Nazywany drugą stolicą Polski, przez wiele lat pozostawał jednym z najważniejszych ośrodków państwowości w Polsce. Kraków, bo o nim mowa, od lat zaprasza licznych turystów do zwiedzania jego atrakcji i zabytków. Co można zobaczyć w Krakowie i które instytucje warto odwiedzić?
Historia Krakowa
Pierwsze wzmianki na temat Krakowa pojawiają się w źródłach już w X wieku. W 1000 roku w Krakowie powstało jedno z pierwszych biskupstw na ziemiach Polski.
Za czasów Kazimierza Odnowiciela, przeniesiono tutaj centralny ośrodek władzy. Na przestrzeni lat Kraków stał się formalną stolicą Polski, a także miejscem koronacji i pochówków władców i członków rodziny królewskiej. Kraków przetrwał okres zaborów, a w XX wieku szczególnie dotkliwy okres okupacji niemieckiej.
Obecnie jest to przepiękne miasto, pełne zabytków i atrakcji, które przyciąga turystów z całego świata. Miasto Kraków liczy obecnie ok. 800 tyś mieszkańców i jest jednocześnie stolicą województwa małopolskiego.
Atrakcje Krakowa
Kraków uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. W granicach tego wspaniałego miasta znajdziemy liczne muzea, a także zabytki świadczące o trwałości polskiej historii i tradycji.
Wśród krakowskich atrakcji znajdziemy m.in. Wawelskie wzgórze z grotą smoka wawelskiego, Sukiennice, Kościół Mariacki czy dzielnicę Kazimierz.
Centrum Miasta – Stare Miasto
Stare Miasto w Krakowie znajduje się na terenie ograniczonym przez krakowskie planty. W 1978 roku wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradoniem (części miasta w ramach dzielnicy Śródmieście), zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na dużą ilość zabytków i mnóstwo restauracji. Na Starym Mieście możemy zwiedzić Kościół Mariacki, a także krakowskie sukiennice. Ich charakterystyczny budynek mieści się w centralnej części rynku.
Sukiennice już od czasów średniowiecznych pełnili funkcje swoistej hali targowej, w której rzemieślnicy na swoich kramach prezentowali swoje wyroby. Obecnie również można tam kupić pamiątki z Krakowa i okolic.
Z kolei przy ulicy Franciszkańskiej 3, znajdującej się na Starym Mieście, możemy podziwiać w pałacu biskupim okno, z którego do wiernym przemawiał Jan Paweł II, podczas swoich licznych pielgrzymek do Krakowa.
Stare Miasto to także słynna Piwnica pod Baranami – miejsce spotkań krakowskich artystów. Tu tutaj, w centrum miasta miały miejsce ważne wydarzenia – przysięga Kościuszki przed insurekcja kościuszkowską (1794), czy hołd pruski (1525). Stare Miasto otoczone jest przez liczne bramy obronne, a w pobliżu znajduje się Barbakan – pozostałość po średniowiecznej budowli obronnej miasta.
Kościół Mariacki
Kościół Mariacki to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Krakowa. To umiejscowiona na środku Starego Miasta, gotycka budowla powstała jeszcze w średniowieczu. Składa się z 3 naw, a jej cechą charakterystyczną są dwie, nierównej wysokości wieże – Hejnalica i Dzwonnica.
Z tej pierwszej, codziennie co godzina, rozbrzmiewa słynny hejnał mariacki. Na wieże można także wchodzić, choć obwarowane jest to ograniczeniami wiekowymi. Z góry wieży rozciąga się piękny widok na Stare Miasto i jego okolice.
Kościół mariacki należy do najważniejszych zabytków Krakowa. W jego wnętrzach mieści się słynny ołtarz Wita Stwosza – tryptyk wykonany w większości z drewna, ukazujący Maryję, matkę Jezusa.
Barbakan
W Krakowie Barbakan znajduje się na Plantach, tuż przed Bramą Floriańską. To budowla gotycka, w kształcie wycinka koła o średnicy ponad 24 metrów. Barbakan wzniesiono za panowania Jana Olbrachta i przez większość czasu pełnił funkcje obronne. Obecnie jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Zamek Królewski na Wawelu
Jednym z najpiękniejszych miejsc w Krakowie, jest z całą pewnością, mieszczący się na Wzgórzu Wawelskim, Zamek Królewski.
Pierwszy zamek warowny na wzgórzu powstał już na przełomie XI i XII wieku. Kolejni urzędujący królowie rozbudowywali go o kolejne skrzydła i pomieszczenia. Liczne pożary, grabieże czy ataki obcych wojsk sprawiły, że Zamek Królewski, nazywany po prostu Wawel, to budowla stanowiąca miks stylów architektonicznych.
Bogata historia tego miejsca, powoduje że jest obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Krakowa. W zamku mieści się obecnie muzeum nazywane Państwowymi Zbiorami Sztuki. Na Wawelu możemy podziwiać Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny, a także Ogrody Królewskie.
W Katedrze na Wawelu, która jest jednym z elementów Zamku Królewskiego, znajdują się z kolei groby polskich władców czy krakowskich biskupów, zaś w podziemiach mieści się zespół krypt: Krypta Wieszczów Narodowych, Krypta św. Leonarda, Groby Królewskie i Groby Archikatedralne. Pochowani są tam między innymi: Maria i Lech Kaczyńscy, królowie Polski od Zygmunta Starego do Augusta II Mocnego, Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz czy Józef Piłsudski.
Legenda o smoku wawelskim
Pod wzgórzem wawelskim mieści się z kolei grota związania z legendą o smoku wawelskim. Według niej, w danych czasach pod wzgórzem, ulokował się smok, który zagrażał mieszkańcom a żaden z wielkich mężów nie mógł go pokonać.
Smoka przechytrzył dopiero szewc, który nakarmił go owcą wypełnioną siarką. Smok po takim posiłku był tak spragniony, że wypił prawie całą wodę z pobliskiej Wisły i pękł. O smoku przypomina dziś rzeźba znajdująca się przed Smoczą Jamą. Wzgórze wawelskie jest niemym świadkiem historii tego niezwykłego miasta.
Kazimierz – klimatyczna okolica
Klimatyczny Kazimierz, jest częścią miasta Krakowa, która wchodzi w skład Dzielnicy I Stare Miasto. W okresie od XIV do XIX wieku był samodzielnym miastem, położonym w obrzeżach Krakowa. Sporą jego część zajmowała dzielnica żydowska (ulica Szeroka), powodując tym samym że Kazimierz był miejscem współistnienia dwóch kultur – judaistycznej oraz chrześcijańskiej.
Na krakowskim Kazimierzu znajduje się 7 synagog, 4 kościoły a także żydowski cmentarz. Kazimierz wraz ze Starym Miastem i Wawelem, wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na krakowskim Kazimierzu odbywa się co roku Festiwal Kultury Żydowskiej. Kręcono również tutaj słynny film Lista Schindlera.
Choć początkowo krakowski Kazimierz uchodził za dzielnicę studentów, obecnie znajduje się tutaj ponad 300 lokali gastronomicznych. Stanowi on swoiste rozrywkowe serce miasta.
Bulwary Wiślane
Bulwary Wiślane w Krakowie to miejsce, bez którego zwiedzanie Krakowa nie może się odbyć. Kiedyś funkcjonowały jako zespół budowli przeciwpowodziowych, dzisiaj są miejscem odpoczynku i relaksu dla mieszkańców i turystów.
W jego skład wchodzą: Bulwar Rodła, Bulwar Czerwiński, Bulwar Inflancki, Bulwar Kurlandzki, Bulwar Tyniecki, Bulwar Poleski, Bulwar Wołyński, Bulwar Podolski oraz Bulwar Lotników Alianckich.
Na bulwarach wiślanych możemy odpoczywać, jak i spędzać czas rekreacyjnie dzięki licznym atrakcjom. Funkcjonuje tam Krakowski Szlak Techniki (na którym możemy podziwiać m.in. budynek dworca głównego), rowerzyści mogą przejechać się Wiślaną Trasą Rowerową, zaś turyści piesi skorzystać z tramwaju wodnego na Wiśle.
Z bulwarów możemy podziwiać również wspaniałe widoki na najciekawsze atrakcje miasta.
Krakowskie Kopce
Kraków zasłynął jako miasto posiadające największą ilość kopców – wzgórz usypanych przez ludzi, ich ciężką pracą. Dwa najstarsze kopce to Kopiec Wandy (stoi tutaj pomnik zaprojektowany przez Jana Matejkę) i Kopiec Krakusa.
Do najbardziej popularnych należy Kopiec Kościuszki, usypany przez ludność Krakowa w XIX wieku, w podziękowaniu za patriotyzm tego wielkiego Polaka. Do jego usypania wykorzystano ziemie z miejsc najbardziej znanych bitew, prowadzonych przez Kościuszkę. Przywieziono ją z Racławic, Maciejowic, Szczekocin i Dubienki.
Największy kopiec nosi imię Józefa Piłsudskiego, zaś najmniejszy i najmłodszy jest kopiec Jana Pawła II. Kopce to wyjątkowe miejsce do podziwiania widoków i pięknych panoram Krakowa.
Muzea w Krakowie
Wspaniałe miasto jakim jest Kraków, to ważny świadek historii Polski. Wielu turystów odwiedza Kraków właśnie po to, aby lepiej ją poznać. O jej niezwykłych dziejach opowiadają Krakowskie muzea.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa to z całą pewnością jedne z największe muzeów w tym mieście. W jego skład wchodzi ponad 19 oddziałów, zlokalizowanych na terenie całego miasta. Są wśród nich takie obiekty jak Barbakan, Wieża Ratuszowa, Mury Obronne, Muzeum Nowej Huty, czy Fabryka Emalia Oskara Schindlera.
Jednym z ciekawszych oddziałów muzeum jest Rynek Podziemny – fragment średniowiecznego Krakowa, odsłonięty kilkanaście lat temu przez archeologów. W swoich zbiorach, muzeum posiada obiekty opowiadające historię Krakowa od czasów prehistorycznych, aż po czasy współczesne.
Znajdziemy tutaj liczne Teatralia, druki, fotografie, pamiątki harcerskie czy żydowskie. To doskonałe miejsce do odwiedzenia, nie tylko dla miłośników historii.
Muzeum Inżynierii i Techniki
Muzeum Inżynierii i Techniki, wcześniej nazywane Muzeum Inżynierii Miejskiej, to instytucja kultury w Krakowie, której głównym celem jest opowiadanie historii rozwoju techniki.
Jej główny oddział – Zajezdnia, mieści się na Kazimierzu niedaleko centrum Krakowa. Muzeum posiada ponadto 2 dodatkowe oddziały – Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema oraz Hangar Czyżyny.
Na wystawie głównej ponad 600 zabytków techniki prezentuje jej początek i rozwój na przestrzeni lat, a także niewątpliwy wpływ na funkcjonowanie miasta. Muzeum Inżynierii i Techniki prowadzi ponadto działalność edukacyjną i popularyzatorską – przez cały rok odbywa się tam wiele ciekawych warsztatów. Warto skorzystać !
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce – istnieje od 1879 roku. Na swojej ekspozycji stałej prezentuje wystawy dotyczące sztuki starożytnej, sztuki polskiej z XX i XXI wieku w tym designu i architektury.
Oprócz tej całej gamy wystaw w gmachu głównym, możemy podziwiać również eksponaty zgromadzone w oddziałach muzeum. Zwiedzający mogą zobaczyć wystawę w Sukiennicach, Muzeum Czartoryskich, Bibliotece Czartoryskich, Arsenale, czy w budynkach należących do wybitnych polskich twórców jak Matejko czy Wyspiański.
Muzeum Etnograficzne
Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało w 1911 roku i znajduje się w kazimierskim Ratuszu, na pl. Wolnica. Jego zbiory skupiają się ściśle na działalności ludzkiej i wytwórstwie ludzkim. Poprzez swoje zbiory krzewią wiedzę o dziejach różnych kultur, nie zawsze powiązanych z terenami dzisiejszej Polski.
Na wystawie stałej prezentowane zbiory zawarte są w kilku kategoriach tematycznych. Są to m.in. Rytm Życia, Rzeczy Ludzkie, Kogo stać?. Znajdziemy tutaj zarówno dzieła rękodzielnicze, przedmioty codziennego użytku czy przedmioty o charakterze sakralnym.
Kopalnia Soli w Wieliczce
Będąc w Krakowie, warto również udać się do pobliskiego miasta Wieliczka. Znajduje się w nim najsłynniejsza kopalnia soli w Polsce. Kopalnia soli w Wieliczce powstała już w XIII wieku, zaopatrując w niezwykle cenną sól, średniowieczną Polskę. Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kopalnia soli w Wieliczce to ponad 9 poziomów i 245 km korytarzy, a jej maksymalna głębokość to ponad 300 metrów w głąb ziemi. Zwiedzający mają do dyspozycji 2 trasy – Turystyczną – dostępną dla każdego, gdzie poznaje się sposoby wydobywania soli i historię kopalni, a także Górniczą – posiadającą swoje ograniczenia ze względu na wcielenie się w prawdziwego górnika.
Tuż obok kopalni soli w Wieliczce, znajduje się Tężnia Solankowa. Zwiedzający mają możliwość noclegu w wyjątkowym podziemnym hotelu i skorzystania z podziemnej restauracji. Warto jednak taką wycieczkę i nocleg zaplanować z wyprzedzeniem.
Zwiedzanie Krakowa – informacje praktyczne
Zwiedzając Kraków najprościej skorzystać z komunikacji miejskiej – to kolejne miasto, które wprowadza rozwiązania ekologiczne ograniczając tym samym ruch samochodowy w centrum miasta. Oprócz biletów czasowych, mamy możliwość zakupu biletu na jeden przejazd, bądź na dobę lub dłuższych okres czasu.
Dla zwiedzających przygotowano atrakcyjne bilety do wielu miejsc w mieście. Osoby przemierzające Trasę Pamięci, będą mogły zakupić bilet w atrakcyjnej cenie, obejmujący wstęp do Apteki pod Orłem, Fabryki Schindlera oraz ulicy Pomorskiej.
Z kolei rowerzyści pod warunkiem przemierzenia określonej przez Muzeum Historyczne trasy, mogą liczyć na tańsze wstępy do obiektów umieszczonych na trasach, w ramach akcji Muzeum na rowerze.
Muzeum Narodowe oferuje ważny 6 miesięcy karnet, uprawniający do wstępu na wystawy stałe do wszystkich jego oddziałów. W Krakowie funkcjonuje Krakowska Karta Turystyczna, która pozwala na przemieszczanie się po mieście, pojazdami komunikacji miejskiej.
Wydarzenia cykliczne w Krakowie
W trakcie całego roku odbywają się liczne atrakcje kulturalne związane z historią miasta. Wśród nich warto zwrócić uwagę na przemarsz Lajkonika odbywający się co roku w czwartek po Bożym Ciele.
Według legendy krakowscy flisacy stawili czoła najazdowi tatarskiemu, a gdy pokonali atakujących, przebrali się w ich stroje i spłatali figla mieszkańcom. Na pamiątkę tamtego wydarzenia, lajkonik wraz ze swoją wierną bandą, odbywa barwny przemarsz od Klasztoru Norbertanek, aż na rynek główny.
Z kolei w pierwszy czwartek grudnia, rozpoczyna się jedna z najsłynniejszych atrakcji – Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Procesja z szopkami gromadzi się pod pomnikiem Adama Mickiewicza, a następnie przechodzi do Pałacu Krzysztofory. Tam w niedzielę dyrektor Muzeum Historycznego ogłasza wyniki i otwiera wystawę, która trwa aż do lutego. Tradycja szopek bożonarodzeniowych to sposób zarobienia na życie murarzy w XIX wieku, w okresie zimowym, gdy nie trwały roboty budowlane.
Do równie znanych wydarzeń należą Wianki odbywające się w czerwcu na Bulwarach Wiślanych święto świętego Jana, czy Rękawka – odbywające się co wtorek po Wielkanocy na kopcu Krakusa, pokazy walk średniowiecznych. W poniedziałek wielkanocny ma miejsce zaś Emaus – odpust, podczas którego można się dobrze bawić, zjeść, zakupić wyroby rękodzielnicze czy udać się na pchli targ.
Apartamenty z Jacuzzi Kraków: Nocleg z Atrakcjami
Nie masz jeszcze noclegu w Krakowie? Wybór apartamentu z jacuzzi to doskonały sposób na połączenie komfortu i atrakcji. Tych 12 apartamentów oferuje nie tylko luksusowe pokoje z jacuzzi, ale także często dogodne lokalizacje blisko głównych atrakcji Krakowa. Po dniu pełnym zwiedzania, można zanurzyć się w relaksującej kąpieli w jacuzzi, ciesząc się prywatnością swojego apartamentu. To idealna opcja dla par szukających romantycznego wypadu. Zobacz listę apartamentów z jacuzzi Kraków i zarezerwuj nocleg, który dostarczy Ci niezapomnianych chwil podczas pobytu w mieście – Grodzie Kraka.
Jak widać jest co robić w Krakowie. Kraków to miasto pełne zabytków, wspaniałej architektury i wydarzeń kulturalnych, z których wybraliśmy tylko te najciekawsze. Życzymy miłego zwiedzania!