Poznajmy Hawanę, stolicę Kuby. Przedstawię Ci listę atrakcji i zabytków, których nie można pominąć zwiedzając Hawanę.
Stara Hawana
Zwiedzając miasto nie można pominąć Starej Hawany (Habana Vieja) będącej w przeszłości samodzielnym miastem, które zostało włączone do głównego w latach 60. XIX wieku. W 1982 roku została wpisana na listę UNESCO, co stało się powodem do przekształcenia jej w atrakcję turystyczną, ratując tym samym wiele budynków. Najwięcej zabytków znajduje się przy placach wokół starego miasta, gdzie wznoszą się pałace i piękne rezydencje, a w ich wnętrzach znajdują się hotele oraz restauracje. Przechodząc się brukowanymi uliczkami, obok domów w pastelowych kolorach, można szybko zatracić się w Hawanie.
Plaza de Armas
Zwiedzanie warto zacząć od Plaza de Armas czyli najstarszego z placów, który powstał w 1519 roku. W jego rogu znajduje się niewielki park z palmami, a wokoło niego wznosi się wiele XVIII wiecznych gmachów z wapienia. Wieczorami na placu można posłuchać grającej w plenerze orkiestry, zachęcającej do zabawy. W szczególności warto zwrócić uwagę na Palacio de los Capitanes Generales, który był siedzibą gubernatorów, będącego najlepszym przykładem barokowej architektury na Kubie, obecnie mieści się w nim muzeum miejskie. W północnym rogu placu znajduje się El Templete, niewielka świątynia, mającą naśladować ateński Partenon, w jej środku znajdują się niesamowite obrazy pędzla Jeana Vermaya. Budowla powstała na miejscu, w którym odprawiono pierwszą mszę katolicką na wyspie. Naprzeciwko znajduje się najstarsza budowla w Hawanie – Castillo de la Real Fuerza czyli forteca ze zwodzonymi mostami otoczona fosą. Została ona zbudowana z polecenia króla Filipa II, po napadzie piratów.
Plaza de La Catedral
Drugim placem jest Plaza de La Catedral (Plac Katedralny), wybudowany na osuszonym bagnie. Swoją nazwę zawdzięcza wybudowanej w stylu barokowym Catedral de la Habana, której budowa zakończyła się po 30 latach, w 1777 roku. Podobno przechowywanie w niej były zwłoki Krzysztofa Kolumba, które ostatecznie przeniesiono do Hiszpanii. Na placu znajduje się także Muzeum Sztuki Kolonialnej, umiejscowione w pochodzącej z 1720 roku kamienicy.
Calle Obispo
Za najbardziej znaną ulicę Starej Hawany uznaje się Calle Obispo, która służy głównie spacerom, znajdują się na niej najbardziej ekskluzywne sklepy i restauracje. Idąc tą ulicą można dojść do hotelu Ambos Mundos, gdzie w pokoju nr 511 znajduje się muzeum Ernesta Hemingwaya. Mimo, że jest to autor pochodzenia amerykańskiego, spędził on na swojej ukochanej Kubie wiele lat. Autor zatrzymywał się w tym pokoju podczas swojego pobytu na wyspie, napisał w nim m.in. powieść „Komu bije dzwon”.
Plaza De San Francisco
Kolejnym placem jest Plaza De San Francisco, na środku którego znajduje się fontanna, a na jednym rogu centrum biznesowe. Ostatnim placem jest Plaza Vieja, na którym odbywały się korridy i zabawy. W południowej jego części znajduje się Casa de los Condes de Jaruco, będący dawną siedzibą hrabiego, obecnie w rezydencji znajduje się galeria sztuki. Na rogu znajduje się Convento de Santa Clara, XVIII wieczny klasztor, który warto odwiedzić. Oba place otoczone są pięknymi, kolorowymi budynkami, wśród których najlepiej spacerować, podziwiając ich architekturę. Na południe od klasztoru znajduje się jedna z najstarszych świątyń Hawany – Iglesia Parroquial del Espíritu, będąca dawnym azylem dla „wolnych czarnoskórych”. Niedaleko znajduje się także Capitolio, czyli siedziba prezydencka. Jest to duży budynek, wzorowany na budynku waszyngtońskiego kongresu, który można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Zaraz za nim znajduje się Gran Teatro, obecnie teatr jest siedzibą instytucji kulturalnych oraz miejscem wielu spektakli.
Parque Central
Za bramę do Starej Hawany można uznać Parque Central (Park centralny), który rozpoczyna się zaraz przy gmachu teatru. Jest on miejscem spotkań Kubańczyków. Wokoło parku znajduje się wiele masę budynków prezentujących wiele stylów architektonicznych. Sam park jest terenem wypełnionym zieleniom i dającym chwilę oddechu w cieniu palm królewskich. W samym centrum parku znajduje się pomnik José Martíego, kubańskiego pisarza i przywódcy ruchu niepodległościowego. Przy samym parku znajdują się również 4 historyczne hotele – Hotel Plaza, Hotel Ibrostar, Hotel Inglaterra oraz Hotel Kempinski.
Bulwar Prado
Z parku, aż do Zatoki Hawańskiej prowadzi bulwar Prado, bogato zdobiony pałacowymi rezydencjami. Jest on granicą między Starą Hawaną a centrum. Na szczególną uwagę zasługuje Palacio de los Martimonis, będący kiczowatą miniaturą Wersalu. Idąc dalej dociera się do miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić – Museo de la Revolución (Muzeum Rewolucji), znajdujące się w dawnym pałacu prezydenckim. Jego budowę rozpoczęto 1920 roku, a wykończenie wnętrz zlecono Louisowi Tiffaniemu. Obecnie w komnatach ukazuje się rewolucję, dzięki której wygnano z kraju Batistę, można tam poznać także inne losy polityczne Kuby. Wiele pamiątek znajduje się także wokoło budynku muzeum. Dodatkowo codziennie o 15, przed wejściem obydwa się zmiana warty.
Promenda Malecón
Miejscem spacerów turystów jest Malecón, czyli niemal 5 kilometrowa promenada. Jest ona zawsze zatłoczona, ponieważ jest również często odwiedzana przez lokalnych mieszkańców. Wieczorem staje się miejscem schadzek, tańców i zabaw. Idąc nią na zachód, dochodzi się do zielonych przedmieść Vedado, które wzorowane były na Miami i budowane w stylu Art déco, znajduje się tam także hotelowa część miasta. Idąc dalej mija się dzielnicę uniwersytecką i dochodzi do Plaza de la Revolución, rządowego, surowego centrum Hawany, zabudowanego wieżowcami. Plac jest miejscem politycznych wieców. Na środku stoi wysoki pomnik Joségo Martígo. Znajduje się tam także najczęściej fotografowany budynek na Kubie – budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ze względu na znajdujący się na nim wizerunek Che Guevaryego.
Zamek El Morro
Na skalistym półwyspie przy Zatoce Hawańskiej, znajdują się dwie warownie oraz zamek, strzegące dostępu do portu. Z Starej Hawany do El Castillo de los Tres Reyes del Moro (w skrócie nazywany El Morro) prowadzi tunel. Zamek został wzniesiony w XVI wieku jako fortyfikacja, jego budowa był trwała 40 lat i ostatecznie została zakończona w 1630 roku. W XVIII wieku został zniszczony przez Anglików, którym opierał się przez 40 dni. Zamek ma kształt nieregularnego wielokąta i otoczony jest fosą wydrążoną w skale. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamek można zwiedzać, w szczególności warto zajść na balkon, z którego roztacza się niesamowita panorama. Prochownia zamku została przekształcona w niewielki bar, w którym można odpocząć po zwiedzaniu. Niedaleko zamku znajduje się Forteca la Cabaña, dobudowana w XVIII wieku. Zajmuje teren w kształcie trójkąta o wielkości 10 ha, jej 12 metrowe mury broniły mieszkańców przed atakami. Do fortecy wchodzi się przez barokowy portal i most zwodzony, który niegdyś był miejscem straceń. Z fortecy codziennie wieczorem rozbrzmiewa salwa, będąca nawiązaniem do przeszłości, gdy była sygnałem do zamknięcia bram miasta.
Największy cmentarz na świecie
Jednym z mniej oczywistych miejsc do zwiedzania, jest największy cmentarz świata, na którym znajduje się ponad 2 miliony grobów. Wstęp jest płatny. Jego budowę rozpoczęto w 1860 roku, a jako pierwszy został na nim pochowany architekt, który nie dotrwał dokończenia swojego dzieła.
Centro Habana
Osoby chcące poczuć nieco miejscowej atmosfery, powinny udać się do Centro Habana, jest to dzielnica mieszkaniowa, która tętni życiem. Z kolei osoby szukające nocnej zabawy powinny wybrać się do najsłynniejszego klubu na Kubie – Tropicana, będącego najpopularniejszym, zarówno wśród Kubiaczyków jak i turystów, miejscem rozrywki. Jest to miejsce kapiące erotyzmem i utożsamia szaloną zabawę Kubańczyków. Jeżeli pogoda pozwala, występy w plenerze rozpoczynają się o 21.30, występ rozpoczyna orkiestra. Po występach zaczyna się dyskoteka, która trwa do białego rana. Wejście do klubu jest płatne i tylko dzięki przynoszonym zyskom, nie zostało zamknięte.
Hawana jako baza dla całej Kuby
Hawana będzie również idealną bazą wypadową w inne części państwa, ponieważ jest jednym z nielicznych naprawdę dobrze skomunikowanych miejsc na wyspie. Jeśli szukasz dodatkowych informacji o kraju to odsyłamy Cię do artykułu Kuba, gdzie przedstawiamy historię, położenie i jej mieszkańców.
Zainteresowany zobaczeniem Hawany? Kuba Wakacje
Kuba to miejsce, gdzie historia łączy się z nowoczesnością, a kultura karaibska splata się z hiszpańskimi wpływami, tworząc unikalny klimat. Od zabytkowych ulic i barokowych kościołów w Hawanie, po błękitne wody i białe plaże Varadero, Kuba oferuje niezliczone atrakcje. Kuba Wakacje to nie tylko słońce i plaże, ale także muzyka, taniec, znakomite cygara i wyjątkowe mojito. Przygotuj się na niezapomnianą przygodę pełną kolorów, smaków i dźwięków, które tylko Kuba może zaoferować.