Mimo, że Wietnam uchodzi za kraj bezpieczny, jest także krajem egzotycznym, w którym trzeba uważać na wiele rzeczy, ponieważ różni się on od Polski pod wieloma względami. W poniższym artykule omówimy najczęściej występujące w Wietnamie choroby, poruszymy temat niebezpiecznych dla człowieka zwierząt, a także zwrócimy uwagę na stanowiące zagrożenie zjawiska atmosferyczne.
Na co uważać w Wietnamie?
Trujące pająki, występujące na wolności węże, tajfuny czy potencjalne zatrucia to najczęściej wymieniane zagrożenia w Wietnamie. Mimo, iż kraj ten uchodzi za bezpieczny, jak w każdym innym państwie, pojawiają się pewne niebezpieczeństwa. Jest to kraj położony w Południowo -Wschodniej Azji, oddalony od Polski o około 10 tysięcy kilometrów, dlatego warto przygotować się na rzeczy, które w Europie nie występują, m.in. dzikie zwierzęta czy zjawiska atmosferyczne. Trzeba uważać także na rzeczy również pojawiające się w Polsce, jak oszuści i złodzieje. Warto też zwracać uwagę na to co się je, ponieważ w Wietnamie występuje inna flora bakteryjna i nieprzyzwyczajony polski żołądek może przysporzyć problemów.
Choroby w Wietnamie
Wietnam to kraj tropikalny, w którym oprócz chorób znanych wszędzie od lat oraz takich, które obiegły cały świat jak koronawirus, występują także inne choroby – choroby tropikalne. Kraj ten jest miejscem, gdzie jest wilgotno i gorąco, a to sprzyja rozwojowi wielu chorób tropikalnych, takich jak malaria, denga czy zika. Dodatkowo jako Europejczycy jesteśmy bardziej narażeni na te choroby, ze względu na odmienne flory oraz przyzwyczajenia, a także brak odporności. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na zasady higieny osobistej i higieny żywności, aby uniknąć biegunki podróżnych czy zarażenia durem brzusznym, a także stosować silne środki przeciw owadom, ponieważ duża część tych chorób przenoszona jest przez komary.
Koronawirus
Koronawirus w Wietnamie obecnie nie stanowi większego zagrożenia, zdarzają się jedynie pojedyncze zachorowania. Przy wjeździe na teren państwa nie trzeba przedstawiać ani zaświadczenia potwierdzającego szczepienie ani negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
Podczas pandemii, Wietnam wprowadził wiele obostrzeń, które skutecznie ograniczały liczbę zgonów z powodu Covid- 19. Mimo, iż zachorowań w kraju było wiele, śmiertelność była na niskim poziomie. Kraj ten zaczął działać bardzo wcześnie i drastycznie – między innymi zablokował granicę z Chinami, wprowadził godzinę policyjną oraz kartki na żywność. Dzięki tym zasadom, przez długi czas cieszyli się brakiem zgonów aż do lipca 2020 roku. Największa fala zachorowań nastąpiła w lipcu 2022 roku. Ogólna liczba, które chorowały na Covid w Wietnamie to 11,623,357, a śmierć poniosło 43,206 osób.
Wietnam ponownie otworzył się na turystów w marca 2022 roku. Obecnie sytuacja jest stabilna i nie obowiązują także żadne ograniczenia z nim związane, można swobodnie poruszać się po kraju.
W przypadku choroby należy udać się do lekarza, który następnie poinstruuje jakie kroki powinny być dalej podjęte.
Dur brzuszny
Dur brzuszny dawniej nazywany był tyfusem. Jest to ciężka w przejściu, drobnoustrojowa choroba bakteryjna, wywoływana przez pałeczki Salmonelli, chorują na nią jedynie ludzie. Choroba ta przenosi się drogą pokarmową, poprzez zanieczyszczone wydzielinami chorych pożywienie i wodę. Choroba ta najczęściej występuje w dużych skupiskach, a zarażone zostają osoby przebywające na jednym obszarze. W Europie uznana jest za chorobę zanikającą, natomiast często pojawia się w Ameryce Południowej, Afryce czy dalekowschodniej Azji i Indiach. Najbardziej zagrożone zarażeniem są dzieci i młodzież, jednak, mimo że są bardziej narażone, chorobę przechodzą łagodniej.
Dur brzuszny jest chorobą ciężka, objawiającą się ciężkim stanem chorego, z wysoką gorączką i mocnym osłabieniem organizmu, wzdęciami, zaparciami lub biegunką, a także powiększeniem wątroby i śledziony. Ważnym objawem jest tzn. różyczka durowa, czyli wysypka w okolicach brzucha i klatki piersiowej.
Wśród osób leczonych, śmiertelność sięga około 2%, jednak jej nosicielem można być nawet przez kilka lat po wyleczeniu, które polega na antybiotykoterapii podawanej przez około 10 dni.
Malaria
Malaria lub inaczej nazywana zimnicą, jest chorobą infekcyjną, która najczęściej dotyka osoby podróżujące do krajów tropikalnych. Początkowe objawy malarii są mało charakterystyczne i niemal nie różnią się od objawów grypy. Choroba ta jest jednak o tyle poważna, że zbyt późne jej zdiagnozowanie, może prowadzić nawet do zgonu.
Jest to choroba pasożytnicza, wywoływana przez zarodźce malarii, które przenoszone są przez komary w krajach subtropikalnych i tropikalnych. Obecnie stwierdzono jej występowanie w około 100 krajach, głównie Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Na malarię choruje około 200 milionów osób rocznie, z których ok. 10 000 tys., to osoby podróżujące do tropików. Wywołuje ona najwięcej zgonów z wszystkich chorób pasożytniczych, rocznie z jej powodu umiera ok 600 tys. osób. Głównie narażone są dzieci do 5 roku życia oraz kobiety w ciąży.
Czas rozwoju choroby to zazwyczaj 7 dni od ukłucia komara, w tym czasie nie występują żadne objawy. Po tym okresie pojawia się gorączka, dreszcze, osłabienie organizmu oraz bóle mięsni i głowy. Dlatego jeżeli po powrocie w kraju tropikalnego pojawią się jakiekolwiek z tych objawów, niezwłocznie należy udać się do lekarza. Potwierdzenie zachorowania na malarię stwierdza się laboratoryjnie.
Najlepszym sposobem zapobiegania są szczepienia ochronne, a także przestrzeganie higieny jedzenia i picie wody jedynie z sprawdzonych źródeł.
Denga
Denga jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa dengi, występującego w czterech wariantach, co ma znaczenie na przebieg choroby. Chorują na nią głównie ludzie, zdarzają się pojedyncze zachorowania wśród małp. Roznosicielem choroby są komary gatunku Aedes aegypti. Nie ma możliwości zarażenia się bez ich udziału. Choroba ta występuje głównie na terenie południowo-wschodniej Azji, Subsaharyjskiej Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej oraz niektórych wyspach Oceanii.
Okres rozwoju choroby trwa od 3 do 14 dni, jednak pierwsze objawy pojawiają się najczęściej po tygodniu od ugryzienia. W większości przypadków, w ok. 80% przebiega ona bezobjawowo, a kolejne 15% to przebieg łagodny. Dzieci przechodzą chorobę łagodniej niż osoby dorosłe. Do podstawowych jej objawów należy powiększenie węzłów chłonnych, wysoka gorączka, bóle kostno-mięśniowe oraz wysypka.
Aby zapobiec zarażeniu należy stosować skuteczne preparaty przeciw komarom, stosować moskitiery oraz używać siatki ochronne.
Zika
Zika to choroba przenoszona przez komary gatunku Aedes, które swoją największą aktywność wykazują późnym popołudniem i rano, występując na zarówno w lasach, jak i na terenach wiejskich oraz miejskich. Choroba można być także przenoszona przez kontakty seksualne. Obecnie jej źródło znajduje się w 84 krajach, głównie Azji, Afryki i Ameryki Południowej, a także wyspach Oceanii. Co ciekawe, do 2007 roku, kiedy wybuchła jej epidemia, stwierdzono jedynie 14 jej przypadków.
Większość osób przechodzi ją łagodnie lub bezobjawowo (ok. 80%), do głównych objawów należy gorączka, bóle głowy, stawów oraz kości i wysypka. Leczenie polega jedynie na zwalczaniu objawów i podawaniu leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. Objawy utrzymują się najczęściej od 3 do 14 dni. Szczególnym zagrożeniem jest dla kobiet w ciąży, ponieważ może powodować u dzieci wady wrodzone lub nawet doprowadzić do startej ciąży. Obecnie nie istnieje szczepionka na zikę, dlatego należy stosować środki przeciwko komarom, moskitiery oraz siatki ochronne.
Biegunka podróżnych
Biegunką podróżnych nazywa się zespół problemów dotykających jelita i żołądek, pojawiających się po spożyciu zanieczyszczonego drobnoustrojami jedzenia lub wody, może się to wiązać także z nietolerancjami i nieprzyzwyczajeniem organizmu do odmiennej flory bakteryjnej. Choroba ta dotyka głównie osoby podróżujące do krajów z niższym standardem higieny niż ten, w którym żyje na co dzień. Jej objawy trwają zazwyczaj 2-3 dni, w skrajnych przypadkach mogą przeciągać się powyżej 5 dni. Do głównych objawów zalicza się biegunkę, nudności, wymioty i gorączkę, która możne utrzymywać się nawet kilka dni po powrocie do kraju.
Aby zapobiec zarażeniu należy nie spożywać surowych produktów, nieumytych owoców i warzyw oraz pić jedynie wodę butelkowaną, myć w niej zęby, należy także unikać napojów z lodem.
Leczenie polega na przyjmowaniu leków, należy także pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody, ponieważ choroba ta może prowadzić do odwodnienia organizmu.
Czy szczepienia w Wietnamie są obowiązkowe?
Nie, żadne szczepienia dla Polaków podróżujących do Wietnamu nie są prawnie obowiązkowe. Warto jednak wykonać kilka z nich, które zalecane są niemal dla wszystkich osób, ponieważ zapewniają ochronę przed chorobami pojawiającymi się na danym terenie.
Do najczęściej wykonywanych i najbardziej zalecanych do wykonania szczepionek planując wizytę w Wietnamie, zalicza się tę na dur brzuszny, błonicę, krztusiec, tężec, a także wirusowe zapalenie wątroby zarówno typu A, jak i typu B. Lekarze polecają również wykonanie szczepień przypominających, m.in. przeciwko grypie, ospie czy meningokokom.
Jednak, aby uzyskać najbardziej dokładne i spersonalizowane informację na temat szczepień, które powinno się wykonać, warto udać się do lekarza medycyny tropikalnej lub lekarza ds. podróży.
Czy warto wykupić ubezpieczenie?
Tak, wybierając się do Wietnamu warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Porównując koszt ubezpieczenia, do kosztów czekających w razie jakiegokolwiek wypadku, jest to niewielka suma. Kwota uzależniona jest od czasu, typu i długości wyjazdu oraz oczywiście od opcji rozszerzenia samego pakietu. Służba zdrowia w Wietnamie jest gorsza niż ta w Polsce, a za wizyty w prywatnych klinikach dużo trzeba zapłacić, jest to koszt między 50 a 90 USD.
Ubezpieczenie powinno obejmować koszty leczenia, transportu medycznego oraz hospitalizacji. Koniecznie trzeba również sprawdzić czy dana polisa jest uznawana w Wietnamie, ponieważ honorowane są tylko i wyłącznie polisy od dużych firm międzynarodowych takich jak Axa czy Generali. Ceny ubezpieczeń zaczynają się już od 4 złotych za dzień wyjazdu.
Zagrożenia w Wietnamie
Do najpoważniejszych zagrożeń pojawiających się w Wietnamie zdecydowanie należą zjawiska pogodowe i atmosferyczne. Największym z nich są tajfuny, pojawiające się w okresie od maja do grudnia. Należy także zabezpieczyć się przez chorobami tropikalnymi występujący cmi na terenie tego kraju, takimi jak denga czy zika.
Odsetek przestępczości w Wietnamie jest niski, nie ma również zagrożenia terrorystycznego.
Na drodze należy bardzo uważać i zachować czujność, ponieważ dochodzi do bardzo wielu wypadków i kolizji z udziałem skuterów.
Przestępczość w Wietnamie
W Wietnamie przestępczość jest na niskim poziomie, jest to kraj ogólnie uważany za bezpieczny. Nie występują tam akty terrorystyczne czy napaści z bronią. W dużych miastach największym zagrożeniem są kieszonkowcy, którzy najczęściej pojawiają się w miejscach, gdzie jest najwięcej ludzi, takich jak centra handlowe czy stacje komunikacji miejskiej. Kradzieże najczęściej dokonywane są metodą na „wyrywacza”, w której złodziej poruszając się rowerem lub skuterem, wyrywa torebkę i szybko ucieka z miejsca zdarzenia. Inne przestępstwa należą do rzadkości.
Niebezpieczne zwierzęta w Wietnamie
Wietnam jest krajem tropikalnym, w którym pojawiają się niespotykanie w Europie gatunki zwierząt. W większości przypadków zobaczenie zwierzęcia jest atrakcją, jednak w niektórych przypadkach bliższe spotkanie z niektórymi z nich, może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia lub w wyjątkowych przypadkach, nawet i życia.
Komary
W Wietnamie występują komary przenoszące groźne choroby, najczęściej malarię. Swoją wzmożoną aktywność wykazują rankami oraz późnymi popołudniami, jednak można je spotkać przez całą dobę, przez cały rok. Ich największa liczba występuje podczas pory deszczowej oraz przy stałych zbiornikach wodnych oraz obszarach wiejskich. W dużych miastach ich występowanie jest ograniczone.
Aby się przed nimi bronić i zapobiegać chorobom należy stosować silne preparaty przeciw owadom.
Pająki
W Wietnamie żyje ponad 1000 gatunków pająków, do głównych z nich należą skakuny, kątniki i krzyżaki. Zdecydowana większość z nich jest nieszkodliwa dla człowieka, jednak jest również kilka gatunków jadowitych. Do najpopularniejszych z nich należy Haplopelma, z rodziny ptasznikowatych. Żyją one głównie pod ziemią, a z powodu swojego umaszczenia są cenione przez hodowców. Nie osiągają dużych rozmiarów, jednak przejawiają zachowania agresywne, a ich ugryzienie i wpuszczenie jadu, stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia człowieka.
Innym jadowitym pająkiem jest pająk pustynny, który zazwyczaj żyje na terenach suchych i piaszczystych.
Ukąszenia przez pająki jadowite odnotowywane są bardzo rzadko. Aby im zapobiec należy unikać chodzenia boso, w szczególności po trawie, będącej miejscem ich wylęgu, przed położeniem się spać dokładnie sprawdzać łóżko oraz stosować środki przeciw owadom. W przypadku ukąszenia należy bezzwłocznie udać się do szpitala.
Węże
Poruszając się po poza terenami miejskimi, w Wietnamu można spotkać kilka gatunków pytonów. Osiągają one zazwyczaj długość 3 – 4 metrów, jednak zdarzają się również większe osobniki. Zazwyczaj jest on ciemnobrązowy w cętki. Najczęściej żyją w okolicach źródeł wody i wysokich trawach. Nie są one jadowite, jednak potrafią ugryźć. Swoje ofiary duszą.
Inne groźne zwierzęta
Jeżeli chodzi o zagrożenia pojawiające się na plażach to do największych zalicza się meduzy i skorpiony.
Jeśli interesuje Cię dokładniej fauna i flora, to zajrzyj do opisu roślin i zwierząt w Wietnamie, aby zobaczyć czego się spodziewać na wakacjach w Azji.
Huragany w Wietnamie
Huragan to zjawisko atmosferyczne, w którym pojawia się silny wiatr, osiągający średnią prędkość powyżej 32m na sekundę. Ich siłę mierzy się miarą skali Saffira-Simpsona. Mianem huraganów określa się cyklony tropikalne pojawiające się nad wodami Oceanu Atlantyckiego, a zatem huragany nie występują na terenie Wietnamu. Zjawisko silnych wiatrów pojawiających się na terenie Azji Południowo-Wschodniej nazywa się tajfunem.
Tajfuny w Wietnamie
Tajfuny to inaczej cyklony tropikalne, czyli najbardziej intensywne zjawisko energetyczne przemieszczające się po oceanach. Rozwija się nad ciepłymi wodami i charakteryzuje się cyrkulacją odwrotną względem ruchu wskazówek zegara. W ich środku występuje oko cyklonu, w którym nie pada deszcz, nie wieje oraz panuje spokój. Prędkości jakie może osiągnąć powietrze tajfunu to nawet do 350 km/ h. Jednak sam tajfun po powierzchni przemieszcza się z prędkością około 20 km na godzinę.
Najczęściej występują one latem lub wczesną jesienią. Niosą one ze sobą obfite opady deszczu oraz poważne szkody, niszcząc rzeczy spotkane na swojej drodze. Powodują także podtopienia i pojawianie się osuwisk.
Zdarza się, że w z powodów złych warunków atmosferycznych, wzmożonych opadów lub wiatru odwoływane są rejsy czy loty. W przypadku, gdyby przyszedł tajfun podczas pobytu w Wietnamie, bezwzględnie należy śledzić sytuację i stosować się do komunikatów wydawanych przez miejscowe władze. Należy także znaleźć bezpieczne schronienie i nie wychodzić z niego aż do przejścia tajfunu. Przez to, że formują się one nad wodą i przemieszczają w stronę lądu, zazwyczaj ich przybycie jest znane z nawet kilkudniowym wyprzedzeniem, dlatego można się na nie przygotować. Zaleca się zrobić zapasy wody i jedzenia.
W dużych miastach tajfuny nie stanowią większego zagrożenia, gorzej zdecydowanie jest w mniejszych miejscowościach i wsiach, gdzie starty są zdecydowanie większe. W miastach najczęściej wiążą się jedynie z brakami w dostawach prądu.
Czy Wietnam jest bezpieczny?
Tak, Wietnam jest bezpiecznym krajem. Największym zagrożeniem są zjawiska atmosferyczne takie jak tajfuny oraz choroby tropikalne, głównie te przenoszone przez komary.
W Wietnamie przestępczość sprowadza się głównie do niewielkich kradzieży, bazujących na sposobie „wyrywacza” i szybkiej ucieczki.
Latanie dronem w Wietnamie
Jeśli chodzi o latanie dronem w Wietnamie, to obowiązuje szwejkowska zasada, że nie wolno, ale można. Choć bardziej: pod pewnymi warunkami wolno, ale nie zawsze można. A tak naprawdę – jest w porządku.
Źródło: https://www.ewaipiotr.pl/filmowanie/latajac-dronem-w-wietnamie/
Aby legalnie móc latać dronem należy uzyskać specjalne pozwolenie, które jest bardzo drogie, ponieważ sama opłata urzędowa to koszt 800 USD za możliwość zrealizowania 10 lotów. Z tego powodu, zdecydowana większość osób, które wykonują te loty, robi to nielegalnie. Zdecydowanie bez zezwolenia nie można latać w dużych miastach i jego okolicach. W mniejszych miejscowościach trzeba się liczyć z możliwością interwencji policji, jednak dzieje się to rzadko.
Decydując się już wypuścić drona trzeba pamiętać, ze w Wietnamie, nawet na wsiach, kilka metrów nad ziemią znajdują się duże plątaniny kabli.
Całkowicie zabronione jest latanie w okolicach baz wojskowych, budynków rządowych czy policyjnych. Warto zapytać zatem osobę miejscową czy będzie to odpowiednie miejsce na wypuszczenie drona. Koniecznie trzeba również uważać na silne podmuchy wiatru, to że w jednym miejscu ich nie ma, nie oznacza, że nie będzie ich także kilka metrów dalej.
Wśród mieszkańców, głównie wsi i małych miasteczek, loty dronem wywołują duże zainteresowanie z czym trzeba się liczyć, że wokoło może zebrać się grupka gapiów.
W Wietnamie nie używa się słowa dron, jest ono nazywane flycama.
Czy Polska posiada ambasadę w Wietnamie? Pomoc na wakacjach
Tak, Polska posiada swoją ambasadę w Wietnamie, znajduje się ona w Hanoi, pod adresem 3 Chua Mot Cot, Hanoi. Można się z nią skontaktować również pod numerem telefonu +84 24 384 520 27 lub +84 24 384 537 28.
W Hanoi jest także Wydział Konsularny Polskiej Ambasady, znajduje się on pod adresem 5 Chua Mot Cot, Ba Dinh, Ha Noi.
W sytuacjach bardzo pilnych i wyjątkowych, wymagających nagłej interwencji konsula, możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem +84 988 017 475.
Przed wizytą warto wcześniej się zapowiedzieć i umówić na spotkanie, ponieważ godziny otwarcia ambasady, w zależności od sytuacji, mogą się zmieniać. Zazwyczaj można to zrobić przez stronę internetową ambasady.
Obecne funkcję ambasadora pełni Pan Wojciech Gerwel.
Koniecznie zapisz te informacje, jeśli planujesz lecieć na wakacje do Wietnamu oraz dodatkowo zeskanuj swój paszport w razie jego kradzieży lub zagubienia.