Split jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Chorwacji, które jednocześnie pełni rolę stolicy żupanii splicko-dalmatyńskiej.
To właśnie w tym miejscu możesz liczyć na wyjątkowo upalne wakacje nad Adriatykiem.
Split wyróżnia się mnogością atrakcji turystycznych, a także ciekawych zabytków, które możesz zobaczyć podczas swojego pobytu w Chorwacji. Zobacz więc jak ciekawie zwiedzać Split!
Położenie geograficzne Splitu
Split to średniej wielkości miasto, które zamieszkuje niecałe 180 000 osób.
Jedną z największych zalet Splitu jest położenie w Dalmacji nad wodami Morza Adriatyckiego. A dokładnie miasto zlokalizowane jest w Chorwacji między Zatoką Kasztelańską a Kanałem Splickim.
Zachodnia część kurortu rozciąga się na malowniczym wzgórzu Marjan, który pokryty jest śródziemnomorskim lasem sosnowym. Jest to również jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i gospodarczych w całej Dalmacji.
Historia Splitu
W czasach Starożytnej Grecji na miejscu Splitu znajdowała się osada o nazwie Aspalathos. Nazwa wzięła się od lokalnej rośliny wydzielającą bardzo silną i dość charakterystyczną woń. W I wieku naszej ery miejscowość została przejęta przez Rzymian. W tym czasie rozwinęła się prowincja o nazwie Ilircum.
Jeszcze przez lata ówczesny Split był odbijany od jednej nacji do drugiej. W końcu Chorwacja przejęła miasto w średniowieczu, chociaż nie od razu sprawowali władzę nad miastem, ponieważ Split był podbijany przez Węgry, a następnie Austro-Węgry, Jugosławię, a nawet Włochy.
Split znalazł się pod ostateczną władzą Chorwacji ponownie dopiero w 1991 roku. Ta sytuacja trwa do dnia dzisiejszego.
Co warto zobaczyć w Splicie?
Split jest na tyle malowniczym miastem, iż ze względu na jego położenie, a także urok niesamowitych uliczek, moglibyśmy nacieszyć się tym kurortem bez ambitnego zwiedzania.
Jeżeli jednak będzie zależeć nam na tym, aby chłonąć atmosferę Splitu, warto sprawdzić, jakie zabytki zobaczyć, a także, z jakich atrakcji turystycznych skorzystać. Na pewno w tym chorwackim mieście nie możemy liczyć na nudę.
Najciekawsze zabytki Splitu
Split, chociaż jest drugim co do wielkości miastem na terenie Chorwacji, to jednak nie zajmuje on zbyt dużej powierzchni, a także jest zamieszkiwany przez ok. 160 tys. osób.
Z tego względu nie powinniśmy spodziewać się zbyt dużej liczby zabytków. Jednak na pewno zaliczają się one do wyjątkowych oraz imponujących.
Dlatego dobrze jest przed podróżą sprawdzić i zaplanować zwiedzanie Splitu. Dzięki temu wybierzesz te miejsca, które najbardziej kojarzą się z historią miasta i najbardziej odpowiadają Twoim gustom.
Do najważniejszych oraz najczęściej zwiedzanych zaliczają się takie zabytki jak:
Katedra św. Duje
Katedra św. Duje – w języku polskim nazywamy ją katedrą pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, chociaż w przewodnikach możemy znaleźć jej nazwę również jako katedra Świętego Domniona.
Pierwsze wzmianki na temat katedry, a właściwie wcześniejszego mauzoleum cesarza Dioklecjana, pochodzą już z VIII wieku. W kolejnych wiekach przebudowywano świątynię. Przez co możemy podziwiać m.in. ołtarz pochodzący z XVII wieku, czy też kryptę, którą przebudowano na kaplicę św. Łucji.
Katedrę znajdziemy z łatwością na starym mieście, a dokładnie na środku pałacu Dioklecjana. Oprócz samej katedry poleca się zobaczenie wieży z dzwonem, czy też dawnej świątyni Jowisza, znanej pod nazwą baptysterium kościelnego.
Zwiedzanie katedry możliwe jest po wcześniejszym wykupieniu biletów. W zależności od koloru biletu będziemy mogli zwiedzić od 3 do 5 atrakcji. Jak wiadomo, wtedy również cena biletu będzie nieco wyższa, jednak nie powinna przekroczyć ona kwoty ok. 20 złotych.
Pałac Dioklecjana
Pałac Dioklecjana to imponująca budowla pochodząca z przełomu III i IV wieku. Była to ówczesna siedziba samego cesarza Dioklecjana.
Ciekawostką jest to, iż sam pałac obejmował ponad 30 tys. m2 powierzchni. Obecnie jednak zachowano jego zabytkową część, natomiast pozostały teren jest zamieszkiwany przez mieszkańców Splitu. Ponadto pałac był odbudowywany według wcześniejszych planów.
Od 1979 roku, pałac Dioklecjana znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Częścią pałacu jest katedra, północna brama pałacowa zwana Złotą Bramą czy też pozostałości komnat cesarza. Do zwiedzania udostępnione są również podziemia Pałacu Dioklecjana, czyli dawne pałacowe korytarze.
Pałac Dioklecjana ubarwia jeszcze bardziej stare miasto, bo znajduje się w okolicy Srebrnej Bramy.
Złota Brama
Już wiemy, że Złota Brama (Zlatna Vrata) jest częścią Pałacu Dioklecjana. Stanowiła ona wejście do posiadłości cesarza. Nie jest już całkowicie zachowana jako pierwotny obiekt, ponieważ wystaje ona nad powierzchnią ziemi na wysokości 4,5 metra. Obecnie przez Złotą Bramę wchodzimy na teren starego miasta.
Podziemna część akweduktu Dioklecjana
Niestety część przeznaczona do zwiedzania liczy sobie zaledwie 700 metrów z 9 km, które rzeczywiście obejmuje cały akwedukt. Aby dostać się do podziemnej części pałacu, powinniśmy opuścić stare miasto i udać się do dzielnicy Ravne Njive znajdującej się w Splicie.
Niestety cała trasa podziemna została niemalże całkowicie zniszczona w VI wieku, natomiast odbudowano ją pod koniec XIX wieku przez Austro-Węgrów, którzy w tamtym czasie zapanowali nad Splitem. Przechodząc przez akwedukt, należy mieć kaski z czołówkami, a także kalosze lub wodery, ponieważ miejscami możemy natrafić na wodę.
W podziemiach możemy podziwiać nie tylko pierwotne tynki, ale również nacieki jaskiniowe, które powstawały przez długie lata. Zwiedzanie całego tunelu, który jest udostępniony dla turystów, zajmuje do 4 godzin. Natomiast koszt takiej atrakcji do ok. 75 Euro za osobę.
Twierdza Klis
Jeżeli będziemy w Splicie, to koniecznie powinniśmy udać się również do pobliskiej twierdzy, która jest położona w miejscowości Klis. Znajduje się ona między Kozjak i Mosor z jednej strony zachowując niesamowity widok na Adriatyk. Forteca stanowiła kluczowe miejsce strategiczne dla całej Dalmacji, pełniąc tym samym rolę obronną, a także handlową.
Pierwsze wzmianki na temat osadnictwa w pobliżu fortecy pochodzą z 6000 r. p.n.e. Fortecę jednak postawiono z początkiem naszej ery, a dokładniej w późnym okresie rzymskim. Forteca przez lata była wielokrotnie podbijana, niszczona, a także odbudowywana. Mniej więcej od końca XVIII wieku, chociaż Forteca jeszcze niejednokrotnie zmieniała właściciela, to jednak już nie została zniszczona.
Forteca Klis znajduje się 12 km od Splitu. Można ją zwiedzać codziennie w godzinach od 8:30 do 20:30. Cena biletu normalnego wynosi 10 Euro, natomiast dzieci i młodzież mają wstęp w cenie 3 Euro.
Galerry Mestrovic
Muzeum Ivana Mestrovica, w którym można podziwiać działalność artysty. Tak naprawdę jest to kompleks muzeów, w których możemy zobaczyć dzieła Mestrovica, a także wiele innych wystaw. W samej Galerii dostępne są rzeźby wykonane w marmurze, brązie, drewnie, a także gipsie.
Kolejnym obiektem wchodzącym w skład kompleksu jest Meštrović's Crikvenica, czyli sakralno-artystyczna część folwarku pochodząca z XVI wieku. Na uwagę zasługuje również Kościół Najświętszego Odkupiciela, w którym został pochowany Ivan Mestrovic, a także jego najbliższa rodzina.
Świątynia Jowisza
Świątynia Jowisza to część pałacu Dioklecjana. Nie bez znaczenia jest ta świątynia, ponieważ cesarz uważał się za pomazańca tego boga. Od VII wieku świątynia pełni rolę baptysterium, w którym udzielano Chrztu Świętego. W środku obiektu znajdują się sakrofagi biskupów Splitu, którzy żyli w X i XI wieku.
Perystyl
Perystylczyli główny dziedziniec, w którym ludność miała możliwość publicznego zobaczenia cesarza Dioklecjana. Obecnie miejsce stanowi centrum miejskiej starówki i jest wykorzystywane jako swego rodzaju teatr.
Kościół i klasztor franciszkanów
Kościół franciszkanów leży na obrzeżach starego miasta. W środku kościoła możesz zobaczyć gotycki krucyfiks namalowany przez Blaža Juraja z Trogiru czy antyczny sarkofag z wizerunkiem Przejścia przez Morze Czerwone. Natomiast klasztoru skrywa stuletni krużganek i bibliotekę z ponad 3000 książek. W kościele spoczywają wielcy Chorwaci – Marko Marulić, ojciec literatury chorwackiej, oraz Ante Trumbić, wybitny polityk, którego sarkofag to dzieło Ivana Meštrovića.
Kościół i Klasztor franciszkański św. Antoniego
Klasztor św. Antoniego i prawie 600-letni kościół znajdują się w zatoce Poljud. Świątynia została wybudowana w 1020 roku z nakazu ówczesnego arcybiskupa Splitu. Wcześniej klasztor znajdował się pod władzą mnichów benedyktyńskich. Przez lata klasztor rozbudowywano, przez co np. w XVIII wieku dobudowano dzwonnicę od południowej strony świątyni. Polecamy zwłaszcza dla fanów nietypowych atrakcji.
Kościół Świętej Trójcy
Świątynię budowano od VIII do XI wieku. Wyróżnia się on bryłą przypominającą nieregularne koło. Obecnie jest on wpisany na listę dziedzictwa kulturowego w Chorwacji.
Kościół św. Filipa Neri
Świątynia została wybudowana w 1679 roku na wezwanie ówczesnego biskupa Nikola Bjanovica. Kościół wyróżnia się skromną bryłą, którą możemy podziwiać do dnia dzisiejszego.
Kościół św. Marcina
Świątynia znajduje się w północnej części Pałacu Dioklecjana, który wiernie odwzorowuje pierwotny kościół wybudowany w VI wieku. Jest to nie tylko najmniejszy, ale również najstarszy kościół w całym Splicie. Wcześniej pełnił on również rolę przejścia strażników na teren Pałacu Dioklecjana.
Atrakcje turystyczne w Splicie
Na brak atrakcji turystycznych na terenie Splitu na pewno nie będziemy mogli narzekać. Ponieważ z powodzeniem znajdziemy tutaj nie tylko coś dla ducha, ale również coś dla ciała.
Atrakcje Splitu to przepiękne plaże, słynne rynki z lokalnymi specjałami, czy też miejsca, w których możemy posłuchać dobrej muzyki, to tylko niektóre z proponowanych propozycji.
Zobacz, czego możesz się spodziewać się na miejscu i wybierz najlepsze atrakcje Splitu. Oczywiście poza plażowaniem, które też nieco opisujemy.
Nie opisujemy również wycieczek na okoliczne wyspy w tym m.in. Hvar, Brac, Korcula czy Vis, na które z portu w Splicie kursują promy Jadrolinija.
Do najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Splicie zaliczają się takie miejsca jak:
Targ rybny
Targ rybny jest jednym z największych targów na terenie całego Splitu. Co ciekawe, handel rybami, a także owocami morza odbywa się w secesyjnym budynku z ponad 120 letnią historią. To właśnie tutaj możesz przyjść i zakupić świeże połowy z Adriatyku, z których możesz później przyrządzić pyszne dania.
Targ Pazar
Targ Pazar to drugi największy targ w Splicie, który znajduje się tuż przy wschodniej granicy z Pałacem Dioklecjana. Na tym targu możesz spróbować lokalnych owoców, warzyw, a także innych pyszności. Oprócz tego zobaczysz, jak wygląda duch targowania się i przekonasz się, jak wygląda codzienność mieszkańców Splitu.
Riva
Riva to splitska, nadmorska promenada, na której tętni życie nie tylko to turystyczne, ale również wśród mieszkańców miasta. W tym miejscu odbywają się także liczne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Nie brakuje punktów gastronomicznych, kawiarni, czy też lodziarni. Znajdziesz tutaj wszystko, czego potrzebujesz podczas swojego wakacyjnego pobytu w Splicie.
Port Matejuška
Port Matejuška jest uroczym miejscem, a dokładnie portem, w którym cumują małe łodzie lokalnych rybaków. Odwiedzając to miejsce, możesz zobaczyć, w jaki sposób pracują lokalni rybacy przygotowując się do połowów, a następnie z nich powracając.
Ulica Marmont
Jedna z najbardziej ruchliwych i najczęściej odwiedzanych ulic na terenie całego Splitu. To właśnie tutaj znajduje się jedna z najstarszych bibliotek, a także pierwsze kino. Oczywiście na słynnej ulicy nie brakuje również znanych kawiarni oraz restauracji. Ponadto na tej ulicy bardzo dużą atrakcją jest fontanna Pirja, która przyciąga do siebie całe rodziny, szczególnie w czasie upalnych dni.
Park Šuma Marjan
Park Šuma Marjan to leśny park znajdujący się na wzgórzu Marjan na wysokości 175 m n.p.m.
Wcześniej wzgórze Marjan stanowił rekreacyjny park, z którego korzystali mieszkańcy Pałacu Dioklecjana. Natomiast w dniu dzisiejszym możemy tutaj zwiedzić splitski ogród zoologiczny, a także ogród botaniczny.
Dziś w parku Marjan znajdują się tutaj nie tylko ścieżki dla rowerzystów oraz spacerowe, ale także można tu skorzystać z dogodnego punktu widokowego.
Na wzgórzu możemy podziwiać także liczne kamienne domy dawnych mieszkańców oraz pozostałości po świątyniach.
Park Narodowy Krka
Będąc w Splicie koniecznie warto wybrać się do Parku Narodowego Krka, który został założony w 1985 roku. To, co wyróżnia ten park, to przede wszystkim liczne wodospady znajdujące się na rzece Krka.
Ponadto na wyspie jeziora Visovac możemy podziwiać klasztor Franciszkanów. Nurt rzeki był wykorzystywany przez mieszkańców do napędzania młynów wodnych, które zresztą możemy również zobaczyć w południowej części parku.
Trzeba wziąć pod uwagę, iż ceny biletów są uzależnione od miesiąca, w którym zamierzamy go zwiedzać. Ponieważ w miesiącach zimowych zapłacimy od 6 Euro, natomiast w szczycie sezonu już od 40 Euro za osobę.
Kasjuni Beach
Jeżeli poszukujesz plaży, która wprawi Cię w prawdziwy zachwyt, to na pewno Kasjuni Beach znajduje się jako pierwsza na liście plaż na terenie Splitu. Chociaż znajduje się ona niewiele ponad 3 km od centrum Splitu, to i tak warto na nią się wybrać.
Plaża jest wysypana bardzo drobnym żwirkiem, ponadto posiada ona bardzo łagodne zejście do wody. Kolejną zaletą jest to, iż mimo swojej atrakcyjności, nawet w sezonie letnim nie będzie tutaj zbyt wielu tłumów.
Marvlvs Library Jazz Bar
Cenisz sobie bardzo dobre jedzenie, klimat, a także muzykę na żywo? W takiej sytuacji niezwykle polecanym jest miejscem Marvlvs Library Jazz Bar, czyli klub jazzowy w Splicie.
Muzeum Archeologiczne w Splicie
Jest to jeden z obowiązkowych punktów do zwiedzania, jeżeli interesuje nas prawdziwa historia Splitu sięgająca czasów starożytnych.
W muzeum możemy podziwiać aż 150 tys. eksponatów, które stanowią zbiory pochodzące głównie z basenu Morza Adriatyckiego. Co ciekawe historia muzeum sięga XVI wieku, kiedy to szlachcic Dominik Papalić zaczął gromadzić w swoim domu zbiory starożytnych artefaktów zbieranych podczas różnych spacerów.
Natomiast oficjalna działalność muzeum rozpoczęła się w 1820 roku, kiedy wydano taki dekret w Zadarze. Muzeum Archeologiczne można zwiedzać codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 14:00 i od 15:00 do 20:00, natomiast od 1 października do 31 maja, muzeum w soboty jest czynne tylko od 9:00 do 14:00, a w pozostałe dni, tak samo jak w sezonie turystycznym.
Bilet normalny do Muzeum Archeologicznego dostępny jest w cenie 8 Euro, natomiast dzieci, młodzież i studenci mogą nabyć bilet ulgowy w cenie 4 Euro.
Split City Museum
Muzeum miasta Split to miejsce, w którym możemy podziwiać czasowe wystawy, które bardzo często nawiązują do miasta. Wstęp do galerii jest w cenie 5 Euro. Tutaj również można zakupić wszystkie bilety dotyczące zwiedzania Pałacu Dioklecjana.
Kulinarne podróże po Splicie
Chcąc się napić pysznej kawy w Splicie, warto odwiedzić takie miejsca jak:
- Mala Kavana Lokve – kameralna kawiarnia, w której napijemy się pysznej kawy w niedużej cenie. Nowoczesne wnętrze, a także eleganckie filiżanki sprawią, że poczujemy się w tym miejscu naprawdę bardzo dobrze. Dodatkowym atutem tego miejsca jest to, iż kawiarnia jest otwierana już od 7:00 rano, a zamykana dopiero o 23:00.
- Specialty Coffee Shop Split – chociaż jest to teoretycznie punkt sprzedaży kawy, akcesoriów oraz urządzeń, to tutaj również możemy się napić pysznego aromatycznego napoju. Ponadto do kawy podawanej na wiele różnych sposobów, możemy zamówić coś słodkiego. A to wszystko możemy skosztować w otoczeniu przepięknej zieleni i pod osłoną parasoli.
- D16 Coffee – jeżeli wiemy, w jakim miejscu piją kawę mieszkańcy Splitu, to właśnie tam będziemy mogli liczyć na najbardziej zdumiewające menu. Kawiarnia ma nam do zaoferowanie kawę podawaną na dziesiątki sposobów. A wśród nich koniecznie należy spróbować kultowego napoju Cold Brew Coffee. Oprócz samej kawy, w tym miejscu możemy zamawiać także słodkości oraz kolorowe drinki.
Wyjątkowe i najlepsze restauracje w Splicie, które warto odwiedzić to przede wszystkim:
- Konoba Nikola – restauracja mieszcząca się przy ul. Ivankowa 42. To właśnie tutaj będziemy mogli skosztować świeżych owoców morza. Ceny są dość wysokie, ale jest to jedna z najlepszych restauracji serwujących kuchnię śródziemnomorską.
- Bokeria Kitchen & Wine – restauracja wyróżniająca się ciekawym wnętrzem, w której można zamówić nie tylko dania międzynarodowe, ale także możemy spróbować w niej smaczne przekąski. Niezależnie od tego, co zamówimy, z pewnością będziemy zaskoczeni estetyką podania, która jest na najwyższym poziomie.
- Corto Maltese Freestyle Food – niezbyt droga i jednocześnie nietuzinkowa restauracja znajdująca się przy ulicy Obrov 7. To również wyjątkowe miejsce, w którym możemy posmakować nie tylko chorwackiej kuchni, ale również w karcie menu nie brakuje pozycji wolnych od glutenu.
Jak przemieszczać się po Splicie?
Split nie jest aż tak dużym miastem, aby przemieszczanie się po nim było jakimkolwiek problemem. Jednak warto dowiedzieć się, jak funkcjonuje tutejsza komunikacja miejska, a także, w jaki sposób możemy zadbać o wygodny transfer z lotniska, a także na port lotniczy.
Wtedy na pewno zaoszczędzimy bardzo dużo cennego czasu na znajdowanie dla siebie najlepszych rozwiązań.
Transfer z lotniska w Splicie
Istnieje kilka możliwości dotarcia do Splitu z lotniska, a także na lotnisko z kurortu. Warto na początku zauważyć, że port lotniczy znajduje się pod niewielką miejscowością o nazwie Kastela. Z lotniska dzielić nas będzie zaledwie 20 km do Splitu, a także ok. 6 km do innego najbliższego miasta, czyli Trogiru.
Autobusy
Transfer z i na lotnisko jest zapewniony bezpośrednimi autobusami należącymi do Przewoźnika Pleso Prijevoz. Z portu lotniczego dostaniemy się na Główny Dworzec Autobusowy przy ul. broj 12, Obala kneza Domagoja 12 w Splicie w cenie 8 Euro.
Autobusy ruszają niedługo po wylądowaniu samolotu. W ciągu pół godziny przedostaniemy się do kurortu. Ze Splitu autobus kursuje od 5:00 co godzinę do 20:00.
Natomiast pierwszy autobus z portu lotniczego odjeżdża o 7:30. Następnie od 8:00 do 23:00 autobusy odjeżdżają w kierunku Splitu co godzinę.
Transport publiczny
Kolejnym sposobem na transfer z lotniska do Splitu jest transport publiczny. Przy porcie lotniczym znajduje się przystanek:
– linii nr 37, który odjeżdża z Trogiru w kierunku Splitu
– linii nr 38, który odjeżdża z portu lotniczego przez Kastel Stari do Splitu
– linii nr 2, który odjeżdża z portu lotniczego przez Kastel Sucurac do Splitu
Ceny biletów są uzależnione od stref, przez jakie przejeżdża autobus, dlatego lepiej jest dowiedzieć się u kierowcy lub w punkcie sprzedaży biletu (najczęściej jest to zwykły kiosk).
Jednak cena biletu dla osoby dorosłej waha się granicach ok. 3 Euro za przejazd z portu lotniczego do Splitu.
Taksówki
Jeżeli z różnych powodów, nie jesteśmy w stanie dotrzeć do Splitu lub na port lotniczy przy pomocy wspomnianych do tej pory środków lokomocji, to możemy zamówić taksówkę. Po kierowcę możemy zadzwonić z numeru ++385 (0)21 895 237.
Cena jest ustalana zgodnie z aktualnym kursem.
W Splicie działa Uber oraz Bolt. Jeśli zależy Wam na niższych cenach, to polecamy przed zamówieniem przejazdu wyjść poza teren lotniska.
Promy
Ciekawym sposobem na transfer z lotniska lub na lotnisko jest prom, Fast Boat Line lub Taxi Boat. Drogą wodną możemy przedostać się do Splitu w sezonie trwającym od 16 czerwca do 15 września. Promy oraz taksówki wodne kursują z Hvar oraz Bol.
Godziny podróży ze Splitu na lotnisko:
- 10:50
- 12:00
- 12:15
- 13:05
- 13:20
- 14:35
Godziny podróży z portu lotniczego do Splitu:
- 16:50
- 18:10
- 18:25
- 19:15
- 19:30
- 20:30
Koszt takiego rejsu trwającego 20 minut, to ok. 13-14 Euro.
Komunikacja miejska w Splicie
W Splicie mamy wyboru jedynie autobusy miejskie. Przewoźnik oferuje nam 35 linii, z czego 2 z nich są liniami nocnymi. Ponadto autobusy nie ograniczają się wyłącznie do granic miasta, ale również możemy dzięki nim dojechać również do terenów podmiejskich.
Rozkład jazdy możemy śledzić na interaktywnej stronie https://fleet.promet-split.hr/. Dzięki niej możemy zobaczyć nie tylko przystanki konkretnych linii autobusowych, ale również, na jakich przystankach się znajdują, o której godzinie będą na kolejnych przystankach, a nawet z jaką prędkością poruszają się autobusy w danej chwili.
W centrum Splitu znajdują się dwa główne dworce autobusowe: Pazar oraz Chorwacki Teatr Narodowy. Dlatego większością linii z powodzeniem przedostaniesz się do centrum miasta. Kupując bilet, pamiętajmy o tym, iż funkcjonuje on na strefy komunikacyjne:
- Strefa 1: cały Split
- Strefa 2: Solin, Stobrec, Podstrana i Klis
- Strefa 3: Kastelet Dugopolje, aż do Dugi Rat
- Strefa 4: Trogir, Omiś
Najlepiej jest zakupić bilet w kiosku zamiast bezpośrednio u kierowcy, ponieważ zapłacimy wtedy niższą cenę.
Aktualny cennik znajdziemy na stronie https://www.promet-split.hr/cjenik/cjenik-putnih-karata. Jednak za jeden przejazd zapłacimy już od 1 Euro do ok. 3 Euro, w zależności od strefy komunikacyjnej.
Istnieje również możliwość zakupienia biletu, który będzie obejmował od razu dwa przejazdy, przez co dodatkowo możemy zaoszczędzić jeszcze więcej.
Podróżowanie promem ze Splitu
Ze Splitu możemy przemieszczać się promem aż do Dubrovnika. Taka podróż zajmuje niespełna 9 godzin. Po drodze prom zatrzymuje się w takich miejscowościach jak Brač, Hvar, Korčula, a także Mljet. Koszt biletu do Dubrovnika wynosi 45 Euro. Jeżeli jednak interesuje nas podróż do wcześniej wymienionych miejscowości, to oczywiście cena za bilet będzie niższa.
Dostępność okolicznych wysp jest duża, a dokładny rozkład oraz cennik promów można sprawdzić na stronie Jadrolinija.
Ponadto ze Splitu wyruszają bezpośrednio motorówki oraz łodzie płynące na konkretne wyspy. W ten sposób mamy możliwość wykupienia jednodniowej wycieczki.
Najczęściej takie wycieczki oferują dopłynięcie do Błękitnej Jaskini, Maslinicy, Błękitnej Jaskini, Vis, czy też wyspy Solta. Koszt takiej wycieczki jest uzależniony od firmy, a także proponowanych atrakcji. Jednak ceny biletów zaczynają się już od 60 Euro wzwyż.