The Old Square or Plaza Vieja from the porch of the Fototeca de Cuba, Old Havana, Cuba.

Kuba – informacje praktyczne

We wpisie przeczytasz m.in. o:

  • walucie na Kubie,
  • wymaganych dokumentach,
  • formalnościach przed wylotem,
  • konieczności ubezpieczenia turystycznego,
  • różnicy czasu,
  • obowiązujących zakazach,
  • innych ważnych wskazówkach.

Jaka waluta obowiązuje na Kubie?

Władze kubańskie w 2021 roku rozpoczęły reformę walutową mającą na celu wyeliminowanie obiegu dwóch walut – peso i peso wymienialnego. Obecnie obowiązującą walutą jest peso kubańskie (CUP), które dzieli się na centavos. Za 1 złotówkę otrzymamy niecałe 6 pesos.

Jaką walutę zabrać i gdzie wymienić gotówkę?

Jeżeli nie uda się w Polsce zakupić kubańskiej waluty, warto ze sobą zabrać euro. Na Kubie funkcjonuje sieć CADECA będąca państwową siecią kantorów, kurs jest zmienny. Warto dobrze obliczyć wymienianą kwotę, ponieważ sprzedać pieniądze można jedynie w wybranych 37 kantorach na terenie całego kraju, a waluty nie można wywozić poza granice kraju. Jednorazowo, jedna osoba może wymienić równowartość 100 dolarów.

Co sprawdzić przed wyjazdem na Kubę?

Ważne jest, aby dowiedzieć się w swoim banku czy posiadana karta płatnicza będzie akceptowana na Kubie, ponieważ nie są tam obsługiwane ani karty, ani czeki wydane przez banki amerykańskie lub inne banki mające udział kapitału amerykańskiego. Na pewno nie będą obsługiwane karty takie jak American Express czy Revolut. Dodatkowo dla wielu banków, Kuba uznawana jest za kraj wysokiego ryzyka i banki takie jak Millenium czy ING blokują możliwość płatności kartami. Dlatego przez wyjazdem warto udać się do placówki swojego banku i zapytać, czy karta będzie obsługiwana oraz zgłosić wyjazd.

Jakie dokumenty są wymagane na Kubie?

Dokumentem upoważniającym do przekroczenia granicy Kuby jest paszport, ważny przez minimum trzy miesiące od daty opuszczenia kraju, dowód nie będzie wystarczający. Konieczne jest także posiadanie wizy odpowiedniej do celu, w jakim się przybywa lub karty turysty (Tarjeta de turista), wydawanej jedynie przyjazdom w celach turystycznych. Wizy wydawane są przez konsulat kubański, znajdujący się w Warszawie, natomiast karty turysty, oprócz w konsulacie można nabyć w niektórych biurach podróży. Długość pobytu regulowana jest na podstawie wizy lub karty turysty, ta druga obowiązuje na długość do 90 dni.

Co trzeba zrobić przed wylotem na Kubę?

Przed wylotem konieczne jest wypełnienie elektronicznego formularza, który dostępny jest do pobrania i rejestracji 72 godziny przed planowanym przybyciem, można go znaleźć na stornie Ministerstwa Transportu Republiki Kuby. Należy ze sobą posiadać także bilet potwierdzający opuszczenie wyspy. Służby graniczne mogą odmówić wpuszczenia do kraju, bez podania powodu. Turyści indywidualni zobowiązani są do udokumentowania posiadania wystarczających środków pieniężnych, za co uznaje się 100 USD lub ich równowartość w innej walucie na dzień planowanego pobytu, posiadanie karty kredytowej VISA uznawane jest za spełnienie tego warunku. Turyści zorganizowani są zwolnieni z tego obowiązku. Dodatkowo turyści indywidualni zobowiązani są do udostępnienia swoich danych w celu zameldowania oraz każdorazowo po przybyciu do miejsca noclegu. Cudzoziemcy nie mogą nocować we wszystkich kwaterach prywatnych, można nocować jednie w tych posiadających specjalne licencje, dlatego warto się upewnić czy wybrane miejsce ją posiada.

Czy na Kubie trzeba mieć ubezpieczenie?

Każdy wjeżdżający na Kubę zobowiązany jest do posiadania polisy ubezpieczeniowej od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającą koszty leczenia, w tym COVID-19. Należy się upewnić czy firma jest uprawiona do działania na obszarze Karaibów i Ameryki Łacińskiej oraz z jaką instytucją na Kubie współpracuje, ponieważ brak ubezpieczania może skutkować niewpuszczeniem na wyspę.

Czy można podróżować z z USA do Kuby lub Kuby do USA?

Obywatele USA i osoby przylatujące na Kubę z terenów USA, objęte są embargiem i nie mogą podróżować w celach turystycznych. W drugą stronę, gdy polscy turyści, chcą z Kuby dostać się do Stanów Zjednoczonych zobowiązani są do posiadania amerykańskiej wizy.

Jaki czas obowiązuje na Kubie?

Czas obowiązujący na Kubie to UTC-4, co oznacza, że od czasu polskiego należy odjąć 6 godzin podczas obowiązywania czasu letniego i 5 podczas czasu zimowego.

Co jest zabronione na Kubie?

Na Kubie obowiązuje całkowity zakaz wwożenia dronów, a przy wwożeniu profesjonalnego sprzętu fotograficznego potrzebne jest specjalne pozwolenie. W przypadku jego braku sprzęt zostanie przekazany do depozytu i oddany podczas wyjazdu z kraju. Za przechowywanie pobierana jest opłata. Zakazane jest także przewożenie owoców, warzyw, roślin, sadzonek, karm dla zwierząt, serów oraz produktów mięsnych. Konieczne jest także zgłoszenie posiadania większej kwoty gotówki niż 5 000 USD lub równowartości w innych walutach.

Z Kuby nie można wywozić jakichkolwiek zwierząt, skór oraz roślin, zakazane jest także zabieranie muszli i elementów rafy koralowej. Na rękodzieła i antyki potrzebne jest posiadanie pozwolenia, tak samo jak na większe ilości złota czy srebra. Z kraju można zabrać jedynie do 3 litrów alkoholu, obowiązuje także limit 50 cygar. Zabronione jest również wywożenie miejscowej waluty w kwocie powyżej 100 pesos.

Ile kosztuje połączenie z Kuby do Polski?

Koszt połączenia do Polski to ok. 25 pesos za minutę z telefonu stacjonarnego i ok. 37 z telefonu komórkowego.

Dostęp do internetu na Kubie

Dostęp do Internetu bywa ograniczony. W większości hoteli dostępny jest bezpłatny Internet bezprzewodowy, do którego najczęściej trzeba zalogować się za pomocą otrzymanego hasła, czas korzystania jest ograniczony limitem dziennym lub tygodniowym. W centrach większych miasta, zdarzają się punkty Wi-Fi, do których można podłączyć się po wykupieniu karty, jej cena to ok. 30 pesos za godzinę, najczęściej możliwa jest do zakupu w hotelach lub punktach ETECSA. Transfer danych w roamingu jest bardzo drogi.

Jakie gniazdka na Kubie? Czy trzeba mieć adapter?

Warto zabrać ze sobą adapter do gniazdka, ponieważ napięcie na Kubie wynosi 110V i 60 HZ. Używane są wtyczki typu północnoamerykańskiego. Niektóre międzynarodowe hotele posiadają napięcie 220V lub wtyczki do wypożyczenia.

Co zabrać na Kubę?

Wyjazd na Kubę warto rozpocząć od dobrego pakowania. Zabranie wszystkich potrzebnych rzeczy zapewni nam udany urlop. Zatem nie zapominajmy, że dokumenty, waluta i adapter to tylko kilka rzeczy, o których lepiej nie zapomnieć. A oto gotowa lista co warto zabrać na Kubę.

Kuba Wakacje

Planując Kuba Wakacje, warto pamiętać o tych kilku praktycznych aspektach. Najlepszy czas na odwiedzenie wyspy to pora sucha, czyli od listopada do kwietnia, kiedy pogoda jest najbardziej stabilna. Kuba słynie z różnorodności zakwaterowania, od luksusowych hoteli po lokalne casas particulares, które oferują bardziej autentyczne doświadczenie.

Kuba Atrakcje

Kuba oferuje szeroką gamę atrakcji turystycznych. Stolica, Hawana, słynie z zabytkowego centrum Habana Vieja, pełnego barokowych i neoklasycznych budynków. Santiago de Cuba, drugie co do wielkości miasto, jest kolebką kubańskiej muzyki i tańca. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni Parkiem Narodowym Viñales, znany z malowniczych dolin i formacji skalnych, oraz plażami. Przejdź do Kuba Atrakcje i sprawdź nasze 10 miejsc na Kubie!

Kuba Kraj

Kuba to nie tylko popularny kierunek wakacyjny, ale także kraj o bogatej historii i kulturze. Aby lepiej zrozumieć to fascynujące miejsce, warto zapoznać się z historią, polityką, społeczeństwem i ekonomią. To wszystko opisujemy bliżej w artykule Kuba, gdzie zgłębiamy się w temat samego państwa.

Poruszanie się po Kubie

Planujesz wynająć auto na Kubie? Jeśli tak jest to warto, żebyś wiedział o stanie samochodów na Kubie oraz zasadach ruchu. Sprawdź też czy wystarczy Ci polskie prawo jazdy.

A może szukasz alternatywnego sposobu poruszania się po kraju tak, żeby zobaczyć jak najwięcej miejsc. We wpisie Poruszanie się po Kubie poruszamy poruszamy temat wynajmu auta i jazdy samochodem po Kubie, a także komunikacji autobusowej.

More Reading

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz