Nazywany bywa Pyrlandią, z całą pewnością jest kolebką państwa polskiego. Poznań, bo o nim mowa, to stolica województwa wielkopolskiego, z bogatą historią i tradycją.
Co warto zobaczyć w Poznaniu? Jakie Poznań atrakcje ma do zaproponowania turystom. Przekonajmy się!
Historia Poznania
Pierwsza osada na terenie Poznania powstała już w X wieku i były to tereny obecnego Ostrowa Tumskiego. To tam powstała jedna z pierwszych katedr w chrześcijańskim państwie Mieszka I.
Lokowany w 1253 roku, na lewym brzegu rzeki Warty, stał się symbolem pracy organicznej i pracy u podstaw. Skupienie na tych dwóch ważnych cechach pozwoliło mieszkańcom Poznania na przygotowanie i przeprowadzenie zwycięskiego powstania wielkopolskiego.
Zniszczony podczas II wojny światowej, odbudowany, stał się obecnie chlubą Wielkopolski.
Atrakcje Poznania
Choć Poznań zaistniał w świecie jako miasto remontów i galerii handlowych (ich liczba oscyluje w granicach 10, powodując że stolica Wielkopolski to lokalne centrum handlu), posiada liczne atrakcje turystyczne, które zadowolą nawet najbardziej wybrednych turystów.
Centrum Miasta
W stolicy Wielkopolski to co ważne, znajduje się w ścisłym centrum miasta.
Na Starym Mieście znajdziemy jeden z najbardziej charakterystycznych budynków miasta – renesansowy ratusz, zaprojektowany przez włoskiego architekta Jana Baptystę Quadro. W środku mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania – doskonałe miejsce do tego aby poznać historię miasta, a sam budynek rozsławiają koziołki trykające się codziennie o godzinie 12.00. Otaczają go tzw. domki budnicze – czterokondygnacyjne kamieczniki, zaś płytę Starego Rynku otaczają pełnoprawne kamienice, należące w przeszłości do bogatych mieszczan i szlachty.
Na Starym Rynku znajdziemy Centrum Informacji Turystycznej, liczne sklepiki z pamiątkami oraz lokale gastronomiczne. Tuż obok znajduje się Plac Kolegiacki, z budynkami Kościoła Farnego oraz dawnej kolegiaty, w których mieści się obecnie Urząd Miasta Poznania.
Na Starym Rynku i w jego okolicy znajdziemy także m.in. Poznańskie Muzeum Pyry, Rogalowe Muzeum Poznania, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Makietę Dawnego Poznania czy Zamek Królewski.
Zamek Królewski jest dawnym budynkiem Króla Przemysła II i znajduje się na tzw. Wzgórzu Królewskim, tuż obok Starego Rynku. W środku znajduje się Muzeum Sztuk użytkowych, które jest oddziałem Muzeum Narodowego.
Budynek wzbudza liczne kontrowersję, ze względu na niezbyt udaną rekonstrukcje i odbudowę. Bywa nazywany Zamkiem Gargamela. Mimo to, z wieży Zamku Królewskiego możemy podziwiać panoramę Poznania. To świetnia atrakcja na mapie miasta.
Plac Wolności
W niedalekiej odległości od Starego Rynku, znajduje się Plac Wolności, wytyczony za czasów zaboru pruskiego. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zabytkowy gmach Biblioteki Raczyńskich, gmach Muzeum Narodowego, liczne banki czy Hotel Bazar – miejsce szczególne dla powstania wielkopolskiego.
Plac Wolności jest ważnym punktem na społecznej mapie Poznania – to tutaj odbywają się koncerty, wydarzenia sportowe i kulturalne, a także… protesty społeczne.
Dzielnica Cesarska
Dzielnica Cesarska to nazwa zespołu architektonicznego położonego w ścisłym centrum Poznania. Bywa nazywana także Dzielnicą Zamkową – powstała na przełomie XIX i XX wieku dla cesarza Niemiec.
Na jej zabudowę składają się budynki uniwersyteckie takie jak Collegium Minus czy Collegium Maius, Zamek Cesarski (mieści się w nim Centrum Kultury Zamek – największa instytucja tego typu w mieście), plac Adama Mickiewicza czy Teatr Wielki. Dzielnica Cesarska została w 2008 roku uznana za pomnik historii.
Ostrów Tumski
Ostrów Tumski to poznańska wyspa położona na prawym brzegu rzeki Warty. Jest to równocześnie najstarsza część miasta.
Znajduję się na niej najstarsza polska katedra – Archikatedra pw. apostołów Piotra i Pawła, renesansowy zalążek uniwersytetu – Akademia Lubrańskiego, a także Kościół najświętszej Marii Panny, stojący na miejscu pierwszej kaplicy Mieszka I i Dobrawy.
W katedrze znajdują się symboliczne groby Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Na terenie Ostrowa Tumskiego mieści się Rezerwat Archeologiczny. Ostrów Tumski sąsiaduje ze Śródką, na której znajduje się ICHOT Brama Poznania.
Jezioro Maltańskie
Jezioro Maltańskie jest sztucznym jeziorem, które znajduje się w północno-wschodniej części Poznania.
Stanowi duży i rozległy zbiornik wodny, wokół którego utworzono liczne tereny rekreacyjne. Jest to idealne miejsce dla osób, które lubią spędzać czas wolny aktywnie i na świeżym powietrzu.
Swoją nazwę zawdzięcza Kościołowi św. Jana Jerozolimskiego za murami, przy którym mieściła się komandoria Zakonu Kawalerów Maltańskich. W okolicach jeziora maltańskiego znajdują się Termy Maltańskie – największy park wodny w mieście.
Cytadela
Park Cytadela to teren zielony położony na wzgórzu winiarskim, w centralnej części miasta. Jego centralnym punktem są pozostałości po Forcie Winiary – centralnym budynku Twierdzy Poznań.
Jest to duży park miejski, z licznymi obiektami rekreacyjnym m.in. Rosarium. Ze względu na toczone pod koniec II wojny światowej walki o wyzwolenie Poznania właśnie na terenie Cytadeli, znajdują się tutaj liczne cmentarze.
W Parku Cytadela mieszą się ponadto Muzeum Armii Poznań oraz Muzeum Uzbrojenia. Świetna lokalizacja tego miejsca, a także rozległe tereny zielone powodują, że jest to jedno z ulubionych miejsc Poznaniaków.
Palmiarnia
Palmiarnia Poznańska została wybudowana w latach 20. XX wieku, przy okazji organizacji w Poznaniu Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKa).
Mieści się w krańcowej części Parku Wilsona, przy ulicy Głogowskiej. W łącznie 12 pawilonach, prezentowanych jest ponad 1100 gatunków roślin oraz 170 gatunków ryb. Jest to największy obiekt tego typu w Polsce i jeden z największych w Europie.
W poznańskiej palmiarni odbywają się ponadto wydarzenia kulturalne m.in. Wystawa Kotów Rasowych.
Muzea i instytucje kultury, które warto zobaczyć w Poznaniu
Tym co zdecydowanie warto w Poznaniu zobaczyć, są liczne muzea i instytucje kultury. Miasto jest szczególnie nastawione na turystów, dlatego też przygotowało bogatą ofertę kulturalną. To świetne miejsce, nie tylko na jednodniowe wycieczki.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, jest największym muzeum historycznym w Poznaniu. Dzięki pracy swoich 6 oddziałów, opowiada historię Poznania i Polski, od czasów zaborów, aż po rok 1989.
Istnieje możliwość zakupu preferencyjnego biletu sieciowego, który uprawnia do odwiedzenia każdego z 6 oddziałów. Ich działalność opisujemy poniżej.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, mieści się obecnie w budynku Odwachu (dawna siedziba straży miejskiej), na samym środku Starego Rynku.
Choć głównie opowiada historię wybuchu powstania wielkopolskiego i jego przebiegu, skupia się również na etosie Wielkopolanina – patrioty, skupionego na pracy u podstaw, oraz jego skutkach. Opowiada też historię wyzwalania kraju w latach 1918-1921 oraz częściowo dwudziestolecia międzywojennego.
Ekspozycja jest dosyć skromna, jednak multimedialne ekrany i elementy interaktywne takie jak chociażby repliki mundurów powstańczych do przymierzenia sprawiają, że jest to bardzo ciekawe miejsce. W najbliższych latach planowana jest budowa nowej, samodzielnej siedziby.
Muzeum Uzbrojenia
Kolejny z oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości – Muzeum Uzbrojenia, mieści się w dawnym Forcie Winiary w Parku Cytadela. W okresie międzywojennym stacjonowało w tym budynku wiele jednostek wojskowych.
Na wystawie stałej zostały zaprezentowane umundurowanie z lat 1914-1945, różne rodzaje broni a tuż obok oddziału mieści się jedna z największych tego typu wystaw plenerowych prezentująca pojazdy i samoloty wojskowe.
Muzeum Armii „Poznań”
Muzeum Armii „Poznań” to kolejny z oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, usytuowany w budynku „Małej Śluzy” na Cytadeli.
W swoich wnętrzach opowiada historię szlaku bojowego Armii „Poznań”, ze szczególnym nastawieniem na przebieg Bitwy nad Bzurą. Na ekspozycji stałej można podziwiać uzbrojenie, umundurowanie czy ekwipunek codziennego użytku należący do żołnierzy.
Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII
Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII jest szczególnym oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Umiejscowiony w dawnym Forcie VII, który w latach 1939-1945 był miejscem kaźni Polaków. Okupanci powołali na jego miejscu pierwszy obóz koncentracyjny w okupowanej Polsce.
Obecnie, w Forcie VII opowiadane są dwie historię – ścieżka fortowa, która skupia się na XIX wieku i historii Twierdzy Poznań oraz ścieżka martyrologiczna, przypominająca ciężkie czasy funkcjonowania obozu. Muzeum sugeruje zwiedzanie obiektu osobom powyżej 15 roku życia.
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
Nazywane też Muzeum Czerwca 1956, jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Z pewnością jest to miejsce, które warto zobaczyć w Poznaniu.
Jest pierwszym w tym mieście muzeum narracyjnym – ekspozycja przenosi nas w czasy lat 50. XX wieku. Muzeum opowiada historię pierwszego zrywu robotniczego – protestów z 1956 roku, a także wprowadza nas w charakter pierwszych lat PRLu.
Muzeum bardzo mocno stawia na edukacje i popularyzacje wiedzy wśród najmłodszych tworząc liczne publikacje, takie jak książeczka i kolorowanka dla dzieci, a także organizując liczne konkursy.
Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania i Galeria Plakatu z Okresu
Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania i Galeria Plakatu z Okresu, to ostatni z oddziałów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Zlokalizowany w willi na ul. Słupskiej 62 w poznańskich Krzyżownikach, mieści w sobie w pełni zachowany sekretny schron. Prawdopodobnie nie spełniłby swojej przeciwatomowej funkcji ze względu na cechy architektoniczne, dlatego nie do końca znane jest jego przeznaczenie.
Zachowało się w nim jednak pełne wyposażenie – łazienka, centrala łączności, czy pokój prezydencki. Schron czynny jest w niektóre dni tygodnia, dlatego najlepiej sprawdzać jego stronę na facebooku.
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe w Poznaniu istnieje oficjalnie od 1857 roku. W swojej działalności koncentruje się głównie na ukazywaniu sztuki zarówno tej dawnej jak i użytkowej.
Jego główna siedziba znajduje się na Alejach Marcinkowskiego, niedaleko placu Wolności. Prezentowane są tam głównie obrazy, rzeźby i szeroko rozumiana sztuka tradycyjna.
Muzeum Narodowe posiada też liczne oddziały: Muzeum Historii Miasta Poznania, Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Pałac w Rogalinie, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie oraz Muzeum Zamek w Gołuchowie.
Muzeum Historii Miasta Poznania
Muzeum Historii Miasta Poznania jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, i mieści się w samym centrum Poznania, w poznańskim ratuszu.
Ekspozycja pozwala na poznanie historii Poznania od czasów najdawniejszych tj od X wieku aż do współczesności, a także historię ratusza. Zbiory podzielone są na kilka kolekcji tematycznych: kolekcje widoków i planów miast, fotografii osób, dokumentów i pamiątek historycznych, rzemiosła i przedmiotów codziennego użytku, sztuki itd. Dzięki tak bogatym zbiorom, ratusz ma możliwość prezentowania ciekawych wystaw, obejmujących wszystkie aspekty życia na przełomie wieków.
Ze względu na trwające w roku 2023 prace remontowe, muzeum jest nieczynne dla zwiedzających do odwołania. Aktywnie działa jednak strona na Facebooku.
Brama Poznania
Od wielu lat, zwiedzanie Poznania nie może odbyć się bez wizyty w ICHOT Brama Poznania. ICHOT znajduje się na Śródce, tuż obok Ostrowa Tumskiego, a dostać się do niego można m.in. przez Śluzę Katedralną i most położony nad Cybiną.
Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, poprzez bogatą w multimedia ekspozycje, opowiada historię początków państwa polskiego i wyspy katedralnej.
To co znaczące, Brama Poznania nie posiada w swoich budynkach eksponatów w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Ekspozycja jest mocno dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dzieci, osób starszych a bogata oferta wydarzeń kulturalnych sprawia, że jest to bardzo popularne miejsce na mapie miasta.
Rezerwat archeologiczny Genius Loci
Brama Poznania to nie jedyna atrakcja Ostrowa Tumskiego. W bliskiej odległości od poznańskiej Katedry Apostołów Piotra i Pawła, znajduje się Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Jest oddziałem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Choć to niewielki obiekt, to kryje w sobie prawdziwą perełkę – wykop archeologiczny, w którym prezentowane są doskonale zachowane pozostałości wału obronnego z grodu Poznania z X wieku. Rezerwat opiekuje się także pobliskim Kościołem Najświętszej Marii Panny i umożliwia jego zwiedzanie.
Muzeum Archeologiczne
Stare Miasto oferuje również możliwość odwiedzenia wielu ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Muzeum Archeologiczne, mieszczące się w Pałacu Górków.
W muzeum możemy podziwiać kilka wystaw stałych: Śmierć i Życie w Starożytnym Egipcie, Archeologia Sudanu, Sztuka Naskalna Afryki Północnej oraz Pradzieje Wielkopolski i Tu powstała Polska. Muzeum w dużej mierze stawia na edukacje, organizując liczne warsztaty i imprezy tematyczne.
Poznańskie Muzeum Pyry
Najprostsze do uprawy, stały się symbolem Wielkopolski. Pyra to słowo pochodzące z poznańskiej gwary, oznaczające… ziemniaka!
To popularne warzywo, w Poznaniu i Wielkopolsce urasta do rangi rarytasu. Zwiedzanie Poznania bez spróbowania gzika, czy kopytek nie może być udane! Historię i sposoby przyrządzania tych i innych dań, a także ziemniaków, można poznać w Poznańskim Muzeum Pyry mieszczącym się w okolicach Starego Rynku.
Oprócz oprowadzania przez przewodników przebranych w stroje z epoki, na zwiedzających czeka niebywałą okazja przyprawienia i upieczenia pyry! Sezonowo zdarzając się również lody ziemniaczane.
Rogalowe Muzeum
Jedną z ciekawszych atrakcji Poznania, jest Rogalowe Muzeum znajdujące się na Starym Rynku. To nowoczesne muzeum poświęcone jest innemu przysmakowi Poznania… rogalowi Świętomarcinskiemu.
W rogalowym muzeum goście będą mieli okazje poznać legendę o św. Marcinie, dowiedzieć się skąd wziął się kształt słynnego rogalika czy spróbować własnych sił w jego przygotowaniu. Nie obędzie się również bez degustacji regionalnego specjału.
Centrum Szyfrów Enigma
Tuż obok od Zamku Cesarskiego mieści się Centrum Szyfrów Enigma. Ta stosunkowo nowa instytucja kulturalna na mapie Poznania, jest interaktywną wystawą opowiadającą historię 3 poznańskich kryptologów, którym udało się złamać szyfr maszyny szyfrującej Enigma.
Oprócz tego, zwiedzający mają możliwość poznania wielu szyfrów, od czasów najdawniejszych po współczesne, co z całą pewnością jest gwarancją udanego zwiedzania.
Inne atrakcje Poznania i okolic: Wielkopolski Park Narodowy
Okolice Poznania również skrywają ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest Wielkopolski Park Narodowy, położony pomiędzy Luboniem, Stęszewem i Mosiną.
W parku można zobaczyć liczne jeziora polodowcowe, a w Jeziorach odwiedzić muzeum opowiadające historie parku. Park jest szczególnie lubiany przez okolicznych mieszkańców jako miejsce spacerowe.
W jego lasach znajduje się tzw. Greiserówka – droga prowadząca z Komornik do Jezior, gdzie mieściła się rezydencja Artura Greisera (obecne Muzeum WPN). Dla osób, które cenią sobie spokój i kontakt z przyrodą, jest to jedna z lepszych atrakcji Poznania i jego okolic.
Alternatywne sposoby na zwiedzanie Poznania
Nie trzeba znać wszystkich atrakcji Poznania, aby poznać jego historię. Miasto bardzo ceni sobie turystów i stawia na turystykę – z tego powodu utworzono kilka alternatywnych sposób zwiedzania.
Trakt Królewsko – Cesarski
To główna trasa turystyczna, która łączy wszystkie ważne atrakcje Poznania, opowiadając dzięki temu historię miasta. To zdecydowanie ta atrakcja Poznania, której nie sposób pominąć – odwiedzając najważniejsze miejsca i tak znajdujemy się na szlaku.
Trakt łączy ze sobą Ostrów Tumski i Katedrę (istnieje możliwość uzupełnienia tej części o Śródkę i Chwaliszewo), Stary Rynek i Stare Miasto (uzupełnione o wzgórze św. Wojciecha, Piaski i Groblę), Śródmieście – Dzielnicę Cesarską, Szlak Władzy i Instytucji oraz Szlak Twierdzy i Niepodległości.
Miasto prowadzi również szereg inicjatyw w związku z traktem, o wszystkich można przeczytać na stronie internetowej. W ramach Traktu, powstał m.in Poznański Szlak Kobiet (dostępny tutaj).
Questy
Wymienione atrakcje często są pretekstem do poznania dziejów Poznania. Równie ciekawą formą zaznajomienia się z nimi, są questy – forma gry miejskiej, w której na podstawie zamieszczonych wskazówek przemieszczamy się do kolejnych punktów.
Questy są często rymowane i zawierają ciekawostki dotyczące danego miejsca. Szczegółowe trasy dla Poznania i Wielkopolski, można zobaczyć tutaj.
Wygodne zwiedzanie Poznania+
Jeśli chcesz spędzić czas w mieście ze swoją drugą połówką, to polecamy nasze zestawienie Romantyczne apartamenty z jacuzzi Poznań.
Po Poznaniu najprościej poruszać się komunikacją miejską. Pomocna tu będzie aplikacja Jakdojade.pl która uwzględnia obecnie trwające remonty (a Poznań zasłynął z ilości prowadzonych prac). Główne atrakcje Poznania takie jak Zamek Cesarski, Stare Miasto, czy Park Cytadela znajdują się w bliskiej odległości od siebie i warto rozważyć do nich dojście pieszo.
Tymczasem miasto, przygotowało dla turystów specjalne ułatwienie. Poznańska Karta Turystyczna umożliwia nam zwiedzić ciekawe miejsca w Poznaniu, w atrakcyjnej cenie lub całkowicie za darmo.
Ceny karty wahają się od 49 (za 1-dniową) do 79 zł (za 3-dniową) i można ją kupić w Centrum Informacji Turystycznej, Centrum Informacji Kulturowej i wybranych hotelach. Szczegółowe informacje oraz lista partnerów, dostępne są na stronie internetowej.