Atmosfera panująca na największych lotniskach świata jest niepowtarzalna. Miliony pasażerów zmierzających w różnych kierunkach świata, nastrój wolności, ale i tymczasowości to cechy, które czynią magicznym nawet najbardziej ruchliwe lotnisko. Jak funkcjonują największe lotniska na świecie i który kraj przoduje pod względem rocznej liczby pasażerów? Oto krótkie podsumowanie!
Port lotniczy w Los Angeles
Port lotniczy w Los Angeles, zwany popularnie LAX, to międzynarodowe lotnisko, które obsługuje obszar metropolitalny Los Angeles. Obiekt znajduje się w odległości 30 kilometrów od miasta. Pierwszy pas startowy (jeszcze bez terminala) powstał w okresie dwudziestolecia międzywojennego. W ciągu roku lotnisko odwiedza średnio 88 milionów pasażerów.
Międzynarodowy port lotniczy w Chicago
Port lotniczy Chicago O’Hare mieści się w odległości ok. 27 kilometrów od centrum Chicago. Rocznie port obsługuje ponad 83 miliony pasażerów. Nazwa obiektu wzięła się od nazwiska amerykańskiego pilota wojskowego, Edwarda”Butcha” O’Hare. To drugie z dwóch największych lotnisk w Ameryce pod względem wielkości.
Lotnisko Heathrow w Londynie
Heathrow jest największym lotniskiem na terenie Europy. W ciągu roku przewija się tutaj średnio 80 milionów pasażerów. Na londyńskim Heathrow znajduje się pięć terminali dwa pasy startowe. Lotnisko współpracuje z 90 liniami lotniczymi z całego świata.
Port lotniczy w Dubaju
Międzynarodowy port lotniczy Dubaj dzieli od centrum miasta jedynie 5 kilometrów. Pod względem ruchu pasażerskiego jest to trzecie największe lotnisko na świecie. W ciągu roku przewija się tu aż 89 milionów ludzi z całego świata. Ciekawostką jest fakt, że w 2008 roku trzeci terminal na lotnisku w Dubaju stanowił największy budynek na świecie, jeśli chodzi o powierzchnię.
Port w Dubaju to najważniejszy węzeł linii lotniczej Emirates. Z lotniska korzysta 140 linii lotniczych, których maszynami można wyruszyć w aż 270 miejsc na całym świecie. Tutejsze terminale mogą przyjmować ogromne Airbusy 380.
Lotnisko w Pekinie
Międzynarodowy port lotniczy w Pekinie mieści się 20 kilometrów od stolicy Chin. Rocznie obsługuje ok. 100 milionów pasażerów. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat stał się tak ruchliwym lotniskiem.
Z lotniska w Pekinie można wyruszyć w 120 kierunkach świata. Port został założony w połowie XX wieku. Chiński port wyróżnia się nowoczesnym, zautomatyzowanym systemem zarządzania bagażami podróżnych. Jako pasażer możesz nadać bagaż nawet na 25 godziny przed planowanym lotem. Tuż po wylądowaniu zautomatyzowany system kontroli i dystrybucji bagażu pozwala na pobieranie walizki w niecałe 5 minut po rozładowaniu samolotu.
Lotnisko w Atlancie
Jest największym portem lotniczym na całym świecie. Rocznie obsługuje 107 milionów pasażerów. Największy ruch dotyczy co prawda lotów krajowych, jednak to port z aż pięcioma pasami startowymi. To także jedyny punkt lotniczy, na którym w jednym momencie mogą lądować trzy maszyny.
Too jedno ze starszych lotnisk w USA – pierwszy lot odbył się 15 września 1926 roku.
Port lotniczy w Hongkongu
To typowo przesiadkowe lotnisko, które jednak wyposażone zostało w jeden z największych terminali na świecie. Z usług portu korzystają ok. 74 miliony pasażerów rocznie. W obecnym kształcie lotnisko otwarto w 1997 roku, zastępując poprzedni mniejszy punkt przesiadkowy.
W roku uruchomienia lotniska dysponowało ono największym na świecie pasażerskim terminalem lotniczym. Aktualnie czynne są tutaj dwa pasy startowe, zaś trzeci jest budowany i zostanie oddany do użytku najprawdopodobniej pod koniec 2024 roku.
Lotnisko Szanghaj
Port lotniczy Szanghaj-Pudong dzieli od samego miasta 30 kilometrów. Roczna liczba pasażerów wynosi ok. 70 milionów. To, co przyciąga tu uwagę, to kolej magnetyczna, dzięki której możesz dostać się do Szanghaju w niespełna 8 minut!
Międzynarodowy port lotniczy Charlesa de Gaulle'a w Paryżu
To drugie po Heathrow najbardziej oblegane europejskie lotnisko. O centrum stolicy Francji lotnisko dzieli ok. 25 kilometrów. Na paryskim lotnisku de Gaulle działają trzy niezależne od siebie terminale oznaczone cyframi: 1, 2 oraz 3. Każdy z nich znajduje się w innym budynku. Warto mieć to na uwadze, planując podróż lub odbiór kogoś bliskiego. Lotnisko jest doskonale skomunikowane z miastem. Można dotrzeć tutaj:
- pociągiem;
- taksówką;
- autobusem.
Rozkład jazdy lubi się co jakiś czas zmieniać, dlatego warto przed podróżą sprawdzić najświeższe informacje na stronie przewoźnika.
Największe lotnisko w Niemczech – Frankfurt nad Menem
Lotnisko we Frankfurcie nad Menem obsługuje w ciągu roku średnio 64 miliony ludzi. Z wyglądu przypomina nieco małe miasto w mieście. Z uwagi na dużą powierzchnię portu, jego korytarze wyposażono w taśmy dla pasażerów. Każda z nich prowadzi do innego terminala.
Lotnisko w Guangzhou
Port lotniczy Guangzhou to międzynarodowe lotnisko położone w odległości 28 kilometrów od Kantonu w południowo-wschodnich Chinach. Jest to jeden z największych portów w Chinach, przez który przebiegają powietrzne szlaki krajowe i międzynarodowe. Każdego roku na lotnisku pojawia się ponad 65 milionów pasażerów.
Nowoczesne lotnisko w Amsterdamie
Port lotniczy Amsterdem-Schiphol to największy tego typu obiekt na terenie Holandii. Zdarza się, że w ciągu roku przewija się tutaj nawet 68 milionów pasażerów. Lotnisko wzniesiono w czasie I wojny światowej i każdego roku jest w jakiejś części modernizowane.
Port lotniczy w Tokio
Tokio Haneda, inaczej Tokyo International Airport, mieści się w okolicy Zatoki Tokijskiej i w ciągu roku obsługuje ponad 86 milionów pasażerów. Obiekt postawiono w trakcie I wojny światowej i przez kilkadziesiąt lat był jedynym portem lotniczym w kraju.
Jakie są nowoczesne lotniska?
Współczesne porty lotnicze zachwycają podróżujących licznymi udogodnieniami, dzięki którym oczekiwanie, a także sam lot to prawdziwa przyjemność. W lotniskowych halach znajdują się już standardowo sklepy z pamiątkami, restauracje, galerie handlowe, wystawy, a nawet lodowiska czy ogrody botaniczne!
Poza tym operatorzy największych lotnisk na świecie starają się o sprawne procedury odprawy, przejrzyste oznaczenia nawigacyjne czy płynność komunikacji po obiekcie. Gdy te wszystkie aspekty działają poprawnie, podróż samolotem staje się dla turysty creme de la creme urlopu!