Wietnam jest krajem coraz częściej wybieranym przez Polaków, ale i nie tylko, jako miejsce na spędzenie wymarzonych wakacji. Zachęca słoneczną pogodą, piaszczystymi plażami, a także odmienną kulturą oraz niesamowitą przyrodą. W poniższym tekście postaramy przybliżyć ten egzotyczny kraj oraz jego specyfikę.
Wietnam to kraj w Azji, który rocznie odwiedza około 20 tysięcy Polaków. W niniejszym artykule skupimy się na informacjach o samym kraju i jego mieszkańcach. Przedstawimy geografię Wietnamu, obrazując ją mapami. W kolejnym etapie przybliżymy charakterystykę mieszkańców tego kraju – Wietnamek i Wietnamczyków. Na koniec przejdziemy do gospodarki, w której ważne miejsce odgrywa turystyka. Nie zabraknie również informacji o religiach, kulturze i ustroju państwa, które mają niewątpliwie duży wpływ na życie w kraju.
Mapa Wietnamu
Wietnam jest krajem o bardzo nietypowym kształcie, który nieco przypomina nieco literę S. Jego powierzchnia porównywalna jest z Polską, jednak jego ukształtowanie jest całkowicie odmienne. Kraj ten jest mocno wydłużony i rozciągnięty w kierunku południka, jednak wąski. Tereny położone na północy kraju są nieco szersze. Linia brzegowa to aż 3400 km, co może pomóc wyobrazić sobie rozciągłość tego kraju.
Aby lepiej zobrazować kształt Wietnamu, poniżej zamieszczone zostaje zdjęcie.
Co jest stolicą Wietnamu?
Stolicą państwa jest Hanoi, będące drugie pod względem wielkości miasto Wietnamu. Położone jest w Delcie Rzeki Czerwonej i zajmuje terenie 307 km², który zamieszkiwany jest przez około 4 miliony ludzi. Początki miasta datowane są na 200 r. p.n.e. Miasto było wielokrotnie niszczone podczas wojen, jednak mimo to zachowane zostało wiele ważnych zabytków i elementów architektonicznych, a także kulturalnych.
Flaga Wietnamu
Flaga Wietnamu to żółta pięcioramienna gwiazda na czerwonym tle, ma ona symbolizować zwierzchnictwo Komunistycznej Partii Wietnamu, a pięć ramion odpowiada pięciu grupom społecznym (kupcy, inteligencja, wojskowi, chłopi i robotnicy) budujących socjalizm. Czerwony kolor symbolizuje bohaterstwo i zwycięstwo rewolucji.
Gdzie leży Wietnam?
Wietnam (Socjalistyczna Republika Wietnamu) leży na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej. Wietnam graniczy z 3 państwami.
Z kim graniczy Wietnam?
Wietnam graniczy z Chinami, Kambodżą oraz Laosem. Najdłuższą granicą jest ta zachodnia z Laosem, jej długość to aż 2130 km. Północna granica z Chinami mierzy 1228 km, natomiast druga zachodnia granica, z Kambodżą – 1200 km.
Geografia Wietnamu
Wietnam położony jest na Półwyspie Indochińskim, od południa i wschodu otaczają go wody Morza Północnowschodniego, a od północy wody Zatoki Tonkińskiej. Jego teren pokryty jest wilgotnymi lasami równikowymi i rozległą siatką rzek. Rzeźba terenu jest bardzo zróżnicowana, niemal 30% terenu to obszar górzysty, a 45% wyżynny. Reszta kraju stanowią głównie nadwodne obszary nizinne, które ciągnąć się wąskim pasem wzdłuż wybrzeża.
Powierzchnia Wietnamu
Wietnam zajmuje powierzchnię 331 210 km².
Mieszkańcy Wietnamu
Zdecydowaną większość mieszkańców stanowią Wietnamczycy – około 88%, pozostałe 12% należy do mniejszości narodowych i etnicznych, których jest az 53. Do najliczniejszych należą Tay oraz Thai. Ze względu na tak dużą różnorodność społeczeństwa, na terenie Wietnamu występuje także wiele języków, mówi się o aż 93 językach i jeszcze większej ilości dialektów.
Liczba ludności Wietnamu
Liczba ludności Wietnamu to ponad 100 mln ludzi, co sprawia, że jest 15 państwem na świecie pod względem ilości mieszkańców, a liczba jego ludności nadal będzie rosnąć.
Kobiety w Wietnamie
Kobiety w Wietnamie stanowią niewiele ponad połowę społeczeństwa. Szacuje się, że na 980 mężczyzn, przypada 1000 kobiet. Obecnie statystyki te się wyrównały, ponieważ przez wojny, które dotknęły ten kraj, liczba mężczyzn gwałtownie zmalała. Po ich zakończeniu, kobiety głównie miały zajmować się polem, domem oraz rodzić dzieci, aby odbudować zniszczoną gospodarkę. Największa liczba kobiet znajduje się między 30 a 34 rokiem życia.
W ostatnich latach sytuacja Wietnamek bardzo się zmieniła, wcześniej ich rolą było pomagać mężczyźnie i być im posłuszną. Obecnie nadane zostały im takie same prawa jak mężczyzną, a rząd mocno inwestuje, aby zachęcić Wietnamki do pracy zawodowej.
Niestety prawo zostało uregulowane, ale obyczajowość nie zmienia się tak szybko, w wielu domach, kobieta powinna młodo wyjść za mąż i zająć się rodziną, zdarzają się nawet nadal małżeństwa aranżowane. Takie sytuacje przekładają się na procent imigracji Wietnamek do innych krajów, próbując tym sposobem uzyskać niezależność. Jednak nie jest to dla nich łatwe zadanie. Mimo, że coraz częściej zyskują one świadomość swoich praw i próbują o nie walczyć, dla wielu z nich nadal celem nadrzędnym jest założenie rodziny.
Turystyka randkowa w Wietnamie
Ostatnio, głównie wśród samotnych mężczyzn przyjeżdżających do Wietnamu, coraz bardziej popularna staje się turystyka randkowa, mająca dwa cele. Pierwszym z nich jest zabawienie się, poznanie młodych dziewczyn i spędzenie z nimi czasu, drugim jest poszukiwanie wśród Wietnamek kandydatki na żonę. Powstają nawet przewodniki i poradniki dla osób uprawiających ten sposób podróżowania. Portale tego typu propagują, że Wietnamki są idealnymi żonami, z powodu ich młodego wieku (średnia wieku Wietnamek, w którym zawierają związek małżeński to 23 lata), egzotycznej urody a także oddania i poświecenia rodzinie.
Wietnamskie dziewczyny, bardzo często próbują tego typu spotkań, szukając swojej szansy na ślub z obcokrajowcem, co automatycznie podniosłoby jej status i pozwoliło wyjechać z kraju do „do innego życia”. Dodatkowo ze względu, że mężczyzn jest mniej niż kobiet, obawiają się one samotności, która w Wietnamie oznacza niemal przekleństwo.
Gospodarka Wietnamu
Wietnam jest krajem charakteryzującym się dużym tempem rozwoju gospodarczego i obecnie jednym z najlepiej rozwijających się krajów, nie tylko w Azji, ale i na świecie. Jednak droga do tego sukcesu była trudna. W latach 80. XX wieku w Wietnamie panowała skrajna bieda i kryzys gospodarczy. Bieda, głód oraz duża migracja były jedynymi z powodów, które zapoczątkowały wietnamskie zmiany gospodarcze. Przekształcono gospodarkę centralnie planowaną na rynkową, jednak nadal z dużą rolą państwa (tzw. socjalistyczna gospodarka rynkowa). Zmiany te pozytywnie wpłynęły na rozwój gospodarczy państwa. Wzrost PKB w latach 1985 a 2021 wyniósł około 6%, co pozwoliło wyprowadzić niemal 70 % społeczeństwa skrajnego ubóstwa.
Gospodarka jest głównie napędzana przez eksport i przemysł, a także niskie bezrobocie, oscylujące w okolicach 3% pozytywnie wpływa na siłę gospodarki.
Co ciekawe, aż 93% PKB zależy od eksportu, dla porównania w Polsce jest to 58%. Do głównych towarów eksportowych należą wszelkiego rodzaju surowce mineralne, ryż, kawa oraz wyroby przemysłowe. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Wietnam jest trzecim w Azji producentem wyrobów przemysłowych, głównie samochodów i elektroniki, co przypłaca sporym zanieczyszczeniem środowiska. Sytuację kraju poprawia to, że Wietnam jest krajem bogatym w złoża naturalne takie jak magnez, węgiel, boksyty czy fosfaty.
Prognozy dla wietnamskiej gospodarki są obiecujące, ze względu na dużą liczbę młodej siły robocze. Ponieważ ze względu na to, że około 70% społeczeństwa stanowią osoby poniżej 35 roku życia, jest szansa na dalszy rozwój i zachęcenie również zagranicznych graczy na inwestycje.
Czy Wietnam jest bogaty?
Nie, Wietnam nie należy do najbogatszych krajów świata. Według rankingu stworzonego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zajmuje 123 miejsce na 192 kraje. Trzy najbogatsze azjatyckie państwa to Singapur, Katar oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie, najbiedniejszy natomiast jest Afganistan.
Problemu Wietnamu wynikają z toczonych na tym terenie wojen, które destrukcyjnie wpłynęły na stan lokalnej gospodarki. Jednak dzięki wprowadzonym reformom, kraj ten wyszedł z biedy i coraz bardziej pnie się do góry, zwiększając swoją pozycję oraz zamożność.
PKB Wietnamu
W Wietnamie, według danych ONZ na rok 2022, PKB per capita wynosi 3655.46 USD. Kraj ten plasuje się na 30. miejscu w rankingu pod względem nominalnego PKB wśród krajów Azji, stając się coraz bardziej konkurencyjnym. Dla porównania, Polska znajduje się na 22. miejscu, z wynikiem 688177 milionów dolarów, natomiast wynik Wietnamu to 408802 milionów. Wynik ten z roku na rok ciągle rośnie, a rola Wietnamu w światowej gospodarce ciągle pnie się do góry, umacniając pozycję w kraju na świecie.
Turystyka Wietnamu
Wietnam wraz ze stopniowym otwarciem i poprawą sytuacji ekonomiczno-gospodarczej staje się coraz bardziej popularny jako kierunek turystyczny. W turystyce Wietnamu nastąpił gwałtowny rozkwit. Szacuje się, że kraj ten rocznie odwiedza około 13 milionów obcokrajowców, a w 2022 roku zyski z turystyki opiewały na kwotę 16,5 mln dolarów. Aby pokazać skalę zmian, w 2009 roku Wietnam został odwiedzony przez 3,77 milionów turystów zagranicznych. Kraj ten obecnie należy do jednego z najchętniej odwiedzanych krajów Azji Południowo-Wschodniej, zarówno ze względu na niesamowitą faunę i florę, piękne plaże, ale także kulturę i zabytki.
Jednak Wietnam zazwyczaj, głównie przez turystów z Europy, odwiedzany jest jednorazowo, zaledwie niewielki procent ludzi przyjeżdża ponownie. Obierany jest za cel głównie przez backpakersów i osoby młode. Nieczęsto wybierany jest przez rodziny, co ma znaczący wpływ na środki pozostawione w państwie. Jednak Wietnamska Narodowa Agencja Turystyki przewiduje, że z powodów problemów z energią, liczba turystów mocno zmaleje.
Jeśli interesuje cię wyjazd do tego azjatyckiego państwa zajrzyj do ofert wakacji w Wietnamie.
Historia Wietnamu
Legenda głosi, że naród wietnamski wywodzi się od ojca smoka i matki feniksa, a z ich związku miało narodzić się 100 synów. Połowa z nich pozostała z matką w górach, a druga połowa udała się ze smokiem na wybrzeże. Jeden z synów, według legendy przejął rządy i założył dynastię Hong Bang, a państwo uzyskało nazwę Văn Lang.
Mówi się, że pierwsze ugrupowanie na wzór państwa na terenie Wietnamu, o nazwie Văn Lang, powstało już w przed naszą erą, a dokładniej w epoce brązu. W III wieku tereny te zostały podbite i niecałe 100 lat później włączone do Chin, spod rządów których, udało się wyzwolić dopiero w X wieku. Państwo mimo wielu prób podboju przez Mogołów i Chińczyków utrzymywało swoją niezależność przez kilkaset lat, aż do XIX wieku, gdy tereny te zostały zaatakowane i podbite przez Francję, by wraz z Kambodżą i Laosem utworzyć Indochiny Francuskie. Jednak taki stan rzeczy nie utrzymywał się długo, ponieważ po I Wojnie Światowej nasiliły się tendencje niepodległościowe.
W 1927 roku utworzono Narodową Partię Wietnamu, a trzy lata później Komunistyczną Partię Wietnamu. Wtedy też doszło do zakończonego fiaskiem powstania przeciwko Francuzom, co przyczyniło się do uzyskania przewagi przez komunistów. Powstanie Demokratycznej Republiki Wietnamu ogłoszono 2 września 1945 roku, które było wolnym państwem, ale wcielonym do Indochińskiej Unii Francuskiej. Datę tę uznaje się za uzyskanie niepodległości przez Wietnam.
Warto poznać całą historię WIetnamu.
Klimat Wietnamu
Wietnam położony jest w dwóch strefach klimatycznych, pierwszą z nich jest strefa klimatu zwrotnikowego wilgotnego, a drugą strefa klimatu tropikalnego.
Na północy dominuje monsunowy klimat zwrotnikowy wilgotny, w którym przez pół roku, od maja do października dominują wysokie, ok. 30 stopniowe temperatury oraz silne opady, chłodniej jest w miesiącach od października do kwietnia, gdzie średnia temperatura to ok. 16 stopni Celsjusza. Wyróżniane są 4 pory roku, również zima, gdzie temperatura może spaść do ok. 4 stopni.
Natomiast południowa część kraju leży w strefie klimatu tropikalnego, przez co przez znaczącą większość roku, temperatury są bardzo wysokie. Chłodniej jedynie jest w miesiącach od listopada do stycznia. Wyróżnia się dwie pory roku, deszczową i suchą, a wilgotność powietrza jest niesamowicie wysoka. Z tego powodu najlepszym czasem na przyjazd w ten region będzie okres między grudniem a marcem. Podczas trwania pory deszczowej, często pojawiają się tajfuny, głównie w sierpniu i wrześniu.
Centralna części kraju to mieszanka obu stref, pogoda bywa tu bardzo różnorodna.
To zróżnicowanie klimatyczne spowodowane jest kształtem kraju, który jest rozciągnięty na dużej przestrzeni. Dlatego planując swoją podróż, koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę, ponieważ w dużym stopniu wpływa na atrakcyjność turystyczną.
Więcej informacji o klimacie znajdziesz w Pogoda w Wietnamie.
Lotniska Wietnamu
W Wietnamie znajdują się 22 porty lotnicze. Największe i najważniejsze znajduje się w Hanoi (lotnisko Noi Bai) oraz w Ho Chi Minh, czyli Sajgonie (lotnisko Tan Son Nhat), to głównie one obsługują loty międzynarodowe. Pozostałe międzynarodowe lotniska znajdują się w Danang (lotnisko Danang), Nha Trang (lotnisko Cam Ranh), Hai Phong (lotnisko Cat Bi) oraz Hue (Phu Bai).
Tan Son Nhat położone jest na południu Wietnamu. Noi Bai, Hai Phong znajdują się północy kraju, natomiast Danang, Nha Trang oraz Phu Bai położone w centralnej jego części.
Do Wietnamu można dostać się liniami przewoźników takich jak: Emirates, Turkish Airlines, Qatar Airways, Aeroflot, Air France, China Eastern Airlines, China Southern Airlines, Air China, IndiGo, Korean Air, S7 Airlines, All Nippon Airways, Sichuan Airlines oraz Xiamen Airlines.
Największe miasta Wietnamu
Do największych miast Wietnamu zalicza się Ho Chi Minh (inaczej Sajgon), znajdujący się w południowej części państwa, zamieszkiwane przed ponad 7 milionów osób. Na drugim miejscu plasuje się stolica – Hanoi, na trzecim natomiast położone w środkowym Wietnamie Đà Nẵng, zamieszkiwane przez około 1 milion osób. Niesamowite, jak wielka jest różnica między drugim, a trzecim największym miastem. Do innych większych miast zalicza się Hajfong, Cần Thơ czy Biên Hoà.
Religie Wietnamu
W Wietnamie panuje duża różnorodność religijna. Najwięcej Wietnamczyków, bo aż ok 74% deklaruje się jako ateiści, drugą pod względem liczby wyznawców religią jest buddyzm (ok. 12%), a następnie katolicyzm (ok 7%). Pozostali to kaodaiści, protestanci czy Hoa Hao lub wierzenia tradycyjne. Zróżnicowanie to wywodzi się z faktu dużej różnorodności narodowej w Wietnamie, a także współistnienia dużej ilości grup etnicznych na jego terenie.
Ustrój Wietnamu
Wietnam jest republiką jednopartyjną, w państwie obowiązuje komunizm. Władzę sprawuje jedna partia – Komunistyczna Partia Wietnamu oraz jednoizbowy parlament. Za głowę państwa uważa się prezydenta, którego spośród swoich członków wybiera parlament, sprawuje on pięcioletnią kadencję. Obecnie funkcję tę od marca 2023 roku – Võ Văn Thưởng.