Mało znane wyspy Polinezji Francuskiej

Polinezja Francuska to zamorska wspólnota Francji, która obejmuje 5 archipelagów i ponad 150 wysp położonych w południowej części Oceanu Spokojnego. Podzielona jest na pięć podjednostek, obejmujących główne archipelagi: Wyspy Pod Wiatrem, Wyspy Na Wietrze, Wyspy Tuamotu i Gambiera, Markizy oraz Wyspy Tubuai.

Łączna powierzchnia wszystkich wysp wynosi 3521 km², a liczba ludności to ponad 259 tysięcy mieszkańców. Co ważne, niektóre z wysp nie są zamieszkane. Językiem urzędowym jest język francuski, a stolica Polinezji znajduje się na Tahiti i jest nią Papeete.

Wyspy Polinezji Francuskiej to wspaniałe miejsce na wymarzone wakacje, wypoczynek i podziwianie wyjątkowych pejzaży, a także możliwość nurkowania w najpiękniejszych rafach.

Klimat tutaj  jest równikowy wilgotny, lub wybitnie wilgotny, a na południu zwrotnikowy wilgotny. Oznacza to, że średnie temperatury wynoszą od 22 do 28 °C na północnych i środkowych wyspach i 17 do 25 °C na południowych – dzięki temu sezon na tych terenach trwa cały rok.

Wyspy Polinezji Francuskiej

Największym archipelagiem są Wyspy Towarzystwa, do którego należy największa wyspa Polinezji Francuskiej, czyli najpopularniejsze wśród turystów Tahiti. Linia brzegowa Polinezji liczy aż 2530 km, a każdą z wysp otaczają piękne rafy koralowe.

Każda z nich posiada też piaszczyste, niemal dziewicze plaże, w większości z białym piaskiem, choć zdarza się też i różowy. Każda z wysp jest nieco inna, jednak każda jest znakomitym miejscem do wypoczynku, podziwiania niezwykłej przyrody oraz do nurkowania.

Warto też rozważyć czarter jachtu – większość rejsów zaczyna się na wyspie Raiatea, choć można też zamówić nieco bardziej kosztowne podstawienie jachtu na Tahiti.

Do najczęściej odwiedzanych wysp Polinezji należą: największa z wysp na Wietrze – Tahiti, Bora Bora, Raiatea oraz Tahaa,  jednak warto poznać też i te mniejsze wysepki, które są równie piękne, a dodatkowo oferują romantyczną, spokojną atmosferę. We wpisie poznamy właśnie te, inne wyspy należące do Polinezji Francuskiej.

Mapa wysp Polinezji Francuskiej

Polinezję Francuską tworzy tak wiele wysp, że warto spojrzeć na mapę, aby sobie to wyobrazić. Wbrew pozorom ten kraj to nie tylko słynna wyspa w Polinezji Francuskiej nazywana dźwięcznie Tahiti ani nawet Bora Bora, ale znacznie ponad 100 wysp i wysepek. Co ciekawe czasem bywają określane jako francuskie wyspy.

mapa Polinezji Francuskiej - wyspy
Mapa Polinezji Francuskiej – wszystkie wyspy

Moorea

Moorea to jedna z chętniej wybieranych wysp Polinezji Francuskiej. Ma kształt serca, co nadaje jej wyjątkowej symboliki, przez co jest często wybierana przez zakochanych. Położona jest nieopodal Tahiti, dzięki czemu można się na nią dostać nie tylko lokalnym samolotem, ale i promem, który kursuje pomiędzy tymi dwoma wyspami.

Na Moorea znajdują się hotele, które oferują również noclegi w bungalowach i domkach znajdujących się na samej plaży. Wyspa obfituje w bujną roślinność i kwiaty, które świetnie oddają tropikalny klimat.  Ze środka wyspy wyrastają zielone góry, po których spływają wodospady.

Znaleźć na niej można także trasy rowerowe i piesze, które prowadzą w wiele pięknych zakątków. Miłośnicy pływania mogą też spróbować nurkowania w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Na wyspie znajduje się też Tiki Village, czyli  centrum kultury Polinezji, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Na Moorea warto też spróbować lokalnych przysmaków, jak ananasy, grejpfruty, cytryny oraz całej gamy wyjątkowo aromatycznych przypraw.

Ile kosztują wakacje na Moorea?

Za 8-dniowe wakacje na Moorea wraz z transportem lotniczym (loty z Warszawy w obie strony) zapłacimy około 20 tys. złotych za osobę (bez wyżywienia). Pobyt na Moorea ze śniadaniem będzie nas kosztował za osobę około 25 tys. złotych.


Moorea, French Polynesia
Moorea, Polynezja Francuska

Raiatea i Tahaa

Raiatea i Tahaa położone są w pobliżu popularnej Bora Bora. Obie wyspy dzielą ze sobą lotnisko znajdujące się na Raiatea, skąd na drugą z wysp można dopłynąć łodzią motorową.

Tahaa swoim kształtem przypomina kwiat, jednak co ciekawe to na Raiatea można znaleźć tiare apetahi, czyli jeden z najrzadszych kwiatów na świecie, który występuje wyłącznie na tej wyspie.

Na Tahaa znajduje się najbardziej luksusowy hotel w całej Polinezji Francuskiej. Raiatea z kolei obfituje w hotele o nieco niższym standardzie. Obie z wysp posiadają natomiast piękne, rajskie plaże z przezroczystą, turkusową wodą.

Na Raiatea znajduje się Marae Taputapuatea, dokładnie w w Opoa, na południowo-wschodnim wybrzeżu Raiatea. Jest to kompleks marae. Na miejscu można podziwiać liczne marae i inne kamienne rzeźby. Miejsce to było uważane za centralną świątynię i centrum religijne Polinezji Wschodniej.

Na Tahaa zwiedzić można między innymi niezwykle aromatyczną plantację wanilii, farmę czarnych pereł oraz destylarnie rumu. Z kolei na Raiatea znajdują się piesze szlaki, które prowadzą na szczyty gór, do wodospadów lub do tradycyjnych miejsc spotkań Polinezyjczyków – „marae”.

Rock with the shape of a Giant Tiki head on Raiatea island. Raiatea, Leeward Islands, Society Islands, French Polynesia, Oceania, South Pacific Ocean
Góra Giant Tiki na Raiatea – Dmitry / stock.adobe.com
Motu Tahaa - coral garden
Motu Tahaa – Aurélie F / stock.adobe.com
Tropical paradise seascape with palm tree island. Tahaa, French Polynesia.
Tahaa – Polinezja Francuska – napa74 / stock.adobe.com

Huahine

Huahine to wyspa, która przed laty była domem rodzin królewskich. Ich starożytne świątynie wciąż stykają się z brzegiem jeziora Maeva i okolicznych gór. To miejsce jest idealne do wypoczynku na białych, piaszczystych plażach. Jednak i miłośnicy aktywnego spędzania czasu znajdą tu coś dla siebie.

Na wyspie znajdują się też piękne laguny, w których można nakarmić nawet setki rekinów. Huahine to też wyspa o dzikiej roślinności, między innymi z kwiatami orchidei, plantacjami kokosów, drzewami chlebowca i polami arbuzów. Dlatego też zwana jest wyspą ogrodów. Na wyspie znajdują się także świątynie i sanktuaria kultu Polinezyjczyków.

Turyści mogą wypoczywać na Huahine w 3-gwiazdkowych hotelach oraz pensjonatach. Sama wyspa dzieli się na większą i mniejszą część: Huahine Nui i Huahine Iti. Co ciekawe, nazwa tej wyspy wzięła się od tahitańskiego słowa „vahine”, które oznacza kobietę.

Coastal landscape with a rustic house and coconut trees on the shore, Huahine island, Pacific ocean, French Polynesia
Wyspa Huahine – damedias / stock.adobe.com

Rangiroa i Fakarava

Rangiroa i Fakarava to wyspy archipelagu Tuamotu. Aby się na nie dostać, należy wylądować najpierw na lotnisku w Papeete. Stamtąd dostępne są 55-minutowe loty Air Tahiti na Rangiroa. Alternatywą jest skorzystanie z luksusowego promu Aranui.

Jeśli chodzi o dostanie się na Fakarava, to również można skorzystać z przelotu z Tahiti, który trwa ok. 70 minut. Obie wyspy są też skomunikowane ze sobą. Lot pomiędzy nimi trwa około 30 minut. Bezpośrednie przypłynięcie jachtem z Tahiti na Fakaravę jest trudne. Można próbować skorzystać z Saint Xavier Maris Stella IV, ale nie ma gwarancji, że zabiorą pasażerów.

Dookoła wysepek Rangiroa i Fakarava znajdują się atole koralowe, które tworzą kształt olbrzymich piaskowych pierścieni. Dzięki nim to miejsce słynie z najlepszych warunków do uprawiania nurkowania głębinowego w całej Polinezji. 

Na Fakarava nie ma hoteli, a zamiast nich zatrzymać się można w rodzinnych pensjonatach. W wolnych chwilach można wypożyczyć sprzęt nurkowy i skorzystać z pomocy doświadczonych instruktorów nurkowych. Rangiroa z kolei sprzyja spotkaniom z rodzinami delfinów, a nawet zdarza się, że pozwala na zobaczenie rekinów tygrysich. Życie na Rangiroa toczy się głównie w głównym mieście wyspy – Avatoru i wiosce Tiputa.

Tropical beach with palm tree, Blue Lagoon, Rangiroa, French Polynesia
Rangiroa – Tropicalens / stock.adobe.com

Fakarava

Fakarava to jedno z najlepiej zachowanych obszarów Polinezji, jest to także rezerwat Biosfery UNESCO. Na wyspie znajdują się różowe, piaszczyste plaże. Nocować można w bungalowach, w których słychać szum oceanu i z których pięknie widać wschody i zachody słońca.

Na wyspie można nacieszyć się także dużym atolem koralowym, który oferuje najwyższej jakości warunki nurkowe. Wyspa posiada własne lotnisko, które obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. Dostać się można na nie przy pomocy taksówki, specjalnego autobusu lub pociągu. 

diving resort on Fakarava atoll, Tuamotus archipelago, french Polynesia,France, south pacific
Fakarava – Uwe / stock.adobe.com

Tetiaroa

Tetiaroa to wyspa położona około 50 km od Tahiti, na rajskim atolu. Niegdyś służyła jako letnia rezydencja dla władców wysp Polinezji, później stała się szerzej znana jest jako prywatna wyspa Marlona Brando, który odpoczywał na niej od hollywoodzkiego życia wraz ze swoją ukochaną Polinezyjką.

Po jego śmierci na wyspie powstał ekologiczny hotel o nazwie The Brando, w którym energia elektryczna wytwarzana jest wyłącznie za pomocą baterii słonecznych lub poprzez recykling odpadów. Hotel ma też własną piekarnię oraz  hodowlę owoców i warzyw. W całym hotelu znajduje się 35 willi z basenami i dostępem do plaży.

Tetiaroa landscape, French Polynesia
Wyspa Tetiaroa – dariya / stock.adobe.com

Hiva Oa, Nuku Hiva i Maupiti

Hiva Oa to wyspa położona nieco na uboczu Polinezji Francuskiej, jednak jest najpopularniejsza z archipelagu Markizów. Można się nią zachwycić od pierwszego wejrzenia, dzięki licznym zatokom i pięknym plażom. Podobnie jest z Nuku Hiva, największej w archipelagu Markizów na Pacyfiku – na każdym kroku można napotkać na zapierające dech w piersiach widoki – wodospady, dżungle, plaże. Posiada ona jednak nieco mniej rozwiniętą bazę turystyczną od Hiva Oa.

Na wyspie doszło w 2011 roku do szeroko komentowanej w świecie tragedii. Para Niemców została prawdopodobnie zjedzona przez tamtejszego przewodnika. Ten akt kanibalizmu wstrząsnął mieszkańcami Nuku Hiva.

Maupiti to niewielka wyspa, jednak również niesamowicie piękna. Dziewicze plaże, laguny i pływanie olbrzymimi mantami to wspaniały sposób na odpoczynek i oderwanie od codzienności. Dostać się na nią można dzięki portowi lotniczemu Maupiti, który znajduje się na sąsiedniej wyspie Motu Tuanai. Dalej przemieszczać się można przy pomocy promu, statku bądź łodzi.

French Polynesia, Marquesas Archipelago, Hiva Oa Island, Hanatekuua beach
Hiva Oa Island, Hanatekuua Beach – Angela Meier / stock.adobe.com
French Polynesia, Marquesas, Nuku Hiva. Peaceful place to stay  at the Hathieu Bay.
Hathieu Bay, Nuku Hiva – Angela Meier / stock.adobe.com
Taipivai (Nuku Hiva - Iles marquises) : Vue sur la rivère et la montagne
Taipivai (Nuku Hiva – Iles Marquises) – bru / stock.adobe.com
View on the peak mountain, Maupiti, French Polynesia
Widok ze szczytu wyspy Maupiti – wrobel27 / stock.adobe.com
Ile de Maupiti
Maupiti – Tomfry / stock.adobe.com

Tikehau

Tikehau to mała wyspa o okrągłym kształcie, która ma około 1 km średnicy i leży 300 km od Tahiti. Jest to spokojne miejsce, w którym można zatrzymać się z jednym z bungalowów. Atmosfera sprzyja zakochanym parom i nowożeńcom, którzy mogą nacieszyć się sobą w wyjątkowych okolicznościach przyrody.

Tikehau nazywana jest też naturalnym akwarium, gdyż w jej pobliżu żyje do 350 gatunków ryb. Jest to też świetne miejsce do nurkowania, a także do robienia zdjęć pod wodą. W okolicach przełęczy Tuheiava można spotkać ławice tuńczyków, mant, barakud i rafowe rekiny.

Na wyspie można zwiedzić też ciekawe wioski, jak Maiaia, która jest tradycyjnym producentem gliny czy pełna egzotycznych kwiatów Tuherahera. Na tę wyspę łatwo można się dostać samolotem z Tahiti lub innych, mniejszych wysp.

lagon de tikehau - polynesie
Laguna Tikehau – Patrice Lavolée / stock.adobe.com
bord de plage et lagon de tikehau archipel des tuamotu polyénsie française
Tikehau w Archipelagu Lagon de Tikehau – THOMAS VIGO – TAHITI / stock.adobe.com
Tikehau by drone, Tuamotu
Tikeha z drona – AzathothPics / stock.adobe.com
Paradise Island in Tikehau
Rajska Wyspa Tikehau w Polinezji Francuskiej – AzathothPics / stock.adobe.com

Ahe i Rurutu

Wyspa Ahe wchodzi w skład grupy wysp Îles du Roi Georges, które znajdują się w północno – wschodniej części archipelagu Tuamotu. Od 1997 roku wyspa posiada własny port lotniczy.

Wyspa Rurutu z kolei położona jest w archipelagu Îles Australes. Ma około 10 km długości i około 3 km szerokości. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się piękna rafa koralowa. Wyspa również posiada własne lotnisko, co ułatwia turystom dotarcie na nią.

Small sandy beach with vines hang down from the rocks on the sea shore, Rurutu island, south Pacific ocean, Austral archipelago, French Polynesia
Rurutu – wyspa w Polinezji Francuskiej, w archipelagu Îles Australes -damedias / stock.adobe.com

Rimatara i Raivavae

Rimatara to wyspa archipelagu Tubuai, na której znajdują się wioski: Amaru, Anapoto i Mutuaura. Jest położona około 550 km na południe od Tahiti. Na wyspie znajduje się port lotniczy, który obsługuje loty międzynarodowe.

Do tego samego archipelagu należy także wyspa Raivavae (inaczej Vavitu), której powierzchnia wynosi 16 km2. Wyspa ta posiada pas startowy dla niewielkich samolotów, skąd dalej można pojechać taksówką, autobusem lub pociągiem.

View of yellow white sandy tropical beach under palm trees in a secluded bay with coral rocks. Rimatara island, French Polynesia, Oceania
Rimatara, Polinezja Francuska, Oceania – Dmitry / stock.adobe.com
Raivavae en Polynésie
Raivavae – Paul / stock.adobe.com
raivavae australes tahiti
Raivavae – Paul / stock.adobe.com
Raivavae en Polynésie
Raivavae (inna nazwa Vavitu) – wyspa należąca do archipelagu Tubuai – Paul / stock.adobe.com

Manihi

Manihi to mała wyspa w Polinezji Francuskiej, zamieszkiwana przez mniej niż 1000 osób. Wyspa jest najbardziej znana z farm pereł, które sięgają 1965 roku, kiedy to powstała pierwsza farma. Dziś hodowla pereł jest ważną częścią gospodarki i kultury Manihi.

Odwiedzający wyspę mogą zapoznać się z tym fascynującym procesem odwiedzając jedną z wielu farm pereł. Wspierając te lokalne firmy, podróżnicy mogą pomóc w utrzymaniu tradycji Manihi przy życiu.

Manihi to w określeniu Polinezyjczyków jedna z motu moie. Oznacza to daleko położoną wyspę. Na Manihi można w ciągu 1 godz. 55 minut dolecieć z Papeete z międzylądowaniem na Rangiroa. Jest to możliwość lotu bezpośrednio z Rangiroa i wtedy lot na Manihi trwa 35 minut.

Fatu Hiva

Fatu Hiva to jeszcze mniejsza wysepka (o powierzchni tylko 85 km²) w archipelagu Markizów. Wyspę tę zamieszkuje 612 osób z czego ponad połowa w Hanavave, czyli głównej miejscowości na Fatu Hiva. Druga największą miejscowością jest Omoa, stolica Fatu Hiva. Na wyspie najwyższym szczytem jest Mont Touaouoho o wysokości 1125 m n.p.m..

Na wyspie nie ma lotniska, za to przypływają tutaj statki wycieczkowe. Na Fatu Hiva nie ma natomiast bankomatów, taksówek ani rajskich kąpielisk. Również możliwości noclegów są ograniczone.

Ciekawym sposobem na spędzenie czasu na wyspie jest 3-godzinny trekking pomiędzy wioskami z pięknymi widokami na ocean i wodospady. W Omoa znajduje się muzeum lokalnych przedmiotów, w tym tiki, czyli symbolu Polinezji Francuskiej.

Tiki to rzeźba obdarzona ważną siłą duchową i symboliką, pochodząca z Markizów i zwykle przedstawiająca zmodyfikowanego mężczyznę. Tiki jest prawdziwym emblematem Polinezji Francuskiej i zajmuje znaczącą pozycję w lokalnej kulturze.

fatu hiva bay of virgins
Fatu Hiva Bay of Virgins – Sundra / stock.adobe.com

Tahuata

Tahuata to kolejna malutka wyspa Markizów. Jej powierzchni to zaledwie 61 km². Jest zamieszkana przez 653 osoby. Najwyższym szczytem jest Mount Amatea, który wznosi się na 1050 m. n.p.m..

Na Tahuata, podobnie jak na Fatu Hiva nie ma banków, a karty kredytowe nie są wykorzystywane. Na wyspie nie ma też lotniska. Najbliższe znajduje się na Hiva Oa. Najłatwiej dostać się na Tahuata z Hiva Oa, wykorzystując publiczny katamaran Tahuata Nui. Rejs trwa 50 minut. Jest też możliwość przylotu helikopterem lub motorówką. Na wyspę regularnie przypływają statki towarowe, np. Aranui, Taporo.

Cruising yachts anchored. Hapatoni, Tahuata, Marquesas, French Polynesia, South Pacific.
Hapatoni, Tahuata – Danita Delimont / stock.adobe.com

Ua Huka

Ua Huka to jeszcze jedna wyspa z archipelagu Markizów. Ua Huka zajmuje powierzchnię 83,4 km², a żyje na niej 674 osoby. Ua Huka ma większe zaplecze turystyczne od dwóch poprzednich wysepek. Na wyspę regularnie przypływa prom Aranui.

Ua Huka jest znana z licznych wykopalisk archeologicznych. Na wyspie znajduje się ogród dendrologiczny i 6 muzeów. Istnieje możliwość zakupu od mieszkańców Ua Huka rękodzieła. Najbardziej znane miejsce na wyspie to Meiaute.

Na Ua Huka miłośnicy plażowania również znajdą coś dla siebie. Plaża Manihina (około 500 metrów na południowy-zachód od lotniska) z białym piaskiem jest idealna do opalania i snorkelingu. Na zdjęciu możesz zobaczyć inną świetną plaże Hatuana, leżącą na południowym krańcu lądu. Na wyspie dla fanów pamiątek warto zajrzeć do wioski Hakatu, słynącej z rzeźbiarzy w drewnie. Hakatu leży w centralno-południowej części Ua Huka na wschód od lotniska.

vue aérienne panoramique de l'ile de UA HUKA,archipel des marquises Polynésie francaise
Panorama z widokiem na Ua Huka, Archipelag Markizów, Polinezja Francuska – Thomas / stock.adobe.com
vue aérienne de la vallée plage de Hatuana ile de UA HUKA archipel de marquises polynesie francaise
Plaża Plage de Hatuana na wyspie UA HUKA w Archipelagu Markizów – Thomas / stock.adobe.com
Mapa wyspy Ua Huka, Polinezja Francuska
Mapa wyspy Ua Huka, Polinezja Francuska

Ua Pou

Ua Pou to trzecia największa wyspa Markizów zajmuje powierzchnię 105,6 km². Wyspę zamieszkuje 2213 osób. Na wyspie można odnaleźć wiele autentycznych polinezyjskich osad aborygeńskich.

Również ta wyspa słynie z ze znakomitych rzeźbiarzy w drewnie. Będąc na wyspie warto kupić taką rzeźbę jako pamiątkę z wakacji w Polinezji Francuskiej. Na wyspie można też kupić tzw. flower stones czyli rzadkie kamienie trachytowe.

Ua Pou (iles marquises) polynesie francaise : Baie des requins
Ua Pou (albo Ua Pu) – wyspa w Polinezji Francuskiej, w archipelagu Markizów – bru / stock.adobe.com