Plantacja herbaty na Sri Lance

Podróżowanie po Sri Lance a kwarantanna

Czy turyści zagraniczni powinni być poddawani kwarantannie? – to pytanie zadaje sobie dziś wiele krajów. Ponieważ szukają sposobu jak ograniczyć ryzyko, nie rezygnując jednocześnie z dochodów z turystyki. Nie inaczej też jest z tytułowym Cejlonem.

Obowiązujące od lutego 2021 roku zasady nazywane są „nowym podejściem”, które pozwala turystom podróżować, jednocześnie nie wchodząc w zbyt duże interakcje ze społeczeństwem.

Kiedy 21 stycznia Sri Lanka otworzyła granicę dla turystów była jednym z niewielu krajów w Azji, obok Malediwów, który pozwalał turystom na przyjazd bez ścisłych zasad kwarantanny. Jednak ta nowa koncepcja przebywania w tzw. „biologicznych bańkach” nie pozwala na podróżowanie jakie znaliśmy dotychczas.

Nowe zasady podróżowania na Sri Lance

Obowiązują tutaj specjalne zasady:

  • nocowanie jest dozwolone tylko w miejscach z listy;
  • odwiedzanie wybranych miejsc jest dozwolone wyłącznie w określonym czasie;
  • podróżowanie po kraju jest dozwolone indywidualnym transportem.

Ponadto turyści muszą:

  • wykonywać częste testy na Covid-19;
  • unikać mieszania się z lokalną społecznością.

Takie zasady obowiązują przez pierwsze 2 tygodnie przebywania w kraju. Podczas tego czasu turyści mogą przemieszczać się pomiędzy hotelami z listy i odwiedzać atrakcje turystyczne w ściśle określonych godzinach. W trakcie przebywania na zewnątrz muszą również unikać interakcji z lokalną społecznością (poza przewodnikiem) oraz innymi podróżnymi. Dokładna lista dostępnych miejsc i hoteli na Sri Lance do zwiedzania dostępna jest tutaj.

Ci natomiast, u których test na Covid-19 będzie pozytywny lub u których widoczne będą symptomy zakażenia muszą zostać odizolowani w prywatnym szpitalu.

Ile testów na Covid-19 trzeba zrobić?

Turyści są także zobligowani do wykonania kilku testów na Covid-19. Jeden do 96 godzin przed przylotem, drugi po wylądowaniu. Kolejny, o ile zostają na wyspie dłużej niż 5 dni i jeszcze jeden jeśli będą na Cejlonie co najmniej 15 dni. Zwolnione z tego obowiązku są dzieci do 12 roku życia.

Czy potrzebna wiza na Sri Lankę?

Turyści wybierający się na Sri Lankę muszą wcześniej ubiegać się o wizę. Natomiast, aby zaaplikować konieczne będzie przedstawienie rezerwacji hotelowej, wykupienie ubezpieczenia na Covid-19 (koszt kilkanastu dolarów), a także dokonanie przedpłaty za wspomniane testy (40 USD za każdy).

Od czasu ogłoszenia nowych zasad, tj. od 21 stycznia do 15 lutego na Sri Lankę przybyło niespełna 4000 turystów.

Piotr Starzyński

More Reading

Post navigation