Warszawa Atrakcje

Warszawa Atrakcje

Warszawa – największe miasto w Polsce, stolica kraju i województwa Mazowieckiego. Miasto wielu kultur, w którym historia przenika się z nowoczesnością. Co ciekawego można zobaczyć w Warszawie? Czy da się zobaczyć najważniejsze zabytki w kilka dni? 

Historia Warszawy

Warszawa otrzymała prawa miejskie przed 1300 rokiem. Od drugiej połowy XVI wieku była miejscem sejmów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a także miejscem wolnej elekcji – wyboru króla. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od imienia Warsz (skróconej formy staropolskiego imienia Warcisław) i nazwiska Rawa – rodu, który pierwszy wszedł w posiadanie wsi.

Obecnie, w Warszawie zamieszkuje ponad 1 milion mieszkańców. Podzielona jest na 18 jednostek pomocniczych – dzielnic. Przez miasto przepływa największa polska rzeka – Wisła, a Warszawa pozostaje jedynym europejskim miastem leżącym w pobliżu Parku Narodowego (tzw. Kampinos).

Zabytki Warszawy

Ze względu na swoją wieloletnią historię, Warszawa pełna jest zabytków. Miasto to jest także europejską stolicą – z tego względu, znajdziemy w nim wiele obiektów o charakterze turystycznym i rozrywkowym. Sprawdźmy więc, co warto odwiedzić w Warszawie.

Stare Miasto

Jednym z najpopularniejszych miejsc w Warszawie, jest Zamek Królewski na placu Zamkowym. Jego sława wykwitła w okresie powojennym, kiedy na jego odbudowę zbierano pieniądze na terenie całe kraju. W jego wnętrzach można odnaleźć wiele barokowych dzieł, w tym Chiaveriego.

Codziennie, o godzinie 11.15 można usłyszeć zamkowy hejnał. Skąd wzięła się tak nietypowa godzina? Otóż gdy 17 września 1939 roku Zamek Królewski został zbombardowany, to właśnie na tej godzinie zatrzymała się tarcza jego zegara.

Warszawa Plac zamkowy
Ralfik D / stock.adobe.com

Tuż obok Zamku Królewskiego, znajduje się Kolumna Zygmunta, przedstawiająca Zygmunta III Wazę, którą wybudował jego syn Władysław IV Waza, ku pamięci swojego ojca. Jej położenie pośrodku placu Zamkowego sprawia, że jest doskonałym punktem orientacyjnym i miejscem spotkań. Spod kolumny, można również dojrzeć majaczący w oddali budynek Stadionu Narodowego.

Stare Miasto otaczające Zamek Królewski, również zostało uznane za zabytek. Wiele z jego zabudowań zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz przepięknych kamieniczek, na szczególną uwagę zasługuje Archikatedra im Jana Chrzciciela. Pochowani w jej gmachu zostali m.in. Stanisław August Poniatowski, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Jan Paderewski, czy Stefan Wyszyński.

Birds of pigeons are flying through Stare Miasto Old Town Market Square with Mermaid Syrena Statue in the center of Warsaw, Poland.
bortnikau / stock.adobe.com

Stare Miasto jest tez skupiskiem wielu lokali gastronomicznych, w tym słynnej restauracji „U Fukiera” prowadzonej przez Magdę Gessler. Tym samym to doskonałe miejsce, aby zobaczyć najważniejsze zabytki Warszawy i zrobić sobie przerwę na posiłek.

W pobliżu Starego Miasta, znajduje się również ulica Krakowskie Przedmieście na której możemy podziwiać Pałac Prezydencki oraz budynki Uniwersytetu Warszawskiego. Do niej dochodzi ulica Nowy Świat, tworząc razem zabudowę Traktu Królewskiego.

Pałac namiestnikowski prezydent Warszawa
rpetryk / stock.adobe.com

Niedaleko Starego Miasta i Traktu Królewskiego, znajdziemy plac Piłsudskiego, na którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, który jest pozostałością pod dawnym Pałacu Saskim. Za nim rozciągają się zielone tereny – to park miejski znany jako Ogród Saski. Warto wybrać się do niego na rodzinny spacer.

Ciekawe muzea w Warszawie

Warszawa jako miasto mocno dotknięte historią, ma wysoce rozbudowaną politykę historyczną i ofertę kulturalną. Przykładem tej działalnością są muzea, które swoją bogatą ofertą trafiają zarówno do najmłodszych dzieci, jak i tych nieco starszych.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Wydarzeniem, które szczególnie dotknęło stolice, było Powstanie Warszawskie. Ślady jego i okupacji niemieckiej, możemy spotkać prawie na każdym kroku w postaci licznych tablic i miejsc pamięci.

Szczególnie odwiedzanym miejscem kultu jest Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie znajdują się kwatery poległych powstańców i ofiar okupacji.

Kolejnym miejscem upamiętniające tragiczne dni września 1944 jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Istnieje od 2004 roku i jest największą instytucją zajmującą się tematyką Powstania Warszawskiego. Posiada ponad 30 tysięcy eksponatów, a ich liczba systematycznie wzrasta.

Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi też szereg akcji popularyzatorskich – należą do nich m.in. Zlot Harcerski w rocznicę wybuchu powstania 1 sierpnia, cykl filmów w ramach akcji „Korzenie pamięci”, Archiwum Historii Mówionej. Ekspozycja natomiast poprzez swój wystrój stara się opowiedzieć historię tego tragicznego zrywu czasów II wojny światowej.

Oprócz fotoplastikonu, telefonów czy ubrań powstańców, zwiedzający mają wyjątkową okazję przemierzyć tunel kanałów miejskich, tym samym stając się niejako uczestnikami tamtych tragicznych wydarzeń.

The Warsaw Uprising Museum - Uprising was a World War II operation (1944) by the Polish resistance Home Army to liberate Warsaw from Nazi Germany.
Stanisław Tokarski / stock.adobe.com

Muzeum Historii Żydów Polskich – POLIN

W Warszawie znajduje się również wyjątkowa placówka muzealna, jaką jest Muzeum Historii Żydów Polskich, znane jako POLIN (nazwa Polski w języku żydowskim jidysz).

Muzeum zostało otwarte w 2014 roku. Nie tylko opowiada tragiczną historię holocaustu, ale przedstawia dzieje narodu żydowskiego i jego wkład w kulturę i historię Polski, od czasów najdawniejszych aż po czasy współczesne. Historia rozpoczyna się więc w roku 960, aby zakończyć się w 1989 roku – roku pełnym nadziei. POLIN i jego ekspozycja są w pełni multimedialne.

Na miejscu mamy możliwość skorzystania z audioprzewodnika lub wycieczki z profesjonalnym przewodnikiem. To miejsce o podwyższonych środkach bezpieczeństwa, dlatego aby móc spokojnie zwiedzać, należy zastosować się do poleceń obsługi.

Polin Museum of Polish Jews, Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Darek Bednarek / stock.adobe.com

Muzeum Marii Skłodowskiej Curie

Jedną z ciekawszych miejskich atrakcji na mapie Warszawy, jest Muzeum Marii Skłodowskiej Curie. To jedyne na świecie w pełni biograficzne muzeum polskiej noblistki. Powstało w 1967 roku i mieści się przy ul. Freta 16 w miejscu narodzin Marii Skłodowskiej Curie.

Na wystawie stałej znajdziemy m.in. notatki, listy prywatne Marii Skłodowskiej Curie, jej dokumenty, czy rzeczy osobiste należące do niej i do jej rodziny. Zaaranżowano również przestrzeń, która ma przypominać paryskie laboratorium Marii i jej męża Piotra.

Muzeum Techniki

Wśród atrakcji, które warto odwiedzić w stolicy Polski, na pewno nie może zabraknąć Narodowego Muzeum Techniki. Mieści się w budynku Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie,

Utworzone w 2017 roku, jest nowatorską placówką, która za główny cel postawiła sobie dokumentowanie i rozpowszechnianie wiedzy… o wiedzy, a konkretniej o osiągnięciach technicznych w historii Polski.

Wystawa główna nosi tytuł „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe” i pozwala aż od czasów prehistorycznych poznać wynalazki z terenów dzisiejszej Polski.

Muzeum Narodowe

Jednym z najstarszych muzeów w Polsce, jest Muzeum Narodowe w Warszawie. Ta placówka sztuki, powstała już w 1862 roku. Zbiory muzeum liczą ponad 830 tysięcy dzieł sztuki z Polski i całego świata.

Znajdziemy tutaj malarstwo, rzeźbę, fotografię, ryciny, czy przedmioty sztuki użytkowej. Wśród obrazów znajdziemy m.in. dzieła Jana Matejko.

Punkty widokowe w Warszawie

Warszawa jako aglomeracja jest największym miastem w Polsce. Rozprzestrzenia się na powierzchni ponad 517 kilometrów kwadratowych. Tak ogromny obszar trudno sobie wyobrazić, a co dopiero zobaczyć. Na szczęście możemy skorzystać z punktów widokowych.

Pałac Kultury i Nauki

Charakterystycznym punktem w Śródmieściu, który budzi sporo kontrowersji jest Pałac Kultury i Nauki. Choć wybudowany jako podarunek od bratniego narodu radzieckiego, ma niewątpliwy atut – taras widokowy na 30 piętrze, który roztacza wspaniały widok na panoramę stolicy Polski.

W pobliżu mieści się ulica Marszałkowska – pełna sklepów i galerii handlowych. Pałac Kultury uchodził przez wiele lat za najwyższy budynek w mieście – obecnie wyprzedził go m.in. Varso Tower.

Dach Biblioteki Uniwersyteckiej

Gdy w 2002 roku, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego otworzyła swój podniebny ogród, nikt nie spodziewał się, że oprócz studentów, zaczną odwiedzać go turyści. Jest na co popatrzeć, gdyż 16 metrów nad ziemią, na powierzchni 2 tysięcy metrów kwadratowy, rozprzestrzenia się jedyny w swoim rodzaju ogród na dachu.

Czynny jest od wiosny do późnej jesieni. To nie tylko wspaniałe miejsce relaksu czy nauki na świeżym powietrzu, ale także kolejny punkt widokowy, z którego widać wschodnią część miasta.

Do innych punktów widokowych można zaliczyć także: Dzwonnicę Kościoła św. Anny, Wieżę w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Warszawy, czy Most Siekierkowski.

Atrakcje turystyczne poza ścisłym centrum Warszawy

Łazienki Królewskie i okolice

W innej części miasta, na Ujazdowie znajdują się Łazienki Królewskie – Pałac na Wodzie, wraz z zespołem parkowym, w których odbywały się słynne czwartkowe obiady króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W pobliżu parku mieści się Belweder – dawna rezydencja marszałka Józefa Piłsudskiego, obecnie jedna z wielu rezydencji prezydenckich. Z kolei na Bielanach i Żoliborzu, możemy podziwiać Twierdzę Warszawa, w której zginął m.in. Romuald Traugutt. Odwiedziny w Łazienkach Królewskich to świetna okazja aby spędzić trochę czasu w otoczeniu przyrody.

Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie

Na Wilanowie, możemy podziwiać pałac Jana III Sobieskiego wraz przylegającymi do niego ogrodami. W samym budynku mieści się Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego oraz Muzeum Plakatu.

Ten barokowy pałac to nie tylko dawna siedziba jednego z najwybitniejszych królów Polski, ale także olbrzymie tereny zielone. Park Wilanowski zajmuje ponad 45 hektarów powierzchni, zaaranżowanych w przeróżny sposób. Znajdziemy tutaj park w stylu angielskim, Ogród Różany, czy park angielsko-chiński.

Nietypowe atrakcje w Warszawie

W Warszawie znajdziemy również inne atrakcje, niekoniecznie związane z historią. Warszawa to miasto rodzinnej zabawy, a przygotowany szereg atrakcji dostępny jest zarówno w sezonie letnim jak i zimą.

Centrum Nauki Kopernik

Warszawa pełna jest ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Z pewnością warto udać się do Centrum Nauki Kopernik.

To interaktywne centrum nauki w ciekawy i pasjonujący sposób, wytłumaczy nam nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia z fizyki, biologii czy chemii. Powstało w 2010 roku i od tego czasu jest miejscem rodzinnej zabawy, połączonej z nauką.

W CNK, znajdziemy na wystawie stałej Strefę Eksperymentowania gdzie poznamy eksperymenty spośród ponad 19 grup tematycznych, strefę Bzzzz! wyjaśniającą zagadnienia przyrodnicze, czy strefę RE: generacja! przeznaczoną dla starszego odbiorcy.

Miejsce cieszy się olbrzymią popularnością, dlatego warto wcześniej zarezerwować bilety przez internet.

Centrum Pieniądza NBP

Do nietypowych atrakcji w Warszawie, z pewnością należy zaliczyć Centrum Pieniądza NBP. To muzeum, zostało otwarte w Noc Muzeów w 2016 roku. Na 16 salach tematycznych przedstawiono historię pieniądza, wyjaśniono rolę banków centralnych, ukazano procesy ekonomiczne czy zasady inwestowania.

To miejsce mądrej zabawy, gdzie w przystępny sposób wyjaśniono, nie tak oczywiste kwestie ekonomii.

Muzeum Neonów

Od 2006 roku funkcjonuje w Warszawie także Muzeum Neonów. To wyjątkowa placówka, utrzymywana w całości ze środków prywatnych.

Na wystawie, przez 6 dni w tygodniu, możemy zobaczyć ponad 100 wyjątkowych instalacji świetlnych. Wiele z nich zostało wykonanych przez światowej sławy artystów.

Muzeum Neonów prowadzi również dzialalność edukacyjną i popularyzatorską – dla większych grup istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem lub odbycia warsztatów.

Niewidzialna Wystawa

Wyjątkowym miejscem w Warszawie jest Niewidzialna Wystawa – miejsce, w którym można przez chwilę poczuć to co, z czym na co dzień muszą mierzyć się osoby niewidome.

W całkowitej ciemności, osoby niewidome lub słabowidzące wprowadzają nas w swój świat, opowiadają o utrudnieniach ale i o udogodnieniach ich codziennego życia.

Na zwiedzenie całej wystawy należy zarezerwować sobie około godziny. Ważne! Wystawa dostępna jest dla dzieci powyżej 9 roku życia!

Stadion PGE Narodowy

Stadion PGE Narodowy powstał w 2011 roku, jako jedna z budowli w ramach turnieju piłkarskiego EURO 2012.

Wybudowano go na terenie byłego stadionu dziesięciolecia w Warszawie, który od lat popadał w ruinę.

Stadion może pomieścić 58 tysięcy widzów i odbywają się tam zarówno istotne mecze piłki nożnej, jak również imprezy kulturalne takie jak koncerty światowych zespołów. Stadion można zwiedzać przez 7 dni w tygodniu, a przewodnicy oferują zwiedzanie w kilku konfiguracjach.

Zakup biletów jest możliwy poprzez stronę internetową stadionu.

Park Fontann

Od maja do końca września, można udać się na niezwykły pokaz świateł i iluminacji, u podnóża Starego Miasta. Multimedialny Park Fontann oferuje poznanie historii stolicy Polski, poprzez wyświetlanie obrazu na rozproszonej wodnej mgle.

Pokazowi towarzyszą lasery i ruch wody, ułożony w rytm muzyki. Najlepszy widok jest z pobliskiej trawiastej skarpy. Pokazy do maja do lipca odbywają się o 21.30, w sierpniu o 21.00 a we wrześniu o 20.30.

Jak to w przypadku atrakcji plenerowych bywa – wizyta w Multimedialnym Parku Fontann jest całkowicie bezpłatna.

Inne atrakcje w Warszawie

Do innych nietypowych atrakcji należą: Muzeum Życia w PRLu, Muzeum Ewolucji czy warszawskie zoo.

Warszawa nocą

Jeżeli lubimy korzystać z uroków miasta późną wieczorową porą, warto zapoznać się z ofertą warszawskich popularnych miejscówek.

Młodych ludzi oprócz w klubach, możemy spotkać w wyjątkowym miejscu jakim są Bulwary Wiślane. Między mostem Poniatowskiego a Cyplem Czerniakowskim znajduje się najwięcej popularnych klubów.

Z kolei studentów można spotkać w Pawilonach – bramie przy ul. Nowy Świat 22/28 gdzie znajduje się ponad 20 pubów i klubów.

Zwiedzanie Warszawy w praktyce

Mimo sporych korków, szczególnie w godzinach szczytu, najprościej poruszać się po Warszawie komunikacją miejską. Samochód można zostawić na jednym z parkingów sieci Park and Ride.

W większość miejsc można dojechać z jedną przesiadką. Do wyboru mamy autobusy, tramwaje i metro. Przydatna może być aplikacja Jak dojadę, która wskaże najbardziej optymalną trasę przejazdu.

Jeśli jednak zdecydujemy się na podróż autem, można skorzystać z usług lokalnych taksówkarzy, Ubera lub poruszać się własnym wehikułem.

Na nocleg polecamy apartament lub pokój w hotelu w Warszawie z prywatnym jacuzzi.

Warto zajrzeć także na oficjalny portal turystyczny miasta: https://warsawtour.pl/ Oprócz licznych wskazówek dotyczących podróżowania czy recenzji lokali gastronomicznych, znajdziemy tutaj propozycje wycieczek na 1, 2 i 3 dni oraz alternatywne sposoby zwiedzania miasta.

Wśród nich szczególnie popularne są questy – rymowane zagadki, ułożone w taki sposób aby podążając za treścią odwiedzać kolejne punkty na mapie Warszawy.

Jaka piękna jest Warszawa…

Warszawa to miasto o bogatej historii i ofercie kulturalnej, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Obojętnie czy jesteś fanem sportu, bywalcem klubów, czy pasjonatem historii – pobyt w Warszawie z całą pewnością będzie należał do wyjątkowo udanych.

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation