził m.in. bursztynowy szlak.
Po raz pierwszy Wrocław wzmiankowany jest w tekstach dotyczących Zjazdu Gnieźnieńskiego – w 1000 roku miało tu powstać biskupstwo, choć ślady grodu datuje się już na ok. 940 rok. Od czasów rozbicia dzielnicowego, Wrocław wszedł pod panowanie Piastów Śląskich.
Po wygaśnięciu rodu, w 1335 roku Śląsk a wraz z nim Wrocław znalazł się pod panowaniem niemieckim. Stan ten utrzymywał się aż do 1945 roku, kiedy miasto znów znalazło się w granicach Polski.
Zabytki
Wrocław jest powszechnie uznawany za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Stolica województwa dolnośląskiego zachwyca swoim charakterem i jest odwiedzana przez cały rok przez tłumy turystów.
Ze względu na swoją skomplikowaną historię, Wrocław jest miastem pełnym zabytkowych budowli, czy wręcz całych obszarów. Za Pomnik Historii został uznany Zespół Historycznego Centrum. W jego skład wchodzi Ostrów Tumski wraz z archikatedrą, Stare Miasto, Rynek, plac Solny, Nowy Targ a także plac Biskupa Nankiera.
Co warto zobaczyć we Wrocławiu? Z całą pewnością Ostrów Tumski, wrocławski rynek, Dzielnicę Czterech Wyznań… atrakcje Wrocławia tylko czekają na to aby je odkryć!
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski to wyspa katedralna, położona w samym centrum miasta. Na jej obszarze znajdują się najstarsze wrocławskie budynki: kościół pw. św. Idziego z XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina, który jest jedyną pozostałością po kompleksie zamkowym Piastów Śląskich.
W Katedrze pw. Jana Chrzciciela znajdziemy punkt widokowy, dający przepiękny widok na panoramę miasta. Oprócz budowli sakralnych, na Ostrowie Tumskim możemy także zobaczyć pomnik św. Jana Nepomucena, most Tumski (nazywany także Mostem Zakochanych przez pozostawiane kłódki), Wrocławski Ogród Botaniczny, a także Bramę Kluskową.
Jak mówi legenda, pewien wdowiec otrzymał we śnie od żony miskę klusek, z zaznaczeniem aby codziennie zostawiał w niej jedną sztukę. Takie postępowanie miało mu zapewnić co wieczorne napełnianie się miski. Zachłanny mężczyzna chciał jednak spałaszować wszystkie kluski, a ostatnia z nich uciekła przed nim na bramę. 🙂
Liczne mosty (w całym mieście jest ich ponad 130!) nadają spacerom niezwykły urok.
Wrocławski Rynek
Wrocławski rynek to centralny punkt miasta. Podczas zwiedzania Wrocławia, nie można go ominąć. Jest jedną z części starego miasta, której centralną budowlą jest stary ratusz z przepięknym zegarem słonecznym.
Stary Ratusz jest siedzibą Muzeum Miejskiego Wrocławia i wielu innych placówek muzealnych. Zabytkowe kamienice okalające wrocławski rynek, wywierają ogromne wrażenie. Wrocławski rynek to także miejsce wielu imprez kulturalnych.
Do najpopularniejszych kulturalnych imprez należą: Jarmark bożonarodzeniowy słynny z przepysznego grzańca i wyjątkowych kolekcjonerskich kubków, Jarmark Świętojański, czy… Wrocławskie Święto Krasnoludków.
Galerie sztuki, pracownie artystyczne, mini koncerty lokalnych artystów, czy duża baza lokali gastronomicznych – to wszystko powoduje, że każdy znajdzie na wrocławskim rynku coś dla siebie.
Dzielnica Czterech Wyznań
W pobliżu rynku, możemy zwiedzić także Dzielnicę Czterech Wyznań, znaną jako Dzielnicę Wzajemnego Szacunku. Na obszarze wytyczonym przez ulice Kazimierza Wielkiego, św. Mikołaja, Włodkowica i św. Antoniego, znajdziemy świątynie aż 4 wyznań – prawosławny sobór, kościół rzymskokatolicki, synagoga oraz kościół ewangelicko-augsburski.
Prawnie obszar ten nie jest dzielnicą, jednakże w 1996 roku została powołana Rada Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Rada ma za zadanie podejmować decyzje i działania mające na celu rozwój tego obszaru.
Co ciekawe, Dzielnica Czterech Wyznań została w 2005 roku wpisana jako zabytek i uznana za pomnik historii. Na obszarze tym często odbywają się imprezy kulturalne o charakterze ekumenicznym.
Co roku, w każde wakacje, odbywa się impreza pod hasłem „Lato w Synagodze pod Białym Bocianem”. To cykl wystaw i koncertów ekumenicznych. Na terenie dzielnicy działa również wiele lokali gastronomicznych. Dzielnica Wzajemnego Szacunku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Hala Stulecia i Ogród Japoński
Wśród równie ciekawych zabytków znalazła się także Hala Stulecia – modernistyczny moloch, wpisanych na listę UNESCO.
Powstała w 1913 roku, ku uczczeniu 100 rocznicy Bitwy pod Lipskiem. Budowa trwała ponad 14 miesięcy. Hala Stulecia ma olbrzymie rozmiary – kopula ma 65 metrów rozpiętości, a sam budynek mierzy ponad 40 metrów.
Obecnie obywają się w niej największe koncerty, opery i pokazy teatralne. Przed budynkiem znajduje się Wrocławska Fontanna Multimedialna, zachwycająca podczas pokazów. Obok Hali Stulecia znajdują się: Pawilon Czterech Kopuł, Pergola i Ogród Japoński. Szczególnie ta ostatnia atrakcja, wydaje się być niezwykle interesująca.
Ogród Japoński czynny jest od 1 kwietnia do 30 października, a jego zwiedzanie zajmuje około 2 godzin. Pierwotnie powstał wraz z Halą Stulecia, na Wystawę Sztuki Ogrodowej. Choć po tym wydarzeniu, zabudowa została rozebrana, to zachowały się rośliny oraz oryginalny układ alejek.
Obecnie Ogród Japoński składa się z ponad 200 gatunków drzew, ponad 30 gatunków roślin z Dalekiego Wschodu, a także wspaniałego systemu nawadniającego z licznymi stawami i kaskadami. Po Ogrodzie Japońskim można poruszać się licznymi alejkami, mostkami, co nadaje mu niepowtarzalny klimat.
Panorama Racławicka
Budynkiem utrzymanym w podobnym stylu do Hali Stulecia, jest budynek Panoramy Racławickiej. W okrągłej rotundzie, umieszczono jeden z największych polskich obrazów, autorstwa zespołu malarzy pod przywództwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.
Ukazuje on przebieg Bitwy pod Racławicami z 1794 roku. Pierwotnie, Panorama Racławicka powstała na zamówienie lwowskich radnych, którzy pragnęli uświetnić Powszechną Wystawę Krajową w 1894 roku.
Autorzy obrazu zasięgali opinii historyków, wojskowych i specjalistów z zakresu roku 1794. Pracę nad obrazem trwały ponad 9 miesięcy, a płótno jest wręcz ogromne! Ma 114 metrów długości i 15 metrów szerokości.
Po swojej premierze, obraz był przechowywany we Lwowie, w rotundzie w Parku Stryjeńskim. Po II wojnie światowej obraz trafił do Wrocławia, gdzie przeleżał w magazynie ponad 40 lat. Dopiero w 1985 roku wystawiono go na widok publiczny.
Panoramę Racławicką odwiedziło wielu znamienitych gości m.in. papież Jan Paweł II, królowa Niderlandów Beatrycze czy chiński premier Zhao Ziyang.
ZOO Wrocław
Atrakcje Wrocławia to nie tylko budynki zabytkowe. Do ich grona zaliczamy również obszar ogrodu ZOO Wrocław. Zoo we Wrocławiu powstało w 1886 roku.
Początkowo istniało na niewielkim obszarze, jednak zaangażowanie kolejnych dyrektorów doprowadziło do jego mocnego rozwoju. Momentem kryzysowym w funkcjonowaniu zoo, był okres po I wojnie światowej, gdzie w wyniku kryzysu gospodarczego ogród był zamknięty, a padło ponad 95% zwierząt.
Paradoksalnie to II wojna światowa i okres PRLu, przyczyniły się do olbrzymiego rozwoju zoo. Od 2007 roku, kiedy dyrektorem został Radosław Ratajczak, zoo przeżywa lata świetności.
Obecnie liczy ponad 33 hektary, na obszarze których spotkamy ponad 12 tysięcy zwierząt z 1100 gatunków istniejących na ziemi. W ZOO Wrocław obywają się pokazy karmienia (godziny można sprawdzić na stronie internetowej zoo) oraz warsztaty edukacyjne.
Dzięki działalności popularyzatorskiej, wrocławskie zoo jest też w stanie ratować szczególnie zagrożone gatunki. Zwiedzających przyciąga Afrykanarium – specjalny pawilon, przeznaczony dla zwierząt z obszaru czarnego lądu.
Zbudowany jest w taki sposób, by zwiedzający nie przeszkadzając zwierzętom, mogli je obserwować niczym w naturalnym środowisku. Szczególne wrażenie robi jeden z tuneli w Afrykanarium, który otaczają zwierzęta wodne.
ZOO Wrocław jest obecne w mediach społecznościowych, a dodatkowo jest na tyle popularne wśród turystów i mieszkańców, że wprowadzono możliwość zakupu biletu rocznego. Ogród zoologiczny to zdecydowanie miejsce, które warto zobaczyć we Wrocławiu.
Sky Tower
Oprócz wymienionych wcześniej obiektów o charakterze zabytkowym, jest wiele nowocześniejszych miejsc popularnych wśród mieszkańców i turystów.
Osoby spragnione panoramicznych widoków, powinny udać się do Sky Tower – 50 piętrowego, wielofunkcyjnego kompleksu. Na przedostatnim, 49 piętrze znajduje się punkt widokowy na miasto i okolice.
Przy dobrych warunkach atmosferycznych, można z niego dostrzec górę Ślęzę! Piękne widoki warte są zakupienia biletów, mimo że te nie należą do najtańszych.
Hydropolis
Pasjonaci techniki swoje kroki powinni skierować do Hydropolis. To wyjątkowe centrum nauki, za głównego bohatera stawia sobie wodę – jej stany skupienia, właściwości, zdobywanie i ujarzmianie jej przez człowieka.
Interaktywna wystawa wciąga nas już od pierwszych chwil pobytu w tym wyjątkowym miejscu. Podzielona jest na 7 stref tematycznych, a są to m.in. Człowiek i Woda, Miasto i Woda czy Strefa Głębiny. W Hydropolis znajduje się mnóstwo modeli dźwigni, statków czy urządzeń, a wiele z nich można samodzielnie wypróbować.
Do Hydropolis możemy zakupić bilet łączony uprawniający nas również do wizyty w ZOO Wrocław, lub wrocławskim aquaparku.
Muzea we Wrocławiu
Wrocław to miasto uwielbiane nie tylko ze względu na zabytkowe kamienice, czy zabudowę wrocławskiego rynku.
Na mapie Wrocławia znajdziemy również wiele ciekawych i nietuzinkowych instytucji kulturalnych. Szczególną atrakcją turystyczną są wrocławskie muzea.
Centrum Historii Zajezdnia
Centrum Historii Zajezdnia, choć nazwa na to nie wskazuje, jest placówką muzealną powstałą w 2006 roku. Jej głównym celem są badania nad najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii Wrocławia i Dolnego Śląska.
Główna wystawa zatytułowana „Wrocław 1945-2016” opowiada historię odbudowy miasta i próby syntezy z resztą odrodzonej Polski po II wojnie światowej. Wystawa jest bogato wzbogacona źródłami – archiwalne filmy, fotografie, czy elementy multimedialne, pozwalają lepiej poczuć i zrozumieć charakter minionych lat.
W Centrum Historii Zajezdnia organizowane są też liczne wydarzenia kulturalne i popularyzatorskie takie jak imprezy plenerowe, koncerty, pokazy filmów, lekcje muzealne, gry historyczne czy spotkania z ciekawymi ludźmi.
Najbardziej znanym projektem Centrum Historii Zajezdnia, była objazdowa wystawa „Pociąg do historii”, zaaranżowana w starym wagonie kolejowym. Odwiedziła tym samym prawie cały Dolny Śląsk, w tym jego najważniejsze miasta.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Muzeum Narodowe we Wrocławiu istnieje od 1947 roku (wcześniej nosiło nazwę Muzeum Państwowego). To olbrzymi gmach wybudowany pierwotnie dla Zarządu Prowincji Śląskiej.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu należy do najważniejszych obiektów muzealnych w Polsce. W swoich zbiorach posiada ponad 200 tysięcy (!) przedmiotów należących do każdej z dziedzin sztuki.
Wystawa stała podzielona jest na kilka obszarów tematycznych. W przestrzeni „Cudo-twórców” prezentowane są kolekcje Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosła artystycznego oraz współczesnej ceramiki.
Galeria sztuki polskiej poświęcona jest artystom tworzącym na terenie Polski od XVII do początków XX wieku. Na Sztukę Europejską XV-XX wieku składa się ponad 200 obrazów najwybitniejszych europejskich artystów, zaś Sztuka Śląska XVI-XIX wieku stara się ukazać ważny regionalny aspekt sztuki na Dolnym Śląsku.
Do najcenniejszych artystów prezentowanych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, możemy zaliczyć: Magdalenę Abakanowicz, Pietera Brueghela młodszego, Jeana Chardina, Tadeusza Makowskiego, Natalię Szapocznikow, czy Jana Lebensteina.
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej
Muzeum Sztuki Mieszczańskiej mieści się w starym ratuszu, na wrocławskim rynku. Oprócz czysto muzealnych funkcji, jest także pomieszczeniem reprezentacyjnym – to tutaj odbywają się wszelkie uroczystości miejskie.
W swoich zbiorach, Muzeum koncentruje się przede wszystkim na ukazaniu działaności wrocławskich artystów sztuki użytkowej od czasów średniowiecznych, aż po współczesne. Dodatkowo w Sali Mieszczańskiej mieści się Galeria Wielkich Wrocławian – osób zasłużonych dla stolicy Dolnego Śląska.
Wśród popiersi znajdują się takie przedstawiające m.in. Tadeusza Różewicza, księżną Jadwigę Śląską, Henryka Tomaszewskiego czy Edytę Stein. W Muzeum prezentowane są również ciekawe wystawy czasowe.
Pałac Królewski
W samym centrum Wrocławia, przy ulicy Kazimierza Wielkiego, mieści się budynek Pałacu Królewskiego. W jego gmachu swoją siedzibę mają dwie instytucje – Muzeum Historyczne oraz Muzeum Sztuki Medalierskiej.
W pierwszym z nich, możemy oglądać wystawę stałą „1000 lat Wrocławia”. Zgromadzono na niej zabytki rzemiosła artystycznego i użytkowego, ryciny, fotografie, dokumenty, plakaty oraz sztandary. Szczególnie mocny nacisk położono na zbiory dotyczące wrocławskich teatrów.
Z kolei w Muzeum Sztuki Medalierskiej, możemy podziwiać wyjątkowe zbiory ponad 50 tysięcy medali, medalionów, plater, orderów i odznaczeń. Jest to jedyna placówka tego typu w Polsce, gdyż zazwyczaj sztuka medalierska jest jednym z wielu działów w muzeach sztuki.
Dodatkowo muzeum posiada ogromną dokumentację dotyczących artystów tworzących w medalierstwie.
Muzeum Współczesne
Muzeum Współczesne we Wrocławiu jest muzeum sztuki współczesnej i mieści się na placu Strzegomskim, w dawnym schronie przeciwlotniczym. Istnieje od 2011 roku i w swojej działalności skupia się na rozwijaniu relacji pomiędzy społeczeństwem a sztuką współczesną.
To zadanie realizuje poprzez liczne wystawy, prelekcje, warsztaty edukacyjne, konferencje naukowe czy debaty.
Na dachu Muzeum Współczesnego znajduje się dodatkowo kawiarnia Cafe Muzeum. To kolejny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę tego pięknego miasta.
Muzeum Sztuki Cmentarnej
Jedną z największych mniejszości zamieszkujących przedwojenny Wrocław była mniejszość żydowska. Do dzisiaj na terenie miasta, możemy odnaleźć pozostałości jej obecności.
Jedną z nich jest Stary Cmentarz Żydowski znany również jako Muzeum Sztuki Cmentarnej. Ta żydowska nekropolia mieszcząca się przy ulicy Ślężnej, jest oryginalnie zachowanym zespołem cmentarnym.
Założony oficjalnie w 1856 roku, posiada na swoim ternie również nagrobki z okresu średniowiecza. Na cmentarzu można podziwiać zabytkowe budowle nagrobne takie jak kaplice, mauzolea, grobowce oraz pomniki nagrobne w formie stelli, kolumn, obelisków.
Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych przedstawicieli Wrocławia, m.in. twórce bakteriologii Ferdinanda Juliusa Cohna.
Muzeum Pana Tadeusza
W Kamienicy pod Złotym Słońcem, na wrocławskim rynku mieści się nietypowe muzeum literackie. Muzeum Pana Tadeusza zostało w całości poświęcone naszej epopei narodowej, jak również działalności wybitnego poety i pisarza Adama Mickiewicza.
W muzeum prezentowane są trzy wystawy stałe. Pierwszą z nich jest „Rękopis Pana Tadeusza”, na której prezentowany jest jedyny oryginalnie zachowany rękopis dzieła Mickiewicza. Oprócz niego, prezentowane są liczne starodruki, grafiki czy rzeźby mające w sobie cechy polskiej historii i kultury pod zaborami.
Druga wystawa nosi tytuł „Misja: Polska” i jest opowieścią o recepcji idei Mickiewiczowego mesjanizmu w późniejszych epokach. Od 2021 roku można podziwiać trzecią część wystawy stałej pt. „Pan Tadeusz Różewicz”, która jest w całości poświęcona temu wybitnemu mieszkańcowi miasta.
Muzeum Pana Tadeusza daje nam więc możliwość spojrzenia na dzieje Polski nie z tak powszechnej perspektywy politycznej, a z perspektywy jednego, epokowego dzieła.
Galeria Neonów
Pasjonaci sztuki użytkowej również nie będą mogli narzekać. Zlokalizowane przy ul. Ruskiej 46 podwórko, skrywa Galerię Neonów.
Znajdziemy tam 22 neony, uratowane przed zniszczeniem czy złomowaniem przez grupę Neon Side. Wieczorową porą, miejsce to robi piorunujące wrażenie! Nietypowe podejście do sztuki sprawia, że miejsce to jest szczególnie odwiedzane przez turystów.
Oprócz neonów możemy tutaj odwiedzić Klubokawiarnie Recepcja i Klub Surowiec, a podwórko zrzesza na swoim terenie ponad 40 organizacji i placówek artystycznych.
Inne atrakcje Wrocławia
Opera Wrocławska
Ulica Świdnicka to ważne miejsce na kulturowej mapie Wrocławia. Zwiedzanie Wrocławia nie powinno obyć się bez wizyty w Operze Wrocławskiej.
Choć opera nie jest tak popularnym rodzajem sztuki jak np. teatr, warto udać się na jeden ze spektakli, ze względu na nowatorskie i awangardowe podejście twórców do tego rodzaju przedstawienia.
Dodatkową atrakcję stanowi możliwość zwiedzania tego miejsca. Budynek Opery Wrocławskiej skrywa w sobie scenę, pracownie artystów i wiele, wiele więcej.
Nietypowa sala uniwersytecka…
Uniwersytet Wrocławski również chętnie prezentuje swoje zabytkowe wnętrza w ramach działalności Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jedną z jego najczęściej odwiedzanych części jest Oratorium Marianum – powstała w 1731 roku sala balowa.
Na przestrzeni wieków pełniło przede wszystkim funkcję sali koncertowej. W Oratorium Marianum swój koncert dali m.in Brahms, Liszt, Paganini i Wieniawski. Podczas II wojny światowej sala została zniszczona.
W latach 90. XX wieku rozpoczęto proces rekonstrukcji jej wnętrz, a 2014 roku udało się odsłonić barokowe freski i zdobienia, autorstwa Christopha Wetlza.
Wrocławska Fontanna Multimedialna
Tuż przy Hali Stulecia, znajduje się Wrocławska Fontanna Multimedialna. Została otwarta w 2009 toku i jest największą tego typu instalacją w Polsce.
Składają się na nią 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych i 3 dysze ogniowe, a cała zajmuje powierzchnie ponad hektara.
W ciągu dnia odbywają się tutaj wyjątkowe pokazy z wykorzystaniem muzyki. Łącznie odbywa się 8 pokazów dziennych i 3 pokazy wieczorne. Pokazy odbywają się w okresie od kwietnia – maja do października, a ich plan można sprawdzić tutaj.
Wrocławskie Krasnale
Nietypowym sposobem na zwiedzanie Wrocławia, jest… poszukiwanie krasnali.
Teorii skąd wzięły się krasnale we Wrocławiu jest kilka (o wszystkich można przeczytać tutaj) jednak ich poszukiwanie to wspaniała zabawa.
W poszukiwaniu krasnali pomocna nam będzie mapka, którą można zakupić w prawie każdym sklepiku z pamiątkami. Dostępna jest również aplikacja na smartfony. Wrocławskie krasnale to alternatywny sposób zwiedzania Wrocławia, który zyskuje wielu zwolenników.
Według danych ze strony https://visitwroclaw.eu/, w połowie 2020 roku we Wrocławiu można było spotkać ponad 360 uroczych krasnoludków.
Co ciekawe każdy mieszkaniec miasta może założyć krasnala – wystarczy uzyskać zgodę właściciela terenu, na którym krasnoludek miałby zamieszkać, a następnie wykonać je u jednego z rzeźbiarzy. Po wpisaniu do bazy, krasnoludek oficjalnie istnieje na mapie.
Wskazówki dot. podróżowania
Najprościej po Wrocławiu poruszać się komunikacją miejską. Pomocna będzie aplikacja Jak dojadę – która wskaże nam określone linie i miejsca ewentualnych przesiadek.
Do dyspozycji mamy 22 linie tramwajowe oraz 58 dziennych linii autobusowych. Bilety komunikacji miejskiej są w dosyć atrakcyjnej cenie – dobowy bilet normalny kosztuje 15 złotych.
Biletomaty znajdują się na przystankach lub w prawie każdym pojeździe MPK Wrocław. Płacić w nich można jednak wyłącznie kartą.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że awaryjność wrocławskiej komunikacji urosła już do rangi mema – bardzo często tramwaje zmieniają z tego powodu trasy lub są opóźnione.
W ścisłym centrum wygodnie poruszać się o własnych nogach – najciekawsze punkty są zlokalizowane dość blisko siebie. W razie potrzeby można też skorzystać z taksówek lub usług przewoźników takich jak UBER.
Dodatkową ciekawostką jest fakt, że pomiędzy Politechniką Wrocławską a Geocentrum na Grobli funkcjonuje…. kolejka liniowa! Bilet normalny kosztuje zaledwie 4,20 zł, a niewątpliwie jest to bardzo nietypowa atrakcja turystyczna.
Nocleg we Wrocławiu
Ze względu na to, że to piękne miasto pozostaje stolicą Dolnego Śląska, Wrocław oferuje olbrzymią bazę noclegową.
Można skorzystać zarówno z opcji luksusowych hoteli czy apartamentów, jak również wynająć na krótki okres pokój od prywatnego właściciela. W obrębie ścisłego centrum miasta, można znaleźć interesujący nas nocleg, a nawet apartamenty z jacuzzi na wyłączność we Wrocławiu. Pomocne w poszukiwaniach będą takie strony jak Booking.
Do wyboru jest nawet możliwość noclegu we wrocławskich kamieniczkach na wrocławskim rynku czy apartamentowcu SkyTower.
W podejmowaniu decyzji o noclegu warto jednak nie tylko uwzględnić ceny noclegu, ale również indywidualne preferencje jak liczba osób w pokoju, dostępność łazienki czy dostęp do internetu.
Zwiedzanie Wrocławia sposobem na dobry urlop!
Atrakcje Wrocławia zdają się wołać do nas z każdej ze stron. W stolicy Dolnego Śląska każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na to czy pasjonuje go historia, literatura, sztuka czy nawet technika.
Mamy nadzieję, że ten poradnik pozwoli uniknąć bólu głowy podczas zastanawiania się co warto zobaczyć we Wrocławiu.
Hala stulecia, Dzielnica Czterech Wyznań, Stary Ratusz, Ostrów Tumski, Pałac Królewski to tylko niektóre z atrakcji Wrocławia, które zapewnią nam rozrywkę na długie godziny, a nawet kilkanaście dni urlopu.
Wrocław oferuje nam zarówno historyczne zabytki jak i bardziej nowoczesne atrakcje, zasługując w pełni na miano Europejskiej Stolicy Kultury.
To piękne miasto z bogatą historią, które zaprasza nas do wspólnego, aktywnego spędzenia wolnego czasu.