Vienna International Airport empty hall.

Najbardziej oblegane lotniska Europy w 2022 roku

Cześć, miłośnicy podróży i taniego latania! Przygotujcie się na fascynującą podróż przez najbardziej zatłoczone lotniska Europy w 2022 roku.

Ta podróż, oczywiście, nie wymaga paszportu ani bagażu, ale gwarantuję, że przyniesie Wam mnóstwo ciekawostek i informacji.

Wzloty i upadki w podróżach lotniczych

Rok 2022 był dla europejskich lotnisk rokiem silnego odbicia po wolnym starcie. Mimo niemal bezprecedensowych problemów operacyjnych doświadczanych podczas szczytowych miesięcy letnich podróży i początku zimowego okresu, wraz z rekordowymi cenami ropy, wojną na wschodzie Europy i niepewnymi perspektywami gospodarczymi, ruch pasażerski na lotniskach europejskich niemal podwoił się​.

Najbardziej oblegane lotniska Europy

Teraz, kiedy mamy już ogólny obraz, zanurzmy się w szczegółowe dane.

Które lotniska były najbardziej oblegane w 2022 roku? Jakie liczby pasażerów obsłużyły? Oto lista Top 5:

  1. Istanbul – Na czele w 2022 roku stało nowe lotnisko w Stambule (IST). Od czasu pełnego otwarcia w kwietniu 2019 roku, stało się kluczowym węzłem tranzytowym, z którym skorzystało łącznie 64,3 miliona pasażerów​.
  2. London Heathrow – Choć londyńskie Heathrow (LHR) było najbardziej obleganym lotniskiem w Europie pod względem dostępnych miejsc kilometrów, zajęło drugie miejsce pod względem liczby pasażerów. W sumie obsłużyło 61,6 miliona pasażerów​.
  3. Paris Charles de Gaulle – Na drugim brzegu kanału La Manche, lotnisko Paryża Charles de Gaulle (CDG) zanotowało trzecią co do wielkości liczbę pasażerów w Europie. Obsłużyło 57,5 miliona pasażerów​.
  4. Amsterdam Schiphol – Czwarte miejsce zajął port lotniczy Amsterdam Schiphol (AMS), który miał nieco trudny rok 2022, z powodu chronicznego braku personelu. Mimo to, obsłużył 52,5 miliona pasażerów​.
  5. Madrid Barajas – Na piątym miejscu mamy lotnisko w Madrycie Barajas (MAD), które obsłużyło łącznie 50,6 miliona pasażerów​.

Zmiana

Zmiana układu sił

Z szybkim ożywieniem w 2022 roku, doszło także do znaczącej reorganizacji najbardziej obleganych lotnisk Europy w porównaniu do poprzedniego roku.

W 2021 roku trzy rosyjskie lotniska – Moskwa Domodiedowo, Petersburg Pulkowo i Moskwa Wnukowo – znalazły się wśród dziesięciu największych w Europie pod względem ruchu pasażerskiego​.

Jednakże, w 2022 roku, rosyjski rynek lotniczy doświadczył odwrócenia trendu ze względu na dwie główne przyczyny: dwie fale COVID-19, które przerwały ożywienie ruchu krajowego, i globalną reakcję na rosyjską inwazję na Ukrainę, która odcięła wiele międzynarodowych rynków.

Mimo powolnego ożywienia w 2022 roku, rosyjska zdolność przewozowa na koniec roku wyniosła tylko 70% poziomów z 2019 roku.

Powrót Zachodniej Europy

W przeciwieństwie do trudności, które pojawiły się w Rosji, podróże przez historycznie silne europejskie bramki przyspieszyły w 2022 roku, kiedy to odbudowywano sieci regionalne i międzykontynentalne. Skutkiem tego lotniska takie jak Londyn Gatwick, Rzym Fiumicino i Międzynarodowy Port Lotniczy Monachium powróciły do pierwszej dziesiątki​.

Głównym motorem ożywienia były podróże rekreacyjne w obrębie Europy oraz do miejsc wypoczynkowych wokół Morza Śródziemnego. Okazało się, że pasażerowie byli niezwykle chętni do wznowienia podróży rekreacyjnych w 2022 roku i wydania oszczędności zgromadzonych podczas blokad COVID-19​.

Optymistyczne perspektywy

Według ACI Europe, całkowity ruch przez europejskie lotniska członkowskie zakończył się 21% poniżej poziomów sprzed pandemii.

Na pocieszenie, w grudniu 2022 r. liczba pasażerów była na poziomie około 86% poziomu z grudnia 2019 r.

W styczniu 2023 r. 42% europejskich lotnisk wróciło do poziomów ruchu sprzed pandemii.

Prognozy na cały rok zakładają ruch na poziomie około 90% poziomów sprzed pandemii​.

Podsumowanie

Podczas gdy 2022 rok przyniósł niezliczone wyzwania dla branży lotniczej, okazał się również rokiem ożywienia i odnowy.

Europejskie lotniska, które zdecydowanie odczuły skutki pandemii, zaczęły powoli wracać do normalności, obsługując miliony podróżnych spragnionych odkrywania świata.

Z radością patrzymy na przyszłość, oczekując dalszego ożywienia i powrotu do pełnej siły. Dla miłośników podróży, jest to doskonała wiadomość, ponieważ możemy spodziewać się jeszcze więcej możliwości do zbadania naszego pięknego kontynentu.

A więc, przygotujcie swoje walizki, wygodne buty do chodzenia i aparaty fotograficzne, drodzy czytelnicy! Świat czeka na Wasze odkrycia, a my, z naszej strony, obiecujemy dostarczać Wam najnowsze informacje i porady, które pomogą Wam w podróżach.

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation