Cypr – atrakcje turystyczne

Cypr to wyspa znajdująca się na Morzu śródziemnym, niedaleko Turcji. Jest to niezwykle popularne miejsce turystyczne, które każdego roku przyciąga setki tysięcy osób piękną pogodą, malowniczymi plażami i ciekawymi obiektami, jak: starożytne ruiny i wioski, niecodzienne miasta i przepiękne góry. Cypr to niewątpliwie idealne miejsce na urlop. Warto wiedzieć jednak, jakie atrakcje turystyczne należy odwiedzić i jak zaplanować swoją wycieczkę na Cyprze.

Wakacje na Cyprze – miasteczka i góry

Pafos

Wakacje na Cyprze pozwolą nie tylko cieszyć się słoneczną pogodą, ale także będą idealną okazją do poszerzenia wiedzy historycznej. Nadmorskie Pafos – miasto znajdujące się w południowo-zachodniej części wyspy to atrakcja, którą koniecznie musi zobaczyć każda osoba odwiedzająca Cypr. Miasto to jest podzielone na dwie części. W jednej części znajduje się baza turystyczna, czyli hotele i zabytki, w drugiej są sklepy i restauracje. Pafos to miejsce narodzin Afrodyty, które przyciąga turystów świetnie zachowanymi ruinami. Najpopularniejszymi są Dom Dionizosa i Dom Tezeusza. Warto także odwiedzić grecki amfiteatr – Odeon, w którym do tej pory wystawiane są przedstawienia.

Statue Little Fisherman Paphos, Cyprus
joyt / stock.adobe.com

Limassol

Osoby, które kochają słońce i chcą relaksować się na pięknej plaży muszą odwiedzić miasto Limassol, czyli port morski, który stał się w ostatnich latach bardzo popularnym miejscem, często odwiedzanym przez turystów. Limassol to wspaniałe Stare Miasto, średniowieczny zamek oraz Plac Saripolou, gdzie życie tętni także w nocy.

Ayia Napa i plaże na Cyprze

Turyści, którzy oprócz relaksu pragną odrobiny zabawy i szaleństwa z powodzeniem znajdą to w miasteczku Ayia Napa. Tu zabawa nigdy się nie kończy. Plac główny miasta to wiele klubów i barów, które otwarte są do rana. Można tam tańczyć, skosztować drinków i cieszyć się niezapomnianymi wrażeniami. W dzień warto odwiedzić czyste i słoneczne plaże, takie jak: Grecian Bay, Nissi Beach lub Makronissos Beach. W osobnym wpisie piszemy o najpiękniejszych plażach na Cyprze.

Troodos

Miłośnicy gór powinni znaleźć chwilę na zobaczenie Gór Troodos. Oprócz górskich krajobrazów są tam malutkie wioski, którym urok dodają tradycyjne domy i uliczki wykonane z bruku. To wszystko sprawia, że Troodos jest miejscem wartym obejrzenia. Wakacje na Cyprze to idealna okazja, by zobaczyć piękne i niepowtarzalne klasztory i kościoły znajdujące się w okolicy Troodos. Obiekty te są budynkami średniowiecznymi, posiadają znakomite freski i malowidła, które są naprawdę warte zobaczenia.

Nikozja – miasto muzeów

Nikozja, czyli stolica Cypru, jest miastem bogatym kulturowo. Znajduje się tam wiele muzeów, z których warto zobaczyć: Muzeum Cypryjskie, Muzeum Ledra oraz Muzeum Bizantyjskie. Pamiątki najlepiej natomiast zakupić na ulicy Ledra w Nikozji lub Laiki Geitonia, gdzie można kupić niepowtarzalne przedmioty za małe kwoty.

Kyrenia

Cypr to także miasto Kyrenia, które przez turystów uznawane jest za najładniejsze. Można tu napić się pysznej kawy i cieszyć się niezapomnianymi widokami. Osoby, które chcą zobaczyć dzikie zwierzęta, ptaki, żółwie powinny odwiedzić Półwysep Akamas. Jest to najmniej zaludniona część Cypru. Co ważne, nie ma tu dróg utwardzonych i jest to idealne miejsce dla osób, które pragną kontaktu z naturą. Wybierając się do Kyrenii warto przeczytać nasz przewodnik o Cyprze Północnym.

Zabytki na Cyprze

Wakacje na Cyprze to możliwość odwiedzenia wielu zabytków. Wśród nich na uwagę zasługują: kompleks archeologiczny Kourion, Zamek Św. Hilariona, Park Narodowy Cape Greco. Warto zobaczyć także plażę Nissi oraz plażę Afrodyty.

Cypr to wyspa bogata w zabytki i miejsca warte odwiedzenia. Wybierając się na wakacje należy dobrze rozplanować podróż, by móc zobaczyć najpiękniejsze zakątki tej wyspy.

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation